Gösterim: 1.126
Eklenme: 3 Ekim 2008
Saat: 12:42
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 308 SW Panoramic

Peugeot, uzun yıllara dayanan araştırmalar sonucunda oluşturulan çevre yaklaşımının verdiği güvenle, hibrid teknolojisi alanında global stratejisini açıklıyor. Bu çerçevede, termik motoru elektrik motoru ile birlikte ve ayrı ayrı çalışacak şekilde sunan, yakıt tüketimi ve CO2 salınımı açısından mükemmel sonuçlar elde etme olanağı veren HYmotion teknolojisi sunuyor. Bu teknoloji dahilinde yepyeni Peugeot konsept modelleri RC HYmotion4, PROLOGUE HYmotion4, HYmotion3 compressor, 308 HYmotion2, 908 HYmotion2 ve 308 STOP & START sunuluyor. Peugeot ürün gamının çevre konusunda duyarlı yeni modelleri 308 CC, yeni 407 ve eksiksiz Tepee ailesinin yanı sıra düşük CO2 emisyon oranları sunan Peugeot ürün gamı modelleri sergileniyor.

RC HYmotion4: Sihir gerçeğe dönüşüyor…

Asil, güçlü ve dinamik RC HYmotion4, Peugeot ailesinin tutku ve bilgi birikiminin ürünü konsept otomobil. Bu « Grand Tourisme » coupe model, 2002 yılında sunulan RC konsept otomobilleri ile 2006 Paris Otomobil Fuarı’nın yıldızlarından biri olan 908 RC arasındaki bağı tamamlayan geleceğe yönelik tasarım, mekanik ve teknolojik gelişmelere ilişkin çok sayıda yeniliği bir araya getiriyor. RC HYmotion4 konsept otomobil son derece yenilikçi melez mimarisi ile erişilebilir ve çok amaçlı otomobil kavramını somutlaştırıyor.

Çevreye saygılı, otomobil heyecanının bütün bileşenlerini içeren tutku modeli RC HYmotion4 Peugeot’nun çevreci yaklaşım ile sürüş keyfi ve performansı birleştirme yetkinliğini her zamankinden fazla kanıtlayan bir sentez.

Aracın arkasında bulunan 160 kW (218 bg) gücünde 1.6 I TBG benzinli motora, ön kaportanın altındaki 70 kW (95 bg) gücündeki elektrik motoru ekleniyor. Toplam 230 kW/313 bg güç üreten motorunun potansiyeli ile yol performansı, karma parkurda 109 g

CO2/km hatta elektrik modunda “0” salınım ile çevre normaları bakımından çok yüksek etkinlik düzeyi bir arada sunuluyor.

Peugeot, ürün yelpazesinin gelecekte ticarileşecek bir modelinin habercisi olan PROLOGUE, HYmotion4 sunumuyla sürpriz yapıyor.

PROLOGUE HYmotion4: Genetik olarak hibrid

Birçok farklı kavramın birlikteliğinden doğan konsept model PROLOGUE HYMotion4, Peugeot ürün yelpazesindeki yeni bir model ile ilgili ipuçları veriyor. Dış mimarisi açısından hibrid olan, SUV, tek kapılı ve hatchback otomobil genlerini bünyesinde barındıran kasasıyla bu konsept otomobil, iç mekan tasarımıyla da tam bir hibrid.

High-tech ekipmanlarla donatılmış üst segment bir coupe’nin sağladığı ortamı (head-up ekran, mesafe alarmı…) pratik ve etkili bir modülariteyle birleştiriyor. Bu araç aynı zamanda, dört tekerlekten çekiş özelliği veren HYmotion4 teknolojisiyle de hibriddir. 2.0 HDi FAP motorla sağlanan çekiş ve elektrik motor takviyesiyle 147 kW (200 bg)’lik bu kompakt hacimli araç, normal kullanımda yalnızca 109 g/km CO2, sadece elektrikli kullanımdaysa “0” g/km CO2 emisyonuyla kontrollü bir emisyon oranı sağlar.

