Gösterim: 1.210
Eklenme: 11 Ağustos 2006
Saat: 17:26
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Antara

Opel, Antara GTC crossover konsept otomobilinin IAA 2005’te gördüğü heyecanlı reaksiyondan sonra, seri üretim Yeni Antara’yı sunmaktadır. Antara, dinamik ve şık tasarımı dört çeker özelliği, mükemmel fonksiyonellik, cömert iç hacim, yükseltilmiş koltuk pozisyonu ve “Flex-Fix” gibi akıllı taşıma özelliklerini birleştirmektedir. Antara genel dünya prömiyerini Paris’teki Mondial de l´Automobile ile yapmaktadır (30 Eylül – 15 Ekim 2006). Antara 2006 yılının Kasım ayından itibaren Avrupa pazarında satışa sunulacak olmakla birlikte şu anda sipariş edilebilmektedir.

Antara, bir dizel bir de benzinli motor seçeneği ile sunulacaktır. Çok talep görmesi beklenen 2.0 CDTi Common Rail Turbo Dizel motor 110 kW/150 hp gücündedir. Benzinli motor seçeneği ise 6 silindirli 167 kW/227 hp gücüne sahiptir.

Antara’nın akıllı aktif dört-çeker sistemi, önden çekişin örneğin hızlanma esnasında sağladığı çekiş dengesini sürekli dört çekerin artırılmış sürüş dinamiği ile birleştirmektedir.

Otomobil, her koşulda ön ve arka akslar arasında optimum tork dağılımını sağlayan, elektronik kontrollü elektro-hidrolik diferansiyel özelliğine sahiptir. Antara’nın güç ve aktarma sistemleri araç kontrolünü ve aktif güvenliği maksimum düzeye çıkaracak şekilde ABS ve ESP’ye entegre edilmiştir.

Crossover araçları: Opel yeniden dört-çeker segmentine giriyor

# Crossover, : Avrupa’nın en yüksek büyüme oranına sahip segmenti
# Hedef müşteri kitlesi ve ekipman seviyelerinde çeşitlilik
# Opel 1990’ların başarısını yeniden canlandırmayı hedefliyor

“Antara ile çok kaliteli, dinamik ve şık tasarıma sahip bir crossover versiyonu sunuyoruz. Bu rekabetin yoğun olduğu pazarda lider bir rol üstlenmek amacındayız.” Alain Visser, Opel Avrupa Pazarlama Direktörü

Avrupa’daki SUV ve crossover pazarının toplam içinde birlikte aldığı pay, 1998’den bu yana, yüzde üçten altıya çıkarak katlanmıştır ve bu büyümenin sürmesi beklenmektedir. Dışarıda vakit geçirmekten ve spor faaliyetinde bulunmaktan hoşlanan çocuklu aktif aileler giderek artmakta ve bunlar, aynı zamanda güzel bir görünüme de sahip olan, çok yönlü ve pratik SUV ve crossover araçlarını tercih etmektedirler.

Opel, Antara ile uzun yıllar Avrupa-dışı markaların hakim olduğu bu segmente güçlü bir dönüş yapmaktadır. Opel daha önce bu segmentte, 1991’de piyasaya çıkarılan ve SUV modellerinin ilklerinden biri olan Frontera ile lider rolünü üstlenmişti. Bu araç, yıllarca sınıfının Avrupa’daki bir numarası olmuştu ve Opel’in en yüksek düzeyde zafer kazandığı modeliydi. Tek parça gövde yapısına sahip Antara’dan farklı olarak Frontera off-road araçlarına özgü merdiven tipi bir iskelet tasarımına sahipti. Batı ve Orta Avrupa’da 2003 yılına kadar toplam olarak yaklaşık 285.000 araç satılmıştı ve bunların 37.500 adedi satışta zirve yaptığı yıl olan 1993’te satılmıştı.

Çekici ve dinamik tasarımı yanında geniş kapsamlı standart donanımlara sahip yeni SUV ve crossover karakterlerini bir araya getiren Antara Opel’in bu segmentteki başarısını yeniden canlandıracaktır.

