Gösterim: 1.279
Eklenme: 23 Ağustos 2008
Saat: 17:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot RCZ

Peugeot RCZ, bir konsept otomobilin hayata geçmesinin ötesinde, Peugeot markasının yenilenme unsurlarından birini ve “keyif modelleri” çizgisinde yeni bir aşamayı oluşturuyor.
RCZ, özgün ve yenilikçi tarzı, özel iç mekânı, sürüş keyfi, dinamik ve çevreci motor seçenekleri ile 200 yıllık tarihinden güç alan Peugeot markasını daha fazla tutku ve heyecan dolu bir geleceğe doğru taşıyor.
Peugeot RCZ 2+2 Sportif Coupe, zor beğenen, bilinçli, farklılaşma arayışında olan ve ilk görüşte tutulmaya, baştan çıkarılmaya hazır bir müşteri kitlesine yönelik sıra dışı özel bir araç olarak tasarlandı:
• RCZ ismi, aracın Peugeot ürün gamındaki tek ve benzersiz konumunu simgeliyor. RCZ, isminin ortasında sıfır ya da çift sıfır kullanılmayan ilk Peugeot binek modeli oldu.
• Tasarımıyla Peugeot’nun « Yeni Marka Dünyası »nı yansıtan RCZ, markanın yeniden tasarlanan logosunu karoserisinin üzerinde gururla taşıyor.
Peugeot RCZ, Eylül ayı itibariyle Türkiye pazarına Euro 5 standarlarına sahip olan 2 farklı motor seçeneği ile sunulacak. Manuel ve otomatik vites seçenekleri bulunan 1.6 THP motor, 156 hp güç ve 240 Nm tork üretiyor. Beyaz ve Siyah olmak üzere 2 renk seçeneğine sahip olan Peugeot RCZ Yearling 1.6 THP 156 hp Manuel 69 bin 700 TL anahtar teslim fiyatla sunulurken, yepyeni 6 ileri otomatik vites kutusu ile donatılan versiyonun fiyatı 72.700 TL olarak belirlendi.
Peugeot RCZ’in diğer motor seçeneği 6 ileri manuel vites kutusu ile sunulan 200 hp gücündeki 1.6 THP motor, 275 Nm tork üretiyor. Sadece siyah renkli olarak pazarda yerini alacak olan RCZ Yearling 1.6 THP 200 hp versiyonunun anahtar teslim fiyatı ise 78.250 TL seviyesinde olacak.

DIŞ TASARIMDAKİ HEYECAN
Güçlü ve yenilikçi bir tasarım
RCZ’in atletik, aerodinamik ve şık tasarımı, orijinal bir gövde üzerinde yükselen yeni, uyumlu ve enerjik dengeler sunuyor.
Çift bombeli tavan ve arka cam, teknik bir ustalık oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda her ayrıntısı kalite ve özgünlüğü maksimum düzeyde işlenen bir tasarım imzasını da taşıyor. Ön cam, siyah tavan ve renkli arka cam, alüminyum iki kuşak ile belirgin şekilde bir süreklilik sağlıyor.
Profilden bakıldığında, “virgül” şeklindeki girintili bölüm, aracın ileri uzanan burnu ile kaslı omuzları arasında daha önce eşi görülmemiş bir bağlantı yüzeyi oluşturuyor.

Aracın bir diğer belirleyici özelliği, ön çamurlukların bir bölümünü kaplayan ve böylece aracın genişliğini daha fazla ön plana çıkaran alüminyum geniş kaput. Peugeot dünyasının karakteristiği olan kedimsi ön burun, kasa yanları ile aynı hizadaki büyük tekerleklerin doldurduğu kaslı çamurluklar, hava difüzörü ve kristal bir pençe ile bölünmüş yakut renkli LED’li arka farlar… Bu özellikler aracın görünümüne çekicilik ve güç, teknoloji ve seçkinlik kazandırıyor.

