Gösterim: 1.458
Eklenme: 8 Ağustos 2012
Saat: 15:27
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İflas eden otomobil üreticisi Saab’ın şimdiki sahibi önceki ortakları olan General Motors’a 3 milyar dolarlık dava açtı. Son sahip Spyker Cars, GM’yi İsviçreli otomobil firmasını olası bir satışı engelleyerek iflasa sürüklemekle suçluyor. Çinli firmayla satış görüşmeler yapan Saab görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasıyla Aralık ayında iflasını açıkladı.

İDDİALAR ASILSIZ

Saab hisselerinin bir kısmına sahip olan GM, Çinli otomobil üreticilerinin Saab’ın teknoloji lisanslarına erişmesini istemedi. Amerikalı firmaysa iddiaları asılsız olarak nitelendirerek iddiaları değerlendirdiklerini ve tamamen haksız bulduklarını ifade etti ve şirketlerini sonuna kadar savunacaklarını söyledi.

Spyker genel müdürü Victor Muller yaptığı açıklamada satış için GM’nin onayını gerektirecek bir durum olmadığını fakat onların müdahaleci bir tutum sergilediklerin söyledii ve onları iflasa sürükleyerek konumlarını kötüye kullandıklarını ekledi.

Hollandalı otomobil üreticisi Spyker Pazartesi günü Michigan eyaletinde Amerikan mahkemesinde dava açtı ve GM’nin cevap vermek için 20 günü var.

Spyker, GM’nin Spyker ve Çinli yatırımcı Youngman arasındaki Saab’ı yeniden yapılandırarak mali açıdan güçlü ve başarılı bir işletme olarak kalmasını sağlayacak bir anlaşmaya art niyetli müdahalesinin doğrudan ve kasıtlı maksadının Saab Otomobil’i iflasa sürüklemek olduğunu söyledi.

UZUN GEÇMİŞ

GM 1989 yılında hisselerin yarısını ve Saab’ın idaresini de satın almıştı 2000 yılındaysa tam mülkiyetini kazandı.

İsveçli şirketin otomobil satışları 2006 yılında 133.000 araçla zirve yaptı daha sonra 2008 yılında 93.000 araca düşerek 2009 yılındaysa sadece 27.000’e ulaşabildi.

EN BÜYÜK TEDARİKÇİ OLARAK KALDI

GM, 2010 yılında Saab’ı Hollandalı lüks otomobil üreticisi Spyker’e sattı fakat Amerikan otomobil devi şimdiye kadar hissedar aynı zamanda da motor ve diğer parçalar için en büyük tedarikçi olarak kalmaya devam etti.

İflas etmiş Saab’ın malvarlığı, şirketi elektirkli araçlar üreticisine çevirmek niyetinde olan Çin-İsveç yatırım grubu National Electric Vehicle Sweden’e satıldı.

Malvarlıkları satılırken Muller ve Spyker’in Saab’ın tüzel varlığı üzerinde hakları mevcuttu ki bu davanın açılma sebebi de buydu.

Spyker, davanın üçüncü bir yatırımcı tarafından sonlandırıldığını görmek için gerekli finansal desteği sağladı.

Muller yatırımcının kim olduğunu açıklayamayacağını fakat yönetime girene kadar Portsmouth futbol takımının sahibi ve Muller’in önceki iş ortağı olan Rus banker Vladimir Antonov olmadığını söyledi.

Vladimir Antonov geçen yıl Saab’a borç vermişti.

Saab’ın yeni sahibiyse henüz isim haklarını satın almadı.

Kaynak: Ekofinans

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com