Gösterim: 1.943
Eklenme: 22 Temmuz 2004
Saat: 17:40
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Saab 9-3 Sport Sedan’ın çok takdir alan, üstün sürüş keyfi sunan şasi dinamikleri, artık en son teknoloji ürünü 1.9TiD transmisyon ile tamamlanmış bulunmakta.

Saab 9-3 Sport Sedan için En Yeni Dizel Teknolojisi

* En son teknoloji ürünü common rail, direkt, çok enjeksiyonlu 1.9TiD motor
* Yeni performans, sadelik ve yakıt ekonomisi seviyeleri
* Sportif, sürüş keyfi sunan 9-3 Sport Sedan şasi dinamiği özellikleri
* Saab’ın üst sınıf dizel segmentine girişi
* 150 hp beygir gücü ve 315 Nm tork gücü
* Segmentinde bir ilk olarak, 6-ileri sentronic otomatik şanzıman
* Opsiyonel olarak sunulan 6-ileri düz şanzıman

Saab 9-3 Sport Sedan’ın çok takdir alan, üstün sürüş keyfi sunan şasi dinamikleri, artık en son teknoloji ürünü 1.9TiD transmisyon ile tamamlanmış bulunmakta. Bu kombinasyonun, Saab’ın Avrupa’da ve Türkiye’de büyüyen dizel segmentine girişini önemli ölçüde güçlendirmesi bekleniyor.

Daha yüksek performans, daha fazla sadelik, daha düşük emisyon ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlayan bu yüksek teknoloji ürünü 1.9TiD motor, 9-3 Sport Sedan ürün grubunu, benzinli otomobil segmenti kadar cazip ve rekabetçi dizel segmentinde de güçlü bir seçenek olarak sunmaktadır.

Yeni common rail, direkt ve çok enjeksiyonlu motor, 150 hp beygir gücü sunar. Ancak daha da önemlisi, 1750 ila 3250 devir/dakika aralığındaki mevcut maksimum torkun %90’ını sunarak kuvvetli bir çekiş gücü sunmaktadır. Linear ve Vector modelleri ile 6-ileri düz şanzımanın yanı sıra, segmentinde bir ‘ilk’ olarak 6-ileri sentronic otomatik şanzımanı da sunmuştur.

Göz kamaştırıcı performans

16 valf, 150 hp’lik turbo dizel motor ileri performans sağlamaya odaklanmıştır.

150 hp’lik 1.9TiD motor, yerini aldığı 2.2TiD motora göre yüzde 20 daha fazla güç ve yüzde 12.5 daha yüksek tork ve bunların yanı sıra daha yüksek bir sürüş rafineliği ve geliştirilmiş yakıt tüketimi sunmaktadır. Güçteki bu artış üstün yol performansı demektir. Günlük sürüşün en önemli unsuru durumundaki vitesteyken hızlanma, çizgi ötesi 9-3 Aero modeli ile aynı olmakla birlikte, daha ikincil önemdeki 0-100 km/saat hızlanma hala 9.5 saniyededir.

Dört silindirli, dökme demir bloklu ve alaşımlı silindir kafası tasarımı kullanılmıştır. 16 valf model için çift, zincir tahrikli, üstten kam milleri ve hidrolik kol bulunur. Çelik krank mili ve biyel, çift kütleli volan, hafif, basınçlı döküm alüminyum emme manifoldu ve düşük emisyon ile hızlı ısınma için elektronik kumandalı egzos gazı yeniden çevrim (EGR) sistemi vardır.

Common rail teknolojisi, o anki motor hızı ya da yükü ne olursa olsun, 1600 bar seviyesinde sabit, yüksek bir enjeksiyon meme basıncı sağlar. Bu platform, belirli bir yakıt miktarından mümkün olan en yüksek enerjiyi açığa çıkarmak için birden fazla (iki ila beş) küçük, çoklu yakıt enjeksiyonunun kullanımına olanak sağlar.

Bu son derece verimli yanma sürecinin birtakım önemli üstünlükleri vardır. Yakıt tüketimini, emisyonları ve gücü iyileştirmesinin yanı sıra, alışıldığı üzere sıkıştırmalı ateşlemede görülen kuvvetli titreşimleri önemli ölçüde azaltması da çok önemlidir.

