Gösterim: 1.018
Eklenme: 13 Eylül 2005
Saat: 13:33
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Zafira

Opel, Frankfurt’ta düzenlenen 61nci Uluslararası Otomobil Fuarında (15 – 25 Eylül, 2005) dört yeni dünya prömiyeri ile son ürün yenilikleri dizisini sunuyor. Opel, 8. Salon’daki standında, dinamik Astra TwinTop Cabrio-Coupé’sinin son derece dikkat çekmesini bekliyor. 2006 ilkbaharında satışa sunulacak olan bu dört-koltuklu otomobilin ilgi çekici en önemli özelliği, elektro-hidrolik olarak açılan tavanıdır. Yaratıcı kinematiği sayesinde, üç-parçalı tavan sistemi son derece az yer kaplıyor ve yolcular ile bagaj için geniş bir alan bırakıyor. Kamuoyu, 2005 Kasım ayından başlayarak, yeni OPC modelleriyle, yani beş-kapılı ve 255 hp, 2.8-litre V6 turbo benzin motorlu Vectra ve Vectra SW ile de ilk kez tanışacak. Burada vurgulanan teknolojik ayrıntı, bugüne kadar sadece süper spor otomobillerinin seçkin bir bölümünde mevcut olan ikinci-kuşak IDSPlus şasidir. Vectra ve Signum’un görsel açıdan çarpıcı ve teknik açıdan gelişmiş yeni versiyonları da gündemde olacak. Dördüncü prömiyer ise, özellikle ekonomik ve çevre dostu olan ve doğal gazla çalışan yeni Zafira 1.6 CNG.

# Astra TwinTop ile Cabrio keyfi
# Yeni Vectra ve Signum – Opel’in yeni yüzüyle
# Vectra OPC’de altı-silindir güç
# Yeni Zafira CNG – Doğalgazlı
# Yeni yukarı doğru açılır arka kapısıyla Combo ve spor versiyonu Arizona
# Tigra TwinTop – “Linea Rossa”
IAA’daki bu dünya prömiyerleri, Opel’in bir dizi yenilik ayrıntılarıyla tamamlanıyor. Örneğin, özel olarak sınırlı sayıda üretilen Tigra TwinTop “Linea Rossa” (1500 adet), dış mekânda Metro ve Gümüş grisi renkleriyle ve iç mekânda da göz alıcı Şarap Kırmızısı (Carmine) kumaş ile deri döşeme kombinasyonuyla geliyor

2006 model yılı Combo, her zamankinden daha çok yönlü ve alımlı. Kompakt van serisinin yolcu varyantı, arka kanat kapıları yerine, şimdi yukarı doğru açılır arka kapıyla da sunuluyor. Yeniliklerden bir başkası da Doğal gazla çalışan Combo 1.6 CNG’dir.

Bu yenilikler zenginliğine ek olarak, Opel IAA ziyaretçilerine mevcut modellerin, motorların ve teknolojilerin geniş bir serisini sunuyor. Buradaki ana oyuncular, Astra ile pazarı silip süpüren Zafira’nın ikinci kuşağı. Astra beş-kapılı, SW ve GTC modelleriyle sunuluyor. Mart 2004’te satışına başlandığı günde bu yana, 500,000 adedin üzerindeki satışı ile Avrupa’da üretilen otomobiller içerisinde en iyi satan otomobil durumuna geldi. Son günlerde tamamlanan ve otomotiv endüstrisinin en geniş test-sürüşü kampanyaları olan Avrupa’daki “Bir Milyon KM Test Sürüşü” ve Almanya’daki “Almanya Opel’i Test Ediyor” kampanyaları sırasında, karşılaştırma testlerinin galibi olarak yeniden popülerliğini kanıtlamış bulunuyor. Tigra TwinTop ve Signum’dan sonra, 2005 J.D. Power Raporuna göre “Almanya Şampiyonu” olan Astra en fazla aranan model niteliğinde. Astra ve Zafira serilerinin popülerliği, 2005 Ekim ayından başlayarak, piyasaya sunulacak 240 turbo hp OPC versiyonlarıyla yeni bir patlama daha yapacak.

