Gösterim: 2.705
Eklenme: 6 Temmuz 2010
Saat: 13:30
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Renault Dezir

Laurens van den Acker tarafından yönetilen ilk proje olan DeZir, Renault Design’ın (Tasarım bölümü) yeni vizyonunu ortaya koyacak bir konsept araçlar serisinin başlama vuruşunu oluşturuyor. Otomobil, aynı zamanda Marka’nın gelecekteki modellerinin tasarımının temellerini atıyor.

DeZir konsept modeli, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılacak.

DEZIR : RENAULT TASARIMIN YENİ VİZYONUNUN İLK ÖRNEĞİ

Marka’nın « Drive The Change» « Otomobili Değiştiriyoruz, Hayatı Değiştiriyoruz. » şeklindeki yeni imzasından esinlenen Renault Tasarım, Laurens van den Acker’in öncülüğünde, yaşam döngüsü üzerine kurulu yeni bir strateji yoluyla şirketin tüm insan odaklı yaklaşımını dışa vurmak için Renault’nun marka kimliği kökenlerinden yararlanıyor. Bu vizyon, böylece, Marka ile müşteriler arasında yaşamlarının her deneyiminde bağlantı sağlıyor : Aşık olduklarında, dünyayı keşfettiklerinde, bir aile kurduklarında, çalıştıklarında, dinlenme ve eğlence alanlarında ve belli bir olgunluğa ulaştıklarında.

Bu strateji, Marka’nın vizyonu ile uyumlu olarak, üç anahtar sözcükten esinlenen stilistik yeni bir dilin tanımıyla birleşiyor : « yalın», « gözalıcı», « sıcak ».

Bu stratejide, konsept araçlar yavaş yavaş bu vizyonu yansıtacak ve uyumlu ve yalın bir otomobil arzını oluşturmak için ürün planının tanımlanmasına temel oluşturacak.

Bu stratejiyi hayata geçirmek için, Tasarım Direktörlüğü, organizasyonunu değiştirdi : Aynı tasarım ekibi, konsept otomobilin ve seri üretilecek otomobilin gerçekleştirilmesinden sorumlu olacak.

AŞIK OLMAK

Laurens van den Acker tarafından yönetilen ilk ürün olan DeZir, Marka’nın tasarımdaki yeni yönelimini somut hale getiriyor ve yaşam döngüsü üzerine kurulu stratejiyi başlatıyor. İlk etap olan « Aşık olmak » mükemmel şeklini, DeZir’in hem güçlü hem gözalıcı tarzında ve tutkuyu yansıtan kırmızı renginde buluyor.

Konsept ve Show Car Tasarım Direktörü Axel Breun, “DeZir, tıpkı doğa tarafından tasarlanmış bir nesne gibi, sahip olduğu ideal orantılardan hareket, cazibe, coşkuyu… dışa vuran yeni biçimsel dilimizi ortaya koyuyor. Sıcak ve canlı bir tasarım, tam bir Renault » diyor.

Akıcılık, ilk eskizlerden itibaren yalın formlar ve cömert hacimlerle kendini gösteriyor. Dış tasarımdan sorumlu Yann Jarsalle « Akıcılık, dalgaların hareketi, yüzeylerin dalgalanmasıyla yaratılan ışık kontrastları, ilk ilham kaynağımı oluşturdu», diye açıklamada bulunuyor. « Çizgilerle birbirine bağlanan yüzeyleri değil doğrudan hacimleri çizerek, mimariden daha çok heykel sanatından esinlendim » diyor.

DeZir, böylelikle heykelsi iki kişilik bir coupe şeklini aldı. Aracın hatları, hareketten esinlenen 21 inçlik jantların yer aldığı geniş çamurlukları daha da büyük gösteriyor. Kasa yanları, dönüşümlü olarak ışık kontrastları yaratan tok ve kavisli hatlardan oluşuyor.

“Güzel otomobilin” arkasında elektrikli bir otomobil var

Adındaki Z harfi doğrudan Z.E. imzasına atıf yapıyorsa da, tasarım unsurları elektrikli otomobilin doğal özellikleri olan teknik içerik ve hafifliği ifade ediyor. Böylece, ön tamponun oyuk formu ile hava girişinin ve arka bölümün yivli tasarımı aracın bütününe bir hafiflik kazandırıyor ve pili soğutmak için havanın önden arkaya doğru yönlendirilmesini sağlıyor.

Bütüne ritm vermek için, bu akıcı ve pürüzsüz tasarım, alüminyum yan panolar, tavan üstü ve ön farların « göz kapakları » gibi çıkıntı oluşturan yüzeyler ile kontrast oluşturuyor. Bu bölümlerin çizimi, malzemenin geometrik işlenmesi ile getirilen teknik bir dokunuşla, su yüzeyi üzerinde rüzgâr tarafından yaratılan dalgacıkların görünüşünü çağrıştırıyor.

