Gösterim: 1.544
Eklenme: 24 Ocak 2010
Saat: 16:04
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 5008

Peugeot, 5008 ile monospace dünyasına yepyeni bir yorum getiriyor. Marka kimliğini vurgulayan değerleri benimseyen bu yeni model, bu segmentten beklenen tüm ayrıcalıklı özellikleri mükemmel yol tutuşundan ödün vermeden en üst seviyede sunuyor ve sürüş konforu ile güvenlik konusunda en ileri teknolojileri içeriyor.
Peugeot 5008 bu şekilde monospace pazarında yeni referansları belirleme hedefinde olduğunu ortaya koyuyor. 7 koltuklu Peugeot 5008, zengin donanım seviyesi, Video Paketi ve çevre dostu motor seçeneği ile dikkat çekiyor. Özellikle 3. sıradaki yolcuların konfor ve görüş konumu bu sırada gerçek koltukların var olduğu kanıtlıyor.
Segmentinde rekor bagaj hacmini sunan Peugeot 5008, head up ekranı, güvenli takip mesafesi kontrol sistemi, üç sırayı da kapsayan kafa/perde hava yastığı, daha fazla bağlantı olanağı, rampada kalkış destek fonksiyonlu otomatik elektrikli park fren sistemi, her koltuk için kemer ikaz ışıkları, düşük lastik basıncı sensörü gibi donanımlarla farklılaşıyor.
Lansman dönemi boyunca sınırlı sayıda Peugeot 5008, Video Paketi ve Philips DVD Player fırsatı ile sunuluyor. Peugeot 5008, 52.790 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatı ile dikkat çekiyor.

Peugeot, orta segmentteki ürün gamını genişletiyor
Yepyeni crossover modeli 3008’den sonra, bu kez 5008 modeli 4,53 m uzunluğu ve 1,64 m yüksekliği ile Peugeot’nun orta segmentteki ürün yelpazesini tamamlıyor. Bu 7 koltuklu monospace, Peugeot’nun aile modelleri pazarındaki varlığını güçlendiren belirleyici bir gam oluşturuyor. 5008, crossover 3008’den sonra Peugeot’nun yüksek ve geniş hacimli orta modeller segmentinde ikinci büyük atağı oluyor.

Aerodinamik ve çekici tasarımlı monospace
Peugeot 5008 dengeli ve estetik dış tasarımıyla ilk bakışta farkını ortaya koyuyor. Aerodinamik tasarımı, akıcılık ve birinci sınıf sürüş özelliklerini yansıtıyor.
Farları ve ön tekerlek aksı hizasında başlayan geniş ön camın doğrudan uzantısında öne eğimli kaputuyla aracın ön tasarımı oldukça etkileyici. 5008’den yayılan bu doğal akıcı his, ön panjurun tamamını süsleyen krom çerçeve ile iyice belirginleşiyor ve araca prestij ile şıklık kazandırıyor.  Profilde pürüzsüz ve ince uzun çizgilerle tasarlanmış olan gövde otomobilden yayılan sürekli hareket izlenimini güçlendirirken, yüksek tampon kuşağı güvenlik hissini güçlendiriyor.
Geniş camlı yüzey, otomobilin tamamını kesintisiz şekilde sarıyor. Bu durum özellikle arka cam ile birleşen C sütunu camının özel çiziminden kaynaklanıyor. Bu özel tasarım, büyük panoramik cam tavandan yayılan ışıktan geniş ölçüde yararlanan arkadaki yolcular da dahil olmak üzere araç içindeki herkes için aydınlık ve hoş bir yaşam alanı oluşturuyor.
Yandan bakıldığında, arka kapı hizasında başlayıp çamurluk üzerinde yoğunlaşan ve 5008’in arkasını saran şık bir stil çizgisi göze çarpıyor. Bu dinamik tasarım, 5008’in arka bagaj kapısının özgün tasarımını güçlendiriyor.
Arka stop lambaları, araca görsel bir imza kazandırıyor. Aracın arka tasarımından sadelik, sağlamlık ve statü izlenimi yayılıyor. Arka bagaj kapısının dizaynı aynı zamanda aile otomobilleri için temel bir özellik olan bagaja erişim kolaylığı sağlıyor.
Bu yeni tarz, dinamik dış stil ile geniş iç mekanın uyumlu bir şekilde kaynaştığı, monospace kavramının daha önce görülmemiş bir yorumuna dayanıyor.

