Gösterim: 1.670
Eklenme: 14 Şubat 2008
Saat: 20:30
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ford Focus 2008

Ford Focus onuncu yaşını yeni, dinamik bir modelle kutluyor. Ford`un tüm ürün yelpazesine uygulamaya başladığı yeni kinetik tasarım anlayışı ile yenilenen Focus, çekici dış tasarım, geliştirilen iç bölüm, yeni özellikler ve üstün sürüş ve güvenlik özellikleri ile bir araya getirildi.

Yeni Ford Focus mantık değil aşk evliliği…
Yeni Ford Focus`un tanıtımı amacıyla Çeşme`de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, Ford`un tasarım ve fonsiyonellik birleşkesinde geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli bir araç olduğunu söyleyerek, ”Ford Focus 1998’de piyasaya sunulduğundan beri, Avrupa’da 5 milyon adet üretildi ve Türkiye`de de piyasa sunulduğu 1999 yılından bu yana 120.000 adetlik bir satış başarısı yakalamayı başardı . Biz Focus’u sadece yeni bir araç olarak değerlendirmiyoruz. Geçmişte müşterilerimizin, bize ve ürettiğimiz araçlara güvenmesi ve inanması için çalıştığımızı ve bununla birlikte artık önceliğimizin dikkatleri çekecek, kalp atışlarının hızlandıracak modeller yaratmak olacağını söylemiştik. Ford Focus ile müşterilerimizin ”farkımızı hissetmeye”başladıklarını düşünüyoruz. Bugüne kadar sadece Avrupa`da 80`den fazla ödül alan Ford Focus artık daha dinamik, atletik ve sportif. Ford Focus`u seçen müşterimiz artık sadece mantıkları ile değil, kalpleri ile de karar verecekler”dedi.

Yollardaki en iyi Focus…
Ford Focus`un Dünya`daki ve Türkiye`de ki gelişiminden ve mirasından bahseden Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner yaptığı konuşmada ” Ford Focus bizim otomobilde amiral gemimiz, en çok sattığımız modelimiz. 1999 yılında pazara sunmamızdan itibaren Ford markasını otomobil segmentinde hızla yukarılara taşıdı ve bugün payımızın 10% lu rakamlara ulaşmasındaki baş aktör Ford Focus oldu.”dedi. Ford Focus sınıfının lideri sürüş özellikleri, güvenlik ve yüksek kalitesi ile zaten kuvvetli bir DNA ya sahip olduğunu vurgulayan Özüner, ”Bugün pazara sunduğumuz 3. jenerasyon Focus, bu DNA`ya, Mondeo da tanıştığımız kinetic tasarım çizgisini de ekliyor. Yeni Focus`ta yüksek kalite iç trim, yeni gösterge paneli, yumuşak vites geçişi ve iyileştirilmiş gürültü ve titreşim seviyesi dikkat çekici. Tavan paneli dışınan tüm panelleri yeniden tasarlanan Focus, idda ediyoruz ki şimdiye kadar sattığımız yollardaki en iyi Focus”dedi.

Ford Focus reklamıyla da konuşulacak…
C segmentinin pazardaki en büyük segment olduğuna değinen Ford Otosan Pazarlama Müdürü Serhan Turfan, ”Ford Focus`un donanım seviyelerini yeniden belirledik. Bundan sonra Ghia donanımının yerini krom ve metal görünümüyle Titanium alacak. HB, Sedan ve Station gövde tipleri ile pazara sunduğumuz Focus`un, 90 ve 110 PS Dizel motorları ile devam ediyoruz ancak giriş seviyesinde sunduğumuz 100 PS lik benzinli motorumuzun yerine 115PS Ti-VCT `i devreye alıyor olacağız.”seklinde konuştu.

Yeni Focus`un ilgi çeken reklam filminin oluşum hikayesini de aktaran Turfan ”Aracımızın sloganını her parçası yeniden yorumlandı olarak belirledik. 22 kişilik dizayn ekibi ile yaklaşık 7 hafta süren bir çalışma sonrasında, Focus`un 21 orjinal parçasından oluşturulan ve gerçekten çalınabilen enstrümanlar yapıldı. Örneğin aracımızın şanzımanı ve motor kaputunun kenar kısımları ile gerçek bas gitar ve piano telleri eklenerek yapılmış. Bu enstrümanların yarattığı müziğin, harmoni ana fikrini çok güzel aktardığını düşünüyoruz. Müşterilerimizde aracın içine bindiklerinde bunu hissedecekler.”dedi.

Yeni Ford Focus giriş seviyesinde fiyatlar anahtar teslim 34.000 YTL den başlıyor.

Toplantıda daha sonra Ford Otosan Binek Araç Ekip Lideri Talat İşçioğlu, Yeni Focus`un özellikleriyle ilgili bilgiler verdi.

Yeni Ford Focus her parçası yeniden yorumlandı…
”Tasarımında Mondeonun izlerini taşıyan yeni ön farlar kendine özgü hatlara sahip. Geriye doğru akan hatlarıyla ön farlar kinetik tasarım anlayışının temel felsefesi dururken bile hareket ediyormuş gibi görünme halinin en açık işareti. Farların ön kaputun çizgilerine paralel olarak tasarlanması da Yeni Focus`un parçaları arasındaki muhteşem uyumu gösteriyor. Yeni ön kaput kaslı görünümü ve üç boyutlu yüzey tasarımı ile aracın ön kısmındaki güçlü duruşu tamamlıyor. Kaslı yüzeyleri oluşturan çizgiler yan kısımlardaki çizgilerle paralel bir doğrultuda geriye doğru akıyor.Aracın yan kısmında ilk dikkat çeken değişiklik kapı kollarının hemen altından geçen ve araca yandan enerjik ve sportif bir duruş sağlayan yeni karakter çizgisi. Bagaj kapagının çizgisi bir önceki modele göre daha belirgin ve bu görünümü ile tek parça tamponun alt tarafındaki içeriye dönük kısım ile güzel bir uyum oluşturuyor.Focusda arka spoiler de yeniden dizayn edildi. Eskisi ile kıyaslandığında daha geniş olan yeni spoyler aracın aerodinamiğine katkıda bulunuyor. Özetlemek gerekirse Yeni Focus`un arka kısmına baktığımız da sonuç tıpkı önde ve yanda olduğu gibi güçlü bir duruş ve yüksek oranda dinamizm.

