Gösterim: 1.664
Eklenme: 3 Mayıs 2010
Saat: 16:42
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot RCZ

Bir konsept otomobilin somutlaşmasının ötesinde, sportif Coupé RCZ, Peugeot Marka dünyasının yenilenmesine eşlik ederek, Peugeot « keyif modelleri » çizgisinde yeni bir aşama oluşturuyor.
Özgün ve yenilikçi tarzı, özel iç mekanı, dinamik olduğu kadar çevreci motor seçenekleri, yoğun sürüş keyfi ile… 200 yıllık tarihinden güç alan Peugeot Markası’nı gittikçe daha fazla tutku ve heyecan dolu bir geleceğe doğru taşıyor.
Sportif 2+2 Coupé Peugeot RCZ, duygu ve heyecan konsantresi, seri dışı özel bir araç olarak tasarlandı:

• RCZ ismi Peugeot ürün gamındaki tek ve benzersiz konumunu simgeliyor: RCZ isminin ortasında sıfır ya da çift sıfır kullanılmayan ilk binek model oldu;
• Tasarımıyla « yeni Marka dünyasını » yansıtan RCZ, yeniden tasarlanan Peugeot logosunu da karoserinin üzerinde gururla taşıyor.

RCZ böylece, modern, otomobil konusunda özellikle zor beğenen ve bilinçli, farklılaşma arayışında olan… ve ilk görüşte tutulmaya, baştan çıkarılmaya hazır bir müşteri kitlesine yönelik olarak tasarlandı.

Bu kapsamda RCZ, Peugeot ürün gamının « Seri Dışı » ilk modeli oldu. Onu gelecek yıllarda, hepsi birbirinden farklı, seçkin ve özgün kimlikli, güçlü tasarımlı, otomobilde yeni keyif duygularının taşıyıcısı olacak « sıra dışı » başka modeller izleyecek.

RCZ projesinin ilk aşaması, Eylül 2007’de, Frankfurt Otomobil Fuarı sırasında başladı. Peugeot, ekiplerinin tutku ve bilgi birikiminden doğan bir konsept aracı sergiledi. Araca ticari olarak hayat verme kararı, Mart 2008’deki Cenevre Otomobil Fuarı’nın ardından süratle olgunlaştı.

Bununla birlikte, hayali başarıyla gerçeğe dönüştürmek için, Marka’da var olan ve geçmişinde defalarca kanıtlamış olduğu, gerçek bir kararlılık, gerçek bir cüretkârlık ve bolca yaratıcılık gerekiyordu. Tasarımcılar ve mühendisler, böylece aracın dış görüntüsünün çağrıştırdığı izlenimle uyumlu teknik ve donanım özelliklerini tasarladılar. Aracın son derece güçlü kendine özgü bir kimliğe sahip olması için, sürüş keyfi ve üretim kalitesi konusunda RCZ için çok iddialı hedefler saptandı.
RCZ’nin son derece kısa süre içinde geliştirilmesi de projenin bir diğer hedefini oluşturuyordu. Bunun için, araç Avusturya’nın Graz şehrindeki Magna Steyr fabrikası bünyesinde, özel modellerin üretiminde uzman olan bir tesiste üretime alındı.

Böylece, geliştirilme kararı alındıktan sadece iki yıl sonra, RCZ, 2010 ilkbaharının başından itibaren tüketicilerin beğenisine sunulmuş olacak.

200 adet « Limited Edition » sınırlı seri RCZ versiyonu için geçtiğimiz Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 48 saatten kısa sürede ön sipariş veren müşterilere de araçları aynı anda teslim edilecek. RCZ özgünlük, etkinlik ve tutku burcunda gerçekten doğmuş oldu…

DIŞ TASARIM HEYECANI
Atletik, şık ve aerodinamik RCZ’nin tasarımı orijinal bir gövde üzerinde yükselen yeni, uyumlu ve enerjik dengeler sunuyor. Tavanın ve arka camın oluşturduğu çift tümsek ve kemer şeklindeki iki roll bar ile göze çarpan estetik şıklık aracın en vurucu imzasını oluşturuyor.

