Gösterim: 1.190
Eklenme: 17 Mayıs 2005
Saat: 17:47
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İsveç’te sağlam geleneksel kökler üzerine kurulmuş, uluslararası bir otomobil şirketi olan Saab, uçak üreticiliği geçmişinden gelen teknik uzmanlığının avantajı ile birçok yenilikçi uygulamayı otomotiv sektörüne kazandırdı.
Tasarım, performans ve güvenlik söz konusu olduğunda daima ilk akla gelen marka olan Saab, sürücü ve yolcu güvenliğine odaklı dinamik bir markadır. Bu marka ortaya eşsiz bir sürüş deneyimi ve mükemmel performans sunan güvenli otomobiller üretmektedir.

Hem tasarım, hem de sürüş deneyimi açısından kendi özel kimlikleri olan Saab modelleri 14-19 Mayıs 2005 tarihleri arasında İzmir Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

EuroNcap Çarpışma testlerinde 9-3 Sport Sedan, Convertible ve 9-5 modellerinde aldığı beş yıldız, Saab’ın Gerçek Yaşam Güvenliği felsefesinin başarısına bir kanıt teşkil etmektedir. Hatta Saab 9-3 Convertible, EuroNCAP güvenlik testlerinde alınabilecek en yüksek değer olan “beş yıldız”ı alan ilk ve tek üstü açılabilir otomobil olmuştur.

Güvenlik ve tasarım alanında birçok ilke imza atan Saab, İzmir Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuar’ında yer alan standında 9-3 Sport Sedan, Convertible ve 9-5 Sedan modelleri ile yine çok özel ziyaretçilerini bekliyor.

Saab 9-3 Sport Sedan sürücü ile yakın iletişim sağlayan mükemmel şasi dinamiği, uzun dingil mesafesi ve geniş iz açıklığı sayesinde iyi yol tutuşu sağlarken, geniş iç mekanı ile rahat bir sürüşü taahhüt ediyor.

Yeni hafif, aluminyum turbo motorları, yeni beş ileri otomatik şanzıman ve altı ileri manuel şanzıman ve daha iyi motor perfomansı için Saab tarafından geliştirilen elektronik sistemlere sahip. Mükemmel yol tutuş ve güvenlik için son derece güçlü dış yapıya sahip olan Sport Sedan’da İkinci jenerasyon Saab Aktif Kafa Koruma Sistemi (SAHR), Yük kontrollü emniyet kemerleri, iki aşamalı ön hava yastıkları ve tavan hava yastıkları sunuluyor.

Yeni, alüminyum 2.0 litre turbo motorlar, 150 beygir’den 210 beygir’e kadar uzanıyor. Önden çekişli beş ileri manuel şanzıman seçeneği ile birlikte, beş ileri otomatik şanzımanda Saab Sentronic sistemi ile direksiyondan vites değiştirme imkanı da sunuluyor.

Daha yüksek performans, daha fazla rafinelik, daha düşük emisyon ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlayan bu yüksek teknoloji ürünü 1.9TiD motor, dizel segmentinde güçlü bir seçenek olarak müşterilerin beğenisine 2005 yılı başında sunuldu.

Yeni common rail, direkt ve çok enjeksiyonlu motor, 150 hp beygir gücü sunar. Ancak daha da önemlisi, 1750 ila 3250 devir/dakika aralığındaki mevcut maksimum torkun %90’ını sunarak kuvvetli bir çekiş gücü sunmaktadır. Linear ve Vector modelleri ile 6-ileri düz şanzımanın yanı sıra, segmentinde bir ‘ilk’ olarak 6-ileri sentronic otomatik şanzımanı da sunmuştur.

Linear, Arc ve Vector modelleri ile üç ayrı ekipman seviyesine sahip olan 9-3 Sport Sedan’da, bu modellere ek olarak yüksek performanslı Aero modeli de bulunmaktadır. Linear da kumaş döşeme bulunmaktadır. ‘Arc’ta 16 inç alaşım jantlar ve ahşap ön göğüs kaplaması ile deri döşeme bulunmaktadır. “Vector” 17 inç alaşım jantlar, spor deri (opsiyonel) /kumaş (standart) döşeme ve mat krom ön göğüs kaplaması bulunmaktadır. “Aero” sadece 210 beygirlik motor ile sunulmaktadır ve yüksek performanslı, sportif bir stile sahiptir.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın sunduğu şasi dinamizminin sürüş keyfini özgün ve çarpıcı İskandinav tasarımı ile birleştiren 9-3 Convertible sağlam gövde yapısı ile dikkat çekmekte. Geliştirilmiş soft-top tavan, bu sınıfa yeni performans standartları getiriyor. 2.0lt turbo benzinli 150, 175 ve 210 beygirlik motor seçenekleri ile sunulan Convertible’da arka koltuklara kolay biniş/iniş sistemi bulunmakta. Soft-top tavana bağlı otomatik bagaj bölmesi ‘CargoSET’ ile daha geniş bagaj hacmi elde ediliyor.

