Gösterim: 1.452
Eklenme: 9 Kasım 2005
Saat: 13:46
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Vectra OPC

Yeni OPC (Opel Performance Center – Opel Performans Merkezi) modelleri, sportifliğin yanı sıra teknolojik uzmanlığın ne ölçüde Opel otomobillerinde yer aldığını göstermektedir. Astra, Zafira ve Vectra’nın yüksek performans versiyonları, aynı zamanda, şirketin ürünleriyle duyguları ateşleme ve sürüş dinamiğinde standartları belirleme stratejisini de vurgulamaktadır.
Astra, Zafira ve Vectra’nın Yüksek Performans Modelleri

# Astra OPC ve Zafira OPC: 177 kW/240 hp gücünde ve 2.0-litrelik turbo motora sahip
# Vectra OPC ve Vectra OPC Station Wagon: 188 kW/255 hp gücünde 2.8-litrelik V6 turbo motora sahip
# Opel OPC modelleri 2006 yılının ilk yarısında Türkiye pazarına sunulacak.

Yeni OPC (Opel Performance Center – Opel Performans Merkezi) modelleri, sportifliğin yanı sıra teknolojik uzmanlığın ne ölçüde Opel otomobillerinde yer aldığını göstermektedir. Astra, Zafira ve Vectra’nın yüksek performans versiyonları, aynı zamanda, şirketin ürünleriyle duyguları ateşleme ve sürüş dinamiğinde standartları belirleme stratejisini de vurgulamaktadır.

OPC mühendisleri, son çalışmalarıyla, içinde sportif özellikleri barındıran Astra GTC’yi yüksek performanslı bir hatchback şeklinde geliştirmiş bulunmaktadırlar. 177 kW/240 hp gücündeki 2.0-litrelik benzinli turbo motor, coupé biçimli modelin hızını 6.4 saniyede 100 km/saate çıkartmakta ve ona 244 km/saatlik maksimum hız sağlamaktadır. Şasisi, tüm dinamik sürüş fonksiyonlarını elektronik bir ağ içerisinde birleştirerek koordine eden bir teknolojiyle, IDSPlus ile birlikte gelmektedir. Bunlara ek olarak, sürücü, sadece “SportSwitch” düğmesine basarak daha da sportif bir sürüş tarzını seçebilmektedir.

Astra OPC ile tamamen aynı motora sahip olan yeni Zafira OPC ise 100 km/saat hıza 7.8 saniyede çıkabilmekte ve 231 km/saat maksimum hıza ulaşmaktadır. İç mekan esnekliği açısından, patentli Flex7 koltuk sistemi sayesinde çok yönlü bir otomobil arayan spor tutkunlarını kendisine çekmektedir. Otomobil, hassas kullanım ve yüksek sürüş konforunu içeren aktif güvenlik özelliklerini birleştiren ve geliştirilmiş ileri teknoloji ürünü şasi kontrol sistemi IDSPlus2 ile donatılmıştır.

Opel, beş-kapılı Vectra OPC hatchback ve Vectra OPC station wagon otomobilleri ile, Frankfurt Uluslararası Motor Show’da (IAA) yüksek performanslı orta-sınıf kategorisindeki iki dünya prömiyerini sunmuştur. 188 kW/255 hp gücünden, turbo ünitesi ile değişken valf zamanlaması özelliklerine sahip, yeni geliştirilen 2.8-litrelik V6 motora kadar uzanan motoru sayesinde, OPC portföyünün üst modelleri, spor otomobiller düzeyinde bir sürüş dinamiği sunmaktadırlar. Sedan ve station wagon modelleri, 100 km/saat hıza sadece sırasıyla 6.7 saniye ve 6.9 saniyede çıkabilmekte ve 260 km/saat maksimum hıza ulaşabilmektedirler (station wagon: 254 km/saat). Zafira OPC gibi, bu iki modelde de geliştirilmiş IDSPlus2 sistemi bulunmaktadır.

Yeni OPC modelleri, ortadan hava girişli belirgin ön spoylerleri, karakteristik OPC altı-parmak tasarımına sahip geniş 18-inç jantları, güçlü bir biçimde kenarları vurgulanmış kapı eşikleri, mavi fren pedalları ve çapraz yerleştirilmiş egzoz borulu egzoz sistemleri gibi özellikleriyle aynı zamanda göz alıcı otomobillerdir. İç mekanları, Recaro spor koltukları ve özel sportif göstergeleri kadar deri direksiyon simidi ve vites kolları ile de en üst kaliteyi zorlamaktadır. Yüksek performans versiyonları, mükemmel bir fiyat-performans oranı ile heyecan verici tasarım, en üst düzeyde teknoloji ve benzersiz sürüş performan-sının bir karışımını sunmakta; ve bu özellikler Avrupa Pazarlama Bölümünden sorumlu Murahhas Aza Alain Visser’in şu sözleriyle özetlenebilmektedir: “OPC modelleri, günlük kullanıma sportif bir karakterle mükemmel olarak uyan otomobillerdir. Ayrıca, bunlar, markamızın, çok-yönlülük” gibi diğer temel özelliklerini de taşımaktadırlar.