Opel stadındaki “Dünyadaki Cennet” tasarımı

Opel’in 8. Salon’daki 4480 metrekarelik stadında “Dünyadaki Cennet” konsepti sunuluyor ve yaratıcı tasarımıyla özel bir izlenim bırakıyor. Açık kahverengi parke zemin üzerinde gök mavisi kumaş şeritleri uçuşuyor ve sunulmakta olan 40’ı aşkın ürünün biçimlerini vurgularken, mekân separatör olarak da işlev görüyor. Salondaki kolonlar, parlak sarı renkteki marka sütunlarına dönüştürülmüş durumda. Orta alan ise bir çoklu-ortam ekranı ile çevrilmiş olup spotlar, özenle hazırlanmış su çeşmeleriyle, parıldayan yuvarlak ve gümüş rengi bir platform üzerindeki prömiyer modeli Astra TwinTop’a yönelmiş durumda. Otomobiller konusundaki önemli bilgiler birçok monitörlerden, çeşitli temalara büründürülmüş setlerden ya da ana servis masasından iletiliyor.

Dünya prömiyeri: Astra TwinTop – dinamik ve zarif dört-koltuklu Cabrio-Coupé

Astra TwinTop Cabrio-Coupé’nin Frankfurt’taki prömiyeriyle, Opel beş-kapılı sedan, SW ve GTC’den sonra, 2006 ilkbaharında bayilerine ulaşacak olan, farklı özellikli dördüncü Astra modelini de sunuyor. Bu dört-koltuklu otomobil, yeni geliştirilmiş olan ve elektro-hidrolik çelik tavan ile oldukça geniş bagaj bölmesi alanı bırakan akıllı bir kinematiğe sahip. Bu yenilikçi tavan sistemi, sadece gövdede geniş bir alan sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sportif ve zarif bir tasarım de kazandırıyor. 4,5 metreye yakın uzunluğuyla, Astra TwinTop orta-boy segmentteki cabrio otomobillerle karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaşıyor.

Astra TwinTop’un ok biçimine sahip ön bölmesindeki ilerici tasarım, onun % 70’i yeni geliştirilmiş bulunan TwinTop gövde parçalarının bulunduğu Astra ailesinin bir üyesi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Cabrio-Coupé’nin uyumlu orantıları (uzunluk / dış aynalar hariç genişlik / yükseklik: 4.48/1.76/1.41 metre), takoz biçimindeki omuz çizgisi ve kavisli, akıcı tavan çizgisi ile vurgulanan yan profilinde özellikle göze çarpmaktadır. Astra TwinTop, arka bölümünde de oldukça iyi orantılara sahiptir. Tavanın açık ya da kapalı oluşuna bakılmaksızın, klasik açılabilir çelik tavan konseptlerine sahip cabriolet otomobillerde olduğu gibi, otomobilin görünüşünü bozan hantal bir kuyruğu yoktur.

Zarif Cabrio-Coupé, teknik açıdan üçüncü Astra kuşağının güçlü yanlarından yararlanmaktadır. Buna, standart olarak sunulan dört benzinli motoru (105 ile 200 hp arasında) ve 150 hp gücündeki 1.9 ortak-yakıt-hatlı ve Dizel partikül filtresine sahip dizel motoru ile, bu segmentte son derece geniş motor seçeneğine sahip olması da dahildir. Türünün en üst çizgisinde yer alan 200 hp 2.0-litre ECOTEC turbo motoru, 230 km/h üzerinde bir maksimum hıza ulaşmaktadır. Opel markasının benzersiz yenilikleri, Astra TwinTop’ın rakiplerinin açık farkla önünde yer almasını sağlamıştır. Bunlar arasında, elektronik Sürekli Süspansiyon Kontrolü (CDC) özelliğine sahip uyarlamalı IDSPlus şasi, Sport modu ve direksiyon-bağlantılı AFL özelliğine sahip Xenon farlar gibi opsiyonlar da yer almaktadır.

