Gösterim: 1.146
Eklenme: 19 Şubat 2010
Saat: 16:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 3008

Peugeot, çevreci sürüş olgusunu teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Avrupa’nın ilk yarış organizasyonu olan “PEUGEOT ECO CUP” etkinliği devam ediyor. Türkiye dahil 18 Avrupa ülkesinden dört adet yarışmacı, 207 HDi 90 bg, 308 HDi FAP 110 bg, 3008 HDi FAP 110 bg ve 5008 HDi FAP 110 bg modelleri ile yarışa katılacaklar. Yarışmanın hedefi mümkün olan en az miktarda yakıt tüketerek Paris-Cenevre arasındaki 1000 km mesafeyi kat etmek olacak. Çevreci sürüşün tanıtımı amacıyla düzenlenen ilk yarış olan Peugeot Eco Cup, kamuoyunda çok büyük ilgi gördü. Türkiye’de 2 bin’den fazla aday, toplamda ise 22 bin 500’den fazla aday « Sizce, iyi bir eco-sürücü kime denir ?» sorusuna cevap vererek internet üzerinden başvuruda bulundu.

Türkiye dahil 18 katılımcı ülkede, basın mensuplarından ve Peugeot temsilcilerinden oluşan yerel bir jüri, yarışa katılan dört modelin her biri için birer kişi olmak üzere dört aday seçti. Türkiye’de yapılan jüri toplantısı sonucunda 207 modelinin pilotu Bursa’dan Serdar Kayhan, 308 modelinin pilotu İstanbul’dan Bilal Lekesiz, 3008 modelinin pilotu Bursa’dan Emrah Akça ve 5008’in pilotu Ankara’dan Selmin Karatay Özgürsoy olarak belirlendi.

28 Şubat Pazar günü start alacak yarışma öncesinde her aday ve kendi seçtiği co-pilotu, 20 Şubat 2010 tarihinde bir günlük bir çevreci ve ekonomik sürüş eğitimine katılacaklar ve kullanımına alışmaları için kendilerine birer Peugeot aracı verilecek.

Marka’nın navigasyon sistemlerinde kullanılan dijital kartların üreticisi olan iş ortağı NAVTEQ de Peugeot Eco Cup yarışının ilkine katılıyor. NAVTEQ’in yaptığı bir araştırma, navigasyon sisteminin düzenli kullanımının sürücünün aracının yakıt tüketimini ve CO2 salımını azaltmasını sağladığını gösteriyor. Ayrıca, NAVTEQ, bundan böyle veri tabanlarına ekonomik sürüş sağlayan özel verileri de dahil ediyor.

Nokia da Peugeot’nun Eco Cup organizasyonuna destek veriyor: Finlandiyalı grup çevreye saygı stratejisini yeni hizmet ve yazılımlar yoluyla geliştiriyor. Bunlardan biri, kullanıcılarının ulaşım hareketlerinin çevre üzerindeki etkilerini minimize ederek dünyayı keşfetmelerini sağlayan çok kanallı bir servis olan “Green Explorer”. Nokia telefonları yarışa katılan 72 ekip tarafından kullanılacak.

Peugeot Eco Cup Yarışı’nın startı 28 Şubat 2010 Pazar günü Peugeot’nun Paris’teki merkezinden verilecek. 72 rakip araç, saat 9’dan itibaren, 1000 km.lik zorunlu bir parkur üzerinden 31 saatlik sınırlı bir süre içinde Annecy’e ulaşmak üzere “economy run”, ekonomik ve çevreci sürüş yarışı’nda start alacak. Katılımcıların dinlenmesini ve güvenliğini sağlamak amacıyla 28 Şubat gecesi 8,5 saatlik bir ara verilecek.

Peugeot Genel Müdürü Jean-Marc GALES, yarış sonunda ödül olarak konan otomobillerin anahtarlarını, Avrupa’nın en iyi dört çevreci sürücüsüne 80. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda Peugeot standında 2 Mart 2010 Salı günü verecek.