Yeni Opel Astra OPC

# Kompakt Spor Otomobil 177 kW/240 PS 2.0 litre ve 320 Nm torka sahip turbo motor
# 0 – 100 km/saat hıza 6.4 saniyede çıkış, maksimum hız 244 km/saat
# Standart olarak CDC elektronik süspansiyon kontrolü özelliğine sahip IDSPlus

Opel, yeni Astra OPC ile bilinen kompakt-boyutlu spor otomobiller segmentinin derinliklerine inmektedir. 177 kW/240 hp 2.0-litre turbo benzinli motorunun sağladığı performans, coupé biçimli üç kapılı hatchback otomobilin hızını 6.4 saniyede 100 km/saate çıkartmakta ve ona 244 km/saatlik maksimum hız kazandırmaktadır. Altı-ileri manuel şanzımana sahiptir.

Sürüş performansının yanında, motorun gücü aktarma biçimi de etkileyicidir. 320 Newton-metrelik maksimum tork, en düşük devirde (rpm) bile geçerli olup sadece sportif sürüş stiline katkıda bulunmakla kalmamakta, düşük hızlarda rahat yolculuk yapılabilmesine de izin vermektedir. 100 km’de 9.2 litrelik yakıt tüketimi (MVEG-standardı), motorun verimliliğinin açık bir kanıtıdır.

Görsel açıdan, Astra OPC, kolaylıkla dünyanın en güçlü önden-çekişli üretim otomobillerinden biri olarak da tanımlanabilir ve görünümüyle etkileyici Astra model serisinin en üst versiyonudur. Derin ön spoyleri ve merkezi motor soğutma-havası girişine sahip karoseri ile kendisine özgü OPC altı-parmak tasarımlı geniş-ebatlı 18 inçlik jantları (lastik boyutu 225/40 R18 Y), egzozun ortaya yerleştirildiği arka bölmesinden de anlaşılacağı gibi, otomobilin dinamik potansiyelinin kanıtını oluşturmaktadır. İç mekanı, iki deri/kumaş kombinasyonuyla gelen Recaro spor koltukları, OPC tasarımına sahip sportif göstergeleri ve sportif atmosferine tamamen katkıda bulunan alüminyum pedallarıyla, yüksek kaliteyi ve sürücü-dostu özellikleri açığa vurmaktadır.

“İleri teknoloji” özellikleri, Astra OPC’nin şasisinin sportif yapısında da uygulanmıştır. Bu niteliği ile, elektronik denge programı ESPPlus ve çekiş kontrolü TCPlus de dahil olmak üzere tüm sürüş dinamik sistemlerini kapsayan elektronik bir ağa sahip IDSPlus (Etkileşimli Sürüş Sistemi) ile birlikte 17 inçlik yüksek performanslı frenlerinin birçok özelliklerini de standart olarak sunmaktadır. Bütün bu sistemler birbirleriyle bağlantılıdır ve uyum içerisinde çalışmaktadırlar. Bu ağın başka bir temel unsuru da, süspansiyon özelliklerinin içinde bulunulan yol koşullarına, aracın hareketlerine ve bireysel sürüş tarzına sürekli ve otomatik olarak uyarlanmasını sağlayan, elektronik CDC (Sürekli Süspansiyon Kontrolü) özelliğidir. Bunlara ek olarak, sürücü, “SportSwitch” düğmesine basarak daha da sportif bir sürüş ayarını seçmek olanağına sahiptir.

Tüm diğer OPC-modellerinde olduğu gibi, Astra OPC de kendisini büyüleyici tasarımı, üstün teknolojisi ve birinci-sınıf sürüş dinamiğinin yanı sıra, ödenen parayı hak eden olağanüstü değeri ile kendini göstermektedir. Bu kompakt spor otomobil, özellikle hemen tüm gereksinimleri karşılayan standart bir donanıma sahip olduğundan son derece rekabetçi bir teklif olarak sunulmakta olup altı hava yastığı, öndeki aktif baş dayanakları ve PRS pedal bırakma sistemini de içeren güvenliğe ilişkin özellikleri en üst düzeydedir.

