Gösterim: 1.867
Eklenme: 20 Şubat 2006
Saat: 17:05
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Meriva

Opel Meriva, Mayıs 2003’te ilk kez piyasaya sunulduğunda Minivan segmentine yeni bir boyut eklemiş ve o zamandan bu yana Avrupa’da yeni pazar lideri olmuştur. Meriva, 2006’ya da, yeni bir tasarıma ve yeni motorlara ek olarak, geniş teknolojik özellikler dizisiyle giriyor. Piyasaya çıkarıldığı günden bu yana 500.000 adetten fazla satan bu geniş hacimli ve çok-yönlü beş koltuğa sahip, kompakt minivanın Yeni yüksek-performans modeli 180 hp turbo motorlu Meriva OPC’de diğer Meriva modelleri ile beraber pazara sunulacak.

Meriva’nın yeni tasarımı – ızgaranın geniş krom çubuğunun üzerindeki Opel logosu ve dinamik tasarım çizgileri gibi- belirgin tasarım ayrıntıları ile de, bu segment için özel olan teknoloji paketini açıkça yansıtmaktadır. Vurgulanan ayrıntılar arasında, FlexSpace sayesinde benzersiz çok yönlü iç mekan ve Sürüşe Duyarlı halojen farlar ve viraj lambalarının yanı sıra, opsiyonel olarak Bluetooth arabirimi ve sesli kontrol özelliğine sahip en son teknoloji ürünü mobil telefon kurulum özellikleri de bulunmaktadır. Yüksek-teknolojiye sahip başlangıç düzeyindeki yeni bir 1.3 CDTI dizel motor ile yakıt tasarrufu sağlayan, ilave yüksek verimli güç üniteleri ile TWINPORT teknolojisine sahip 1.6-litrelik bir benzinli motor, karşılaştırmalı testleri kazanmış olan bu otomobilin serisini zenginleştirmektedir. İç mekan, modern renklere, süsleme kenar bantlarına ve krom ayrıntılara sahip yeni döşeme ile geliştirilmiş olup kumaş/deri veya tamamen-deri döşemeler opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Dünyanın en küçük dört-silindirli ve common-rail turbo-dizeli

Opel’in yeni yüksek-teknoloji ürünü dizel motoru, 70 hp 1.7-litre dizel motorunun yerine geçmektedir. Common-rail dizel teknolojisine ve türbülans kontrolüne sahip yeni 1.3 CDTI motor, 70hp güç üretmektedir. Corsa, Tigra ve Astra’dan tanıdığınız 1.3 CDTI, 1.0 – 1.4-litre silindir hacmi kategorisinde, 26 ülkeyi kapsayan otomotiv basını tarafından mükemmelliği, hızlı yanıt verme yeteneği, yüksek torku (170Nm) ve ekonomik yakıt tüketimi sayesinde, “2005 yılının otomobili” olarak adlandırılmıştır. Dünyanın bu en küçük dört-silindirli common-rail turbo-dizel motoru, Meriva’yı 157 km/saat maksimum hıza çıkarmakta ve 100 kilometrede sadece ortalama 5.0 litre yakıt kullanımını gerektirmektedir.

Meriva serisindeki ikinci yeni motor, Astra ve Zafira’da da kullanılan 1.6 TWINPORT ECOTEC’tir. 105 hp’lik güce sahip, bu motor daha önceki 1.6-litre benzinli motora göre beş beygir gücü daha fazla güç sahip olup 100 kilometrede 6.7 litrelik ortalama yakıt tüketimiyle, önceki modeline göre yaklaşık yüzde altı daha ekonomiktir. Meriva 1.6 TWINPORT, 181 km/saat maksimum hıza ulaşmaktadır.

