Gösterim: 1.502
Eklenme: 18 Ağustos 2006
Saat: 17:23
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Seat Altea

EAT Altea, kendi kategorisinde aşağıdakilere sahip olan tek araçtır:
– Yolcu koruma sistemlerinde 5 yıldız
– Çocuk koruma sistemlerinde 4 yıldız
– Yaya koruma sistemlerinde 3 yıldız

SEAT Altea, Euro NCAP organizasyonu tarafından gerçekleştirilen zorlu çarpışma testlerinde, olağan üstü puanlar elde etmiştir: Yolcuların güvenliği için beş yıldız, çocuk güvenliği için dört ve yayaların güvenliği için üç yıldız. Resmi olarak açıklanan bu sonuçlar, Altea’ya kompakt tek-alan kategorisinde eşsiz bir konum sunmaktadır.

Benzer şekilde, Altea ile aynı hatlar dahilinde geliştirilen bir model olan SEAT Toledo da, yapısı ve güvenlik özellikleri Altea ile aynı olduğu için, bu çarpışma testlerinde eşdeğer sonuçlar elde etmektedir.

Bu sonuçlar açıklanırken, SEAT Başkanı Dr. Andreas Schleef şöyle demiştir: “SEAT’ta, daima maksimum emniyet sunmaya çalışacağız. Güvenlik, pazardaki başarı için geliştirilen ekstra bir sistem değildir. Bir araç imalatçısı olarak üstlendiğimiz bir zorunluluktur: Her bir SEAT modeli, hem yetişkin hem de çocuk olmak üzere bütün yolcularına olduğu kadar, yayalara da maksimum koruma sunmalıdır.”

Altea, aracın büyük özenle üretildiği SEAT Martorell tesisinin (Barselona) yanında bulunan SEAT Teknik Merkezi’ndeki mühendisler ve uzman teknisyenler tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Ayrıca Altea, bu olağanüstü sonuçlarla, çekici tasarım ve yeniliklerin maksimum güvenlik ile hiçbir şekilde çelişmediğini gözler önüne sermektedir.

Kendi kategorisinde eşsiz bir sonuç

Euro NCAP ödülleri, yolcuların korunması (Ön ve Yan Darbe Değerleri), çocukların korunması ve yaya testi kategorilerinde alınan değerlere göre verilmektedir. Bu gruplarda, Altea aşağıdaki sonuçları elde ederek büyük dikkat çekmiştir.

Yolcuların korunması (Beş yıldız üzerinden beş yıldız)

Çocukların Korunması (Beş yıldız üzerinden dört yıldız)

Yolcu Testi Değerleri (Beş yıldız üzerinden üç yıldız)

Altea’ya verilen tüm yıldız dereceleri içinde, özellikle vurgulanması gereken yaya testinde elde edilen derecedir, çünkü toplamda 22 puan ve 3 yıldız ile SEAT Altea, kendisini kategorisinde en üst sıraya oturtmuştur.

SEAT Pasif Güvenlik Sistemlerinden sorumlu olan Mario Hurtado, şu noktaların altını çizmiştir : “Altea’nın elde ettiği sonuçlar, marka olarak ürünlerimizin her biri için maksimum pasif güvenlik kalitesini garanti ediyor olmamızın bir ürünüdür” ve şöyle devam etmiştir: “SEAT Teknik Merkezi tarafından aracın geliştirilmesi safhasında gösterilen çabalar, Altea’ nın kategorisinde eşsiz bir konuma sahip olmasına imkan tanımıştır. ”

Yolcuların korunması: 5 yıldız

Altea üç farklı testle değerlendirilmiştir: Ön çarpışma (ön darbe testi), deforme olabilen bir bariyere yandan çarpma (yan darbe testi) ve sert bir direğe yandan çarpma (direk testi). Sonuç: Mümkün olan en yüksek yıldız derecesi; beş yıldız.

