Gösterim: 1.437
Eklenme: 15 Şubat 2007
Saat: 18:03
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Saab 9-5

Saab 9-5 BioPower, çevre dostu bir otomobil ile daha fazla performansı isteyen müşterilerin talebine yanıt olarak geliştirildi. Şu anda geliştirilmekte olan birçok BioPower modellerinin ilkidir. Tüketilecek yakıtın azaltılmış fosil CO2 emisyonunun yanı sıra daha fazla performans – Saab BioPower formülü özetle bu anlama gelmektedir. Sonuç, çevreye dost bir otomobilde daha fazla keyfin çıkarılmasıdır.

Saab 9-5 BioPower’ın lansmanı 2005 yazında İsveç’te yapılmış ve tam anlamıyla bir başarı öyküsü haline gelmişti. Bugün, biyoetanol yakıt ve/veya benzinle çalışan BioPower modelleri İsveç’te satılan tüm Saab 9-5’lerin yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

Saab 9-5 BioPower, İsveç’in yanı sıra Hollanda, İngiltere, Norveç, İsviçre, Macaristan, Almanya, İrlanda ve Fransa’da da satılmaktadır. Biyoetanol şu anda Ocak başından beri her gün yeni E85 pompalarının ülke çapında açılmaya başladığı Fransa için de geçerlidir. Bu yakıt yaklaşık olarak litre başına 0.80 Euro fiyatla satılmakta olup Fransız hükümeti bu yakıtın kullanımını teşvik etmek amacıyla bir dizi vergi indirimine başvuracağını duyurmuştur.

İrlanda’da biyoetanol otomobillere ilişkin vergi indirimi oldukça önemli düzeydedir ve yeni bir 9-5 BioPower için Araç Tescil vergisindeki %50 indirim yaklaşık olarak 6.500 Euro’ya eşittir. Bu önlemler, AB’nin 1 Ocak 2004’ten beri yürürlükte olan ve üye devletleri saf veya düşük karışımlı biyo yakıtlar konusunda düşük vergilendirme uygulamasına ya da tam muafiyete çağıran enerji vergilendirmesine ilişkin en son direktifini desteklemektedir.

O halde fosil yakıtı bırakın. Büyük Britanya’nın en yüksek profilli ve en iyi bilinen iş adamı Sir Richard Branson’ın birkaç ay önce bir Saab 9-5 BioPower almasının altında yatan mesaj buydu. Virgin Group’un arkasındaki bu girişimci, zaten biyoetanol üretimine yatırım yapmakta olduklarını ve alternatif ulaşım yakıtları konusunda daha fazla araştırma yapacaklarını da duyurmuştur.

Saab BioPower 9-5 hem Sedan ve hem de SportWagon modellerinde mevcuttur ve doğal olarak, standart benzinli motora eşdeğer bir pratikliği ve güvenliği de içermektedir. Saab otomobillerinin sıklıkla ABD ve Avrupa’daki belli başlı tüketici çarpışma testlerinin en üst sıralarında yer alması kadar gerçek yaşamdaki kaza yaralanma tazminat rakamları da, bu araçların yoldaki en güvenli araçlar arasında yer aldığını göstermektedir.

Saab 9-5 BioPower, “yeşil sürüş” ile yüksek sürüş keyfi faktörünün avantajlarını bir araya getirmektedir. Bu aynı zamanda da pratik bir çözüm. Çünkü sürücü herhangi bir ayar yapma gereksinimi duymaksızın biyoetanol yakıtını, normal benzini veya bunların ikisinin herhangi bir orandaki karışımını kullanabilmektedir. Bu, Saab BioPower sürücülerinin, biyoetanol bulunmadığında, her zaman benzin kullanabilecekleri anlamına gelmektedir.

Saab 9-5 BioPower için, biyoetanol kullandıklarında, sırasıyla 210 bhp ve 180 bhp güçlerine sahip 2.3 veya 2.0 litrelik turbo motor seçeneği bulunmaktadır. Bu, benzinli motorlar ile karşılaştırıldıklarında, daha da sportif bir performansı veren yüzde 14 ve 20’lik bir üstünlük anlamına gelmektedir.

Bir Saab 9-5 BioPower’ın deposunu biyoetanol ile doldurmak benzinle doldurmak kadar kolaydır ve tamamen aynı şekilde yapılmaktadır. Bir benzin istasyonu bir biyoetanol pompası eklemek istediğinde, örneğin bir biyogaz pompasına yatırım yapmaktan daha ucuza mal olacaktır. Bu nedenle, biyoetanol pompalarının sayısı hızla büyüyebilecektir. İsveç’te üç yıl önce sadece birkaç pompa bulunuyordu, ancak bugün 628 pompa mevcuttur ve 2008 itibariyle 800 çıkarılması hedeflenmektedir.

Petrol-bazlı CO2 emisyonlarından potansiyel tasarrufu gözünüzde canlandırabilmek için, klasik bir Saab 9-5 sürücüsünün yılda yaklaşık 15.000 km yol kat etmek amacıyla ortalama 1350 litre benzin tüketirken, aynı mesafeyi kat eden bir BioPower sürücüsünün sadece 290 litresi benzin olan 1950 litre E85 tüketeceğini düşününüz. Bu, tipik bir BioPower sürücüsünün petrole bağımlılığının ve petrol-bazlı CO2 emisyonlarının yılda 1060 litre benzin oranında azaltılabileceği anlamına gelmektedir.

Biyoetanol, mısır ve şeker kamışı gibi tarımsal bitkilerden olduğu kadar ormancılık yan ürünlerinden damıtılarak elde edilen bir alkoldür. Temel çevresel yararı, benzinden farklı olarak, tüketimi sonucunda atmosferde ana ‘sera gazı’ olan CO2’in düzeylerini yükseltmemesidir. Bunun nedeni, sürüş sırasındaki emisyonların, dönüşüm için bitki üretildiğinde bunlar tarafından doğal fotosentez yoluyla atmosferden çekilen CO2 miktarı ile dengelenmesidir. Buna karşılık, benzin kullanımı daha önce yeraltında hapsedilmiş olan petrol rezervlerinin CO2’i atmosfere bırakıldığından atmosferdeki CO2 düzeyini artırmaktadır. İlk (soğuk) çalıştırma performansını artırmak amacıyla, biyoetanol benzinle karıştırılmakta ve yüzde 85 biyoetanol ile yüzde 15 benzinden oluşan “E85” yakıtı olarak satılmaktadır.

Saab 9-5 BioPower, BioPower başlığı altında toplanan ve tümü karayolu taşımacılığı için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir yakıt olarak biyoetanolün gelecekteki potansiyeline odaklanan bir dizi Saab yeniliklerinin ilkidir. Gelecekte karşılaşabileceğiniz konulara ilişkin en son örnek, BioPower ile hibrid teknolojisinin yenilikçi bir kombinasyonu olan Saab BioPower Hibrid Konseptidir. Bu, sadece elektrik gücüyle çalışırken ve aynı zamanda da tüm taşımacılık türlerinde saf biyoetanol (E100) yakıtının kullanımı sayesinde sıfır fosil yakıt emisyonu ile yakıt tasarrufu sağlar. Saab 9-3 Convertible için bir gelişim olarak sunulan bu konsept, dünyanın ilk üstü açık hibrid aracı olarak da benzersizdir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com