Gösterim: 972
Eklenme: 12 Kasım 2009
Saat: 15:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 5008

Peugeot, 5008 ile kompakt tek hacimliler dünyasına yepyeni bir yorum getiriyor. Marka kimliğini vurgulayan değerleri devralan bu yeni model, bu segmentten beklenen tüm ayrıcalıklı özellikleri mükemmel yol tutuşundan ödün vermeden en üst seviyede sunuyor ve sürüş konforu ile güvenlik konusunda en ileri teknolojileri içeriyor.
Peugeot 5008 bu şekilde kompakt tek hacimliler pazarında yeni referansları belirleme hedefinde olduğunu ortaya koyuyor. 5 ve 7 koltuklu versiyonları olan Peugeot 5008, zengin donanım seviyesi ve çevre dostu motor seçenekleri ile dikkat çekiyor. Özellikle 7 koltuklu versiyonda, 3. sıradaki yolcuların konfor ve görüş konumu bu sırada yedek değil gerçek koltukların var olduğu kanıtlıyor.
Segmentinde rekor bagaj hacmini sunan Peugeot 5008, head up display, mesafe alarmı, snow motion, üç sırayı da kapsayan kafa/perde hava yastığı, multimedya sistemi, rampada kalkış destek fonksiyonlu otomatik elektrikli park freni, her koltuk için kemer ikaz ışıkları, düşük lastik basıncı sensörü gibi donanımlarla farklılaşıyor.
Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri ile tanıtılan Peugeot 5008, 2010 yılı Ocak ayında Türkiye pazarına sunulacak.

Peugeot, orta segmentteki ürün gamını genişletiyor
Peugeot 308 SW ve yepyeni crossover 3008’den sonra, bu kez 5008 4,53 m uzunluğu ve 1,64 m yüksekliği ile Peugeot’nun orta segmentteki ürün yelpazesini tamamlıyor. Bu 5 veya 7 koltuklu kompakt tek hacimli model, Peugeot’nun aile modelleri pazarındaki varlığını güçlendiren belirleyici bir gam oluşturuyor. 5008, crossover 3008’den sonra Peugeot’nun yüksek ve geniş hacimli orta modeller segmentinde ikinci büyük atağı oluyor.

Zarif ve aerodinamik tasarımlı tek hacimli
Peugeot 5008 dengeli ve özellikle estetik dış tasarımıyla ilk bakışta farkını ortaya koyuyor. Aerodinamik tasarımı, akıcılık ve birinci sınıf sürüş özelliklerini yansıtıyor.
Farları ve ön tekerlek aksı hizasında başlayan geniş ön camın doğrudan uzantısında öne eğimli kaputuyla aracın ön tasarımı oldukça etkileyici. 5008’den yayılan bu doğal akıcı his, ön panjurun tamamını süsleyen krom çerçeve ile iyice belirginleşiyor ve araca prestij ile şıklık kazandırıyor.  Pürüzsüz ve ince uzun çizimli kasa yanları dinamizm sergilerken, yüksek kasa kuşak hattı güvenlik hissini güçlendiriyor.
Geniş camlı yüzey, otomobilin tamamını kesintisiz şekilde sarıyor. Bu durum özellikle arka cam ile birleşen C sütunu camının özel çiziminden kaynaklanıyor. Bu özel tasarım, büyük panoramik cam tavandan yayılan ışıktan geniş ölçüde yararlanan arkadaki yolcular da dahil olmak üzere araç içindeki herkes için aydınlık ve hoş bir yaşam alanı oluşturuyor.
Yandan bakıldığında, arka kapı hizasında başlayıp çamurluk üzerinde yoğunlaşan ve 5008’in arkasını saran şık bir stil çizgisi göze çarpıyor. Bu dinamik tasarım, 5008’in arka bagaj kapısının özgün tasarımını güçlendiriyor.
Arka stop lambaları, araca görsel bir imza kazandırıyor. Aracın arka tasarımından sadelik, sağlamlık ve statü izlenimi yayılıyor. Arka bagaj kapısının dizaynı aynı zamanda aile otomobilleri için temel bir özellik olan bagaja erişim kolaylığı sağlıyor.
Bu yeni tarz, dinamik dış stil ile geniş iç mekanın uyumlu bir şekilde kaynaştığı, kompakt tek hacimli kavramının daha önce görülmemiş bir yorumuna dayanıyor.