Antara, akıllı dört-çeker sürüşü ve standart olarak sunduğu ESP sistemi gibi güvenlik özelliklerinin yanı sıra elektronik iklim kontrollü klima, merkezi kilitleme, elektrikli ön ve arka camlar ile gümüş renkli ön ve arka gövde-altı koruyucu, CD 30 MP3 tipi stereo CD-Radyo 18-inç alaşımlı jantlar, ısıtmalı ön koltuklar, otomatik yanan ön farlar, deri döşeme, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, Park Pilotu, yağmur sensörü, deri direksiyon simidi ve krom kapı kolları gibi zengin donanım seviyesi içermektedir. Tasarım: Opel’in liderlik iddiasını vurguluyor

# Antara GTC gibi etkileyici tasarım dili
# Şık bir sedan kadar zarif
# Çok kaliteli malzemeler ve işçilik

“Antara ile GTC konseptinin heyecan verici tasarım dilini bir beş-kapılı otomobile, geniş ve çok yönlü bir iç hacme sahip beş-koltuklu bir crossover seri üretim aracına uyarlamış bulunuyoruz.” Bryan Nesbitt, GM Avrupa Tasarım Direktörü

İlk bakışta, Antara’nın belirgin tasarım karakterinin cesur ve aykırı bir yapıya sahip olduğu fark edilmektedir. Alt bölüm açık bir biçimde yeni Opel crossover aracının sağlamlığını sergilerken, gövdenin çarpıcı çizgileri ve gergin yüzeyleri de şıklık ve zarafeti sportif ve kaslı bir görünümle birleştirmektedir.

Tasarımcılar Antara’yı hem dinamik ve hem de uzun yolculuklar için rahat, çok yönlü bir otomobil olarak yaratmışlardır. Kaputun üzerindeki çizgi ve büyük Opel logosunu taşıyan geniş krom çubukla vurgulanan ön kafes gibi dikkatle işlenmiş ayrıntılar, otomobilin yüksek kalitesini ve marka kimliğini belirginleştirmektedir.

İç mekanı, Antara’nın dinamik SUV karakterini yansıtan konturlu koltukları ile, üst sınıf bir sedan otomobilin şıklık ve zarafetini taşımaktadır. Tipik Opel stiline sahip tüm cihazlar ve kontrol üniteleri açık bir biçimde yerleştirilmiş ve aracın içerisine dağıtılmıştır. Geniş, belirgin göstergeleri ile merkezi bir bilgi ekranına sahip orta konsolu, sürücü kabinine sürücü-odaklı bir görünüm vermektedir. Göz alıcı iç mekan özellikleri arasında, orta konsoldaki üç geniş yuvarlak hava girişi ile, Zafira’da olduğu gibi, bir uçaktaki itici kolu andıran belirgin bir şekle sahip el freni de sayılabilir. Orta tüneldeki yolcu kavrama kolu da aynı şekle sahiptir.

Kapsamlı standart güvenlik paketi, ön hava yastıklarını, sürücü ve ön yolcu için hava yastıklarını, ön ve dış arka koltuklar için baş perde hava yastıkları ile dört yük yoluna sahip çarpmaya karşı optimize edilmiş bir şasiyi içermektedir. Diğer güvenlik özellikleri arasında ise, beş koltuğun tümü için, üç-noktalı emniyet kemerleri ve kafalıklar bulunmaktadır. Ön koltuklar emniyet kemeri gerdiricileri ve kemer kuvveti sınırlayıcıları ile donatılmıştır. Dış arka koltuklar, çocuk koltuklarının ilgili fikstürlerin kullanımıyla hızlı ve güvenli bir biçimde montajı için ISOFIX donanımı ile birlikte sunulmaktadır.
Araç üzerindeki yaşam: Çok yönlü ve rahat

# Akıllı ve yenilikçi özellikler
# Çok yönlü saklama opsiyonları ve bagaj bölmesi için FlexOrganizer
# Yedi hoparlörlü standart CD-Radyo, geniş seyir göstergesi

