Gösterim: 1.036
Eklenme: 28 Ağustos 2007
Saat: 10:37
2.00 avg. rating (67% score) - 1 vote
Hyundai i30

Hyundai’nin Avrupalılar için Avrupa’da geliştirdiği yepyeni modeli i30, yine Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa sunuldu. Hyundai i30; çekici görünümü, etkileyici kabini, yüksek konforu, üstün performansa ve düşük yakıt tüketimine sahip motor seçenekleri ve kendisine hayran bırakan sürüş dinamikleri ile “otomobil dünyasının yeni ‘ikonu’ olacak.

Hyundai’nin, ilk kez 2007 yılı Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı gerçekleştirilen C-segmentindeki yeni hatchback otomobili “i30”, Hyundai’nin 2005 yılında “Drive Your Way” sloganıyla duyurduğu “ilham verici, kaliteli ve kendine güvenen” marka kimliğini her yönüyle taşıyor.

Hyundai için Avrupa’da bir dönüm noktası olan i30’un tanıtımı, Hyundai’nin daha sonraki modellerinde kullanılacak yeni isimlerin de başlangıcını yapıyor. Hyundai, i30’un tanıtımıyla birlikte, bundan sonra çıkacak yeni nesil araçları için hem harf hem de rakamdan oluşan model isimlerini kullanmaya başlıyor. Yeni isim stratejisi hazırlanırken, özellikle marka kimliğini de vurgulayan İngilizce’deki inspiration (ilham verici), innovation (yenilikçi) ve intelligence (zeka) kelimeleri dikkate alındı. Böylece, öncelikle Avrupalı tüketicinin istek ve beklentilerine her yönüyle cevap veren yeni Hyundai otomobillerinin temeli atılmış oldu.

Hyundai i30 ise, özellikle bu isimlerden innovative; yani yenilikçi kavramıyla bağdaşıyor. Tüm Avrupa’da 2006 yılında yaklaşık 4 milyon adetlik satışın gerçekleştiği ve toplam pazardan yüzde 19 pay alan C-Segmenti’nin, önümüzdeki yıllarda da büyürerek gelişmesi bekleniyor. Her ne kadar C-Segmenti’nin pazar payı Türkiye’de son 3 yılda sürekli bir daralma gösterse de, bu sınıftaki araçların pazarda önemli bir yer edinmeyi sürdüreceği tahmin ediliyor. Hyundai’yi Türkiye’de bu segmentte ilk kez temsil edecek olan ve 2007 yılı sonuna kadar 1.500 adet satılması planlanan i30’un, sahip olduğu özellikler sayesinde Hyundai’ye hem yeni müşteriler kazandırması hem de Accent Era ve Getz gibi modelleri kullanan mevcut Hyundai sahiplerinin isteklerine en iyi şekilde cevap verilmesi amaçlanıyor.

Karakteristik Özellikler ve Hedef Kitle

Dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv üreticilerinden Hyundai’nin tamamıyla baştan geliştirdiği araç olan i30; sosyal, enerjik, esnek, açık görüşlü, önyargısız, kendine güvenen ve başkalarının fikirlerine saygı duyan ama kendi fikirlerini savunan bir karaktare sahip. Hyundai i30, kullandıkları otomobili, daha çok özgürlük ve bağımsızlığın ifadesi olarak kabul eden, çok yüksek performans aramayan ancak sportif bir karaktere sahip olan araçları isteyen, araçlarının tasarımına önem veren ve kişisel ihtiyaçlara cevap veren teknolojik özellikleri bulunan kişiler tercih ediyor. Hyundai i30, genelde 30-40 yaş aralığında bekarlara, evlilere, genelde tek çocuklu ailelere, düzenli bir hayatı bulunanlara, aile veya arkadaşlarıyla iyi vakit geçirmek isteyenlere, belirli zaman aralıklarında seyahate çıkanlara ve tenis ve yüzme gibi çeşitli sporlarla uğraşanlara hitap ediyor.

Dış Tasarım

Hyundai’nin bugüne kadarki en önemli modellerinden biri olan i30, 2006 yılındaki Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen Arnejs konsept aracının seri üretim versiyonu olarak Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi’nde geliştirildi. Kusursuz hatlara sahip olan bir tasarımı bulunan i30, akıcı kıvrımları, güçlü karakterini ortaya koyan çizgisi ve uzun dingil mesafesiyle, çok yönlü kullanıma hitap eden duruşunu ön plana çıkarıyor.

Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Thomas Bürkle araç ile ilgili; “Hyundai i30, dinamik ve sportif bir tasarım ile şıklık ve zarafetin nasıl bir araya geldiğini en iyi şekilde gözler önüne seriyor” yorumunu yapıyor.