Uzun yolculuklar sırasında bile arka tarafta iki yetişkin rahatlıkla oturabilmektedir. Mühendislerimiz bunu tamamen yeni ve üç-parçalı tavan sistemini gerçekleştirerek başarmışlardır: tavan bölmeleri klasik konseptlere göre daha küçüktür ve bu nedenle, yer kazandıracak şekilde bölgeye çekilebilmekte ve bagaj alanı ile oturma rahatlığı sağlama avantajını sunabilmektedir.

Tek düğmeye basarak ya da opsiyonel uzaktan kumanda cihazını kullanarak, TwinTop tavanı tamamen otomatik bir şekilde 30 saniyeden kısa bir sürede açılıp kapanabilmektedir.

İki yan bölmeye ve opsiyonel rüzgâr saptırıcılarını saklamada kullanılan gövdenin tabanındaki bir saklama alanına sahip geniş ve pratik gövde, tavan kapalı konumdayken, yaklaşık 440 litrelik bir kargo kapasitesine sahiptir. Tavan indirildiğinde bile, bu kapasite hala 200 litrenin üzerindedir. Valizler, içecek kutuları ve alışveriş çantaları, tavan açık olduğunda veya gövde içerisine katlandığında, otomobilin içinde veya dışında rahatlıkla taşınabilmektedir. Bu, tek düğmeyle üst üste dizilen tavan parçalarının arabanın gövdesindeki yaklaşık 25 cm’lik yere yerleşmesini ve koruyucu kapağın altında hala erişilebilir bir yer kalmasını sağlayan, elektrikle çalışan “Easy Load (Kolay Yükleme)” özelliği sayesinde gerçekleşmektedir.

Astra TwinTop, hem aktif ve hem de pasif özellikleri birleştiren kapsamlı Opel SAFETEC sistemine de sahiptir. Opsiyonel döner çubuklar, tavan indirildiğinde dönmeye karşı ilave koruma sağlamaktadır. Bunlar doğrudan doğruya arka koltuk baş dayanaklarının arkasına gizlenmişlerdir ve bir yuvarlanma durumunda otomatik olarak açılmaktadırlar.

Dünya prömiyeri: Vectra ve Signum’un yeni çarpıcı versiyonları

Yeni Vectra ve Signum’un özellikleri arasında, Opel tasarım dilinin dinamiğinde yer alan tamamen yeni ve çarpıcı bir görünüm, kapsamlı bir biçimde değiştirilmiş ve sınıfının en üstünde yer alan 2.8-litrelik 230 hp V6 turbo motor ve bir dizi benzersiz teknik özellik yer almaktadır. Yeni Vectra ve Signum, geliştirilmiş konforuyla daha farklı özelliklere sahip sürüş dinamiği için optimize edilmiş direksiyon hassasiyetini içeren yeni bir şasi algılama özelliğine de sahiptir. Elektronik CDC özelliğine sahip IDSPlus şasisi sınıfında hala benzersizliğini korumaktadır ve giderek daha fazla motor varyantında kullanılmaktadır. Bunu, AFL özellikli Xenon farlar, iklim-kontrollü ve otomatik olarak kontrol edilebilen Multi-Contour sürücü koltuğu, yenilikçi Çekici Denge Yardımı özelliği, QuickHeat ısıtma sistemi, Bluetooth teknolojisine ve ses kontrol özelliğine sahip cep telefonu konsolu gibi yüksek-teknoloji özellikleri tamamlamaktadır.

Yeni dört- ve beş-kapılı Vectra sedan, Vectra SW ve Signum otomobillerinin en belirgin özelliği, yeni tasarım ürünü olan ve Opel tasarım dilini daha da geliştiren ön kısmıdır. Karakteristik omuz çizgisi ile birlikte, otomobilin ön kısmı dinamizmi ve sportif anlayışı ifade etmektedir. Bunun da ötesindeki belirgin karakteristik özellikleri arasında motor kaputundaki tipik Opel çizgisi, ön tamponun daha keskinleştirilmiş sivriliği ve en önemli olarak da, yeniden şekillendirilmiş çamurluğa ve kaputa yayılan yeni farları sayılabilir. Açık camların arkasındaki silindirik ve krom-renkli lamba üniteleriyle, farlar Vectra ve Signum’un ön kısmının göz alıcı ayrıntılarını oluşturmaktadır. Opel amblemini taşıyan geniş bir krom çıta, ön panjurun hakim özelliğidir. Entegre sis lambalarıyla birlikte siyah bir kafes yapısı ve geniş yan hava girişlerine sahip ön tampon Vectra’nın ön kısmının geniş görünümünü vurgulamaktadır.