Yeni Vectra OPC ve Vectra station wagon OPC

OPC Serisinin En Üst Modelleri

# 2.8-litrelik V6 turbo motor
# 188 kW/255 hp ile 355 Nm maksimum tork
# Geliştirilmiş IDSPlus² sistemi

Opel, Vectra OPC’nin beş-kapılı hatchback versiyon ve Vectra station wagon OPC ile, orta sınıf spor otomobiller kategorisine girmektedir. Bu otomobiller sade Opel programının bugünkü performans zirvesini temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda, en güçlü önden çekişli otomobiller arasında da yerlerini alıyorlar. Vectra yüksek-performans modelleri ilk tanıtımını Frankfurt Uluslararası Motor Show’da (IAA) yaptı.

Vectra OPC, altı-ileri şanzıman, yeni geliştirilmiş 2.8-litre kapasiteye sahip ileri teknoloji ürünü bir V6 motora sahip. Turbo ünitesi ve değişken valf zamanlaması sayesinde, motor 188 kW/255 hp’lik maksimum güç ve 355 Nm’lik maksimum tork üretiyor. Sürüş performansı, bir spor otomobili ile yarışacak düzeydedir. Hatchback ve station wagon modelleri, 100 km/saat hıza sırasıyla 6.7 ve 6.9 saniyede çıkabilmekte ve, yine sırasıyla, 260 km/saat ve 254 km/saat maksimum hızlarına ulaşabilmektedirler.

Opel Vectra’nın yüksek-performans versiyonları, son olarak yeniden tasarlanan model serisinin tarzını belirgin OPC tasarım diliyle birleştirmekte ve duygu-yüklü, dinamik bir görünüm kazandırmakta. Önden bakıldığında, derin bir ön spoyler ile spot-ışığı tasarımlı sis lambalarının egemen olduğunu görüyoruz. Yan görünümün belirgin unsurları, özgün OPC altı-parmak tasarımındaki büyük-boyutlu ve 18-inçlik hafif alaşımlı jantlar (lastikler: 235/40 R18 Y) ile daha da vurgulanmış kapı eşikleridir. Her iki otomobilin de arka uçları, dağıtıcıya benzer dış hatlara sahip çıkıntılı tamponlar, ayrık spoylerler ve çapraz egzoz susturuculu ikiz egzoz sistemleri ile karakterize edilmiş. Boya konusunda ise, tüm OPC modellerinde olduğu gibi, içlerinden seçim yapacağınız renkler şunlardır: Arden mavisi, yıldız grisi, safir siyahı ve kırmızısı.

Özel OPC tasarımındaki yan eşikler yolcu bölmesinde rahat bir ambiyans yaratmakta; aynı rahatlık, iki kumaş-deri kombinasyonu ile her ikisi de deri ile kaplanmış ergonomik üç-parmaklı spor direksiyon simidi ve spor vites kolu biçiminde sunulan Recaro tasarımı özel OPC spor kotluk sisteminde; ve spor gösterge cihazları ile özel renklerinde ve 300 km/saat hızı gösteren hız göstergesinde de kendisini göstermektedir.

Spor kullanım ve yüksek aktif güvenlik açısından, Vectra OPC modelleri, geliştirilen şasi kontrol sistemi ile donatılmıştır. Tüm elektronik dinamik sürüş sistemleri, komple bir sistem oluşturmak üzere birbirleriyle bağlantılı çalışmakta olup buna elektronik denge programı (ESPPlus), çekiş kontrol sistemi (TCPlus), manevra kontrol mantığı (UCL), Virajda Fren Kontrolü (CBC), çeşitli frenleme fonksiyonları ve Sürekli Süspansiyon Kontrolü (CDC) özellikleri dahildir. Daha da sportif bir kullanım için sürücü CDC kanalıyla, daha sıkı amortisörler ile daha direkt direksiyon ve gaz pedalı tepkilerine sahip “SportSwitch modunu” seçebilmektedir. 17-inçlik yüksek performanslı fren sistemi, bir spor otomobille yarışacak ölçüde bir yavaşlama mesafesi özelliği taşımaktadır.

Etkileyici tasarımının yanı sıra, en üst düzeydeki teknoloji ve benzersiz sürüş performansı ile Vectra yüksek-performans modelleri mükemmel bir fiyat-performans oranını da sunmaktadır. Serinin en üst düzey otomobili olarak bu araçlar, OPC’ye özel niteliklerinin yanında, konumlarına uygun kapsamlı bir donanım ve konfor paketi özelliklerine de sahiptirler. Pasif güvenlik sistemi altı hava yastığı, önde aktif baş dayanakları ve Pedal Bırakma Sistemi ile birlikte arkada ISOFIX çocuk koltuğu montaj ünitesini içermektedir.