Daha fazla sürüş zevki için prestijli iç mekan
Peugeot 5008’in sürücü koltuğu, tek hacimliler dünyasında orijinal ve yenilikçi bir görünüş sunuyor. Bu segmente özgü yüksek sürüş konumu, sürücüye mükemmel bir görüş alanı ve yüksek güvenlik duygusu veriyor.
Bu aracın tasarımcıları sürücü koltuğunun ergonomisi konusunda, bir yandan koltukların kalitesi, diğer yandan 308’e benzer direksiyon eğim açısı sayesinde daha fazla ilerleme kaydetmeyi başardılar. Bu şekilde sürüş pozisyonu, bir yandan sürücünün yola hakim olmak için yüksek konumda kalmasını sağlarken, aynı zamanda ona azami rahatlık ve konfor duygusu sağlıyor.
Head-up display gibi yüksek teknolojilerle donatılan ve yüksek kaliteli malzemelerle üretilmiş olan ön panel, 5008’in her ayrıntısında kendini gösteren yenilikçilik anlayışıyla tasarlandı.
Sürücü odaklı gösterge tablosunun uzantısında son derece akıcı tasarlanmış şık teknik panel yer alıyor. Eğimli torpido panelinin, aracın dinamik dış çizgileriyle uyumlu tasarımı büyük bir ferahlık duygusu yaratıyor. Ulaşılabilir kumandaların ergonomik tasarımı 5008’in Peugeot modellerinin çizgisinde yer almasını sağlıyor.

Aydınlık ve geniş iç mekan
Büyük panoramik cam tavan (1,69 m²) ile birleşen geniş ön cam (1,70 m²) Peugeot gamının en büyükleri arasında yer alıyor. Böylece, yolcular iç mekanın aydınlığından ve dışarıya açılan mükemmel panoramik görüş alanından yararlanabiliyorlar. Yan camlar, arka yan camlar ve arka cam da eklendiğinde, camlı yüzey 5,77 m²’ye ulaşıyor!
Peugeot 5008’in iç mekanı oldukça ferah. Buna göre, dirsek genişliği önde 1 476 mm ve aynı genişlikteki üç koltuklu ikinci sırada 1 520 mm’ye çıkıyor. Yetişkin iki yolcunun oturabileceği 3. sırada ise bu rakam 1 341 mm.’ye ulaşıyor.
Tavan yüksekliği gibi çok geniş diz boşluğu da uzun boylu yolcuların zorluk çekmeden oturmasını sağlıyor.
Oturma konumlarını iyileştirmek isteyen yolcular için, 2. sıranın üç koltuğunda da iki farklı eğim pozisyonu bulunuyor ve bu koltuklar 130 mm’lik uzunluk boyunca bağımsız olarak kaydırılabiliyor. Modülerlik açısından, bu özellik bagajın yükleme kapasitesinin artırılmasını ya da son sırada oturan yolculara daha fazla alan bırakılmasını sağlıyor.

Benzersiz modülerlik
Peugeot 5008’in modülerliği segmentinin en üst seviyesinde yer alıyor. İkinci sırada aynı genişlikte, en yüksek konfor seviyesinin sağlanması için uzunluğu ve yüksekliği ayarlanabilir üç koltuk bulunuyor. Bu koltuklar ayrıca yükleme eşiği hizasında tamamen düz bir alan oluşturmak üzere katlanarak taban içine gizlenebiliyor. Ön yolcu koltuğunun da tablet şeklinde katlanması uzun eşyaların ön panele kadar yerleştirilmesine olanak veriyor. Bu konfigürasyonda (yani tüm koltuklar katlanmış ve yolcu koltuğu tablet konumunda) faydalı uzunluk 2,76 m.’ye ulaşıyor.

2. sıradaki yan koltukların “sinema tipi” işlevselliği üçüncü sıraya rahat bir erişim sağlıyor. Bir tek el hareketiyle, koltuk minderi kalkıyor, ardından koltuk sırtlığı kabine erişimi kolaylaştırmak amacıyla maksimum alan sağlamak üzere ileri doğru kayıyor.
Bu başarılı modülerlik aynı şekilde “gerçek” iki koltuğun taban içine gizlenebildiği son sırada da görülüyor.
5008’in iç mekanı böylece tüm yolcularının ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermek için pek çok yerleşim olanağı sunuyor.

