Gösterim: 1.192
Eklenme: 1 Nisan 2008
Saat: 20:25
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 207 CC

1.6lt.’lik THP (Yüksek basınçlı turbo) benzinli motor, kendi kategorisinde motor teknolojisinin Oscar’ı olarak kabul edilen Engine of the Year ödülüne (2007 Uluslararası Yılın Motoru ) layık görüldü. 4 silindirli, twin-scroll turbo ve direkt enjeksiyon sistemlerine sahip olan motor, jüri üyelerinden aldığı 273 puanla açık ara farkla birinci oldu. Bu motor aynı zamanda “Yılın en iyi yeni motoru” kategorisinde de üçüncü oldu. 62 profesyonel otomobil gazetecisinin jüri üyeliği yaptığı Engine of the Year ödülü, otomobil endüstrisinin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor. Jüri üyeleri, sürüş dinamikleri, performans ve ekonomi bakımından en iyi değerlere sahip motorları seçebilmek için en son çıkan otomobil modellerini test ettiler. Küçük ve orta sınıf otomobillerin toplam pazarın çok önemli bir kısmını oluşturduğu düşünülürse hiç şüphesiz, toplam 71 farklı motor seçeneğinin yarıştığı 1,4 lt. – 1,8 lt. kategorisi, yarışmada en kıyasıya rekabetin yaşandığı kategori oldu. BMW Group ile 2002 yılı Temmuz ayında başlayan işbirliğinin amacı, hem kullanım maliyetlerini olabildiğince düşürmek – sınırlı bir tüketim ile – hem de sürüşü daha da zevkli ve performanslı duruma getirecek yeni teknolojiler ile donatılmış benzinli motor seçeneklerini geliştirmekti. Her iki grup da, hem motorların tasarlanması alanında hem de üretim prosedürlerinin ortaya konulmasında, tüm ortak bilgi birikimlerini ve uzmanlıklarını ortaya koydu ve bu müthiş motor yaratıldı.

Motor tasarlanırken aşağıdaki temel hedefler göz önünde bulunduruldu:

* 2.0 litre atmosferik basınçla çalışan motorlar ile karşılaştırılabilir güç değerleri elde etmek,
* Düşük devirlerde yüksek tork elde ederek kullanım esnekliğini artırmak,
* Düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleri sağlamak,
* Küçük araçlara yerleştirilebilecek kompakt ve hafif bir tasarım gerçekleştirmek.

Bu müthiş motor Peugeot ürün gamında, şu an için 207 GT THP 150 hp ve ülkemizde Mayıs ayında satışa sunulacak olan 207 CC GT THP 150 hp ve 207 RC THP 175 hp üzerinde kullanılıyor. Bu işbirliği sonucu üretilen diğer bir motor ise çok kısa bir süre sonra otomatik şanzımanlı 207 ile ülkemizde de satışa sunulacak olan, 1,6 lt. 120 hp benzinli motordur.

Peugeot 107’ye de Ödül!
Aynı yarışmada 1,0 lt. altı motor kategorisinde Peugeot 107’de sunulan 998 cc’lik 3 silindirli benzinli motor da 254 puan alarak sınıfının en iyi motoru seçildi. Aynı yarışmada layık görüldüğü iki farklı ödül ile Peugeot, motor tasarımı, üretimi ve otomotiv sektöründe artık vazgeçilmez bir olgu haline gelen markalar arası teknik işbirliği konusunda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com