Camlı bölümlerin geometrik kesimi konsept aracın tamamının okunmasını kolaylaştırıyor ve bir savaş uçağının kokpitini ya da dayanıklılık yarışlarına katılan bazı spor otomobillerin sürücü kabinini çağrıştırıyor. Otomobilde, arka cam olmamasına rağmen panoramik bir geri görüş sunan iki geri görüş kamerası bulunuyor.

Ön yüzün çizimine ışık tutan yaratıcı zemin, Renault’nun kimlik mirasının değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıktı. Bu çizim, Marka’nın gelecek modellerinin tasarımının yönelimlerinden ipucu veriyor.

Marka’ya aidiyetinin gururla altını çizmek için büyütülmüş ve dikeyleştirilmiş bir logo etrafında çizilen bir hava girişi DeZir’in ön yüzünü boydan boya kat ediyor. Hava girişi ızgarasının koyu renkli olarak tasarlanması, kontrast etkisiyle kromajlı logoyu daha fazla görünür kılıyor.

Bu çizim, Marka’nın tüm yeni modellerinde kendini gösterecek olan Renault’nun ön yüzlerinin yeni kimliğinin habercisi.

Farlar, kendilerine çok grafiksel bir görünüş kazandıran geri aydınlatmalı prizmalar şeklinde tasarlandı. « Göz kapakları » içindeki delikler, DeZir’e özel bir teknik görünüş ve aydınlık bir imza kazandırıyor. Arka stop lambaları, otomobilin tüm genişliği üzerinde asılı gibi duran bir ışıklı şeride dönüşüyor. Arka ızgaranın aydınlatmasıyla ortaya çıkartılan Renault amblemi, bu yüzeyin ortasında adeta dalgalanıyormuş görüntüsü veriyor.

Otomobil tutkusuna göz kırpan kelebek kanadı şeklindeki kapılar rafine bir iç mekâna açılıyor. Ters kinematikleri, aşkın birbirini tamamlayan öğeleri ying ve yangı sembolize ediyor.

İç tasarım ise hafifliği dışa vuruyor. İç tasarımdan sorumlu Stéphane Maïore « Aşk, sizi taşıyan, sizi kanatlandıran bir duygudur», diyor. Renk ve Malzeme tasarımından sorumlu Stéphanie Petit ise « DeZir’in içindeyken, kendinizi sanki bir bulutun üzerindeymiş gibi hissedeceksiniz» diye ekliyor.

Şekiller yumuşak ve hafif. Baskın renk, kasa rengi ile aynı tutku kırmızısı puantiyeli beyaz. Malzemeler çağrıştırdıkları duygular gibi değerli : Koltuklar, torpido paneli ve zemin için beyaz deri, konsol ve aksesuarlar için kırmızı lake.

« Koltuklar gerçek bir koza oluşturuyor. Ayrıca, paylaşılan tutku ve hafiflik ifadesinin sonuna dek gitmek için, arka banket, birinin diğeri üzerindeki çekim hareketini yansıtmak ister gibi, yolcu tarafında kapitone, sürücü tarafında düz beyaz deri unsurların üst üste konmasıyla gerçekleştirildi.

Logo bazında yapılan grafik çalışmasından kaynaklanan deri üzerindeki işlemeli doku « Fransız usulü tekstil » sanatının bir örneğini veriyor ve gelecekteki seri üretim modellerde benimsenecek olan eğilimi gösteriyor.

İç tasarım « karşıt » unsurların birlikteliğine gönderme yapıyor:

– Kokpit şeklindeki sürücü kabini, kokpit panelinin hafifliği ve beyaz deri banketin « misafir odası » ruhuyla kontrast yaratıyor.
– Sürücü tarafının kapı panosu canlı kırmızı lake iken yolcu tarafınınki beyaz deriden.
– Torpido paneli, iki farklı finisyon ile kontrast yaratıyor : Dış tasarımla aynı prensip doğrultusunda, bir kısmı beyaz deri kaplı iken, diğer bölümü ise girintili çıkıntılı daha teknik bir yapı sergiliyor.
– Beyaz banket, tutkuyu sembolize eden kızıl ışıltılı bir fon üzerinde asılı gibi duruyor. Bu aydınlatma kalp atışlarını anımsatan düzenli titreşimlerle ritm kazanıyor.

Ancak çift olmak, aynı zamanda birbirini korumak da demek. İç mekânı oluşturan unsurların formu bu koruma duygusunu çağrıştırıyor:

– Orta konsol, kullanım kolaylığı açısından vites kolunu sürücüye adeta sunuyor gibi duruyor.
– Vites kutusunun kumanda yuvası vitesleri belirten ışıklı yaprakları çerçeveliyor.
– Koruyucu kırmızı bir panel, göbeğe kadar direksiyon sütununu sarıyor.

ELEKTRİKLİ BİR GÜZELLİK

DeZir, ideal bir kütle dağılımı için arka orta konumda yerleştirilen bir elektrikli motorla besleniyor. 24 kWh kapasiteli Lityum iyon pil, banketin arkasında düşey konumda yer alıyor. Pil, 160 kilometrelik bir menzil sağlıyor.