Avrupa’da bir ilk : Peugeot Eco Cup
Peugeot uzun yıllardan beri sera etkisi yaratan gaz salımlarını azaltmaya çalışarak, çevreye en saygılı teknolojilere öncelik veriyor. Ürün gamı bünyesinde geniş kitlelerin erişebileceği ve en az CO2 salımı olan araçları ön plana çıkaran Peugeot, gelecek nesiller için çalışmalar yapıyor. Eco Cup Yarışması ile Peugeot, sürücülerin çevreci sürüş olgusuna karşı duyarlılıklarını artırmayı amaçlıyor. Çevreci sürüş; mümkün olan en düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı elde edilmesi amacıyla, sürüş tarzının optimize edilmesini ve trafikte sorumlu davranış biçimlerinin kazanılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Yarışmaya katılım
Yarışmanın ilk etabı ülkelerin oluşturduğu internet sitelerine kayıt olunarak başladı. Türkiye’den adaylar http://ecocup.peugeot.com/tr sitesine kayıt oldular, yarışmayı arzu ettikleri aracı belirlediler ve bu kapsamda yöneltilen soruları yanıtladılar. Her ülkeden 4 araç için 4 farklı aday seçildi. Bu adaylar öncelikle seçtikleri ekip arkadaşları ile birlikte eco sürüş stajı alacaklar ve ardından diğer ülkelerin adayları ile birlikte yarışmak üzere Paris’e gidecekler.
24 Saat Le Mans 2009 Şampiyonası’nı kazanan Peugeot ekibinin lideri Stéphane Sarrazin en düşük yakıt tüketimini gerçekleştirmek üzere yarışmaya konu olan 4 Peugeot modelini kullandı ve böylece bu araçlar ile ilgili skorlar da belirlenmiş oldu.

Peugeot, Eco Cup Yarışı çerçevesinde meydana gelecek CO2 salımını gidermeyi taahhüt ediyor
Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Portekiz, Danimarka, Slovakya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan ve Türkiye’nin bulunduğu 18 Avrupa ülkesinden ikişer kişilik 4 ekip, Peugeot ürün gamına dahil 207, 308, 3008 ve 5008 modellerinden 4 dizel otomobil ile Peugeot Eco Cup yarışmasına katılacaklar.
Paris’te buluşan ekipler, Paris-Cenevre arasındaki 1000 km mesafeyi en az yakıt tüketimi ile kat etmeye çalışacaklar. Belirlenen güzergah, Peugeot Markası için simgesel anlamı olan üretim merkezlerinden de geçecek. Yarışa katılacak her model kesinlikle eşit ağırlıkta olacak. 72 araç 28 Şubat 2010 günü Paris’te start alacak ve 1000 km’lik zorunlu bir parkuru minimum 30, maksimum 36 saatte kat ederek Cenevre’ye varacaklar. Her model kategorisinde en az yakıt tüketimini elde eden ekip, kullanmış olduğu modelin “0” km’sini kazanmayı hak edecek. Kazanan ekipler ödüllerini 2 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nın basın günleri çerçevesinde Peugeot Standı’nda düzenlenecek tören kapsamında alacaklar.
Peugeot, Eco Cup 2010 yarış organizasyonun çevreye olan etkisini ölçmeyi ve bu etkinlik çerçevesinde meydana gelecek CO2 salımını gidermeyi de taahhüt ediyor.
Bu yarış organizasyonu ile Peugeot, çevreci ve sorumlu davranış biçimlerini teşvik etmeyi ve sürücüleri çevreci sürüş ile sağlanacak tasarruf olanakları konusunda duyarlı kılmayı amaçlıyor.
Peugeot düşük tüketim ve salımı konusunda Avrupa’da lider markalar arasında yer alıyor. 2009 yılında, Peugeot’nun Avrupa’daki satışlarının %50’si km’de 130 g’dan az CO2 salımı olan araçlardan oluştu.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com