Yeni Zafira OPC

# Üstün sürüş dinamiğine sahip bir spor van 177 kW/240 hp gücünde, 320 Nm torka sahip 2.0-litre turbo motor
# Sıfır – 100km/saat 7,8 saniye – maksimum hız 231 km/saat
# IDSPlus2: Geliştirilmiş ileri teknolojiye sahip şasi sistemi

Yeni Zafira OPC ile Opel ve Opel Performans Merkezi (OPC) başarılı modellerini daha da güçlendirmiş bulunuyorlar. Dünyanın en hızlı mini-van serisinin kendisine özgü özellikleri onu sınıfının en üst düzeyine taşıyor “spor van” sürüş dinamiği ile değişkenliğin rakipsiz karışımını yaratıyor. 2.0-litrelik benzinli turboşarj motoru ile 177 kW/240 hp gücündeki maksimum verimi, altı-ileri şanzıman aracılığıyla ön tekerlekleri harekete geçiren dinamik unsurunu oluşturuyor. Güç ünitesi, 2,400 devirden başlayarak 320 Nm’lik bir maksimum tork yaratıyor ve yenilikçi spor van aracını 7,8 saniyede 100km/saat hıza çıkarıyor. Maksimum hızı ise 231 km/saat.

Zafira OPC’nin benzersiz sportif potansiyeli tasarımında ifadesini buluyor: ortada geniş motor soğutma hava girişine sahip derin bir spoyler ile sis farları, özel OPC-tasarımı altı-parmaklı ve 225/40 ZR18 Y lastik boyutlu 18-inç jantlar, gösterişli yan eşikler ve çapraz egzoz borusu ile güçlü görünme sahip arka kısım. Gövde rengi olarak, OPC rengi olan Arden mavisinin yanı sıra, yıldız gümüşü, safir siyahı ve magma kırmızısını da seçebilirsiniz.

İç mekanda, üstün kaliteli Recaro spor koltuklar (iki kumaş-deri kombinasyonu mevcuttur), deri-kaplamalı spor direksiyon simidi ve yine deri-kaplamalı bir vites kolu ve alüminyum pedallar ile tipik OPC tasarımına sahip spor göstergeler ve kapı eşikleri, aracın benzersizliğini vurgulamaktadır. Bu yedi-koltuklu araç, ambiyansı, benzersiz geniş hacmi ve, aracı kolaylıkla ve koltukları söküp saklamak zorunda bırakmadan altı-, beş-, dört-, üç- veya iki-koltuklu bir otomobile dönüştürme olanağını sağlayan patentli Flex-7 oturma sisteminin rakipsiz avantajıyla, tamamlıyor.

Zafira OPC’nin şasisi ve süspansiyon özellikleri, motorunda da olduğu gibi, istikrarlı bir sportif karakter taşımakta ve yüksek aktif güvenlik kaynaklarını barındırmaktadır. 17-inçlik yüksek performanslı fren sistemi ile gelişmiş sürüş dinamiği sisteminin en son düzeyi olan IDSPlus2 (Etkileşimli Sürüş Sistemi) görevlerini yerine getirmektedirler. Bu sistemi içerisinde, sürüş dengesi kontrol sistemi (ESP), çeşitli fren fonksiyonları ve Sürekli Süspansiyon Kontrolü (CDC) gibi tüm sürücü yardım sistemleri birleştirilmiş ve birbirleriyle uyum içinde çalışmaları sağlanmıştır. Bunun yararları, mükemmel kullanım ve daha da geliştirilmiş süspansiyon rahatlığıdır. Daha da sportif bir kullanım için, sürücü “SportSwitch” çalışma modunu seçebilmekte ve daha sıkı bir şasi ayarına geçebilmektedir.

Zafira OPC, benzersiz sportif dinamizm ve üstün değişkenlik kombinasyonunun yanı sıra, son derece rekabetçi bir fiyat-performans oranını da sunmakta; ve buna standart donanımı da buna eklendiğinde geriye arzu edilecek çok az şey kalmaktadır.

Bu yedi-koltuklu otomobilin güvenlik donanımı da aynı ölçüde kapsamlıdır. Araçta, ön ve yan hava yastıkları, önde aktif baş dayanakları, ön ve arka dış koltuklarda perde hava yastıkları, önde emniyet kemeri kuvvet sınırlayıcıları ile piroteknik kemer gerdiricileri, PRS (Pedal Bırakma Sistemi) ile ISOFIX çocuk koltuğu montaj ünitesi standarttır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com