Gösterim: 1.134
Eklenme: 30 Ocak 2007
Saat: 17:42
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Astra Sedan

Yeni ve daha ekonomik motorları, gelişmiş teknolojisi ve genişletilmiş donanım seviyesi ile Opel Astra yenilenmiş yüzü ile Şubat 2007’den itibaren pazardaki yerini alacak. Bu model güncellemesi beş-kapılı HB, station wagon, üç-kapılı spor GTC ile dinamik ve şık TwinTop cabrio-coupé’yi içine alan tüm Astra ailesi için geçerli olacak. Yeni Opel Astra dünya prömiyerini Aralık ayındaki Bologna Motor Show’da gerçekleştirdi. Bu üçüncü kuşak Astra, Mart 2004’teki pazar lansmanından bugüne kadar gerçekleşen ve 1.2 milyon adedi aşan otomobil satışıyla, hem güçlü rekabetin yaşandığı kompakt segmentinde ve hem de Avrupa satış istatistiklerinde lider bir rol oynamaktadır. Segmentinin en çok terih edilen otomobllerden biri olan Yeni Opel Astra, 90 ile 240 hp arasında güç üreten onbir farklı motor seçeneği ile Avrupa pazarındaki yerini alacak.

“Astra bir numaralı seri üretim modelimizdir ve kendini son derece sert bir rekabetin bulunduğu bir pazarda başarıyla kanıtladığı için de çok önemlidir. Bundan ötürü, doğal olarak yeni modeli büyük bir çaba ve özenle hazırladık. Sonuç olarak, en çekici ve başarılı otomobillerimizden biri bugün artık daha büyük bir değer ve öneme sahip. İyileştirilmiş performans, ekonomi, konfor, güvenlik ve görünüm özellikleri gibi fark edilebilir artı değerler Astra’nın Almanya ve Avrupa’daki pozisyonunu güçlendirmeye yardımcı olacak.”
Carl-Peter Forster, Başkan, GM Avrupa

Yeni motor serisi

En üst düzeyde verimlilik artışı

Astra motor serisi, ek olarak sunduğu iki 1.6-litrelik benzinli motor ve iki 1.7 CDTI common-rail turbo-dizel motoru (2007 ilkbaharından itibaren) ile teknolojik açıdan geleceğin emisyon standartlarını bugünden karşılayan ve son derece verimli yeni motor seçeneklerini sunmaktadır.

“Daha fazla motor verimine ve artırılan torka rağmen, zaten mükemmel biçimde verimli olan motorlarımızda yakıt tüketimini bir kere daha düşürmeyi başardık. Sanıyorum bu, çevreyi temiz ve maliyetleri de daha düşük seviyelerde tutmak adına iyi bir haber.”
Roger Johansson, Başkan Yardımcısı, GM Avrupa Şanzıman

1.6 ECOTEC: Kam-fazı sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır

85 kW/115 hp gücündeki yeni 1.6 ECOTEC motor, 77 kW/105 hp güce sahip 1.6-litre motorla karşılaştırıldığında geliştirilmiş bir esneklik ve yumuşaklık sunmaktadır (yüzde 10 daha fazla verimle birlikte yaklaşık yüzde üç daha az tüketim). Geliştirilmiş tork eğrisi özellikle sürüş sırasında dikkati çekmekte olup 155 Nm’lik üst düzeyine çıkmakta ve geniş bir devir (rpm) aralığında korunmaktadır. Bu, düşük devirlerde bile güçlü bir itme kuvvetine dönüşmektedir. Bu motorla, Astra GTC sıfırdan 100 km/saat hıza 11.6 saniyede çıkmakta ve 193 km/saat maksimum hıza ulaşmaktadır.

Güç-ağırlık oranı 0.99 kg/hp olan yeni 114 kilogramlık dört-silindirli ve dört-valflı motorun avantajları, temel olarak “Kam-Fazı” teknolojisine dayanmaktadır. Bu, sürüş durumuna göre ayarlanan emme ve egzoz kam milleri vasıtasıyla sürekli değişken valf zamanlamasını içermektedir. Her iki kam mili de, zamanlamayı kontrol eden pervane-tipi hidrolik ayarlayıcılara sahip gerçek zamanlı motor yönetim sistemiyle hatasız ve birbirinden bağımsız olarak kontrol edilmektedir. Bu; emme ve egzoz valflarının ve dolayısıyla da motor özelliklerinin, sürücünün gaz pedalı ve vites değişikliği yoluyla “tanımladığı” her güç ve performans ihtiyacına daha iyi ve anında yanıt verilmesini sağlamaktadır.

