Gösterim: 1.927
Eklenme: 25 Kasım 2004
Saat: 17:42
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Saab 9-3 Sport Sedan’ın çok takdir alan, üstün sürüş keyfi sunan şasi dinamikleri, artık en son teknoloji ürünü 1.9TiD motor seçeneği ile tamamlandı. Saab bu model ile, Türkiye’de büyüyen dizel segmenti içinde önemli bir rol oynayacak.
# En son teknoloji ürünü common rail, direkt, çok noktadan enjeksiyonlu 1.9TiD motor
# Yüksek performans ve yakıt ekonomisi
# Sportif, sürüş keyfi sunan 9-3 Sport Sedan şasi dinamiği özellikleri
# Saab’ın üst sınıf dizel segmentine girişi
# 150 hp beygir gücü ve 315 Nm tork gücü
# Segmentinde bir ilk olarak, 6-ileri sentronic şanzıman
# Standart olarak sunulan 6-ileri manuel şanzıman

Yüksek performanslı, çevreci ve ekonomik tüketim değerlerine sahip bu yeni nesil yüksek teknoloji ürünü 1.9TiD motor, 9-3 Sport Sedan’ın benzinli otomobillerde olduğu gibi dizel segmentinde de iddialı bir konuma gelmesini sağlayacaktır.

Yeni common rail, direkt ve çok noktadan püskürtmeli motor, 150 beygir gücü sunar. Ancak daha da önemlisi, maksimum torkun %90’ını 1750 ila 3250 devir/dakika aralığında sunarak kuvvetli bir çekiş gücüne sahiptir.

Linear ve Vector donamı paketleri ile standart olarak 6-ileri manuel şanzımanın yanı sıra, segmentinde bir ‘ilk’ olarak 6-ileri sentronic otomatik şanzımanı opsiyonel olarak sunuyor.

Göz kamaştırıcı performans

16 valf, 150 hp’lik turbo dizel motor ileri performans sağlamaya odaklanmıştır. 150 hp’lik 1.9TiD motor, yerini aldığı 2.2TiD motora göre yüzde 20 daha fazla güç, yüzde 12.5 daha yüksek tork, bunların yanı sıra daha yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. Ara hızlanmalar, 9-3’ün en güçlü versiyonu Aero ile aynı olmakla birlikte, 0-100 km/saat hızlanma ise 9.5 saniyedir.

Tipik Saab Turbo Gücü

1.9TiD motor, yakıt istasyonlarına daha az uğramanın dışında yolda seyir halinde dizel ve benzinli motorlar arasındaki algılanabilir performans farkını daha da azaltarak, belirgin ölçüde sportif bir karakter sergiler.

Saab turbo motorların karakteristik özelliği her zaman, günlük sürüş için ihtiyaç duyulan düşük ve orta devirlerde performanslı sürüşe imkan sağlayan, geniş bir aralığı kapsayan tork olmuştur. Mühendisler, elektronik gaz kelebeğinin hareketini, Saab’ın benzinli motorlarına benzer bir tepki verecek şekilde ayarlayarak buna yardımcı olmuşlardır. Bu proses, takviyeli 1.35 bar’da çalışan, düşük-ataletli, intercooler radyatörlü Garrett turbo kompresör ile optimum düzeye getirilmiştir; burada sözkonusu turbo kompresör, türbin kanatlarının düşük motor hızlarında hızlı kalkış için elektronik olarak ayarlandığı değişken kanat geometrisine (VNT) sahiptir.

Araba içindeki düşük NVH (gürültü, titreşim ve sertlik) düzeyleri, özenli şasi montajı ve motorun geliştirilmiş yakıt yakma teknolojisinden kaynaklanır. Ön süspansiyon ve tekerlek açılarının ilave ayarları ve elektro/hidrolik servo direksiyon sisteminin iyileştirilmiş yakıt tüketimi için uyarlanmış olması da NVH düzeylerinin düşük olmasına katkıda bulunur.

Altı-ileri Şanzıman

Yüksek sürüş memnuniyeti, 9-3’ün sportif kullanım özelliklerini tamamlayan en önemli unsurlar; 6-ileri manuel ve 6-ileri Aisin AW sentronic otomatik şanzımandır. Sentronic şanzıman, aynı zamanda Saab için bir “ilk” olup, bu segmentte de rakipsizdir.

Sentronic şanzıman, aracın yüküne, yol eğimine göre, koşulların gerektirdiği “doğru” vitesi hızla bulur. Birinci vites hariç tüm ileri viteslerde kilitleme özelliği vardır. Sürücü ayrıca, standart vites koluyla ya da direksiyona monte edilmiş opsiyonel düğmeleri kullanarak manuel vites kumandasına da geçebilir.

Teknik özellikler, performans ve yakıt tüketimi

1910 cm3. Dört silindirli. DOHC 16 Valf.
Common rail dizel, direkt ve çok noktalı enjeksiyon.
Turbo beslemeli
Önden çekişli.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com