Hyundai i30, 4245 mm uzunluğa, 1775 mm genişliğe ve 1480 mm yükseliğe sahip. 2650 mm’lik dingil mesafesi ise yolcuların araç içinde rahat bir şekilde oturmasını sağlıyor. C-Segmenti’ne yeni bir soluk getirecek olan Hyundai i30, ilk bakışta köşeli hatlarıyla birlikte yuvarlak çizgileri bir araya getiren modern tasarımıyla dikkatleri hemen üstüne topluyor. Oldukça dinamik ve şık bir tasarıma sahip olan i30’un ön tasarımında bulunan çift radyatör ızgarası girişi, kaput ve A-sütunlarına kadar uzanarak kusursuz bir çizgi oluşturuyor. Projeksiyon tip büyük ön farlardan başlayıp arka stoplara kadar uzanan omuz çizgisi ile birlikte camların hatlarıyla uyum gösteren bel çizgisi, i30’un profilden bakıldığında da, sportif ve dinamik karakterini sürdürmesini sağlıyor.

Hyundai i30’un arka tasarımı da, ön ve yan tarafta bulunan biçimli hatları yansıtıyor. Radyatör ızgaralarından ve kaputtan başlayıp aracın arkasına kadar uzanan karakter çizgisi, büyük stopların ve spoylerin bulunduğu bagaj kapağı hatlarının da aynı şekilde arka tampona kadar devam etmesini sağlıyor.

Hyundai i30’un, her zevke hitap eden tasarımıyla ve bir heykeltıraş’ın elinden çıkmış gibi görünen kusursuz hatlarıyla hem Avrupa’da hem de Türkiye’de büyük bir beğeni kazanması bekleniyor.

İç Tasarım

Hyundai i30’un dış tasarımındaki dinamik çizgiler kabin içinde de devam ediyor. Segmentindeki en uzun dingil mesafelerinden birine sahip olan Hyundai i30, geniş iç hacmiyle tüm yolcuların rahat ve konforlu bir sürüş yapmasına imkan veriyor ve büyük bagaj kapasitesiyle her türlü eşyanın rahatlıkla yerleştirilmesini sağlıyor.

Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi’ndeki yetkililer, i30’un kabin içi tasarımını oluştururken özellikle Avrupalı tüketicilerin bu segmentteki bir araçta görmek istedikleri ekipmanları; kusursuz, ergonomik ve kullanışlı tasarımla bir araya getirdi. Geniş kabinin tasarımı oluşturulurken de, aracın dinamikliğinin havalandırma ızgaraları, koltuklar, gösterge paneli ve orta konsolda mümkün olduğunca kullanılmasına özen gösterdiler.

Tasarımın ilk oluşturulduğu andan itibaren özellikle sürücüye yönelik hazırlanan gösterge paneli, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi, yan destekleri kuvvetli sportif koltuklar ve vites kolunun konumlandırılması, bu aracın sürüşünden en yüksek keyfin ve konforun alınmasını sağlamak için tasarlandı. Avrupai bir tasarıma sahip olan iki farklı tondaki kabinde kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, araç içindeki tüm yolcuların şık ve ferah bir mekanda yolculuk yapmasını sağlıyor.

Gösterge panelindeki ışıklandırmaların daha iyi okunabilmesi için araç bilgi ekranı, göstergeler ve uyarı ışıklarının tamamında LED teknolojisi kullanılıyor. Hyundai’nin SUV segmentinde yer alan Santa Fe modelindeki gibi LED bazlı mavi ışıklandırmalı gösterge paneli, gece kullanımlarında gözü çok daha az bir şekilde yorarken artık tüm kullanıcıların bir Hyundai içinde olduğunu hissetmesini sağlıyor.

Hyundai i30’un kabinindeki bir diğer dikkat çeken özellik ise ergonomiklik. İdeal büyüklüğe sahip olan direksiyon simidinde müzik sistemi kontrolleri yapılabilirken orta konsoldaki tüm küçük düğme ve büyük butonlara en hızlı ve kolay bir biçimde ulaşılabiliyor. Araçta, segmentindeki çoğu rakibinde bile standart olarak sunulmayan elektronik kontrollü klima bulunuyor. Ayrıca USB ve harici bağlantı girişleri sayesinde, son dönemlerin popüler taşınabilir cihazlarından iPod ve benzeri MP3/müzikçalarlar bağlanabiliyor. i30’un kabininde bulunan kullanışlı göz ve ceplerde çeşitli eşyalar rahatlıkla saklanabilirken dört camda da tek dokunuşla açılan camların kullanılması konforu artırıyor. Yanal destekleri artırılan ve uzun yolculuklarda bile yolcuları yormayan sportif koltuklarda, ortopedik tasarımın yanı sıra dikişlere ve kullanılan malzemenin kalitesine bile oldukça özen gösterildi. Ön ve arka koltukların yerleşimleri sayesinde hem ön ile arka sırada yolculuk edenlere çok geniş bir kabin yaratıldı hem de diz ve baş mesafeleri uzun tutularak ferah bir ortam oluşturuldu. Hyundai i30, öndeki yolcular için sunduğu 1105 mm’lik bacak ve 1015 mm’lik baş mesafesi ile birlikte arkadaki yolcular için sunduğu 898 mm’lik bacak ve 980 mm’lik baş mesafesi sayesinde segmentindeki birçok rakibinden daha geniş bir alana sahip.