Orantılı boyutlar ve aktif kanat ile optimize edilen aerodinamik yapı
Aracın boyutları, üzerinde çalışılmış üst çizgiler ve çift bombeli tavan, hava akışını kolaylaştırarak optimal bir aerodinamik yapının oluşmasına katkıda bulunuyor. 19” geniş tekerleklerine rağmen, RCZ 0,32 Cx ve 0,67’lik mükemmel bir SCx değeri sergiliyor.
RCZ, 308’e göre sırasıyla 23 ve 40 mm alçaltılmış bir zemin yüksekliği ile ağırlık merkezine sahiptir. Ayrıca 308’e göre ön ve arka tekerlek izleri genişletilmiştir (+ 44 mm ve + 63 mm).
Aktif arka kanat da bu aerodinamik etkinliğe katkıda bulunuyor:
Kanat, otomobilin hızına göre iki pozisyonda açılarak yol tutuşu ile yakıt tüketimi arasında ideal dengeyi sağlıyor.
Buna göre, ilk pozisyon (19°) 85 km/h hızın üzerinde açılıyor (ve 55 km/h’nin altında kapanıyor); ikinci pozisyon ise (34°) 155 km/h’nin üzerinde açılıyor (145 km/h’nin altında 1. pozisyona geri dönüyor).
Bununla birlikte sürücü, orta konsol üzerindeki bir buton yardımıyla kanadı da 2. pozisyonda açabiliyor.

Etkin bir platform temelinde yükselen orijinal bir mimarı
Aracın modern ve özgün tasarımı orijinal bir mimariyi temel alıyor; PSA Grubu’nun 2. platformunu baz alan kompakt sedan coupe tarzı. Bu özel platform, yürüyen aksamın en iyi şekilde değerlendirilmesinin garantörü olan sert rijiditesi ile aynı zamanda iyi bir akustik ve titreşim yalıtımıyla ayırt ediliyor.

İÇ TASARIMDAKİ HEYECAN
İdeal sürüş konumu, akıcı ve pürüzsüz torpido paneli, yeni teknolojik malzemeler ile donanmış RCZ’in iç mekanı, sürücüyü araca bindiği andan itibaren sportif ve seçkin bir atmosferle karşılıyor.
Sürücünün keyfine adanmış bir iç mekan
Sürücü, aracına binerken, RCZ’in sürüş özelliklerinin tadını çıkarmak için ideal, ergonomik sürüş pozisyonunu keşfediyor:
Entegre kafalıklı bedeni saran ön koltuklar yolcu ile bütünleşiyor. Deri koltuk seçeneğinde, ön yolcuların baş hizasında kabartma şeklinde işlenmiş yeni Aslanlı logo yer alıyor.
Ön konsolun akıcı ve duru stili, RCZ’in tümüyle özgün dünyasıyla mükemmel şekilde bütünleşiyor. Kullanılan sofistike malzemeler, şık biçimlerle birleşerek, aracın genel atmosferine katkıda bulunuyor.
Ön konsolun ortasındaki saatin metalik çerçevesi, gösterge tablosundakilerle uyum içerisinde.
Torpido panelinin tamamı yumuşak, teknolojik, yenilikçi ve prestijli bir malzemeyle kaplı.
Bütün kumandalar sürücünün elinin altında yer alıyor. Sürüş keyfini artırmak için, RCZ’te küçük boyutlu bir direksiyon simidi, daha kısa bir vites kolu ile özel bir ses sistemi içeren Spor Paketi Türkiye ürün gamında standart olarak sunuluyor.

Pratik kullanım
RCZ, sınıfının en cömert bagajlarından birini sunuyor: 384 lt. (Su eş değeri ve VDA standardına göre 321 dm3) Bu rakamı arka koltukların katlanabilen sırtlıkları ile 760 lt’ye (639 dm3 VDA) yükseltmek mümkün.
Ayrıca, RCZ’te, akılcı şekilde biçimlendirilmiş ve son derece kullanışlı iki arka koltuk da mevcut. Çift bombeli tavan tasarımı, gerektiğinde arkaya da yolcu alınmasına olanak verecek şekilde ilave bir kabin genişliği sağlıyor. Bu şekilde, estetikle pratiklik bir araya gelmiş oluyor.

MEKANİK YAPIDAKİ HEYECAN
RCZ, aerodinamik ve modern motorları ile, performans ve çevreye saygı arasında yenilikçi bir sentez sunuyor. Bu motorlar, cömert tork ve güçleri, kontrol altına alınmış yakıt tüketimleri ve CO2 salınımları ile Euro 5 standardıyla uyumlu.

Motor-şanzıman şeçenekleri Türkiye ürün gamı için aşağıdaki şekilde oluşturuldu.
•        1.6 THP 115 kW (156 hp) Euro 5, 240 Nm, 6 ileri manuel vites kutusu – CO2 : 155 g/km
•        1.6 THP 115 kW (156 hp) Euro 5, 240 Nm, 6 ileri otomatik vites kutusu – CO2 : 168 g/km
•        1.6 THP 147 kW (200 hp) Euro 5, 275 Nm, 6 ileri manuel vites kutusu – CO2 : 159 g/km