Daha fazla sürüş zevki için prestijli iç mekan
Peugeot 5008’in sürücü koltuğu, monospace dünyasında orijinal ve yenilikçi bir görünüş sunuyor. Bu segmente özgü yüksek sürüş konumu, sürücüye mükemmel bir görüş alanı ve yüksek güvenlik duygusu veriyor.
Tasarımcılar sürücü koltuğunun ergonomisi konusunda, bir yandan koltukların kalitesi, diğer yandan 308’e benzer direksiyon eğim açısı sayesinde daha fazla ilerleme kaydetmeyi başardılar. Bu şekilde sürüş pozisyonu, bir yandan sürücünün yola hakim olmak için yüksek konumda kalmasını sağlarken, aynı zamanda ona azami rahatlık ve konfor sağlıyor.
Head-up ekranı gibi yüksek teknolojilerle donatılan ve yüksek kaliteli malzemelerle üretilmiş olan ön panel, 5008’in her ayrıntısında kendini gösteren yenilikçilik anlayışıyla tasarlandı.
Eğimli torpido panelinin, aracın dinamik dış çizgileriyle uyumlu tasarımı büyük bir ferahlık duygusu yaratıyor. Ulaşılabilir kumandaların ergonomik tasarımı 5008’in Peugeot modellerinin çizgisinde yer almasını sağlıyor.

Aydınlık ve geniş iç mekan
Büyük panoramik cam tavan (1,69 m²) ile birleşen geniş ön cam (1,70 m²) Peugeot gamının en büyükleri arasında yer alıyor. Böylece, yolcular iç mekanın aydınlığından ve dışarıya açılan mükemmel panoramik görüş alanından yararlanabiliyorlar. Yan camlar, arka yan camlar ve arka cam da eklendiğinde, camlı yüzey 5,77 m²’ye ulaşıyor!
Peugeot 5008’in iç mekanı oldukça ferah. Buna göre, dirsek genişliği önde 1 476 mm ve aynı genişlikteki üç koltuklu ikinci sırada 1 520 mm’ye çıkıyor. Yetişkin iki yolcunun oturabileceği 3. sırada ise bu rakam 1 341 mm.’ye ulaşıyor.
Tavan yüksekliği gibi çok geniş diz boşluğu da uzun boylu yolcuların zorluk çekmeden oturmasını sağlıyor.
Oturma konumlarını iyileştirmek isteyen yolcular için, 2. sıranın üç koltuğunda da iki farklı eğim pozisyonu bulunuyor ve bu koltuklar 130 mm’lik uzunluk boyunca bağımsız olarak kaydırılabiliyor. Modülerlik açısından, bu özellik bagajın yükleme kapasitesinin artırılmasını ya da son sırada oturan yolculara daha fazla alan bırakılmasını sağlıyor.

Benzersiz modülerlik
Peugeot 5008’in modülerliği segmentinin en üst seviyesinde yer alıyor. İkinci sırada aynı genişlikte, en yüksek konfor seviyesinin sağlanması için uzunluğu ve yüksekliği ayarlanabilir üç koltuk bulunuyor. Bu koltuklar ayrıca yükleme eşiği hizasında tamamen düz bir alan oluşturmak üzere katlanarak taban içine gizlenebiliyor. Ön yolcu koltuğunun da tablet şeklinde katlanması uzun eşyaların ön panele kadar yerleştirilmesine olanak veriyor. Bu konfigürasyonda (yani tüm koltuklar katlanmış ve yolcu koltuğu tablet konumunda) faydalı uzunluk 2,76 m.’ye ulaşıyor.
2. sıradaki yan koltukların “sinema tipi” işlevselliği üçüncü sıraya rahat bir erişim sağlıyor. Bir tek el hareketiyle, koltuk minderi kalkıyor, ardından koltuk sırtlığı kabine erişimi kolaylaştırmak amacıyla maksimum alan sağlamak üzere ileri doğru kayıyor.
Bu başarılı modülerlik aynı şekilde “gerçek” iki koltuğun taban içine gizlenebildiği son sırada da görülüyor.
5008’in iç mekanı böylece tüm yolcularının ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermek için pek çok yerleşim olanağı sunuyor.