Signum ve Vectra’nın iç mekânları, her zamankinden de fazla bir yüksek kalite görünümü ve duygusunu tanımlamaktadır. Gösterge panelinin ve kapı döşemelerinin üst kısımları, yeni ve deri görünümlü bir yapıya sahiptir. Sürücü bölmesi, gösterge panelinin yeni kenar çizgileri, havalandırma girişlerinin yuvarlatılmış köşeleri ve krom-renkli kontrol üniteleri sayesinde daha da aydınlık ve zarif bir izlenim uyandırmaktadır.

Yeni Vectra ve Signum’da, beş benzinli motor (1.6 – 2.8 litre, 100 – 230 hp) ile dört CDTI dizel motoru (1.9 – 3.0 litre, 100 – 184 hp) seçeneklerine sahip geniş bir modern ECOTEC motor serisi kullanılmaktadır. Tüm Vectra ve Signum versiyonlarının en güçlü motoru, her sürüş koşulunda gerekli gücü sağlayan, çift-dönüşlü turboşarj özelliğine sahip, 2.8-litrelik tamamen yeni benzinli alüminyum V6 motorudur. Altmış-derecelik, değişken valf kontrolü özelliğine sahip altı silindir, 1500 devirde (rpm) 300 Nm’lik maksimum torkunun % 90’ını aktarabilmektedir. En yüksek tork, 1800 ila 4500 devir arasındaki geniş aralıkta elde edilmektedir. Bu motorla sürüş performansı da aynı ölçüde etkileyicidir: sıfırdan 100 km/saat hıza ulaşmak için gerekli süre sadece 7,3 saniyedir ve en yüksek hız (elektronik olarak sınırlandırılmış) 250 km/saattir. Serisinin en üst çizgisinde yer alan dizel motoru ise, 135 kW/184 hp gücündeki 3.0 V6 CDTI olup 1900 devirden (rpm) sonra ürettiği maksimum tork 400 Nm’dir.

Dünya prömiyeri Vectra OPC: 255 turbo hp motorlu ve benzersiz, ikinci-kuşak IDSPlus

Opel standındaki IAA dünya prömiyerinin en hızlı ve en güçlüsü olan Vectra OPC, bir beş-kapılı hatchback ve bir SW olarak, bu yılın sonbaharında Almanya’da pazara sunulacaktır. Mevcut Astra OPC ve Zafira OPC’nın ardından da, Opel’in tüm yüksek performans otomobilleri serisini genişletecektir.

Serisinin en üstünde yer alan Vectra’nın güç merkezi, 2.8-litrelik bir alüminyum V6 benzinli motordur. Değişken valf zamanlaması twin-scroll turboşarjı olan ünitesiyle, altı-silindirli bu motor 188 kW/255 hp gücüne sahiptir ve heyecan verici bir sürüş sağlamaktadır: 260 km/saatlik bir maksimum hızı vardır ve sıfırdan 100 km/saat hıza yedi saniyeden kısa bir sürede ulaşmaktadır. Buna ek olarak, 355 Newton-metrelik maksimum tork değeri, düşük motor hızlarında bile mükemmel bir çekme gücü sağlamaktadır. Vectra OPC, standart olarak altı-ileri manuel şanzıman ile sunulmaktadır.