Peugeot, herkesin ulaşabileceği bir ulaşım araç sunmak istediğinden, HYmotion3 compressor’u sunuyor.

HYmotion3 compressor: Harekete yönelik bir başka yenilik

Scooter ve otomobil arasında, mobil dünyaların kesişme noktasında bulunan HYmotion3 compressor çalışması, şehir içinde ulaşımı kolaylaştırmak için üç tekerlekli özgün bir öneri oluşturuyor.

Stiliyle çekici, asil ve fütüristik olan bu araç, birçok faydayı aynı anda sağlayan konseptiyle ilgi çekiyor: kompakt yapı, güvenlik ve konfor.

HYmotion3 hibrid teknolojisiyle, arkaya yerleştirilen 125 cm3’lük (Peugeot Satelis compressor scooter üzerinde bulunan) benzinli motoru, ön tekerleklerden her birine yerleştirilen iki elektrik motorunu birleştiriyor. Bu eksiksiz ulaşım aracı böylece hem daha çok güvenlik hem de sürüş keyfi sağlıyor.

Bu konsept, normal kullanımda yalnızca 47 g/km CO2, elektrikli kullanımdaysa 0 g/km CO2 emisyonuyla çevreye saygıyla ekonomik kullanımı bir arada sunuyor. Bu konsept otomobilin yanında, iki scooter Satelis ve Geopolis’in sunulması farklı dünyalar arasındaki bağlantıyı ve Peugeot’nun her alanda bulunduğunu kanıtlıyor.

308 HYmotion2: Esin kaynağı…

Aracın önüne yerleştirilmiş bir elektrik motoru yanında, 1.6 I HDi 80 kW (=110 bg) termik motoru bulunan bu hibrid 308 modeline HYmotion2 adı verildi çünkü 2 ön tekerleğiyle yürüyen bir araç söz konusu.

Bu teknolojiyle donatılan 308, gelecekte yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunun azaltılmasında anlamlı gelişmeler elde edilmek amacıyla seri çözümlerin yaratılmasına katkıda bulunan araştırma aşamalarından biri. Normal kullanımda yalnızca 90 g/km CO2 emisyonu bulunuyor.

908 HYmotion2

Peugeot Sport, sonuncu Le Mans Series Silverstone (GB) şampiyonasında, bir elektrik/HDi FAB hibrid mekaniği bulunan bir 908 Hibrid örneği sundu.

HYmotion2 teknolojisi aracın frenlemeler sırasında açığa çıkan kinetik enerjisinin bir kısmının geri kazanımını ve stoklanmasını sağlıyor. Hibrid olmayan bir araçta, bu enerji frenlerde ısı dağılımı şeklinde kayboluyor. Bu şekilde kullanılabilir olan enerji aracın veriminin artırılmasını iki şekilde sağlıyor :

–          Termik motora ek olarak hibrid mekanik enerjinin kullanımı suretiyle tüketilen aynı enerji değeri için performansın artışıyla.

–          Kullanılabilinir kılınan hibrid mekanik enerji sayesinde eşdeğer performans korunarak yakıt tüketiminin düşürülmesiyle.

Kavram modeli donatan sistem üç ana unsurdan oluşuyor :

1. Marş motorunun yerine yerleştirilen ve bir dişli zinciri aracılığı ile çalıştırılan 60 kw gücündeki bir elektrikli motor-jeneratör.
2. 6’sı iç mekanda orijinal akünün yerinde ve 4 tanesi sol dipte yar alan 10 paket halinde gruplandırılmış 600 adet lityum-iyon hücre aracılığı ile enerjinin stoklanmasını sağlayan aküler.
3. Akülerle motor ve jeneratör arasındaki enerji akışının kontrolünü sağlayan bir güç elektroniği devresi. Bu düzeneğin kutusu ön sol çamurluğun arka kısmında yer alıyor.

