Gösterim: 1.368
Eklenme: 16 Haziran 2012
Saat: 09:05
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Renault Nissan Elektrikli Araç Anlaşması

Renault-Nissan İttifakı ile Birleşmiş Milletler Rio+20 Zirvesi’nde sıfır emisyonlu ulaşım için işbirliği yapıyor. Birleşmiş Milletler, ilk kez dünyanın en büyük çevre zirvesinde sıfır emisyonlu servis araçları kullanacak.

Renault-Nissan İttifakı’nın elektrik motorlu araçları Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan sürdürülebilir kalkınma ile ilgili konferansta Birleşmiş Milletler delegelerini taşıyor.

13 – 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen bu etkinlik dünyada çevre ile ilgili en büyük buluşma olarak değerlendiriliyor. Birleşmiş Milletler delegelerine bu yıl ilk kez olarak hiçbir sera etkili gaz yaymayan servis araçlarıyla ulaşım olanağı sunulacak.

Katılımcı ülkelerin, ekonomik kalkınma, sosyal adalet ve çevreyi koruma konularını içeren genel bir program üzerinde mutabık kaldıkları Rio Çevre ve Kalkınma Dünya Zirvesi’nin 20. yıldönümünde, 50 000’in üzerinde delege ile 400 BM temsilcisinin «Rio+20» adı verilen bu buluşmaya katılması bekleniyor.

BM Sekreterliği Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanında Rio+20 Zirvesi’nin Organizasyon ve Lojistik Sorumlusu Kathleen Abdalla « ‘Sürdürülebilir kent‘ projesi Rio+20’nin en önemli konularından biri ve sıfır emisyonlu araçlar kentsel bölgelerde gerçek yaşam kalitesinin ayrılmaz parçasıdır» şeklinde açıklama yaptı ve ekledi: « Gürültü kirliliğinin azaltılması ve egzoz gazlarının yok edilmesi konusunda elektrikli araçların oynayabilecekleri rolü saptamamızı ve kanıtlamamızı sağlayan sıfır emisyonlu araçlara sahip olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Elektriğin büyük ölçüde yenilenebilir ve yerel kaynaklardan üretildiği Brezilya’da, elektrik motorlu araç düşük karbonlu mükemmel bir ulaşım çözümü oluşturuyor. »

RioCentro Fuar ve Sergi alanında kullanılacak servis araçları:

 • Renault Fluence Z.E., geçen yılın sonundan bu yana Avrupa’da satışta olan elektrik motorlu binek sedan,
 • Renault Kangoo Z.E., 2012 yılının Minivanı seçilen elektrik motorlu hafif ticari araç,
 • Nissan Leaf, bugün itibariyle üç kıtada 32 bin adedin üzerinde satışla tarihin en çok satılan elektrik motorlu otomobili.

 

Sürdürülebilir kalkınma prensiplerine daha uygun taşıma ve ulaşım hizmetleri için elektrik motorlu araç

Renault-Nissan İttifakı’nın elektrik motorlu araçları, Avrupa pazarına 2012 baharında çıkan iki koltuklu küçük şehir aracı yepyeni Renault Twizy dahil, HSBC alanındaki Global Forum on Human Settlements (GFHS, İnsan Yerleşimleri ile ilgili Dünya Forumu) standında teşhir edilecek. Hatta ziyaretçiler bu araçlarla test sürüşleri bile yapabilecekler.

Nissan, Güney Amerika’nın en büyük şehri São Paulo’da bir pilot taksi projesi başlattığını aybaşında duyurdu. On adet Nissan LEAF aracı profesyonel taksi şoförlerine tahsis edilecek; şoförler araçlarının lityum-iyonlu bataryasını şehirdeki beş hızlı şarj istasyonunda şarj edebilecekler. Bu hızlandırılmış şarj noktaları yarım saat içinde boş bir bataryanın kapasitesinin %80’i oranında şarj edilmesine olanak veriyor.

Renault-Nissan İttifakı, dünyanın dört bir yanında çok sayıda ülke ve kurumla işbirliği yapıyor. İttifak çevrenin korunması ve kentlerde yaşam kalitesinin artırılması için elektrik motorlu araçların etkilerinin araştırılmasını öngören aralarında Türkiye’de yapılanların da bulunduğu 120’nin üzerinde mutabakat protokolü imzaladı.

Rio+20 konferansı hükümetlerin, büyük kuruluşların ve kâr amacı gütmeyen örgütlerin, yoksulluğun azaltılması, istihdamın artırılması ve daha sürdürülebilir enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması yönünde politikalar benimsemeye teşvik edilmesini amaçlıyor.

Rio+20 zirvesi sıfır emisyonlu servis araçları filosu özel bir törenle tanıtıldı. Renault-Nissan Batarya Faaliyetleri Genel Müdürü ve Nissan Motor Co., Ltd. Sıfır Emisyon Birimi ile Batarya Biriminden Sorumlu Birinci Başkan Vekili Toshiaki Otani’nin konuşmacılar arasında olduğu « Dünya Elektrikli Ulaşım Forumu: Sürdürülebilir kalkınma için daha yeşil ulaşım araçları » 18 Haziran’da gerçekleşecek. GFHS ile işbirliği halinde düzenlenen «Sürdürülebilir İnsan Yerleşimleri ile ilgili Konferans » ise açılış günü gerçekleşti.