Rekor bagaj hacmi
5008’in pratik bagajı, dörtgen şekli sayesinde eşyaların kolayca yerleştirilmesine olanak veriyor. Çok geniş bagaj, sürgülü koltukların konumuna göre katlanmış 3. sıra koltuklarla tablet altında 758 l’den 823 l’e kadar (ya da VDA 210 normunda 579’dan 678 dm3’e kadar) çıkabilen geniş bir yükleme hacmi sunuyor. Bu bagaj segmentinin en büyük yükleme alanlarından birini oluşturuyor.
Bu kapasite tavan altındaki alan kullanıldığında 1 247 l’ye kadar çıkıyor ve 2. sıra koltuklar gizlendiğinde ise tam 2 506 l’ye ulaşıyor.
Her zaman, özellikle de tatile giderken geniş alana ihtiyaç duyan aileler için kabinin iki tarafından yer alan çok sayıda saklama biriminde yolcular kendilerine ait değişik eşyalarını yerleştirilebiliyorlar.
Önde, geniş kapı gözleri, torpidoyu, direksiyon altındaki eşya yerleştirme alanını ve 10,5 litrelik soğutuculu pratik orta konsolu tamamlıyor. Bu gözün içine her tür eşya ve özellikle yarım litrelik iki şişe yerleştirilebiliyor. Bu gözde ayrıca aracın donanım seviyesine göre Mp3 cihazınızın dış bakışlardan korunmuş şekilde kullanımını sağlayan yedek bir priz (Jack veya USB) de bulunuyor.
Arkada, yolcular zemine yerleştirilmiş saklama birimlerini ve kolay ulaşılabilir arka kapı gözlerini de kullanabiliyorlar.
İç mekanda küçük eşyalar için sürücünün ve 3. sıradakiler de dahil yolcuların kullanabileceği başka yerleştirme gözleri de bulunuyor.

Tüm koltuklarda aynı seviyede konfor
Bu geniş, ferah ve modüler iç mekan, tüm yolcular için rahat koltuklar sunuyor.
Böylece, 3. sırada oturanlar diğer koltuklara benzer konfor, güvenlik ve oturma rahatlığından yararlanmaları amacıyla özenli bir çalışmadan yararlandılar. Örnek verilirse, bu sıraya özgü eşya yerleştirme gözleri bulunuyor, öte yandan geniş arka yan camlarda güneşlikler (2. sırada olduğu gibi) bulunabiliyor. Bu bölümde aynı zamanda yolcuların güvenliği için üçüncü sıraya kadar uzanan perde hava yastıkları bulunuyor. Ayrıca, aracın yüksek akustik seviyesi arkadaki yolcuların öndeki yolcularla seslerini yükseltmeden sohbet edebilmelerine olanak veriyor.
3. sıradaki yolcular öne doğru geniş bir görüş alanından da yararlanıyor; böylece bu sırada yedek değil gerçek koltukların var olduğu kanıtlanmış oluyor.
Yolculuğun mümkün olduğunca rahat geçmesi için, derecesi 2. sıradaki yolcular tarafından ayarlanabilen, yan dikmeler üzerine yerleştirilmiş havalandırma ızgaraları iklimlendirilmiş havayı arkaya doğru yayıyor. Böylece bütün koltuklar iyi düzeydeki termik konfordan yararlanıyor.
Video Paketi ve Multimedya Sistemi
Uzun yolculukları daha keyifli hale getirmek için, 5008’de 2. sırada oturan yolculara iç mekana mükemmel şekilde entegre edilmiş bir multimedya sistemi sunuluyor.
Bu sistem ön kafalıklara yerleştirilmiş iki adet 7″ renkli ekran, bütün portatif ses/video ekipmanlarını (video oynatıcı, oyun konsolları, DVD okuyucu…) kabul eden bir bağlantı konsolu ve iki adet Bluetooth® kablosuz kulaklıktan oluşuyor. Bu kablosuz teknoloji özellikle ses kalitesi yönünden yüksek performans sunuyor. Kulaklık hangi konumda olursa olsun ses sinyallerinin net şekilde yayımlanmasını sağlıyor. Üçüncü bir kulaklık aksesuar olarak alınıp aynı anda kullanılabiliyor.
İki farklı video kaynağının her iki ekranda bağımsız görüntü elde edecek şekilde aynı anda kullanılması da mümkün. Böylece, arkadaki yolcular iki ekran üzerinde aynı programı izleyebilecekleri gibi, farklı faaliyetler de tercih edebilirler. Örneğin yolculardan biri video oyunu oynarken, diğeri ekranda çizgi film, sinema filmi, video klip, vs. izleyebilir.
Özet olarak, geniş ve isteğe bağlı şekilde modüler iç mekanda maksimum konfor sağlamak amacıyla her şey ön görüldü.