Batı Otomobil Kulübü’nün 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere yayınlayacağı yeni mevzuat, yarışlarda hibrid otomobilleri kabul ederse; bu durum, bu teknolojinin, yarının seri üretim arabalarının geliştirilmesi için muhteşem bir deneyim edinmek üzere yüksek dayanıklılık yarışının en uç koşullarında denenmesi için fırsat oluşturacak.

Peugeot, HYmotion teknolojisi dışında, CO2 salınımının azaltılmasına olanak sağlayan başka çözümler üzerinde de çalışıyor: STOP & START olarak adlandırılan mikro-hibridasyon.

308 STOP & START

Peugeot’nun 2011 yılı ürün yelpazesinde görülecek bu teknoloji, araç dururken (trafik ışıkları, trafik yoğunluğu…) motoru uyku moduna sokar ve sonrasında araç içindekilerin dahi hissedemeyeceği kadar kolay bir anlık kalkış sağlar.

Stand üzerinde, 83 kW’lik (=112 bg) 1.6 I HDi FAP motorla donatılmış, altı vitesli bir mekanik vites kutusu (BMP6) taşıyan bir 308 STOP & START ile temsil edilen bu sistem, araca yalnızca 4,1 l/100 km tüketim ve normal kullanımda 109 g/km CO2 emisyonu olanağı veriyor.

Peugeot, uzun zamandır otomobilin çevrede bıraktığı izi azaltma iradesiyle hareket ediyor ve daha bugünden CO2 emisyonu anlamında en iyi seviyeye sahip bir ürün yelpazesi sunuyor. Fakat bu taahhüt verilirken, otomobil tutkusu da devam ediyor. Peugeot bu tutkusunu, 308 CC’nin ilk dünya prömiyeri ile kanıtlıyor.

308 CC

308 CC tutkuyu yorumluyor ve Peugeot’nun bilgi birikimini coupe-hatchback üzerinden yansıtıyor. “Grand Tourisme”in ruhu, anlamlı bir zerafet ve dinamik stiliyle, iç mekanda dört gerçek koltuk sunuyor. Keyifli ve sağlam bir yol tutuşu-konfor senteziyle birlikte benzersiz bir akustik ve titreşim konforu sunuluyor.

308 CC, yirmi saniye içinde coupe’den hatchback konfigürasyonuna geçme keyfi sunuyor. 308 CC’nin üst segment modeller yelpazesinde oluşunu airwave sistemli ense ısıtıcılar ve LED’li arka farlarda kullanılan kırmızı ışık perdesi gibi donanımlar ortaya koyuyor. Güvenlik ekipmanları arasında, “baş” hava yastıkları ve piroteknik açılımlı kemerler de bulunuyor.

308 CC, yüksek performanslı, esnek ve çevreye saygılı motorlarla donatıldı: 110 kW (=150 bg) direk benzin enjeksiyonlu turbo kompresörlü TBG ya da 103 kW’lik (=140 bg) HDi FAP dizel motor.

Yeni 407

Dinamik ve cesur bir stille birlikte zerafet ve kalite duygusunu güncelleyen estetik rötuşlar sunan Yeni 407, uzun yoldaki yeteneklerini ve gelecekte yürürlüğe girecek Euro 5 standardına şimdiden cevap veren 2.0 l 103 kW (=140 bg) HDi FAP motoruyla çevreye saygısını yeniden ortaya koyuyor. 2009’un ilk altı aylık döneminde, 407’nin 80 kW’lik (=110 bg) 1.6 l HDi FAP motorla geliştirilmesi, bu yeni versiyonun CO2 emisyonlarını yalnızca 130 g/km’yle sınırlama olanağı sağlayacak.

Eksiksiz Tepee ailesi

Fransa’da geçtiğimiz mayıs ayında Partner Tepee’nin ve gelecek kasım ayında Bipper Tepee’nin lansmanı dışında, eğlenceye ve ailelere yönelik bu başarılı ürün yelpazesi, Bipper Tepee Outdoor’un ilk dünya sunumuyla da zenginleşiyor. Bu araç, Fransa’da, 2009 yılının ilk üç aylık döneminde piyasaya sürülecek.