İÇ TASARIM HEYECANI
İdeal sürüş konumu, akıcı ve pürüzsüz çizgili torpido paneli, asil ve teknolojik malzemeler… RCZ’nin iç mekanı « sürücünün » anında sportif ve seçkin bir ambiyans içine girmesini sağlıyor.
RCZ sınıfının en cömert bagajlarından birini (384 ila 760 l boş hacim) oluşturmak üzere yatırılarak katlanabilen sırtlıklı 2 arka koltuğu barındırıyor.

MEKANİK KEYİF HEYECANI
Kontrol altında tutulan ağırlık, üzerinde çalışılmış aerodinamik ve modern motor teknolojileri ile RCZ performans ve çevreye saygı arasında yenilikçi bir sentez sunuyor.
Motor-şanzıman gamı 2010 yılında aşağıdaki şekilde oluşacak:
Lansmanda :
– 1.6 l THP 115 kW (156 hp) Euro 5, 240 Nm, 6 ileri mekanik vites kutusu – CO2: 155 g/km
– 2.0 l HDi FAP 120 kW (163 hp) Euro 5, 340 Nm, 6 ileri mekanik vites kutusu – CO2: 139 g/km
Yaz aylarından itibaren:
– 1.6 l THP 115 kW (156 hp) Euro 5, 240 Nm, 6 ileri otomatik vites kutusu – CO2: 168 g/km
– 1.6 l THP 147 kW (200 hp) Euro 5, 275 Nm, 6 ileri mekanik vites kutusu – CO2: 159 g/km
Yepyeni olan bu son motor, dünyada ilk kez, 4 silindirli bir motorda, performans açısından olduğu gibi yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından çok yüksek etkinlik seviyesine erişmesini sağlayan teknolojilere sahip.
Bu felsefenin uzantısında, HYbrid4 teknolojili bir RCZ show versiyonu da 2010 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Bu yenilikçi çözüm ile, bu sportif Coupé, bir yandan 147 kW’lık (200 hp) potansiyel bir güç ve 4×4 aktarma sisteminden yararlanırken, aynı zamanda 95 g/km CO2 seviyesinde emisyon değeri sergileyecek.

DİNAMİK HEYECAN
Peugeot’nun yol tutuşu ve sürüş kontrolü konusundaki tüm bilgi birikiminden yararlanan RCZ, sürücünün bütün duygularını yoğunlaştırmak amacıyla, Marka’nın sürüş hassasiyeti ve sürüş keyfi konusundaki üstünlüklerini en yüksek düzeye taşıyor.
RCZ, platform 2’den alınan son derece etkin bir süspansiyon sistemine ve yürür aksama sahip (Mac Pherson tipi ön takım, esnek kirişli arka dingil takımı). Ayrıca, araç özellikle alçak bir kasa konumu ve ağırlık merkezi, genişletilmiş tekerlek izleri ve cömert tekerleklere sahip. (18” veya 19”).
Öte yandan, RCZ THP 147 kW (200 hp) versiyonunun ön takımına, otomobile müthiş bir denge ile birlikte daha canlı ve atak bir sürüş özelliği kazandıran özel bir alt kule gergisine eklendi.

TEKNOLOJİK HEYECAN
Tasarım ve mekanik yeniliklerine ek olarak, seri dışı ve dinamik konumuyla uyumlu şekilde, RCZ sürüş keyfi ve güvenliğini arttıran ileri teknoloji donanım ve sürüş desteklerine de sahip: ESP’li standart akıllı çekiş kontrolü, yokuşta kalkış desteği (standart), WIP COM 3D (üst gam multimedya sistemi), çift-xenon viraj farları, vs.

KİŞİYE ÖZEL HEYECAN
Her müşterinin otomobilini eşsiz bir hale dönüştürebilmesini sağlamak amacıyla, RCZ otomobilin özel karakteri ile ilişkili olarak özel kişiselleştirme aksesuarları sunuyor: Karbon tavan, farklı renkteki kemer barları, jant çeşitleri, karoseri dekorasyonları…

MAKSİMUM GÜVENLİK
RCZ, özellikle önde üç efor kanalı, etkin tutma donanımları, aktif ön gergili aktif kaputtan oluşan takviyeli gövde yapısı ile üst düzey bir ikincil güvenlik sunuyor…

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com