Yeni 1.6 THP 147 KW (200 HP) motor ve BVM6 6 ileri manuel vites kutusu
Bu yepyeni motor, dünyada ilk kez, 4 silindirli bir motorda, gerek performans açısından gerekse yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından yüksek etkinlik seviyesine erişmesini sağlayan teknolojiye sahip.
1700 d/d’da 255 Nm azami tork (hatta overboost’la 275 Nm) ve 5800 d/d’da 147 kW azami gücüyle, RCZ birinci sınıf hızlanma ve ara hızlanma özelliklerine sahip.
(Sondan bir önceki viteste 6.5 saniyede 80’den 120 km/saate çıkıyor; 0-100 km/h hızlanmasını 7.5 saniyede tamamlıyor).
Diğer yandan, yakıt tüketimi, karma çevrimde 100 km’de 6.9 lt’ye ulaşıyor (km’de 159 g CO2).
Bunu sağlamak için, 1598 cm3’lük dört silindirli blokta, dünyada ilk kez olarak düşük devirlerden itibaren performans ve anında tepki sağlayan Twin-Scroll turbo kompresör, optimal yanma stratejilerine olanak veren direkt benzin enjeksiyonu ve değişken kalkış zamanlı emme supapları ile emme ve egzoz eksantrik mili kaydırıcıları (VTi teknolojisi) gibi en yeni teknolojilerin hepsi bir araya getirildi.

Bütün bunlar, tüketimin ve CO2 salınımının kontrol altına alınmasını sağlıyor.
RCZ, 1.6 THP 200 hp motor ile donatılmış olduğunda, ön takımı 3. platformdan alınan daha büyük çaplı özel akslar ve alt amortisör gergi çubuğu içeriyor. Bu özellikler araca daha canlı ve çevik sürüş özellikleri ile müthiş bir denge kazandırıyor.

Altı ileri yeni otomatik vites kutusu: AT6
Peugeot RCZ, 1.6 THP 156 hp motor seçeneği ve yepyeni altı ileri sekansiyel (tiptronik) otomatik vites kutusuyla birlikte sunulacak.
Bu vites kutusu, sürüş keyfi ile tüketim arasında ideal bir sentezi başarıyla gerçekleştirerek RCZ’in özgün karakterini güçlendirmekte.
RCZ’te tork konvertisörünün optimizasyonu, çok sayıda parçada sürtünme yoluyla kayıpların azaltılması (azaltılmış sürüklenmeli kavrama diski…) ile aktarma sisteminin randımanını artıracak şekilde geliştirildi.
Bu ise otomatik vites kutusu ile eşleşen RCZ’in tüketiminin 7.3 lt/100 km ile sınırlandırılmasını sağlıyor (168 g/km CO2).
Aynı şekilde, vites geçişlerinin kalitesi ve sürati (yumuşaklık, senkronizasyon, tepkisellik) üzerinde de çalışmalar gerçekleştirildi.

Sound System teknolojisi
Peugeot RCZ’te hızlanma esnasında 1.6 THP 147 kW (200 hp) “motorun çıkardığı heyecan veren ses” üzerinde de özellikle çalışıldı. Bu husus aracın akustik yapısında özel bir ayar yapılmak suretiyle gerçekleştirildi.
Aynı zamanda, Türkiye ürün gamında Yearling 1.6 THP 115 kW (156 hp) Otomatik versiyonuyla standart Sport Paket ile sunulan Sound System teknolojisi, motorun ritmi arttıkça farklı armonikler çıkarmasını sağlamaktadır. Aynen gerçek bir müzik aleti gibi, emme borusundaki bir iğnenin temposuyla titreşen bir zar bir akustik kanal içinde genleştirilerek kontrol altında tutulan bir ses yayımı sağlarken, bir yandan da uzun mesafelerde yolcuları rahatsız etmeyecek bir ses düzeyi de korunuyor.

DİNAMİK YAPIDAKİ HEYECAN
RCZ, son derece etkin bir süspansiyon sistemine ve yürür aksama sahip: Mac Pherson tipi ön takım, esnek kirişli arka aks. Ayrıca, araç alçak bir kasa konumu ve ağırlık merkezi ile birlikte 19” cömert tekerlekler sunuyor.
Öte yandan, RCZ 1.6 THP 147 kW (200 hp) versiyonunun ön takımına, otomobile müthiş bir denge ile birlikte daha canlı ve atak bir sürüş özelliği kazandıran özel bir alt amortisör gergisi de eklendi.