Opel tarafından 2003 yılında 1.6 litrelik motor hacmine kadar tüm benzinli motorlarda sunulan ve basit olmakla birlikte son derece etkin özelliklere sahip olan TWINPORT konsepti, 115 hp gücündeki 1.6-litrelik motorla daha da geliştirilmiştir. Bu motorun silindir başlığı, tamamen 1.6 TWINPORT gibi, her silindir için iki ayrı emme girişine sahiptir. Şu ana kadar dengeli ve tutarlı yanmayı sağlamak için manifold kanatçıkları gerekirken, 1.6 ECOTEC yeni, iki-aşamalı ve değişken uzunluklu plastik emme borusunda bu kanatçıklar olmadan çalışmaktadır. Bu, kam-fazıyla birleşim halinde optimize edilmiş emme girişi sayesinde gerçekleşmektedir. Kısılmış gaz alışverişi yakıt verimliliğini iyileştirmekte olup 115 hp gücündeki GTC ile beş-kapılı Astra, beş-ileri Easytronic şanzıman ile 100 kilometrede sadece 6.3 litrelik ortalama süper kurşunsuz benzin tüketimini sağlamaktadır.

Azaltılmış emisyon için bir ön koşul olan yüksek oranlarda egzoz gazı sirkülasyonu TWINPORT motorlarının tipik özelliğidir. Kısmi yükleme sırasındaki silindir yükünün dörtte birinden fazlası daha önce yanmış yakıttan gelmektedir. Ek dış hat yerine, daha da verimli olan iç hava dolaşımı sistemi kullanılmaktadır. Bu, sıcak ve yanabilir egzoz gazlarının doğrudan doğruya silindir başlıkları içerisinde dolaşımını sağlamaktadır.

Opel, bu motor sınıfında ilk kez, 1.6 ECOTEC motorda lazerle şekillendirilmiş silindir gömlekleri kullanmaktadır. Özel bir üretim aşaması sırasında son derece iyi tanımlanmış kanallar oluşturulmuş olup bu kanallar bir mikro basınçlı yanma odası gibi davranmaktadır. Bu, piston sürtünmesinin en aza indirilmesini sağlayarak aşınma ile yakıt ve yağ tüketimi açısından olumlu bir etkide bulunmaktadır. Bu son teknoloji ürünü motorun teknolojik özellikleri arasında adresleme-kontrollü termostat ile entegre katalitik konvertöre sahip yeni ve alçak-çekilmiş egzoz manifoldu da bulunmaktadır.

1.6 Turbo ECOTEC: Overboost özelliğine sahip hafif ve kompakt motor

Performans ile ekonomi arasında benzer biçimde etkileyici bir dengeleme durumu da, 125 kW/170 hp gücündeki 2.0-litrelik turbo motorun yerine geçen 132 kW/180 hp gücündeki 1.6 turbo motor tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha küçük hacmi sayesinde vergi açısından da birtakım yararlar getiren bu daha hafif motor, 100 kilometrede sadece ortalama 7.7 litrelik yakıt tüketmekte ve iyileştirilmiş bir sürüş performansı getirmektedir (Astra GTC maksimum hız: 223 km/saat; sıfırdan 100 km/saat hıza çıkış 8.2 saniye). Önceki modelle karşılaştırıldığında, tüketimin 1.3 litre azaltılmış olup toplam tüketim üzerindeki düşüş yüzde 13’ü bulmaktadır. 131 kilogramlık sınıfındaki en güçlü seri üretim ürünü olan bu turbo motor, aynı zamanda önemli bir hızlanma özelliğini de getirmektedir. Astra GTC sıfırdan 100 km/saat hıza 8.2 saniyede çıkabilmektedir ve 223 km/saat maksimum hıza sahiptir. Buna ek olarak, ani turbo yanıtı ile sıralı manifold enjeksiyonuna sahip motorun geliştirilmiş esnekliği de dikkate değer bir özelliktir. Bu özellik, GTC’nin beşinci viteste 80 km/saatten 120 km/saat hıza sadece 8.4 saniyede çıkmasını sağlamaktadır. 1980 ile 5500 rpm devir arasında sabit olarak 230 Nm’lik normal maksimum tork mevcuttur ve bu, standart altı-ileri şanzıman ile birlikte, üstün sürüş performansı için gerekli bir ön koşuldur.

Yeni motorun kendine özgü başka bir özelliği de turboşarj ünitesinin elektronik kontrollü Overboost fonksiyonudur. Bu fonksiyon, torkun hızla 266 Nm değerine çıkmasını sağlamaktadır. Elektronik sistem, gaz pedalına basma hızından Overboost ihtiyacını algılamaktadır. Bu şekilde maksimum beş saniye süreyle ek güç ortaya çıkmakta ve bundan sonra kontrol ünitesi hatasız bir biçimde torku normal 230 Nm değerine dönecek şekilde düzenlemektedir. Bu fonksiyon, sürücünün sollama işlemini hızlı ve güvenli bir biçimde tamamlamasına yardımcı olmaktadır.