Bipper Tepee Outdoor, kompakt yapısı, çok işlevliliği ve maceracılığıyla ayırt ediliyor. Ürün yelpazesinden daha üst donanımlara sahip olan bu araç, arkada üçüncü bir pencere, stilize bir arka kanat ve özel bir görünüm sunuyor. Bipper Tepee ürün yelpazesinin tamamı, aynı zamanda, normal kullanımda yalnızca 119 g/km CO2 emisyon seviyesine olanak sağlayan 1.4 l HDi 50 (=70 bg) ile 4,5 l/100 km’lik düşük bir tüketimle de farklılaşıyor.

2009 yılı başından itibaren 7 kişilik bir versiyonuyla ailelerin beklediği hizmeti sunacak Partner Tepee piyasaya sürülecek.

Bu fuar Peugeot için aynı zamanda ürün yelpazesinin kapsamını ve çeşitliliğini sergilemek için de bir fırsat oluşturuyor.

107: 108 g/km’den başlayan CO2 emisyonlarına sahip iki motor sistemiyle, atik ve kullanımı kolay.

1007: Elektrikli sürgülü kapılarıyla marifetli bu araç, 1.4 l HDi dizel versiyonuyla 120 g’lık CO2 emisyonu sayesinde çevreye daha saygılı görünüyor.

207: Ticari başarısı, stil, iç mekan, yol davranışı nitelikleriyle olduğu gibi, benzinli VTi ya da TBG ve dizel HDi motor sistemleriyle de yankı uyandırıyor. Üç/beş kapılı, SW ve CC, tüm siluetlerle sunulan 207, 207 64® olarak adlandırılan özel bir seride de ortaya çıkıyor. Peugeot, Atlantik Pireneleri’nin il kodundan adını alan 64® giyim markasıyla, Peugeot’nun yaşama sanatını, değerlerini birleştiriyor.

308: Mayıs ayından itibaren yarı-yüksek mimarisiyle MI segmentinin dinamik, şık hatchback modeline bir SW sunumu eşlik ediyor. Panoramik cam tavanı sayesinde, araç içinde daha yüksek bir konfor ve yaşam kalitesi sunuyor.

607: Zarif ve modası geçmeyen üst segment ürün yelpazesinden bu büyük sedan kariyerine devam ediyor.

807: Arka kapıları sürgülü bu büyük tek hacimli model, 2008 yılında zerafet ve dinamizm kazandı ve hem manuel hem de otomatik kullanılabilen altı transmisyonlu bir 2.2 l HDi 125 kW (=170 bg) motorla donatılıyor.

Yeni Telematik WIP

Son olarak, WIP (World In Peugeot) olarak adlandırılan telematik ürün yelpazesi, aşağıdaki şekilde devam ediyor:

* Modellere göre standart ya da opsiyonel olarak CD MP3 ile birlikte bulunan radyo WIP Sound.

* 207 ve 1007’den itibaren WIP Sound üzerinde opsiyon olarak görülen yeni bir sistem WIP Plug.

* 7” 16/9’luk büyük renkli ekran, Infotrafic, SD kart üzerinde Avrupa haritası, Bluetooth® ile serbest telefon konuşması olanağı, RCA prizleriyle rekabette son derece başarılı yeni bir navigasyon sistemi sunumu, WIP Nav.

* RT3 ve RT4 sistemlerinin devamı sayılan WIP Com 30 Go’luk (10’u Jukebox fonksiyonu için) bir sabit disk, telefon için bir GSM modülü ve Peugeot Urgence servisi içeriyor.

* İlk olarak 308 CC üzerinde sunulan, yüksek ürün yelpazesinde geleceğin telematik sunumu WIP Com 3D. WIP Com üzerinde sunulan fonksiyonlara ek olarak, ayrıca, 3D harita ya da DVD okuma olanağı sağlıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com