Yeni, kendinden emin görünüm

Enine geniş krom çubuklu yeni ızgarasına ek olarak, Meriva’nın ön görünümü, ortada geniş hava girişine sahip tamponu, yan hava girişleri ve entegre yuvarlak sis farları ile tanımlanmaktadır. Yeni ürünün arka kısmındaki özellikleri ise krom bant ve koyu renkli stoplarıdır. İç mekan, modern tasarım ve renklere sahip yeni döşemeler, gösterge paneli ve kapılardaki yeni kenar dekoratif çıta, krom-halkalı vites kolu ve iç kapı kolları ile el freni kolu üzerindeki krom süslemelerin yanı sıra yeni gösterge grafikleri kullanılarak geliştirilmiştir.

Yol Aydınlatma Sistemi: Otomobile karanlıkta yol göstermektedir

Tüm Meriva modelleri ek teknolojik özelliklerle sunulmaktadır. Sınıfının ilk otomobili olarak, Opel minivan şimdi geceleri otomobil kullanmayı daha güvenli ve rahat hale getiren Sürüşe Duyarlı halojen Farlar ve viraj lambaları ile donatılmıştır. Opsiyonel mobil telefon kurulumunda şimdi Bluetooth arabirimi ve ses kontrolü de bulunmaktadır.

Yeni standart donanım, sensörlü bir elektrikli bagaj kapama ve Yol Aydınlatma Sistemi ile donatılmıştır ve farlar ile iç lambaları, karanlıkta aracınıza doğru giderken size yol göstermek üzere 30 saniye süreyle uzaktan kumanda vasıtasıyla harekete geçirilebilmektedir. Bu sınıfta ilk kez kullanılan ve özellikle soğuk mevsimlerde rahatlık sağlayan bir başka özellik de Ani Isıtma Sistemidir. Bir soğuk çalıştırmadan sonra, elektrikle çalışan ve sıcak hava üfleyen ünite, motorun içindeki su sirkülasyonu iç mekanı sıcak tutmaya yeterli bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar, iç kabini ısıtmaktadır. Ani Isıtma sistemi Türkiye’nin iklim sebepleri dolayısıyla pazarımızda sunulmayacaktır.

FlexSpace sayesinde iç mekanda optimum çok yönlülük

Opel, Mayıs 2003’te kompakt sınıfında Meriva ile yeni bir boyut açtı. FlexSpace konsepti sayesinde beş-koltuklu otomobil hala iç mekanda çok yönlülüğün standartlarını belirliyor. FlexSpace, hızlı ve kolay biçimde ve rahatsız edici bir koltuk çıkarma işlemine başvurmadan, Meriva’nın beş-koltuklu bir otomobilden geniş bir depolama alanına sahip dört-, üç-, iki- veya tek-koltuklu bir otomobile dönüşmesini sağlayarak iç mekan yapılandırmasında optimum özgürlük olanağı sunuyor. Geniş iç hacmi ve kompakt boyutları (uzunluk: 4.05 metre) ile Meriva sadece şehir içi kullanımda ideal olmakla kalmıyor, uzun yolculuklar için de geniş mekan ile konfor sağlıyor.

Yeni: 180 turbo hp gücünde OPC yüksek-performans versiyonu

Çok yönlü bu minivanın yüksek-performans versiyonu olan Meriva OPC, yeni geliştirilen 180 hp, 1.6-litre ECOTEC turbo motoru otomobile güçlü bir performans kazandırmaktadır. Bu motor, Meriva OPC’yi sıfırdan 100 km/saat hıza 8,2 saniyede ulaştırmakta ve onu maksimum 222 km/saat hıza çıkarmaktadır. Meriva OPC Türkiye pazarında da satışa sunulacaktır.

Sınıfının lideri ve sürekli kazanan bir otomobil

Pazara sunulduğu 2003 yılından bu yana Meriva 500.000 adedin üzerinde satıldı. Sadece 2005 yılında, bu kompakt minivanın Avrupa’daki satışı 190.000 adedi bulmuştur ve bunun 55.000 adedi Almanya’da satıldı. Opel Meriva sadece tescil istatistiklerine adını yazdırmakla kalmamış, profesyonel test sürücülerinin de saygısını kazandı: 2004 yılında, on karşılaştırma testini kazandığı gibi, Alman “AutoBild” ticari yayınında yedi kez birinci sırada gösterilerek zafer kazanmıştır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com