Pil, önden arkaya doğru yönlendirilen hava akımı ile ama özellikle kasa yanlarındaki alüminyum ara yüzeylerin arkasındaki yan hava girişleri ile soğutuluyor.

Motoru, seri üretimde kullanılan elektrikli motor bazında geliştirildi ve bu versiyonda 110 kW (150 bg) güç ve 226 Nm.’lık bir tork üretiyor.

Üç farklı şarj şekli mümkün olacak:

*Şehir şebekesine bağlı ev tipi bir priz vasıtasıyla Standart şarj (8 saatte tam dolum)
*400 V.luk trifaze akım prizi yoluyla hızlı mod (pil % 80 oranında 20 dakikada şarj olabiliyor)
*Renault’nun Quick Drop teknolojisi sayesinde anlık pil değişimi.

Menzili ve dinamik performansları iyileştirmek amacıyla, Renault Tasarım’ın teknik ekipleri aracın hafifleştirilmesi üzerinde çalıştılar. Böylelikle, DeZir’in kabini kevlardan imal edildi ve çelik boru şasisi Mégane Trophy’ninki ile aynı tipte tasarlandı. Üst düzey sürüş hassasiyeti için DeZir, aynı zamanda Mégane Trophy’nin – çift salıncaklı – süspansiyon aksamlarını devraldı.

Panel kaplamalı şasi altı ve arkada bir hava difüzörünün benimsenmesi ile aerodinamik performansa da aynı şekilde özen gösterildi. Böylece 0,25’lik bir hava penetrasyon endeksi (Cx) elde edildi.

Tüm bu yapı araca son derece yüksek bir performans kazandırıyor : 0’dan 100 km/h hıza 5 saniyede ve 0’dan 50 km/h hıza sadece 2 saniyede çıkabiliyor.

Formula 1 ‘de kullanılan KERS (Kinetic Energy Recovery System) sisteminin işleyiş mantığından ilham alan bir düzenek ile frenleme sırasında enerjinin geri kazanılması da aynı şekilde programın bir bölümünü oluşturuyor. Yavaşlama sırasında, kinetik enerji geri kazanılıyor ve pilde toplanıyor. Sürücü DeZir’deki bu enerji stoğunu, direksiyondaki özel bir kumanda vasıtasıyla anlık güç artışı sağlamak üzere istediği anda kullanılabiliyor.

Sürüş keyfi, sürücü arayüzünün geliştirilmesi arttırıldı. Torpido paneli, bir hızölçer ve hız sensörleri yoluyla toplanan bilgilerin grafik gösterimi vasıtasıyla pilotaj heyecanına görsel olarak ayak uyduruyor.

Dokunmatik merkezi ekran, işlevlerin ve parkurların optimizasyonunu sağlamak üzere sürücünün programı ile yol verilerini örtüştüren akıllı bir navigasyon sistemini içeriyor. Ön panele entegre bir yazılım, bir oyun arayüzü ve video oyunu şeklindeki grafik bir tasarım yoluyla enerji yönetimine ilişkin dinamik performansı hakkında sürücüyü bilgilendiriyor.

DeZir’de müzik

Gelecekteki elektrikli araçların sesli imzası hakkındaki araştırma çerçevesinde, Renault DeZir’in kişiliğini en iyi yansıtan sesi belirlemek amacıyla çok ünlü IRCAM (1969 yılında Pierre Boulez tarafından kurulmuş olan Akustik/Müzik Araştırma ve Koordinasyon Enstitüsü) ile işbirliği yapıyor.

Boyutlar

Uzunluk (mm) 4 225
Genişlik (mm) 1 968
Yükseklik (mm) 1 163
Kapılar açık yükseklik (mm) 2 256
Kapılar açık genişlik 2 682
Yüklü zemin yüksekliği 110
Dingil mesafesi (mm) 2 582
Ön tekerlek izi (mm) 1 600
Arka tekerlek izi (mm) 1 705

Teknik Veriler

Elektrik motoru Bobinajlı senkron motor
Güç kW /hp 110 kW / 150hp
Maksimum tork (Nm) 226 Nm
Azami hız (km/h) 180 km/h
0 – 100 km/h hızlanma (s) 5 s
0-50 km/h hızlanma (s) 2 s
Batarya Lityum İyon (24 kWh)
Menzil 160 km
Aktarma Arkadan itişli
Ön / arka redüktör ve inverterli direkt aktarma
Arkadan çekiş güç ünitesi Kumandalı diferansiyelli elektrik motoru
Şasi Çelik boru
Jantlar ve lastikler 245/35 R 21
Hava kanalcıklı fren diskleri (Ø mm) 356 mm (ön ve arka)
Kaliperler 6 pistonlu (ön ve arka)
Cx ,25
Boş ağırlık (kg) 830 k

Çözüm Ortakları

G Studio Üstyapı
Michelin Lastikler
IRCAM Ses
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com