Rekor bagaj hacmi
5008’in pratik bagajı, dörtgen şekli sayesinde eşyaların kolayca yerleştirilmesine olanak veriyor. Çok geniş bagaj, sürgülü koltukların konumuna göre katlanmış 3. sıra koltuklarla tablet altında 758 l’den 823 l’e kadar (ya da VDA 210 normunda 579’dan 678 dm3’e kadar) çıkabilen geniş bir yükleme hacmi sunuyor. Bu bagaj segmentinin en büyük yükleme alanlarından birini oluşturuyor.
Bu kapasite tavan altındaki alan kullanıldığında 1 247 l’ye kadar çıkıyor ve 2. sıra koltuklar gizlendiğinde ise tam 2 506 l’ye ulaşıyor.
Her zaman, özellikle de tatile giderken geniş alana ihtiyaç duyan aileler için kabinin iki tarafından yer alan çok sayıda saklama biriminde yolcular kendilerine ait değişik eşyalarını yerleştirilebiliyorlar.
Önde, geniş kapı gözleri, torpidoyu, direksiyon altındaki eşya yerleştirme alanını ve 10,5 litrelik soğutuculu pratik orta konsolu tamamlıyor. Bu gözün içine her tür eşya ve özellikle yarım litrelik iki şişe yerleştirilebiliyor. Bu gözde ayrıca aracın donanım seviyesine göre Mp3 cihazınızın dış bakışlardan korunmuş şekilde kullanımını sağlayan yedek bir priz (Jack veya USB) de bulunuyor.
Arkada, yolcular zemine yerleştirilmiş saklama birimlerini ve kolay ulaşılabilir arka kapı gözlerini de kullanabiliyorlar.
İç mekanda küçük eşyalar için sürücünün ve 3. sıradakiler de dahil yolcuların kullanabileceği başka yerleştirme gözleri de bulunuyor.
Öte yandan, beş koltuklu versiyonda, araca günlük kullanımda büyük bir pratiklik sağlamak amacıyla her bir alanın maksimum değerlendirildiğini kanıtlarcasına, bagaj paspasının altında 60 litrelik geniş bir saklama alanı bulunuyor.

Tüm koltuklarda aynı seviyede konfor
Bu geniş, ferah ve modüler iç mekan, tüm yolcular için rahat koltuklar sunuyor.
Böylece, 3. sırada oturanlar diğer koltuklara benzer konfor, güvenlik ve oturma rahatlığından yararlanmaları amacıyla özenli bir çalışmadan yararlandılar. Örnek verilirse, bu sıraya özgü eşya yerleştirme gözleri bulunuyor, öte yandan cömert arka yan camlarda güneşlikler (2. sırada olduğu gibi) bulunabiliyor. Bu bölümde aynı zamanda yolcuların güvenliği için üçüncü sıraya kadar uzanan perde hava yastıkları bulunuyor. Ayrıca, aracın yüksek akustik seviyesi arkadaki yolcuların öndeki yolcularla seslerini yükseltmeden sohbet edebilmelerine olanak veriyor.
Öndeki sıraya göre merkezkaç konumları sayesinde 3. sıradaki yolcular öne doğru geniş bir görüş alanından yararlanıyor; böylece bu sırada yedek değil gerçek koltukların var olduğu kanıtlanmış oluyor.

Yolculuğun mümkün olduğunca rahat geçmesi için, derecesi 2. sıradaki yolcular tarafından ayarlanabilen, yan dikmeler üzerine yerleştirilmiş havalandırma ızgaraları iklimlendirilmiş havayı arkaya doğru yayıyor. Böylece bütün koltuklar iyi düzeydeki termik konfordan yararlanıyor.

Multimedya Sistemi
Uzun yolculukları daha keyifli hale getirmek için, 5008’de 2. sırada oturan yolculara iç mekana mükemmel şekilde entegre edilmiş bir multimedya sistemi sunuluyor.
Bu sistem ön kafalıklara yerleştirilmiş iki adet 7″ renkli ekran, bütün portatif ses/video ekipmanlarını (video oynatıcı, oyun konsolları, DVD okuyucu…) kabul eden bir bağlantı konsolu ve iki adet Bluetooth® kablosuz kulaklıktan oluşuyor. Bu kablosuz teknoloji özellikle ses kalitesi yönünden yüksek performans sunuyor. Kulaklık hangi konumda olursa olsun ses sinyallerinin net şekilde yayımlanmasını sağlıyor. Üçüncü bir kulaklık aksesuar olarak alınıp aynı anda kullanılabiliyor.
İki farklı video kaynağının her iki ekranda bağımsız görüntü elde edecek şekilde aynı anda kullanılması da mümkün. Böylece, arkadaki yolcular iki ekran üzerinde aynı programı izleyebilecekleri gibi, farklı faaliyetler de tercih edebilirler. Örneğin yolculardan biri video oyunu oynarken, diğeri ekranda çizgi film, sinema filmi, video klip, vs. izleyebilir.
Özet olarak, geniş ve isteğe bağlı şekilde modüler iç mekanda maksimum konfor sağlamak amacıyla her şey ön görüldü.