Yüksek-performanslı Vectra, bir hacim satışına dayalı otomobilden, Sürekli Süspansiyon Kontrolü (CDC) özelliğinin en yeni versiyonu ile donatılmış ve elektronik kontrollü IDSPlus şasisinin daha da geliştirilmiş versiyonunu da içerecek şekilde geliştirilmiş dünyadaki ilk seri üretim otomobilidir. Karşılaştırılabilir üst düzey çözümler şu anda sadece düşük miktarlarda üretilen süper spor otomobillerde mevcuttur. Yeni-kuşak CDC, ayrı modülleri sayesinde, gövde hareketlerini daha da etkin bir biçimde ve süratle en aza indirmektedir. Sonuçta da, optimize edilmiş süspansiyon kontrolü ile birlikte, yuvarlanmanın önlenmesinde ve gövdenin kontrolünde gözle görülür gelişmeler elde edilmiştir. Frenler– önde 345-milimetre çapında ve arkada 292 mm çapında – güçlü bir yavaşlama hareketi ile hassasiyet duygusunu getirmektedir.

Vectra OPC’nin görünümü sportif bir karakter taşımaktadır. Ön kısmı geniş hava girişlerine ve petek-görünümlü kafese sahip olup yan profili, özgün OPC tasarımı ürünü 18-inçlik jantlarla vurgulanmaktadır. Arka kısımda iki ikizkenar yamuk biçimli egzoz çıkışı önem kazanmaktadır. İçi mekan da, Recaro spor koltukları, OPC düzenindeki göstergeleri ve deri spor direksiyon simidi ile, sportif ve fonksiyonel özelliklere sahiptir. Vectra OPC, özellikle, tüm OPC ailesinin üyeleri ile ortak sahip olduğu bir çekici ayrıntıya sahiptir – mavi fren kaliperleri.

Dünya prömiyeri: Doğal gazla çalışan ikinci-kuşak Zafira

2005’teki Frankfurt Motor Show’da gerçekleştirilen Zafira 1.6 CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) prömiyeri ile doğal gaz pazarının lideri olan Opel, Almanya’daki en çok satan doğal gazlı aracın yeni bir versiyonunu sunmaktadır. Daha önceki model üretiminin 20.000 adedinde olduğu gibi, yeni Zafira CNG de, çirkin bir biçimde koltukları bir kenara yığmadan ya da çıkarmak zorunda olmadan otomobilin süratle yedi-koltuklu bir otomobilden iki-koltuklu bir otomobile dönüştürülmesini sağlayan benzersiz Flex7 sistemine sahiptir. Arka aks çevresindeki akıllı döşeme-altı düzenine sahip dört gaz tankı sayesinde, Zafira’nın çok-yönlülük ve geniş hacim avantajlarından hiçbir şekilde taviz verilmemiştir. Aslında, doğal-gazlı kompakt van, daha önceki modeline göre daha da geniş bir hacim sunmakta olup; beş koltuklu düzendeki bagaj bölmesi kapasitesi, 645 litreyi bulmaktadır ve bu hacim yedi-koltuklu kompakt van araçları içerisindeki en geniş olanıdır (koltuk düzenlemesine bağlı olarak maksimum 1820 litre). Başarılı önceki modeliyle karşılaştırıldığında, Zafira 1.6 CNG, doğal gazla çalışmada maksimum verimliliği sağlayan yenilikçi “monovalentplus” konseptini sunmaktadır. İkinci-kuşak doğal-gazlı Zafira’nın satışlarına 2006’nın başlarında başlanmış olup alınan siparişler 2005 sonbaharında, yeni modelin fiyatları duyurulduğunda teslim edilebilecektir.

Zafira 1.6 CNG üstün bir ekonomik verimlilik sağlamaktadır. 100 kilometrede yaklaşık 5,3 kilogram doğal gaz tüketimin sağladığı avantaj ve şu andaki kilo başına 0,70 Euro dolayındaki doğal gaz fiyatı sayesinde, yakıt maliyetlerinde, dizel varyantlarına göre yaklaşık % 30 ve benzin varyantlarına göre yaklaşık % 50 düşürülebilmektedir. Vergiler ve sigorta ücretleri, 1.6-litrelik benzinli motorlar ile aynı düzeydedir. Zafira CNG, çevreye uyumluluk açısından da önemli avantajlar getirmektedir: bu yakma tipi, dizel motora göre % 80 daha az azot oksit üretmekte ve benzinli motora göre de yaklaşık % 25 oranında daha düşük CO2 emisyonuna yol açmaktadır (dizel: eksi % 10). Buna ek olarak, Zafira CNG’nin gelecekte büyük şehirlerde kullanımının yasaklanmasının önüne geçecek şekilde, emisyonlarda kurum bulunmamaktadır.