“Signum, Zafira ve Meriva gibi otomobillerin özelliği olan, uzmanlık alanımız komple araç-üstü fonksiyonelliği. Şimdi Antara’nın benzersiz Flex-Fix sisteminde, bunu dışına da taşımaktayız.” Frank Leopold, GME Müdürü, Yenilik Geliştirilmiş Paket ve Konsept Otomobiller Departmanı

Opel Antara geniş iç hacmi, sayısız bölmeleri ve akıllı ve pratik özellikleri ile rahat ve kolay bir yaşam tarzını getirmektedir. Yükseltilmiş oturma pozisyonları ve geniş, parlak yüzeyleri tarafından yaratılan genişlik duygusu mükemmeldir ve Antara sadece geniş olmakla kalmamakta, ölçüleri de yolcuların geniş iç hacmin keyfini çıkaracaklarını teyit etmektedir. Örneğin arkada kısımdaki 933 milimetrelik ayak mesafesi ile Antara segmentinin en üstünde yer almaktadır.

Gövde, bagaj bölmesinin kapağı altında 370 litrelik bir kapasiteye sahiptir. Kargo kapasitesi, arka koltuk sırası katlandığında 865 litreye ve otomobil üst kısmına çıkarıldığında 1420 litreye çıkmaktadır. Arka koltuk arkası 60:40 oranında bölünebilmekte ve aşağı doğru katlanabilmektedir. Yük tabanının arkasındaki bir saklama kutusu, Astra ve Vectra station wagon modellerinden de zaten bildiğiniz opsiyonel FlexOrganizer sistemi gibi, bagaj bölmesinin pratik bir biçimde organizasyonunu sağlamaktadır. Ağlar, separatörler, çubuklar ve kancalar Antara’nın bagaj bölmesinin her yan paneli üzerindeki iki raya iliştirilebilmekte ve yükün yolculuk sırasında kaymasını ya da zarar görmesini engelleyecek şekilde bagajın çeşitli bölmelere ayrılmasını sağlamaktadır.

Bununla birlikte, tasarımcılar bu yeni modelde kullanıcılara rahatlık sağlayacak saklama opsiyonlarını geliştirerek sadece bagaja odaklanmamışlardır. Antara tüm iç mekanı boyunca, aralarında yolcu koltuğu altındaki çekmece, tavan çizgisindeki güneş gözlüğü muhafazası, ön koltuk sırtlıklarındaki ağlar, direksiyon simidinin sol tarafındaki park yeri bilet gözü, orta konsoldaki ağ, ön ve arka orta dirsekliklerdeki bölmeler ile tekerlek yuvalarındaki saklama kutuları gibi sayısız özelliklere sahiptir.

Bunlara ek olarak Antara, ön ve arkada elektrikli camlar ısıtmalı ön koltuklar, Quickheat (tüm dizel modelleri ile standart), Otomatik Yanan Ön Farlar, elektrikli dış aynalar ve sabit ısıtma gibi konfor ayrıntıları ile sunulmaktadır.

Antara, araç-üstü eğlence amaçlı olarak, MP3-uyumlu ve CD 30 MP3 tipi bir stereo CD-Radyoya, yedi hoparlöre, direksiyon simidi üzerine yerleştirilmiş kontrollere ve mükemmel bir radyo alıcısı olan bir tavan antenine sahiptir.

Şasi: Yolcu otomobili kullanımı ve off-road yetenekleri

Optimum kullanım için akıllı dört-çeker sürüş sistemi Güvenlik önlemlerini artıran sayısız ESP fonksiyonları Dünya çapında tamamlanmış beş milyonu kilometreyi aşkın testler

“İstediğimiz şu: bir yolcu otomobilinin dinamik kullanımına ve bir off-road aracının sağlam özelliklerine sahip bir crossover.” Hans Demant, Opel Murahhas Azası

Atak kullanımı, hassas ve hıza bağlı elektro servo direksiyonu ve sağlam şasisi ile, Antara açık bir biçimde off-road yeteneklerine sahip dinamik bir araç olarak tasarlanmıştır.