Teknoloji güvenliğin hizmetinde
Peugeot 5008 kompakt tek hacimliler segmentine daha önce görülmemiş ve yenilikçi teknolojileri getirerek güvenlik ve sürüş konforu alanlarında yeni referansları belirliyor.

Head Up Display savaş uçaklarının kokpitlerinden esinlenerek geliştirilmiş olan bir düzenek. Direksiyonun arkasında, gösterge tablosunun başlığının uzantısında yer alan yarısaydam bir ekran üzerinde gerekli temel bilgilerin (hız, hız sabitleyici/sınırlayıcı ve Mesafe Alarmı) görüntülenmesini sağlıyor. Sürücü bu bilgileri sanki aracın önünde kaput hizasında yer alıyorlarmış gibi görüyor ve böylece bilgi edinmek için gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmıyor. Bu gam seviyesinde yeni olan bu donanım gerek birincil güvenlik gerekse kullanım konforu anlamında gerçek bir kazanç sağlıyor.

Mesafe Alarmı sürücünün güvenlik mesafelerine uymasında yardımcı olmayı sağlayan bir teknolojidir. Ön tamponun arkasına yerleştirilmiş bir sensör önde giden araçla aradaki mesafeyi saniye olarak ölçüyor ve bu bilgiyi baş yukarıda ekrana aktarıyor. Ön panelde bulunan düğmeler yardımıyla 0,9 s. ile 2,5 s. arasında ayarlanabilen alarm sistemi, aracını izlenen araca çok yakın kullandığında sürücünün ikaz edilmesini sağlıyor. Bu donanım aracın kullanımında herhangi bir engel oluşturmaz, sürücü her zaman aracının hakimi olarak kalır. Bu gam düzeyinde bir ilk oluşturan bu sistem güvenlik konusunda hız sabitleyici ve sınırlayıcının çok etkin bir tamamlayıcısıdır.

Snow Motion akıllı bir anti-patinaj sistemidir. Klasik anti-patinaj sistemine buzlu veya karlı yollarda aracın etkin şekilde kalkış yapmasını ve ilerlemesini sağlayan yeni bir işlevsellik kazandırıyor. Otomatik olarak devreye giren bu yepyeni ASR sistemi kar lastiklerinin kullanımı durumunda doğal olarak daha da etkin işlev görüyor.

Üç sırayı da kapsayan bir kafa/perde hava yastığı yedi koltuklu versiyonlarda sunuluyor. Bu hava yastığı, yolcuların güvenliğini en üst seviyeye getirmek için yan hava yastıklarıyla aynı anda devreye giriyor. Bu şekilde, tüm koltuk sıralarında yolcular etkin bir şekilde korunmuş oluyor.
ESP, altı hava yastığı, rampada kalkış destek fonksiyonlu otomatik elektrikli park freni, her koltuk için kemer ikaz ışıkları, düşük lastik basıncı sensörü, vs. : 5008 sürüş rahatlığı ve keyfinin hizmetinde eksiksiz bir güvenlik donanımından yararlanıyor.