Sınıfının lideri Soft-top tavan’a sahip olan modelimizde CargoSET yük bölmesinin otomatik olarak geri çekilmesi, soft-top tavanın daha kolay açılması (iki kademeli tavan bölmesi hareketi) hiç şüphesiz bu, otomobilin en etkileyici özelliklerinden biridir.Soft-top tavanın tek tuşla açılması sayesinde bir düğmeye basmak dışında hiçbir şey yapılmasına gerek yoktur. Hidrolik olarak çalışan tavan, başlık rayına kendi kendine kilitlenmekte ve motor çalışırken sadece 20 saniye içinde tamamen açılmak suretiyle bu konuda sınıfının en hızlısı olmaktadır . Ayrıca 30 km hıza kadar hareket halinde de soft-top tavanını açıp/kapatabilen tek convertible modeldir.

Güvenlik ekipmanları çok zengin olan Convertible’da devrilme anında yukarı çıkan devrilme çubuklarına sahip devrilme koruması ‘DynaCage’, ön koltuklara entegre emniyet kemerleri, SAHR, ön ve yan hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Benzersiz arka spoiler ve kayak/snowboard taşıyıcısı ‘CargoWing’ ile keyifli tatil günleri müşterilerini bekliyor.

Entegre emniyet kemerli benzersiz ön koltuklarında ‘Hydroblox’ su geçirmez kumaş koltuk döşemesi kullanılırken; Arkaya hızlı biniş/iniş için benzersiz bir şekilde hızlandırılmış elektrikli koltuklar yerleştirildi. Bu koltuklar ‘Profiller Sistemi’ ile kişisel ayarlar yapabilme olanağı tanıyor. Linear, Vector, Aero donanımları ile pazara sunulan Convertible hoş bir şekilde tasarlanmış iç mekan, yüksek kaliteli malzemeleri ve bir uyum standardını bir araya getirir ve Saab gibi bir üst sınıf üreticiden bekleyebileceklerinizi –ve daha fazlasını- sunar. Soft-top tavan açıkken Otomatik Klima (ACC) iç mekanı ısıtmak üzere devreye girer ve bu benzersiz özelliklerinden biridir.

Tümüyle alüminyum, dört silindirli, 150, 175 veya 210 beygir’e göre konfigüre edilmiş 2.0 litre benzinli turbo motor, ‘Akıllı’ beş ileri otomatik şanzıman, sıralı bir düz vites değiştirme özelliği olan Saab Sentronic direksiyon simidinde de vites değiştirme düğmelerine sahip. Saab Sentronic’in sunduğu çok daha iyi hakimiyet diğer modellerde varolan ‘spor’ ya da ‘kış’ modu ayarlarına artık ihtiyaç olmadığı anlamına gelir.

Dış görünümünde geniş, zarif ve konforlu , Saab 9-5 Sedan, harika sürüş keyfi, mükemmel performansı ve beş yıldızlık güvenliği ile karakteristiğini ortaya koyuyor. Kullanım kolaylıklarına ve güvenli sürüşe örnek vermek gerekirse; Saab 9-5 modelinde standart olarak sunulan Elektronik Denge Programı (ESP) sayesinde aracın hareketini elektronik olarak sürcünün direksiyon hareketiyle karşılaştırır. Aracın kayma eğilimi göstermesi halinde tekerleklerden birini ya da birkaçını frenler; gerektiğinde çekiş gücünü motorun gazını azaltıp düşürür. Motorun gücünü zemine en iyi tutunan tekerleğe aktarıp kaygan zeminde ivmelenme sırasında patinaja düşme riskini azaltır. Ayrıca Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) Buzlu zeminlerde aracın daha dengeli ilerlemesini sağlarken, Saab Aktif Kafa Koruma Sistemi (SAHR) ile güvenliği de sağlar. Bi-Xenon farları ile gece sürüşünde konfor sağlayan 9-5 Sedan modelinde geniş kapsamlı donanım fonksiyonları bulunuyor. Saab 9-5 Sedan’da 2.0LPT 150 beygir ve 2.3TS turbo 250 beygirlik motor seçeneği ile pazardaki yerini alıyor. Saab 9-5 Sedan’da Linear,Arc,Vector ve Aero olarak dört değişik donanım paketi bulunuyor.

Benzinli tüm motor seçeneklerinde isteğe bağlı olarak sunulan Sentronic, 5-ileri otomatik vites seçimi yanında manuel kullanıma da olanak tanıyor. Vites M konumundayken direksiyonun üzerinde bulunan düğmeler sayesinde dişli kutusu manuel olarak kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com