Bosch ECM, enjeksiyonların sayı, frekans ve boyutunu şu üç ana parametreye göre sürekli olarak ayarlamaktadır: mevcut motor hızı, istenen gaz kelebeği ayarı ve motor soğutma suyu sıcaklığı. Her bir enjeksiyon çevrimi, 150 mikrosaniye kadar küçük bir zaman aralığıyla ayrılarak, bir milimetre küp kadar küçük miktarda yakıt beslemesi sağlayabilir.

Tipik Saab Turbo Gücü

Yolda, 1.9TiD motor, yakıt istasyonlarına uğrama sıklığı dışında dizel ve benzinli motorların performans düzeyleri arasındaki algılanabilir farkı daha da azaltarak, belirgin bir sportif karakter sergiler.

Saab turbo motorların karakteristik özelliği her zaman, günlük sürüş için ihtiyaç duyulan düşük ve orta devirlerde yüksek güç sağlayan son derece güçlü ve geniş bir aralığı kapsayan tork olmuştur. 1.9TiD motor tam da bu tür bir performans sunmaktadır ve maksimum torkun %90’ının (150 hp motor için 315 Nm) 1750 ile 3250 devir/dakika arasında üretiliyor olması bunun en iyi kanıtıdır.

Öte yandan, sıkıştırmalı ateşlemenin varlığını yalanlarcasına gücünü hissettiren bir tork ile birlikte bir kullanım kolaylığı ve rafineliği, sürüş deneyimini de zenginleştirmektedir. Mühendisler, elektronik gaz kelebeğinin hareketini, Saab’ın benzinli motorlarına benzer bir tepki verecek şekilde ayarlayarak bunun başarılmasına yardımcı olmuşlardır. Bu proses, takviyeli 1.35 bar’da çalışan, düşük-ataletli, intercooler radyatörlü Garrett turbo kompresör ile optimum düzeye getirilmiştir; burada sözkonusu turbo kompresör, türbin kanatlarının düşük motor hızlarında hızlı kalkış için elektronik olarak ayarlandığı değişken kanat geometrisine (VNT) sahiptir.

Araba içindeki düşük NVH (gürültü, titreşim ve sertlik) düzeyleri, özenli şasi montajı ve motorun geliştirilmiş yakıt yakma teknolojisinden kaynaklanır. Ön süspansiyon ve tekerlek açılarının ilave ayarları ve elektro/hidrolik servo direksiyon sisteminin iyileştirilmiş yakıt tüketimi için uyarlanmış olması da NVH düzeylerinin düşük olmasına katkıda bulunur.

Altı-ileri Şanzıman

Yüksek sürüş memnuniyeti, sürücü katılımını cesaretlendiren ve 9-3’ün sportif kullanım özelliklerini tamamlayan yakın değişim oranlı, 6-ileri düz şanzıman ile sağlanır.

150 hp motorlar için tasarlanan 6-ileri Aisin AW sentronic otomatik şanzıman Saab için bir “ilk” olup, bu segmentte rakipsizdir.

Bu, motor yüküne, yol eğimine ya da yükseltiye duyarlı, yalın ve kullanımı kolay bir ünitedir ve koşulların gerektirdiği “doğru” vitesi hızla bulur. Birinci vites hariç tüm ileri viteslerde kilitleme özelliği vardır. Sürücü ayrıca, standart vites koluyla ya da direksiyona monte edilmiş opsiyonel düğmeleri kullanarak manuel vites kumandasına da geçebilir.

Teknik özellikler, performans ve yakıt tüketimi

1910 cm3. Dört silindirli. Alüminyum silindir başı ve dökme demir blok. DOHC 16 Valf.
Common rail, direkt ve çok noktalı enjeksiyon.
Turbo kompresörlü, VNT; içten soğutmalı. Çift kütleli volan.
Önden enlemesine monte, önden çekişli.
Planlanan Servis aralığı, 25,000 km.
GM-Fiat Powertrain tarafından geliştirilmiş, FMA tesislerinde (İtalya) üretilmiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com