Renault-Nissan İttifakı, elektrik motorlu araçlar konusunda dünya lideri, uygun fiyatlı sıfır emisyonlu araçlar gamını bugünden satışa sunan tek otomobil üreticisi. 2016 faaliyet yılının sonuna kadar dünyada 1 500 000 sıfır emisyonlu araç satmayı hedefliyor.

RENAULT-NİSSAN İTTİFAKI
Renault-Nissan İttifakı merkezi Paris’te olan Renault ile merkezi Japonya’da Yokohama’da olan Nissan arasında kurulmuş olan stratejik bir ortaklık. İki marka birlikte tüm dünyada her 10 araçtan birini satıyor. 1999 yılından beri stratejik ortak olan şirketler, 2011 yılında yaklaşık 200 ülkede toplam 8 030 000 araç sattılar. İttifak bugün sıfır emisyonlu araçlarda dünya lideri konumunda bulunuyor. Ayrıca İttifakın, Alman Daimler, Çinli Dong Feng veya Hintli Ashok Leyland gibi çok sayıda üretici ile stratejik işbirliği anlaşmaları var. Geçtiğimiz günlerde Rus Devlet Şirketi Russian Technologies ile birlikte, Rus üretici Avtovaz’ın sermayesinden çoğunluk hissesi almasını sağlayan bir ortak girişim de kurdu.

Yorumlar
 1. Recep Anadol dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 ay önce Renault’un satışa sunduğu elektrik motorlu Fluence’in satışının yapılabilmesi alıcının ev ve işyerinin şarj kutusunun (Wallbox) montajına uygun olabilmesine bağlı. Satış yapan firma eksperinin şarj kutusunun yeri konusunda olumsuz raporu durumunda satış yapılamadığı gibi vatandaş ekspertiz ücretini de ödemekle hükümlü oluyor.

  Yaklaşık 6 liralık elektrik kullanılarak bataryası dolan ve bu bataryayla ortalama 185 kilometre yol gitme avantajıyla Renault tarafından satışa sunulan elektrik motorlu Fluence vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Özellikle yakıt tüketimini dikkate alan taksicilerin ilgilendiği elektrikli otoyu satın almak sanıldığı kadar kolay değil.

  HER AY 85 EURO ÖDEME VE BATARYA AYRI KASKO

  64 bin 900 lira değerindeki aracı almaya karar veren bir vatandaş öncelikle bayiyle ön sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmenin gereği olarak firma eksperi, alıcının ev ya da iş yerinde incelemede bulunarak kuruluma uygun olup olmadığını rapor ediyor. Vatandaşın kurulum için bildirdiği yerlerin uygunluğu halinde taraflar arasında kesin alım sözleşmesi imzalanırken, olumsuz rapor durumunda satış yapılamadığı gibi vatandaş ekspertiz ücretini de ödüyor.

  Kesin alım sözleşmesinin ardından şarj kutusunun montajına 900 ila 2 bin 300 lira ödeyen alıcının, bataryanın yıllık kullanımı konusunda da taahhütte bulunması gerekiyor. Yıllık 10, 20, 30 veya 40 bin kilometreden birini taahhüt eden alıcı, az kullandığında az ödüyor.

  Aracını teslim alan ve şarj kutusunu da ev veya iş yerine montaj ettiren elektrikli oto kullanıcısı, fosil yakıt kullanan araçlardan farklı olarak iki ayrı kasko yaptırmak zorunda. Hem araç için hem de batarya için ayrı ayrı kasko yaptıran alıcıya, bu işin faturası ise ortalama 3 bin lirayı buluyor.

  Otomobil için 64 bin 900 lira, şarj kutusunun montajına 900 ila 2 bin 300 lira, çift kaskoya ortalama 3 bin lira harcayan vatandaş, bataryanın kullanımı için yıllık 10 bin kilometre taahhüt etmesi halinde ise her ay 85 avro ödeyecek.

  ”ŞARJ SÜRESİ NEDENİYLE VATANDAŞ TEMKİNLİ”

  Renault Mais Bayisi Neziroğlu Oto’nun Mağaza Satış Yöneticisi Okay Uğursal, satışa sunulduğu günden itibaren elektrikli otomobile büyük ilgi olduğunu, çok sayıda taksicinin mağazalarına gelerek kendilerinden bilgi aldığını söyledi.

  Bataryaların 6 saat gibi bir sürede dolmasının elektrikli otomobilin ucuz ulaşım ve çevreci özellikleri gibi avantajlarını biraz da olsa gölgelediğini ifade eden Uğursal, ”Büyük ilgi var ama 6 saati bulan şarj süresi nedeniyle vatandaşlar biraz temkinli yaklaşıyor. Kimse 6 saat şarj için beklemek istemiyor. Şarj istasyonları yaygınlaşır ve şarj süresi kısaltılırsa elektrikli otomobillerin cazibesi daha da artar” dedi.

  Şarj istasyonlarının yaygınlaşmasının ardından ev ya da iş yerlerine şarj kutusu montajına ihtiyaç duyulmayacağını ve eksper raporuna gerek kalmayacağını belirten Uğursal, mevcut durumda eksper raporunun araçların gerektiği gibi kullanımı için önemli olduğunu kaydetti.

 2. Hasan Ali Yıldıran dedi ki:

  recep kardeş benzinliden elektriğe geçiş kolay olmasa gerek zamanla düzelir sanırım

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com