Tüm i30 modellerinde 60/40 oranında katlanabilen ve düz bir zemin oluşturan arka koltuklar bulunuyor. i30’un 340 litrelik bagaj hacmi, tüm koltuklar tamamen yatırıldığında 1250 litreye kadar büyütülebiliyor.

Güvenlik

Hyundai araçları, “sistem tasarımı” isimli bir yöntemle gelişmiş bilgisayar simülasyonları kullanılarak hayata geçiriliyor. Bu yöntemde farklı gelişim uzmanlarının amaçları, uyumlu şekilde bir araya getiriliyor ve tüketicinin hayat tarzına adapte ediliyor. Böylece tasarımda olduğu kadar güvenlik donanımında kullanılan tüm parçaların da üstün güvenlik seviyesi, aracın daha ilk tasarımı aşamasında sağlanmış oluyor. Araç hazırlandıktan sonra da sadece belli başlı parçalarda çok küçük son değişiklikler yapılıyor.

Hyundai i30’un pasif güvenlik sistemleri arasında; A ve B sütunlarında güçlendirilmiş bağlantı noktaları, kapı içi çelik emniyet kirişleri, güçlendirilmiş ön panel, kaza anında kontrollü deforme olan parça (aynı zamanda hasar masraflarını da azaltıyor), arka bölümü tamamen saran destekleyici yapı, ön ve arka yolcular için ön yan ve perde havayastıkları, segmentindeki birçok rakibinde bulunmayan aktif ön koltuk başlıkları, aktif gergili ön emniyet kemerleri ve sürücü ile diğer yolcular için de emniyet kemeri uyarı sinyali bulunuyor. i30’un aktif güvenlik sistemleri arasında da EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, tüm donanım paketlerinde park mesafe kontrol sistemi ve en üst donanım seviyesi olan Style Plus’ta ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve lastik basınç uyarı sistemi sunuluyor.

Hyundai i30’un, sayısız bilgisayar simulasyonu sonrasında yapılan çarpışma testlerinde, Euro NCAP’in gerçekleştirdiği önden çarpma testlerinden 5 yıldız alması hedefleniyor.

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hyundai i30 Türkiye’ye, 1.6 litre hacmindeki üç ayrı benzinli ve dizel motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Bu motorlarda daha uzun ömürlü triger zinciri kullanılıyor. Benzinli motor seçeneğinde hem manuel hem de otomatik şanzıman sunulurken dizel motorda şimdilik manuel şanzıman seçeneği bulunuyor. 115 PS gücündeki 1.6 CRDi-VGT motor seçeneğinde Kasım ayından itibaren otomatik şanzıman seçeneği de yer alacak.

Hyundai i30’da bulunan 1591 cc hacmindeki CVVT (Continuously Variable Valve Timing – Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) teknolojisine sahip benzinli motor, 6200 d/d’de 122 PS maksimum güç ve 4200 d/d’de 15.7 kgm maksimum tork üretiyor. 5 ileri manuel şanzımanla 192 km/s maksimum hıza çıkan ve 11.1 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşan i30, 4 kademeli otomatik şanzımanla 183 km/s’lik maksimum hız ve 12.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanması sunuyor. Manuel şanzımanla aracın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 6.2 litre, otomatik şanzımanla ise 6.9 litre.

Hyundai i30’da 1582 cc hacme sahip olan iki farklı dizel motor seçeneği bulunuyor. Bu motorlardan ilki 90 PS, diğeri ise 115 PS maksimum güç üretiyor.

Hyundai i30’da 90 PS güce sahip olan 1.6 CRDi-VGT dizel motor, 4000 d/d’de bu 90 PS’lik maksimum gücüne ulaşırken 1750 ile 2500 d/d arasında da 24 kgm’lik maksimum tork elde ediyor. 172 km/s’lik maksimum hıza çıkan ve 14.9 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştiren aracın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi sadece 4.7 litre.