Testler için, Euro NCAP, yasal açıdan gerekli olan minimum emniyet özelliklerine sahip modelleri kullanmaktadır . Altea testlerinde, en düşük donanım seviyesine sahip olan 1.6 lt Reference modelini seçmişlerdir; bu modelde standart donanım olarak sürücü ve ön yolcu için ön ve yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, piroteknik ön gergili ön emniyet kemerleri, yük sınırlamalı arka emniyet kemerleri ve sürücü tarafında emniyet kemerinin kullanıldığını algılayan sensör bulunmaktadır.

Altea, ön darbe testinde 16 puan üzerinden 14 puan almıştır. Bu testte araç, aracın ön genişliğinin %40’tan fazlasını kaplamayan, deforme olabilen bir bariyere 64 km/sa hızla çarpmıştır.

Deforme olabilen bir bariyere çarpılan yan darbe testinde, model tam puan almıştır: Paravan başlık koruması ile 16 üzerinden 16 almış ve yeşil puan verilmiştir; başka bir değişle bir modelin yolcularına sunabileceği en iyi koruma sonucunu elde etmiştir. Bu test için araç, sürücü tarafından deforme olabilen ön kısma sahip bir çekici darbesine maruz kalmıştır. Bu darbe, 50km/sa hızla gerçekleşmiştir.

Son olarak, Altea sert bir direğe çarpılarak yapılan testte 2 puan üzerinden 2 tam puan almıştır. Bu test, bir ağacı temsil eden sert bir direk bulunan bir kaldırıma, aracın 29 km/sa hızla çarpması yoluyla gerçekleştirilmiştir.

Toplamda, bu test sonuca 33 puan eklemiş, yani Euro NCAP araç yolcuları güvenliği değerlendirme programında Altea, beş yıldız elde etmiştir.

Çocuk koruması: 4 yıldız

SEAT, genç yolcularının güvenliğine önem verir. Bu alanda, Altea, Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen testlerde kendisine çocuklar için en yüksek düzeyde koruma sağlayan modeller arasında bir yer edinmiştir.

Bu gerçek, çocuk güvenlik sistemleri ve arka koltuk çocuk koltukları için Isofix sistemi sayesinde, sistemlerin araca entegre edilmesindeki kolaylıkla birlikte, aldığı dört yıldız ile Altea’nın çocuk güvenliğinde en iyi araçlardan birisi olduğunu kanıtlamıştır.

Yaya koruması: 3 yıldız

Yaya darbeleri testinde, insan vücudunun parçalarını temsil eden elemanlar kullanılmıştır: Baş, kalça, bacak, vb.

Özenle tasarlanmış ön tasarımı sayesinde, Altea 36 puan üzerinden 22 puan almış ve 3 yıldız elde etmiştir. Bu, Altea’yı kategorisinde en tepeye yerleştiren ve yayalar için en yüksek korumayı sağlayan araçlardan biri haline getiren olağanüstü bir sonuçtur.

Bu bölümde, dik konumda kalabilen ve ön camın orta direkleri arkasına saklanan silecek lastiklerinin birinci sınıf performansının da altını çizmek gerekir. Bu şekilde, trafik kazalarında yayaların baş yaralanmalarının sayısı önemli ölçüde azaltılmış olur.

Euro NCAP’teki kompakt mono-alanları

Euro NCAP testlerinde üç alanda farklı modellerin elde ettiği yıldız sayıları göz önünde bulundurulduğunda, yolcu korumasında 5, çocuk korumasında 4 ve yaya korumasında da 3 yıldız alan ilk model olan Altea, kompakt tek-alanlı sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

SEAT Altea

Yolcu koruması 5 (yıldız)
Çocuk koruması 4 (yıldız)
Yaya testleri 3 (yıldız)

Toyota Corolla Verso
Yolcu koruması 5 (yıldız)
Çocuk koruması 4 (yıldız)
Yaya testleri 2 (yıldız)

Renault Scenic

Yolcu koruması 5 (yıldız)
Çocuk koruması 3 (yıldız)
Yaya testleri 2 (yıldız)

Ford Focus C-Max

Yolcu koruması 4 (yıldız)
Çocuk koruması 4 (yıldız)
Yaya testleri 2 (yıldız)

* Yalnızca üç testin hepsine tabi tutulan kompakt tek-alanlı araçları içermektedir

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com