Litre başına 112.3 hp güç üreten 1.6 turbo motorun diğer konstrüksiyon özellikleri arasında, egzoz gazı manifolduna entegre edilmiş harici su soğutmasına sahip süratli yanıt veren bir kompresör de bulunmaktadır. Bu motorun türbini 200.000 rpm devirin üzerine çıkmaktadır. Motorun diğer özellikleri arasında hava-soğutmalı intercooler ünitesi, şaftta sodyum tarafından soğutulan egzoz valfları ve düz pistonların yağ-spreyi soğutması yer almaktadır. Daha güçlü krank mili tahriki ve kam millerinin sürtünme-optimizasyonlu çalışması ile çalıştırma yumuşaklığını geliştiren ve torsiyon-titreşimi sönümleme özelliğine sahip yeni çift kütleli volan da motorun diğer özellikleri arasında sayılabilir. Doğrudan doğruya türbin çıkışının arkasında yer alan ön konvertör, ana taban-altı katalitik konvertörü desteklemekte ve üç-yollu egzoz emisyon kontrolünün hızlı tepkisini geliştirmektedir.

1.4-litrelik yakıt tasarrufu sağlayan motorla 2.0-litrelik turbo motor arasında yer alan yedi benzinli motor

Yeni motorlar da dahil olmak üzere, artık Astra müşterileri için yedi benzinli motorumuz mevcut ve bu seri sınıfının standartlarını koyuyor. Mevcut motorlar arasında, aynen yine Opel’in verimli TWINPORT yakıt-tasarrufu teknolojisine sahip ve 105 hp gücündeki 1.6-litrelik motor gibi, son derece verimli 66 kW/90 hp gücüne sahip 1.4 TWINPORT ECOTEC motor da yer almaktadır. Kasım 2005’te sunulan 103 kW/140 hp gücündeki 1.8 ECOTEC motor da Astra alıcıları arasında son derece popülerdir. Tüketim ve performansı optimize etmek için, bu ileri teknoloji ürünü motor, 115 hp gücündeki 1.6-litrelik motorda da olduğu gibi iki değişken kam mili ile çalışmaktadır.

Astra’nın benzinli motor serisi; 147 kW/200 hp gücündeki 2.0 turbo motor ile özel olarak yüksek performanslı Astra OPC’ye ayrılmış, 177 kW/240 hp güç ve 320 Nm tork üreten ve bu üç-kapılı güçlü otomobili spor otomobiller kategorisine taşıyan 2.0-litrelik turbo motoru da kapsamaktadır. Astra OPC, sıfırdan 100 km/saat hıza 6.4 saniyede çıkmakta olup 244 km/saatlik maksimum hıza ve 100 km.de 9.2 litrelik bir ortalama yakıt tüketim oranına sahiptir. Motoruna bağlı olarak, beş- veya altı-ileri manuel ve beş-ileri Easytronic ya da altı-ileri otomatik şanzıman ile sunulabilmektedir.

Genişletilmiş dizel motor serisi

Yeni versiyon Astra için sunulan dizel motorlar serisi çeşit açısından oldukça zengindir. Seri, 81 kW/110 hp ve 92 kW/125 hp gücündeki 1.7 CDTI motorların eklenmesiyle daha da geliştirilmiştir. 2007 ilkbaharına doğru, 74 kW/100 hp gücündeki 1.9 CDTI ve manuel şanzımanlı 1.9 CDTI ile 88 kW/120 hp gücündeki 1.9 CDTI motorların yerini standart olarak altı-ileri manuel şanzımanlı olan ve – tüm Astra dizellerinin standart özelliği olarak – bakım gerektirmeyen dizel partikül filtresine sahip yüksek teknoloji ürünü iki dizel motor alacaktır. 120 hp gücündeki altı-ileri otomatik şanzımana sahip 1.9 CDTI seride kalacaktır. Benzinli motorlarda olduğu gibi, bu motorlar da önceki kuşağa göre artırılmış güçlerinin yanı sıra düşük tüketimleri ve emisyon düzeylerine sahiptir.. Her iki 1.7 CDTI motor da ortak yakıt hattı direkt enjeksiyonu ile belirgin bir iyileşme, yüksek yanıt verme yeteneği ve mükemmel yakıt verimliliği için türbülans kontrollü dört-valf teknolojisi özelliklerine sahiptir. Örneğin, beş-kapılı Astra için, mühendisler 100 kilometrede 0.5 ve 0.9 litre arasında bir tasarrufu öngörmektedirler.

Yeni Astra’nın 66 kW/90 hp gücündeki 1.3 CDTI motordan 110 kW/150 hp gücündeki 1.9 CDTI motora kadar uzanan ultra modern motorlar serisi, her zamankinden daha geniş olup bu sınıf içerisinde benzersizdir. Dizel motorda altı-ileri sportif manuel ve Easytronic şanzımanlar arasında seçim yapılabilinir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com