Teknoloji güvenliğin hizmetinde
Peugeot 5008 monospace segmentine daha önce görülmemiş ve yenilikçi teknolojileri getirerek güvenlik ve sürüş konforu alanlarında yeni referansları belirliyor.
Head Up Ekranı savaş uçaklarının kokpitlerinden esinlenerek geliştirilmiş olan bir düzenek. Direksiyonun arkasında, gösterge tablosunun başlığının uzantısında yer alan yarısaydam bir ekran üzerinde gerekli temel bilgilerin (hız, hız sabitleyici/sınırlayıcı ve Mesafe Alarmı) görüntülenmesini sağlıyor. Sürücü bu bilgileri sanki aracın önünde kaput hizasında yer alıyorlarmış gibi görüyor ve böylece bilgi edinmek için gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmıyor. Bu gam seviyesinde yeni olan bu donanım gerek birincil güvenlik gerekse kullanım konforu anlamında gerçek bir kazanç sağlıyor.
Güvenli Takip Mesafesi Kontrol Sistemi sürücünün güvenlik mesafelerine uymasında yardımcı olmayı sağlayan bir teknolojidir. Ön tamponun arkasına yerleştirilmiş bir sensör önde giden araçla aradaki mesafeyi saniye olarak ölçüyor ve bu bilgiyi baş yukarıda ekrana aktarıyor. Ön panelde bulunan düğmeler yardımıyla 0,9 s. ile 2,5 s. arasında ayarlanabilen alarm sistemi, aracını izlenen araca çok yakın kullandığında sürücünün ikaz edilmesini sağlıyor. Bu donanım aracın kullanımında herhangi bir engel oluşturmuyor, sürücü her zaman aracının hakimi olarak kalıyor. Bu gam düzeyinde bir ilk oluşturan bu sistem, güvenlik konusunda hız sabitleyici ve sınırlayıcının çok etkin bir tamamlayıcısıdır.
Snow Motion akıllı bir anti-patinaj sistemidir. Klasik anti-patinaj sistemine buzlu veya karlı yollarda aracın etkin şekilde kalkış yapmasını ve ilerlemesini sağlayan yeni bir işlevsellik kazandırıyor. Otomatik olarak devreye giren bu yepyeni ASR sistemi kar lastiklerinin kullanımı durumunda doğal olarak daha da etkin işlev görüyor.
Üç sırayı da kapsayan bir kafa/perde hava yastığı, yolcuların güvenliğini en üst seviyeye getirmek için yan hava yastıklarıyla aynı anda devreye giriyor. Bu şekilde, tüm koltuk sıralarında yolcular etkin bir şekilde korunmuş oluyor.
ESP, altı hava yastığı, rampada kalkış destek fonksiyonlu otomatik elektrikli park freni, her koltuk için kemer ikaz ışıkları, düşük lastik basıncı sensörü, vs : 5008 sürüş rahatlığı ve keyfinin hizmetinde eksiksiz bir güvenlik donanımından yararlanıyor.

Konfordan ödün vermeyen mükemmel sürüş özellikleri
5008, sıra dışı yol tutuşu ve üst düzey süspansiyon konforunu birleştiren dinamik özellikleri sayesinde, monospace segmentinde sürüş keyfi konusunda yeni bir referans haline gelmeyi hedefliyor.
Peugeot markasının tüm bilgi birikimi 5008’in süspansiyon sisteminde ve yürüyen aksamında kendini gösteriyor. Bu performans öncelikle, mükemmel yol davranışı ve titreşim konforunu garanti eden, bu tür araçlarda şimdiye kadar görülmemiş düzeydeki (0,69 mrad) bir kasa sertliği ile elde edildi. Daha sonra, dinamik alanda bir referans oluşturan 308’den alınan büyük viraj çubuklu MacPherson tipi ön takım arıcın mükemmel yol tutuşuna katkıda bulunuyor.
Ayrıca, büyük hacimli otomobiller için özel olarak geliştirilmiş bir versiyonda, Grubun 2. platformundan alınan deformasyonlu esnek dingilli arka takım bu eşsiz yol tutuşunun elde edilmesinde rol oynuyor.
Peugeot mühendisleri tüm çalışmalarında müşterilerin monospace’dan beklediği yüksek konfor seviyesini koruyarak, aynı zamanda binek dünyasına yaklaşan güvenli ve etkin dinamik sürüş özelliklerini 5008’e kazandırmaya odaklandılar.
Yürüyen aksamın ileri düzeydeki ayarlarına ilave olarak, lastikler 16” ve 17” ebatlarda özel olarak geliştirildi. Cömert boyutlu frenler çok etkin bir frenlemeyi temin ederken, Peugeot’nun her zaman önem verdiği direksiyon keyfi ise bir hidrolik elektro-pompa grubu tarafından sağlanıyor.