Yeni crossover, Opel şasi uzmanları tarafından, Almanya’daki Pferdsfeld ve İngiltere’deki Millbrook test merkezleri de dahil olmak üzere çeşitli devrelerde ince ayara tabi tutulmuştur. Model tipleri üzerinde, geliştirme aşamasında, bütün dünyada beş milyon kilometreyi aşan testler uygulanmıştır.

Öndeki McPherson süspansiyon ile arkadaki dört kollu süspansiyon, Opel Vectra ve Signum modellerindekilere benzer çok kaliteli bir şasi konsepti sağlamaktadır. Antara Cosmo modeli ise 18-inçlik jantlara sahiptir. Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) de mevcuttur. Bu sistem, her lastik valfındaki sensörler vasıtasıyla lastik basıncını izlemekte ve 0.3 barlık basınç kayıplarından başlayarak Grafik Bilgi Ekranındaki bireysel lastik uyarı sinyallerini harekete geçirmektedir. Dört lastikteki tam basınç, 0.1 bar hassasiyetle ekranda görüntülenebilmektedir.

Antara’nın akıllı aktif dört-çeker sürüş sistemi, dörtçeker sürüşün düşük yakıt tüketimi gibi yararlarını, dört-çeker aracın gerçekte çaba gerektirmeyen manevra yeteneğiyle birleştirmektedir. Antara, normal koşullar altında tam bir dörtçeker otomobildir. Bununla birlikte, itiş kuvveti, gerektiğinde süratle ve mükemmel bir biçimde 50:50 oranında ön ve arka akslara dağıtılabilmektedir. Bu fonksiyonun kilit elemanı, arka akstaki elektronik kontrollü ve elektro-manyetik olarak çalışan elektro-hidrolik diferansiyeldir. Kompakt ve hafif dört-çeker sistem, ABS ve ESP sistemlerine tam olarak entegre edilmiş olup yoğun hızlanma gibi her sürüş koşullarda etkin biçimde sürücüyü desteklemektedir.

Frenleme sistemi, geniş ve dengeli havalandırmalı disk frenlerinden ve dört-kanallı ABS’den oluşmaktadır. ABS hidrolikleri, acil frenleme uygulandığı takdirde fren destek sistemini eline almaktadır (Hidrolik Fren Yardımı, HBA). Modern ESP sistemi, Antara’nın segmentinde standart bir özellik olan Yokuşta İniş Kontrolü (DCS) dahil, sayısız ilave fonksiyonu sunmaktadır. DCS dik yokuş inişlerinde bile, sürücünün frenlemesine gereksinim duyulmadan, güvenli bir biçimde sabit bir hızın korunmasına izin vermektedir. Başka bir güvenlik özelliği olan Aktif Devrilme Koruması (ARP), tekerleklere bireysel olarak milisaniyeler içerisinde yüksek frenleme basıncı uygulayabilmektedir.

Motor ve şanzıman

# Güçlü ve modern common-rail dizel motor
# Mükemmelleştirilmiş serisinin üst modeli 3.2-litrelik V6 benzinli motor

“Antara alıcılarının çoğunun, sınıfının en güçlü dizel motorlarından biri olan 150 hp gücündeki 2.0 CDTI tipini seçeceğini düşünmekteyiz. İtiş gücü ve düşük tüketimi sayesinde, modern crossover aracımıza mükemmel bir biçimde uymaktadır. ” Alain Visser, İcra Direktörü, Opel Avrupa Pazarlama

Yüksek bir tork düzlüğü, güçlü hızlanma, dayanıklılık ve düşük tüketim. SUV ve dayanıklılık modellerinde dizel motorlarının böylesine aranması hiç şaşırtıcı değil. Opel Antara, 150 hp gücündeki yeni geliştirilmiş bir 2.0 CDTI motorla sunulmaktadır. Bu motor, 1600 bar’a kadar enjeksiyon basıncına, alüminyum silindir başlığına ve değişken turbo geometrili turbo ünitesine sahip en yeni ortak yakıt hattı teknolojisini temsil etmektedir. Bu motora beş-ileri bir otomatik şanzıman eşlik etmektedir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com