Gösterim: 962
Eklenme: 26 Mayıs 2005
Saat: 15:18
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Seat Leon

Dünyanın önde gelen otomobil markalarından SEAT’ın en önemli değerlerinden biri olan “sportif karakter”i çok güçlü bir şekilde yansıtan Yeni Leon, Seat’ın 2002’de Audi Marka Grubu’na dahil olmasından sonra dizayn edilen üçüncü modeli. Prototipi ilk defa Cenevre Fuarı’nda sergilenen, ardından Barcelona’da uluslararası tanıtımı yapılan Yeni Leon, Türkiye’de Eylül ayında satışa sunulacak.

Dünyanın önde gelen otomobil markalarından SEAT’ın en önemli değerlerinden biri olan “sportif karakter”i çok güçlü bir şekilde yansıtan Yeni Leon, Seat’ın 2002’de Audi Marka Grubu’na dahil olmasından sonra dizayn edilen üçüncü modeli. Prototipi ilk defa Cenevre Fuarı’nda sergilenen, ardından Barcelona’da uluslararası tanıtımı yapılan Yeni Leon, Türkiye’de Eylül ayında satışa sunulacak.

Ünlü tasarımcı Walter de Silva tarafından dizayn edilen Yeni Leon, son nesil SEAT ürünlerinin tasarım konseptini yansıtıyor. Zarifçe tasarlanmış gövdesi, bir coupenin sportif görünüşüyle 5 kapının kullanım rahatlığını harmanlıyor. Yeni Leon, Seat’ın 2002’de Audi Marka Grubu’na dahil olmasından sonra dizayn edilen üçüncü aracı.

Salsa konsept otomobilinden esinlenerek yaratılan Yeni Leon, 5 kapılı bir aracın konforu, fonksiyonelliği ve iç hacmiyle sportif bir aracın görünüşünü birleştirme konusunda bir başarı örneği. Bu görünüm özellikle arka kapı çerçevelerine gizlenmiş  kapı kulpları sayesinde Leon’a coupe formatı kazandırıyor. Gösterişli farları, çekici çizgileri olan kaporta, büyük radyatör ızgarası  ve ayrıcalıklı jantlarla güzel bir uyum ortaya koyuyor. Tüm bunlar SEAT’ın yeni nesil modellerinin yaradılışında var olan önden arka kapı ve lastiklere kadar devam eden “Dynamic Line”  özelliğinin başlangıcını oluşturuyor.

Ön cam sileceklerinin yeri ve şekli Yeni Leon’un en önemli özelliklerinden biri. Leon’da silecekler daha görünür bir şekilde yer alıyor. Dinamik bir tasarıma sahip olan Yeni Leon’un boyutları eskisine göre daha büyük; 132 mm boydan, 26 mm enden daha uzayan Leon’un yüksekliği ise 1.458 mm.

Martorell’de gerçekleştirilen üstün mühendislik çalışmasıyla Yeni Leon’un dingil aralığı 65 mm daha uzayarak kabin için rahatlığı artırıldı. Arka bagajın tasarımı daha kullanışlı hale gelirken, 341 litrelik kapasitesiyle daha fazla taşıma alanı sağlıyor.

Dört farklı motor seçeneği

Yeni Leon’un 2 benzinli 2 dizel olmak üzere Türkiye’de pazara sunulacak 4 farklı motor seçeneği bulunuyor. Benzinli seçenekler 1.6 indirect-injection 102 hp, 2.0 FSI 150 hp , dizel seçenekler 2.0 TDI 140 hp ve 1.9 lt. TDI 105 hp.1.6 benzinli motor 5 vitesli olmakla beraber daha güçlü modeller olan 2.0 FSI ve 2.0 TDI modellerinde ise 6 vites mevcut. 2.0 FSI’da ise manuel ya da otomatik vites seçenekleri bulunuyor.

Yeni Leon, Martorel’deki teknik merkez tarafından geliştirilen özel çelik şase sayesinde  üstün yol tutuş ve dinamik performans özelliklerini birleştiriyor. Ön süspansiyonlar yeni alüminyum şasilerle güçlendirildi. Daha evvel yarı bağımsız olan arka süspansiyonlar Yeni Leon’da tamamen bağımsız oldu.

Yeni Leon, elektro-mekanik direksiyon, önde havalandırmalı fren diskleri ve arkada katı disklerle güçlendirildi. ABS, TCS gibi aktif güvenlik sistemleri ESP elektronik programıyla birleştirildi.

Yeni Seat Leon’da önde 2 , ön yanlarda 2 ve arka yanlarda 2 olmak üzere 6 hava yastığı ve her oturma bölümü için birer emniyet kemeri bulunmakta.

Bunlara ek olarak Altea’da özürlüler düşünülerek tasarlanmış tüm özellikler Leon’da da mevcut. Kaporta şekli, aracın burnu gibi özellikleri ile Euro NCAP testlerinden Altea başarı ile geçmişti.

Yeni SEAT Leon ilk kez 5 Mayıs’ta Barcelona Motor Show’da kullanıcıların beğenisine sunuldu. Martorell fabrikasında üretilecek Yeni SEAT Leon, pazara Reference ve Stylance donanım paketleri ile satışa sunulacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com