TEKNOLOJİK HEYECAN
Tasarım ve mekanik yeniliklerine ilaveten, seri dışı ve dinamik konumuyla uyumlu şekilde, RCZ sürüş keyfi ve güvenliğini artıran ileri teknoloji donanım ve sürüş desteklerine de sahip: ESP destekli akıllı çekiş kontrolü, yokuşta kalkış desteği, bi-xenon farlar…
Maksimum güvenlik
RCZ, özellikle önde üçlü efor yolu, etkin tutma donanımları, aktif ön gergili kaputtan oluşan takviyeli gövde yapısı ile üst düzey bir ikincil güvenlik sunuyor…
Hassas direksiyon sistemi
RCZ’in direksiyon sistemi rahat kullanım ve sürüş keyfini artıran optimal bir hassasiyet ile mükemmel bir bilgi geri dönüşü sağlıyor.
Kremayer-dişli tipinde olan bu hidrolik direksiyon sistemi; aracın hızına, direksiyon simidinin dönüş hızına ve direksiyon hidroliğinin sıcaklığına bağlı olarak değişen 650 W gücündeki bir hidrolik elektro-pompa grubu ile kontrol ediliyor.
Bu sarf edilecek gücün sürekli olarak adapte edilmesini sağlarken, düşük hızdaki manevraları kolaylaştırıyor.

Fren sisteminin performansı
RCZ’te fren sistemi, güç ve dayanıklılık açısından daha fazla etkinlik kazandıran 302 mm çapında ve 26 mm kalınlığında hava kanallı disklerden oluşturuldu (1.6 THP 200 hp’de 340×30 mm).

Arka frenler de, bu platformda yeni 290×12 mm’lik s disklerle cömert şekilde boyutlandırıldı (arka tekerlek göbeği ve rulmanlarda geniş boyutlu).
ESP sistemi standart olarak, dinamik denge kontrolü (CDS), elektronik fren gücü dağıtıcısı (REF), acil fren yardımı (AFU) ile akıllı çekiş kontrolü ve rampada kalkış desteği işlevselliklerini içeriyor.

ESP sistemi sürücünün isteğine bağlı olarak devre dışı bırakılabilmektedir (ESP off). Böylece, zor beğenen ve deneyimli müşterilerin otomobilin kapasitesini tam anlamıyla kullanmalarına olanak verilmektedir.

Akıllı çekiş kontrolü
Akıllı çekiş kontrolü, aracın tutunmasının zor olduğu buzlu, karlı, ıslak yollarda etkin şekilde kalkış yaparak aracın ilerlemesini sağlayan sofistike bir patinaj önleme sistemidir.
Bu koşullarda, aracın çekiş kontrolü ön tekerleklerin patinaj çekmesini azaltarak ASR fonksiyonunun yerine geçmektedir.

Rampada kalkış yardım sistemi (Hill assist)
RCZ sistematik olarak rampada kalkış desteği ile donatılmıştır (Hill Assist).

Bu sistem kullanım rahatlığını ve güvenliği artırır.

ESP ile sürekli diyaloğu sayesinde bu fonksiyon, bir rampada (%3’ten büyük) sürücü ayağını fren pedalından çektikten sonra aracın iki saniye hareketsiz kalmasını sağlar. Böylece sürücüye ayağını frenden çektikten sonra gaz pedalına basma zamanı bırakılır.

Bu sistem, manevraların güvenli yapılmasına olanak verir. İleri (rampada kalkış) ya da geri viteste (örneğin yokuş aşağı kaldırım kenarındaki iki araç arasına park ederken) aracın kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Son nesil multimedya sistemi – WIP (World in Peugeot)
RCZ’de WIP (World in Peugeot) olarak adlandırılan Peugeot telematik gamının son yenilikleri de sunuluyor. Bu özel multimedya sistemi RCZ’de WIP Sound ve WIP Bluetooth fonksiyonlarından oluşuyor.

WIP Sound ve WIP Bluetooth®
Orta konsoldaki jack tipi bağlantı girişi ile birlikte MP3 uyumlu tek CD’li radyo içeren WIP Sound baz donanımı oluşturuyor. Bu sistem WIP Connect opsiyonu sayesinde Bluetooth® eller serbest telefon kiti ve USB bağlantısı ile tamamlanabiliyor.

RCZ 1.6 THP 200 hp modelinde standart olarak JBL™ hi-fi sistemi sunuluyor. Sistem aşağıdaki bileşenlerden oluşuyor:
•        2 adet hi-fi medium tweeter;
•        2 adet hi-fi woofer (Ø 165 mm);
•        2 adet 6×9 hi-fi koaksiyal eliptik hoparlör;
•        Bağımsız olarak bütün hoparlörleri kontrol eden 240 W gücünde 8 kanallı JBL hi-fi dijital amplifikatör

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com