Konfordan ödün vermeyen mükemmel sürüş özellikleri
5008, sıra dışı yol tutuşu ve üst düzey süspansiyon konforunu birleştiren dinamik özellikleri sayesinde, kompakt tek hacimliler segmentinde sürüş keyfi konusunda yeni bir referans haline gelmeyi hedefliyor.
Peugeot markasının tüm bilgi birikimi 5008’in süspansiyon sisteminde ve yürüyen aksamında kendini gösteriyor. Bu performans öncelikle, mükemmel yol davranışı ve titreşim konforunu garanti eden, bu tür araçlarda şimdiye kadar görülmemiş düzeydeki (0,69 mrad) bir kasa sertliği ile elde edildi. Daha sonra, dinamik alanda bir referans oluşturan 308’den alınan büyük viraj çubuklu MacPherson tipi ön takım arıcın mükemmel yol tutuşuna katkıda bulunuyor.
Ayrıca, büyük hacimli otomobiller için özel olarak geliştirilmiş bir versiyonda, Grubun 2. platformundan alınan deformasyonlu esnek dingilli arka takım bu eşsiz yol tutuşunun elde edilmesinde rol oynuyor.
Peugeot mühendisleri tüm çalışmalarında müşterilerin tek hacimlilerden beklediği yüksek konfor seviyesini koruyarak, aynı zamanda binek dünyasına yaklaşan güvenli ve etkin dinamik sürüş özelliklerini 5008’e kazandırmaya odaklandılar.
Yürüyen aksamın ileri düzeydeki ayarlarına ilave olarak, lastikler 16” ve 17” ebatlarda özel olarak geliştirildi; öte yandan daha “sportif” sürüş meraklılarının beğenisine de 18” lastikler sunulacak. Cömert boyutlu frenler (daha güçlü versiyonlar için 302 mm) çok etkin bir frenlemeyi temin ederken, Peugeot’nun her zaman önem verdiği direksiyon keyfi ise bir hidrolik elektro-pompa grubu tarafından sağlanıyor.

Çevreye saygılı zengin motor seçenekleri
5008’in lansmanında, son nesil altı farklı motor seçeneği müşterilerin beğenisine sunulacak. Bu motorlar tek hacimliler segmentinde çıkarılan bu yeni modelin dinamik özellikleriyle mükemmel uyum sağlıyorlar. Performans ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunan bu motorlar, yoğun bir sürüş keyfiyle birlikte kontrol altında tutulan CO2 salımları sergiliyorlar.
Lansman sırasında iki benzinli versiyon:
– 1.6 l VTi 120 bg BVM5 Euro 5 – karma parkurda 7,3 l/100 km ve 169 g/km CO2 ;
– 1.6 l TBG 156 bg BVM6 Euro 5 – karma parkurda 7,1 l/100 km ve 167 g/km CO2.
ve dört Dizel versiyon sunulacak:
– 1.6 l HDi FAP 110 bg BVM6 – karma parkurda 5,4 l/100 km ve 143 g/km CO2;
– 1.6 l HDi FAP 110 bg BMP6 – karma parkurda * 5,2 l/100 km ve 135 g/km CO2 ;
– 2.0 l HDi FAP 150 bg BVM6 Euro 5– karma parkurda 5,8 l/100 km ve 151 g/km CO2 ;
– 2.0 l HDi FAP 163 bg BVA6 Euro 5– karma parkurda 6,8 l/100 km ve 178 g/km CO2.

Sürüşe yardımcı son nesil donanımlar
Gündelik kullanımı kolaylaştırmak için, 5008’de ön ve arka park sensörü veya park etmek için mevcut alanı ölçen yenilikçi sistem gibi kullanışlı teknolojik donanımlar sunuluyor.
Bu işlev ön tamponun iki yanında bulunan iki sensör tarafından sağlanıyor. Bu sensörler boş bir yere park etme olasılığı ve yapılacak manevranın güçlük derecesi hakkında çok fonksiyonlu ekran üzerinde görsel olarak bilgi veriyorlar.

İleri teknoloji multimedya sistemi
5008, kısaca WIP olarak adlandırılan (World in Peugeot) Peugeot telematik gamının en son yeniliklerini içeriyor.
WIP Sound, MP3 uyumlu mono CD oto-radyo ile baz seçeneği oluşturuyor, buna orta konsol üzerine yerleştirilen Jack tipi yardımcı bir priz ekleniyor.
Bu sistem aynı zamanda eller serbest Bluetooth® kit ve WIP Connect opsiyonu sayesinde USB bağlantısı ile tamamlanabiliyor.

5008, Peugeot’nun model adlandırma mantığına uygun bir isim
5008’in 5 rakamı Markanın aile araçları dünyasındaki geçmişini hatırlatırken, ortadaki iki sıfır klasik Peugeot gamının genişlemesi sonucunda ürün gamına eklenen yüksek mimari ve sürüş konumuna sahip araçlara özgü tanımlamadan geliyor.
8’e gelince, o da bu yeni modelin ait olduğu nesli belirtiyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com