Diğer 1.6 CRDi-VGT dizel motor seçeneği ise 4000 d/d’de 115 PS maksimum güç ve 1900 ile 2750 d/d arasında 26 kgm maksimum tork üretiyor. 188 km/s maksimum hıza çıkan aracın 0-100 km/s hızlanması ise 11.6 saniye. Yüksek teknoloji sahibi olan ve değişken turbo geometrisine sahip olan bu motorun da 100 km’deki ortalama tüketimi ise sadece 4.7 litre.

Hyundai i30, tüm motor seçeneklerinde ulaştığı bu değerlerle, segmentindeki çoğu rakibinden daha iyi performansa ve çok daha düşük yakıt tüketimine sahip.

Donanım

Hyundai i30, Türkiye’ye Select, Style ve Style Plus olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle ithal ediliyor. Select paketi, üç motor seçeneğiyle de birlikte sunulurken Style ve Style Plus paketleri 1.6 benzinli ve 115 PS’lik 1.6 CRDi-VGT dizel motorla alınabiliyor.

i30’un Select donanım paketinde standart olarak sunulan özellikler arasında EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, sürücü ve ön yolcu için ön ve yan havayastıkları, ön ve yan perde havayastıkları, aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları, park mesafe kontrol sistemi, immobilizer, hıza duyarlı otomatik kilitlenen ve kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri, gövde rengi tamponlar ve dış dikiz aynaları, ön ve arka sis farları, 15 inç jantlar ve 195/65 R15 ebadında lastikler, arka spoyler, dijital bilgi ekranı, elektronik kontrollü klima, soğutmalı ve kilitlenebilir torpido gözü, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, hava karardığında otomatik yanan farlar, direksiyon simidinden kumandalı 6 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, segmentinde ilk kez sunulan USB, iPod ve harici bağlantı girişleri, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, elektrik kumandalı, tek dokunuşla açılıp kapanabilen ve sıkışma önleyicili ön ve arka kapı camları, yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon, harita lambası, ışıklı ve kapaklı makyaj aynaları, arka bagaj kapağını da açabilen uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yeni jenerasyon aero tip lastik cam silecekleri ve tavanda ön kısımda gözlük cebi bulunuyor.

Style donanımında ise Select paketine ek olarak deri direksiyon simidi ve metal kaplamalı vites topuzu, deri-kumaş kombinasyonlu koltuk döşemesi, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, ön cam buz çözücü, yağmur sensörü, elektrikli katlanabilen dış dikiz aynaları, ısı korumalı ön cam ve 16 inç alaşımlı jantlara sahip 205/55 R16 ebadında lastikler bulunuyor. Style Plus’ta ise tüm bu özelliklere ek olarak lastik basınç uyarı sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı), deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar, sıkışma sensörlü elektrikli sunroof ve 17 inçlik alaşımlı jantlara sahip 225/45 R17 ebadında lastikler alınabiliyor.

Süspansiyon ve Frenler

Hyundai mühendisleri, i30’u geliştirirken üstün sürüş özelliklerine ve etkileyici konfora sahip olmasını amaçladılar ve bu doğrultuda önde bağımsız McPherson tipi, helezon yaylı, denge çubuklu ve gazlı amortisörlü sisteme ve arkada da çok noktadan bağlantılı, bağımsız, helezon yaylı, denge çubuklu ve gazlı amortisörlü süspansiyon sistemine yer verdiler. Sonuç olarak; sınıfındaki standartları yeniden belirlemeye aday olan üstün yol tutuş ve kavrama sunan, virajlı yollarda eşsiz bir keyif almayı sağlayan ve aynı zamanda da şehir içi ve şehir dışı uzun yol kullanımlarında en yüksek derecede konfor sunan bir otomobil geliştirildi. Hyundai i30’da ön tarafta 280 mm çapında soğutmalı fren diskleri ve arka tarafta da 262 mm çapında disk frenler bulunuyor.

Renk Seçenekleri

Hyundai i30, Türkiye’ye Metalik Açık Gri, Çelik Gri, Şampanya Gri, Mika Siyah, Kristal Beyaz, Ay Işığı Mavi, Vivid Mavi, Lacivert ve Ateş Kırmızı olmak üzere toplam 9 ayrı renk seçeneğiyle ithal ediliyor.

Fiyatlar

Hyundai’nin tüm dünya çapında sattığı modellerinde uyguladığı üstün kaliteyi uygun fiyata alma felsefesi, i30’da da aynı şekilde uygulanıyor. Segmentindeki birçok rakibine göre en alt donanım seviyesinde bile sayısız ekipmanı standart olarak sunan Hyundai i30’un anahtar teslim fiyatları, 1.6 CVVT benzinli motor için 33 bin 900 YTL ile 42 bin 350 YTL arasında, 1.6 CRDi-VGT dizel motor seçenekleri için de 36 bin 400 YTL ile 44 bin 150 YTL arasında değişiyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com