CNG motoru, yüksek verimlilik sağlayan arttırılmış bir sıkıştırma oranına sahiptir ve doğal gaz, bio gaz veya bu iki yakıtın herhangi bir karışımı ile optimum biçimde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bu motor, özel pistonlara, valflara ve valf-yatağı uçları ile birlikte, doğal gaz ve benzin için kullanılmak üzere, ayrı enjeksiyon banklarına sahiptir. Bunun yanı sıra, motor yönetim sistemi, doğal gaz ile çalışmak üzere optimize edilmiştir.

14-litrelik yedek benzin tankı, doğal gaz doldurma istasyonun bulunmadığı güzergâhlarda seyahat sürekliliğini sağlamaya yöneliktir. 1,6 litrelik motor hacmi ve maksimum 140 Newton metrelik torkuyla, Zafira CNG’nin canlı sürüş performansı, 170 km/saat maksimum hıza sahip monovalentplus özelliğinin potansiyelini göstermektedir. (Tüm motor ve sürüş performansı verileri ön değerlerdir).

Zafira CNG, aynı zamanda, güvenlik açısından da optimum biçimde donatılmıştır: yüksek-sağlamlıktaki çelik gaz tankları ve paslanmaz çelik gaz boruları, çarpışma bölgelerinin tamamen dışında kalacak şekilde yerleştirilmişlerdir. Yeni Zafira CNG, Zafira’nın Euro NCAP çarpışma testlerinde yetişkin yolcu güvenliği açısından beş yıldızla değerlendirilmesini sağlayan verimli SAFETEC sistemine de sahiptir.

Yeni hatchback tasarımıyla yukarı doğru açılır arka kapıya sahip Combo ve spor versiyonu Arizona

Combo’nun 2006 modelinde, tüm yolcu varyantları yukarı doğru açılır arka kapı opsiyonuna da sahiptir. Combo panel van aracı, fabrika çıkışı olarak dışarı-yönlü ve içeriden kilidi açılabilen kapılarla sunulmakta; yukarı doğru açılır arka kapı opsiyon olarak getirilmektedir. Spor ve eğlence amaçlı Arizona yerden yüksek oluşu ve standart Kötü Yol donanım paketi sayesinde, Arizona asfaltsız yollar için en iyi biçimde donatılmış durumdadır.

Yeni dış renkleri, Chili ve Aqua gibi renklerdeki çekici desenlere sahip iç mekan döşemesi ve kömür grisi plastik bileşenleri, Combo ve Combo Edition’a yeni ve yüksek-kaliteli bir görünüm kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra, yüksekliği ayarlanabilen sürücü koltuğu tüm yolcu varyantlarında standarttır. Yeni olan bir başka özellik de, yolcu koltuğu altında bir saklama bölmesi, okuma lambası ve kargo alanındaki eşyaları güvenceye almada kullanılan ağ özelliklerini içeren Konfor paketidir. İç mekân bisiklet rafı gibi bir dizi ilave özellikler de Combo’nun çok-yönlülüğünü arttırmaktadır.

Tigra TwinTop: “Linea Rossa” farklı bir yorum

IAA’daki 2006 modeli otomobil serisi birçok bakımdan geliştirilmiş bulunmaktadır. Tigra TwinTop sınırlı özel modeli olan (1500 adet) “Linea Rossa”, benzersiz görünümüyle özel bir yorum getirmektedir. Metro ve Gümüş grisi dış renklerinde ve iç mekândaki göz alıcı Şarap Kırmızısı (Carmina) renklerine sahip deri sürücü ve yolcu koltukları ile sunulmaktadır. Baş dayanakları ve iç mekân panellerinin parçaları ile el freni ve vites kolu başlıkları da aynı renk tonundadır. Vites kolundaki krom elemanlar ve 3-parmaklı deri direksiyon simidi de yüksek-kaliteli görünüme katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com