Gösterim: 1.618
Eklenme: 21 Mart 2007
Saat: 17:50
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Corsa OPC

Opel, yeni Corsa OPC ile vites artırıyor. Opel’in en çok satan modeli Corsa’nın 4. nesil lansmanının yankıları sürerken, şimdi de Yeni Corsa’nın OPC modeli pazarda yerini almaya hazırlanıyor. Yeni Corsa’nın dinamik karakterinin en net şekilde ifadesi olan OPC modeli ilk bakışta insanı heyecanlandıran bir otomobil. Maksimum çeviklik ve kontrol özellikleri benzersiz Corsa sürüş keyfine varmanızı sağlıyor. 1.6-litrelik turbo motor 141 kW/192 motor gücü ile bu kompakt üç kapılı modelin 0’dan 100 km/saat hıza sadece 7.2 saniyede çıkmasını sağlıyor. Corsa OPC’nin maksimum hızı 225 km/saat olup, 230 Nm maksimum tork, standart altı-ileri şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor. Ayrıca standart “turbo” sistemi tork hızını gerektiğinde geçici olarak yüzde 15 arttırarak 266 Nm’e çıkarır ve bu da tüm dinamiklerde artış sağlar.. Yeni Corsa OPC ile , Opel’in OPC serisinin model sayısı altıya ulaşıyor. Diğer OPC modellerinde olduğu gibi, Yeni Corsa OPC’de performansıyla nefes kesen bir model. Örneğin 80 km/saatten 120 km/saate çıkması beşinci viteste sadece 6.7 saniye sürüyor. Corsa OPC 7.9 litre / 100 km yakıt tüketimiyle bir performans otomobiline göre mütevazı değerler gösteriyor.

Tasarım: Motorlu spor araçları hatırlatan tasarım

Üç kapılı Corsa’nın spor hatları OPC modelinde daha da çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor. Tavan spoyleri , sportif ve gösterişli ön ve arka tamponlarıOPC’ye göz kamaştırıcı bir görünüm veriyor. Koyu renkteki difüzörleri ile entegre edilmiş merkezi üçgen şeklindeki egzozu ve özel olarak tasarlanmış dış aynaları Corsa’nın cesur, spor karakterini ortaya koyarken ayrıntılara ne kadar önem verildiğini kanıtlayan örneklerden sadece birkaçıdır.

Spor görünümü Corsa’nın OPC kokpitinde de egemendir. Tipik OPC kapı kollarına ek olarak, krom halkalı gösterge kadranları ve kırmızı renkli ibre, ve mavi ya da gümüş renkli hava çıkış kanalları, deri spor direksiyonu özellikle dikkat çekici özeliklerdir. Motor sporları otomobillerini anımsatan direksiyon simidinin üzerindeki gösterişli krom halka, piyano lakesi ön konsol ve aliminyum spor pedallar sportif ve üst düzey kalitede bir ambiyans yaratmaktadır. Entegre kafalıkları ile spor koltuklar Opel ve Recaro işbirliği ile geliştirilmiştir. Bu yarış arabalarına benzer koltuklar optimum yanal destek sağlar ve hem sürücü hem de önde oturan yolcuları, koltuğun arkasına entegre edilmiş hava yastıkları ile korur – bu seri üretim bir araçta vücut hatlarına göre şekillendirilmiş ilk koltuk serisidir.

Nürburgring Nordschleife’de ince ayarları yapılan şasiler

Corsa OPC yapılan modifikasyonlar sonrası benzersiz bir şasi ve ve sportif sürüş karakterine sahiptir. Nürburgring Nordschleife’de yapılan ince ayarlar sonucunda mühendisler kavrama ve araç kontrolünde mükemmel bir denge kurmayı başarmışlardır. Yapılan temel modifikasyonlar arasında dönüş oranını yüzde 25 arttıran daha güçlü arka aks profili, yeni süspansiyon ayarları ve gövdenin 15 mm alçaltılması sayılabilir. Devre dışı bırakılabilecek standart ESP sistemi de aracın sportif özelliklerine göre ayarlanmıştır. Yeni Corsa OPC’de standart olarak 17 inç genişliğinde alaşımlı jantlar ve 215/45 R17 lastiklerle sunulurken 18-inç jant çapı ve 225 boyutlu lastikler de opsiyonel olarak sunulmaktadır. Mavi renkli fren kaliperi ile 16-inç fren sistemi aracın çok hızlı bir şekilde yavaşlamasını sağlar: Corsa OPC, 308 mm ön disk frenleri ve arkada 264 mm disk frenleri ile övünür.

Gerçek spor otomobil sürüşü için değişken-kademeli direksiyon

Bu modelin benzersiz özelliği benzersiz bir spor otomobil keyfi yaratan Corsa OPC’nin değişken-kademeli direksiyonudur. Düz sürüşlerde 13:1 oranı ile sistem çok hızlı bir şekilde tepki verir. Dönüşlerde ve sürüş açısı arttığında aracı kontrol etme oranı da artar ve 90 derecede bu oran 11.9:1’dir. Değişken direksiyon aynı zamanda daha geniş direksiyon açılarında tepki süresinin 13.1:1’e kadar çıkmasını sağlayarak manevra yapmak veya park etmek için harcadığınız çabanın da azalmasını sağlar.

Geniş OPC modelleri aralığı

Corsa’nın lansmanı ile Opel’in OPC programı altı modele yükselmiştir. Seri başı Vectra OPC, V6 turbo ve 206 kW/280 hp ile bir sedan veya station wagon olarak sunulmaktadır. Zafira OPC  231 km/s hızı ile dünyadaki en hızlı monocab olma özelliğini taşır. Astra OPC, 177 kW/240 hp, iki litre turbo motora sahiptir. Meriva OPC,Corsa OPC modelinde kullanılan motora benzer bir motor kullanır: 132 kW/180 hp olup azami hızı 220 km/saatin üzerindedir, çok yönlü beş koltuk özelliği monocab segmentinde benzersiz bir özelliktir. Avrupa Opel Pazarı İdari Müdürü Alain Visser şöyle diyor: “OPC modelleri markayı duygu ve tutku ile birleştiren üstün performansa sahiptir. Bu nedenle OPC modeli, eğlenceli genç imajı ile pazarlanan yeni Corsa’ya mükemmel bir şekilde uymaktadır.”

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com