Gösterim: 1.926
Eklenme: 10 Mart 2004
Saat: 16:02
5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote
Opel Vectra GTS

Devrim yaratan twin-turbo teknolojisi ile, Opel binek otomobiller için, modern dizel motorların geliştirilmesinde bir sonraki en büyük adımı ilân ediyor.
# Gala: İki-aşamalı turbo-kompresör sistemi ilk kez bir dizel binek otomobilde…
# Bir Dünya Rekoru: 112 hp , 1.9 CDTI twin-turbo, Vectra OPC’de…
# Aynı yakıt tüketimi, ama % 50’ye kadar daha fazla güç …

Dünyada bir ilk olarak, Opel mühendisleri iki-aşamalı bir turbo-kompresör sistemini, günlük otomobil sürüşleri için kompresyonlu-ateşlemeli bir motora uygulamayı başardılar: Kasım 2003’te Essen Otomobil Fuarı’nda ve şimdi Cenevre Otomobil Fuarı’nda sunulan Opel Vectra OPC mühendislik çalışmasında, 156 kW (212 hp) güç üreten 1.9-litre CDTI twin-turbo motor kullanıldı. 112 hp çok özel güç, turbo-dizel binek otomobiller için bir dünya rekorudur. 1.9 CDTI twin-turbo ünitesi, 400 Nm maksimum torkunu yalnızca 1400 devir/dakikada üretiyor, aynı zamanda Euro 4 ekzos emisyonu standartlarına uyumlu ve 100 kilometre de yalnızca 6.0 litre dizel yakıt tüketiyor.

Twin-turbo teknolojisinin kalbi, iki ekzos-gazlı turbo-kompresör ünitesi aracılığıyla bir dizel motor basınçlı emme sistemidir. Bu sistem “ikili-turbo” sistemlerin aksine paralel yerine seri çalışır: Düşük motor hızı menzili için daha küçük, ancak yüksek-derecede duyarlı bir turbo-kompresör, motor devirleri arttıkça yüksek gücü devralmak için dizayn edilmiş olan daha büyük bir turbo-kompresör… Yüksek verimliliği sayesinde, twin-turbo sistem yakıt tüketiminde ve ekzos emisyonlarında hiçbir dezavantaj yaşanmadan son derece yüksek ve özel güç elde etmeyi başarabilir.

Opel’de Mühendislik Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Direktör Hans H. Demant, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bu iki-aşamalı turbo-kompresör prensibini, somut üretimi yapılan bir dizel motora uygulayan ilk üretici olmaktan gurur duyuyoruz. Twin-turbo teknolojimiz özellikle ekonomiktir, çevre-dostudur, sürüş keyfi ve coşkusu verir.”

“Twin-turbo” nun arkasındaki asıl sır, iki-aşamalı, akıllı basınçlı emme prensibidir. İlk aşamada, küçük ama yüksek-basınçlı bir turbo-kompresör kullanan motor, düşük hızlarda gaz pedalına kolayca hazır tepki verir, turbo gecikmeden zarar görmez. Bu yüksek basınçlı turbo-kompresör, en fazla 1800 devir/dakikaya kadar tek başına çalışır ve giriş havasını en fazla 3.2 bar basıncına kadar sıkıştırır. 1800 – 3000 devir/dakika arasında, daha büyük bir düşük-basınçlı kompresör devreye girer – bu motor hızı menzilinde her iki türbin birlikte çalışır. 3000 devir/dakikanın üstünde, yalnızca daha büyük olan turbo-kompresör silindirlere hava şarj etmeye devam eder. Motorun ekzos sisteminde motor hızı ve yük ile kontrol edilen bir valf ile, bu her iki şarj sisteminin karmaşık kontrolü gerçekleştirilir.

Yeni jenerasyon 1.9 CDTI ECOTEC motorlar

Twin-turbo sistem; Opel motorlu araç sporları departmanı OPC’de bir uzmanlar ekibi tarafından geliştirildi. [OPC: Opel Performans Merkezi] OPC’nin başkanı Donatus Wichelhaus, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Twin-turbo motorumuzun büyük potansiyeli, başardığı ortalama etkili basınç değerlerinden görülebilir: Klasik turbo-dizellerin ortalama etkili basıncı, 17 – 19 bar arasındadır. 1.9-litre twin-turbo ise 26 bar’a kadar ulaşır.” Bir motorun ortalama etkili basıncı, yanma prosesi sırasında pistonların üzerinde etkili olan ortalama çalışma basıncıdır – Bu değer, ne kadar yüksek olursa, güç çıkışı da o kadar yüksek olur. Donatus Wichelhaus, açıklamasına devam ediyor: “Twin-turbo prensibinin başarılı bir şekilde uygulanması için, motor bloğu özellikle sağlam, güçlü olmalı ve büyük basınçlara dayanabilmelidir. Araç çok uzun km yol katetmiş olsa bile motor, bu basınçlara dayanıklılık gösterebilmelidir. İşte bunun başarılabilmesi için mükemmel bir alt-yapı, yeni nesil 1.9 CDTI ECOTEC motorlarda bulunmaktadır.

Vectra OPC: Yalnızca 6.0 litre / 100 km yakıt tüketimli 1.9-litre motordan 212 hp güç çıkışı

Başlıca geliştirme hedeflerine bağlı olarak, twin-turbo, yüksek performans elde etmek için ya da yakıt tüketiminde maksimum verimlilik için dizayn edilebilir. Doğal emme sistemli bir dizel motor ile karşılaştırdığımız zaman, twin-turbo’da yakıt tüketimini artırmadan güç % 50 oranına kadar yükseltilebilir. Alternatif olarak, güç kaybı olmadan, yakıt tüketimi % 25 oranına kadar azaltılabilir. Ancak Opel, Vectra OPC çalışmasında kullanılan 1.9 CDTI twin-turbo motor için birinci yolu seçti. Bu yüksek-teknoloji motoru, yalnızca 1.9 litre motor hacmi ile 156 kW (212 hp) zirve güç üretir. Ve sonuç olarak, litre başına elde edilen 82 kW (112 hp) çok özel güç bir dünya rekorudur. Bir standart üretim otomobilinde diğer başka hiçbir turbo-dizel ile karşılaştırılamaz.

En son teknoloji “common rail” yakıt besleme sistemi, değişken çok-aşamalı yakıt enjeksiyonu ve çift sistemli şarjlı-hava ara-soğutucuları ile birleştirilen iki-aşamalı turbo-kompresörlü sistem, güç artışı ve 400 Nm maksimum tork sağlar ki bu torkun 1400’den 3600 devir / dakikaya kadar geniş bir motor hız menzilinden elde edilmesi mümkündür. Bu motor ile Vectra OPC, 0’dan 100 km/saat hıza 6.5 saniyede çıkar, maksimum hız elektronik olarak kontrol edilir ve 250 km/saattir. 100 km de 6.0 litrelik yakıt tüketimi, üretimi yapılan 1.9 CDTI motor ünitelerindeki kadar düşüktür ve aynı bu motorlarda olduğu gibi, twin turbo-motora da katkı maddesiz çalışan ve hiç bakım gerektirmeyen dizel partikülü filtresi (DPF) takılabilir. Ekzos emisyon standartları, Euro 4 standartları ile şimdiden uyumludur. Trafik araç kayıtları 1 Ocak 2006’dan sonra yapılacak yeni araçlar için artık Euro 4 standartlarına uyum şartı olacaktır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com