Performans ve ekonomi bir arada
4000 dev/dk’da 110 hp güç üreten 1560 cm3 silindir hacimli partikül filtreli HDi motor 175 dev/dk’da ürettiği 240 Nm (overboost ile anlık olarak 260 Nm) tork ile canlı ve esnek kullanım sağlıyor. Bu özelliklere değişken geometrili bir turbo kompresör ve yüksek basınçlı bir direkt enjeksiyon sistemi sayesinde ulaşılıyor.  Bu yüksek performanslı motor 5008’in sürücüsüne maksimum sürüş keyfi sağlayan Auto6R vites kutusu ile birleştirildi. Bu robotize vites kutusu manuel veya otomatik modları ile klasik vites kutularına ekonomik bir alternatif oluşturuyor. Bu başarılı birleşim performans ve sürüş maliyeti arasında önemli bir denge sağlıyor. Şehirlerarası yakıt tüketimi 4,5 l/100km iken karbondioksit salımı da 135 g/km’dir.

Sürüşe yardımcı son nesil donanımlar
Gündelik kullanımı kolaylaştırmak için, 5008’de ön ve arka park sensörü veya park etmek için mevcut alanı ölçen yenilikçi sistem gibi kullanışlı teknolojik donanımlar sunuluyor.
Bu işlev ön tamponun iki yanında bulunan iki sensör tarafından sağlanıyor. Bu sensörler boş bir yere park etme olasılığı ve yapılacak manevranın güçlük derecesi hakkında çok fonksiyonlu ekran üzerinde görsel olarak bilgi veriyorlar.

Euro NCAP’dan 5 yıldızlı güvenlik
Peugeot markasının güvenlik konusundaki taahhüdü doğrultusunda, Euro NCAP’ın “global rating” adı verilen, katılaştırılmış yeni 2009 protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen test sonucunda Peugeot’nun yeni monospace modeli 5008 en yüksek not olan “5 yıldız” aldı. Euro NCAP testinin sonucu, ilgili yardım sistemleri (kemer ikazları, hız sınırlayıcı, ESP) dikkate alınarak, yetişkinlerin korunması, çocukların korunması, yayaların korunması gibi farklı kriterlerde elde edilen notların bütününü ifade ediyor. Böylece Peugeot 5008, yine bu yeni testten ilkbaharda 5 yıldız almış olan Peugeot’nun kompakt SUV modeli 3008’i takip etmiş oldu.

Kazanın önlenmesini sağlayan Birincil Güvenlik, öncelikle her Peugeot modeline özgü üst düzey yol tutuşundan kaynaklanıyor. Dinamik sürüş özellikleri Markanın bilgi birikimi ve temel değerlerinin merkezinde yer alıyor. Buna, aynı zamanda konfor, huzur ve güvenlik sağlayan yenilikçi ekipmanlar (Head Up ekranı, Güvenli takip mesafesi kontrol sistemi, yönlendirmeli farlar…) ile son teknoloji elektronik yardım sistemleri ekleniyor.
Kaza sırasındaki olumsuz etkileri sınırlayan İkincil Güvenlik konusunda, 5008, 3008 ve 308 modelleri ortak teknolojileri paylaşıyorlar. Her 3 model de, çarpışma enerjisini programlı bir şekilde dağıtacak şekilde geliştirilmiş kaporta yapısına sahip.

5008, Peugeot’nun model adlandırma yapısına uygun bir isim
5008’in ‘5’ rakamı Markanın aile modelleri dünyasındaki geçmişini hatırlatırken, ortadaki iki sıfır klasik Peugeot gamının genişlemesi sonucunda ürün gamına eklenen yüksek mimari ve sürüş konumuna sahip araçlara özgü tanımlamadan geliyor. 8 rakamı da bu yeni modelin ait olduğu nesli belirtiyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com