Gösterim: 6.394
Eklenme: 2 Kasım 2011
Saat: 17:09
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 208

Küçük otomobillerin en iyi firmaları hiç şüphe yokki Fransa’dan çıkıyor. Fransız’ların yaptığı küçük sınıf otomobiller muadillerine göre geçmişte olduğu gibi günümüzdede daha uygun fiyatlı, beğenilen tasarımlı ve daha az yakıt tüketimli modeller. Peugeot’ta bu önde gelen Fransız markalarından biri. Peugeot, 1983 yılında çıkardığı 205 modelinin ünüyle bugün dahi aynı çizgiyi koruyarak pazarından sevilen bir marka olmayı başarıyor.

Peugeot 205, 1983 ile 1998 yılları arasında 5 milyonun üzerinde üretilen bir model oldu. 98 senesinde yerini 206’ya bıraktı. 206 öyle bir sevildiki 206’dan günümüze kadar aralıksız olarak üretildi, üretiliyor. 7 milyona yaklaşan satış rakamı, birçok farklı donanım ve karoser seçeneği ile isim yapan bir model oldu. Öyleki 2007 yılında Peugeot 207 tanıtıldı ama yerini ona bırakmadı. Ve şimdi seriye son halka olan Peugeot 208 katıldı. Bu araçla birlikte merak edilen soru bu aracın 205 ve 206 gibi bir fenomen mi yoksa 207 gibi istenileni veremeyen bir model mi olacağı. Çünkü 208 çok önemli radikal değişimler geçirdi. 208 her yönüyle farklı bir otomobil, diğer bir deyişle küçük aslan.

208 tıpki kardeşleri gibi 3 ve 5 kapılı karoser seçeneklerine sahip olacak. Belki ilerleyen zamanlarda performans modeli GTI ve GT, üstü açılabilir model CC, station wagon modeli SW ve hatta sedan seçeneği karoser seçeneği olarak 208 ailesine katılacak. Şimdilik ilk olarak tanıtılan 3 ve 5 kapılı seçeneklere göz atalım.

Günümüzde bir otomobilin bir sonraki nesli tanıtıldığında genellikle artan ölçüleriyle dikkat çeker ama Yeni Peugeot 208’de bu olmamış. Aracın boyutlarında (yükseklik 1 cm ve uzunluk 7 cm) küçültme operasyonu yapılmış. Ancak bu küçültmeler şaşırtmasın. Tahmin edilebileceği gibi aracın ağırlığı azalmış (100 kg’nin üzerinde azalma var) ama bagaj hacmi artmış (+17 litre) ve arka diz mesafesi artmış (+5 cm). Bu değişim bir bakıma 208’in 205’e yaptığı göndermenin eseri. Onun gibi küçük ve kullanışlı.

Aracın ön kısmında 508’den izler görmek mümkün. Ön kaput dışa doğru bombeli yapısıyla araca güçlü bir imaj veriyor. Ön kaputun alt uç kısmına ufak harflerle PEUGEOT yazısı yerleştirilmiş. Peuegot 206 ve 207’ye göre ufalan ön hava giriş bölümü dikkat çekiyor. Bu bölüm yeni nesil Peugeot modellerinde olduğu gibi bir kromajlı çerçeve içerisinde yer alıyor. Ayrıca günümüz araçlarında olmazsa olmazlardan olan LED’li farlar 208’de de yer bulmuş. Ön farların üst kısmına şerit LED’ler yerleştirilmiş.

Yan kısımda en önemli yenilik bombeli yapı oluşturuyor. Süper spor otomobillere gönderme yapılırcasına kapılardan başlayıp arka kısma kadar devam eden çizgiler kullanılmış. Bu bölüm 3 ve 5 kapılı farklı farklı tasarlanmış. 5 kapılı seçenekte biraz silik dururken 3 kapılı seçenekte bu çizgiler çok daha belirgin. Yan kısım için son olarak kromajlı cam çerçevelerin hoş bir detay olduğunu, dikiz aynaların sanki olması gerekenden çok daha büyük olduğunu söylenebilir. Genelde araçların tavanlarından söz edilmez ama 208’in tavanıda farklı. Tavanda hem ön cama hemde cam tavana uzanan ufak kısımlar dikkat çekici. Ayrıca tavandaki bombeli kısım WRC otomobillerine gönderme yapıyor. Yoksa Peugeot 208 ile tekrar WRC’ye mi dönüyor?

Dış tasarım olarak son olarak arka kısma göz atalım. Arkadaki en önemli değişm farlarda. LED şerit ve LED ampüllü stoplar bumerang formlu yapıda. Dolgun arka tamponun orta kısmında tıpki önceki nesil 200’lerde olduğu gibi sis lambasına yer verilmiş. Arka camın 207’yi andırdığı söylenebilir.

Küçük aslanın önemli değişimi geçiren bölümü kabin içi. Elektrikli otomobilleri andıran ve direksiyondan uzaklaştırılıp biraz yukarı konumlandırılan gösterge paneli ve dokunmatik büyük bilgi ekranı dikkat çekiyor. Göstergelerin yukarı konumlanmasıyla birlikte aracın direksiyonunda değişikliğe gidilmiş. Direksiyonun göbek kısmı daha büyük. Cam tavanlı seçeklerde sunulan tavandaki LED’ler hoş detaylardan.

Peugeot 208’de PSA grubunun (Peugeot, Citroen ortaklığı) yeni geliştirdiği benzinli motorlarla birlikte HDi dizel motorlar görev yapacak. 208’in en temiz seçeneği 89 gram karbondioksit salınımıyla hem aracın çevreye olan saygısını hemde bazı Avrupa ülkeri için önemli vergi avantajı sağlıyor.

Mikro-hybrid olarak isimlendirilen e-HDi dizel motorlarda Dur&kalk sistemi sunuluyor. Kilometrede 89 gram CO2 salan bu motor seçeneği 99 gramdan daha fazla CO2 üretmiyor. 100 km’deki ortalama tüketimi 3.4 litre.

İlk kez 208’de kullanılmaya başlanacak motorlar 1.0 (68 beygir) ve 1.2 litre (82 beygir) hacimli 3 silindirli benzinli motorlar. Benzinli motorların CO2 salınımı 99 gram’dan ve yakıt tüketimi 4.3 litreden başlıyor.

TurkCar

208 2012

Yorumlar

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com