Müşterilerimizin bilmesi gereken en önemli konulardan biri de Yeni Focusun sadece şık ve dinamik olmadığı tüm bunlara ek olarak kullanışlı bir tasarıma da sahip olduğu. Örnek vermek gerekirse aracımız sınıfının en büyügü bagaj hacimlerinden birine sahip ve kapı tasarımları onu bu sınıfınta binilip inilmesi en kolay araç yapıyor.”

Yeni Focus; hassas mühendislik kaliteli işçilik…
Yeni Ford Focus büyük bir hassasiyetle ve özellikle kaliteyle işçiliğe büyük önem verilerek üretildi. Bu da otomobilin hem içinde hem de bütün modellerde sunulan mühendislik ve teknoloji gelişmelerinde net bir şekilde görülüyor. Standart Ford kolay yakıt sistemi, yanlış doldurmayı önleyen, kapaksız yakıt doldurma sistemi. Kullanımı basit ve kolay olan bu sistem, yanlış yakıt doldurmayı ve buna bağlı hasarları, rahatsızlığı ve masrafı önleyecek şekilde tasarlandı. Acil durumda devreye giren dörtlü sinyal sistemi ayırt edici bir güvenlik özelliği olarak standart olarak sunuluyor. İsteğe bağlı, anahtarsız çalıştırma sağlayan ”Ford Power”düğmesi, 230 Volt elektrik prizi gibi fonksiyonelliği destekleyen özellikler ise isteye bağlı olarak sunuluyor. Ford’un Sürüşe Duyarlı Ön Far Sistemi (AFS) sürücünün direksiyon hareketlerine bağlı olarak on beş dereceye kadar dönen halojen farları kullanıyor. Bu sistem ön farları otomatik olarak otomobilin gittiği yere ayarlıyor ve, özellikle de tek ışık kaynağının otomobilin ön farları olduğu yollarda virajlarda geceleyin daha iyi görüş sağladığını kanıtlıyor.

Bir Ford Klasiği; Akıllı Güvenlik Sistemi
Kapsamlı ve akıllı yeni Focus güvenlik donanımında altı hava yastığı (Titaniumda), standart ABS, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı ve sert bir yolcu hücresi yer alıyor. Ford Focus daha 2004 yılında EuroNCAP’te yolcu güvenliğinde 5 yıldızlı bir sonuç (35.46 puan) ve çocuk güvenliğinde de mükemmel bir dört yıldız alarak kompakt sınıfta güvenlik bakımından nelerin mümkün olduğunu göstermişti. Yolcu güvenliği bakımından bu sonuca ulaşan Focus, bugüne kadar EuroNCAP tarafından test edilen bütün araçlar listesinde İlk On’da yer almaya devam ediyor. Ford, EuroNCAP’ten en yüksek puanları alan ilk 10 araç içinde dört araca sahip tek üretici.

Bu sonucu elde edilmesinde bir araya gelen birçok etken var; hassas bir şekilde ayarlanan sert yolcu kabini, etkili darbe emici bölgeler ve Ford Akıllı Güvenlik Sistemine adını veren özel fonksiyonlar, özellikle de altı hava yastığı gibi özellikler yer alıyor.

Yeni Ford Focus Sürüş Özellikleri; Gerçek sürücünün otomobili
Ford`un sürekli geliştirmeleri ve sektöre öncülük eden teknik uzmanlığı Focus’un gerçek bir sürücü otomobili olmasını sağlıyor. Yola bağlı olma hissi veriyor, yolla sürücü arasında se Ford Focus`un başlangıç modeli olan Trend zengin standart özelliklere sahip; uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, elektrikli ön ve arka camlar ve elektrikli ayarlanan yan aynalar,gövde rengi kapı kolları ve yan aynalar ve standart yol bilgisayarı. Trend ayrıca 16 inç design jantları, sis farlarını, deri kaplı direksiyon simidini ve hız kontrol sistemini içeren Stil paketiyle de sipariş edilebiliyor.

Model ailesinin tepesinde müşteriler son derece belirgin bir şekilde ayrılmış model seçeneklerine sahipler modern tekno hisse sahip Titanium. Titanium modelinin daha çağdaş estetik anlayışı ile luksü arayanlara yönelik bir araç. Daha evvel Ghia modellerinde kullanılan ahşap görünümlü kaplama ve uygulamalar yerini Titaniumda aluminyum ve krom görünüme bırakıyor. Titanium modelinde ön alt ızgarada ve bagaj kolunda krom çerçeve yer alıyor, ayrıca gövde rengi spoyler bulunuyor ve bunların hepsi bu modelin Trend modelinden net bir şekilde ayrılmasını sağlıyor. Dışta, Titanium’un ön far çerçeveleri siyah renkli.

Kapsamlı standart donanım listesinde yeni yüksek modeller için hareketli kol dayama yerine sahip orta konsol, kırmızı iç aydınlatma ve çeşitli diğer konfor özellikleri bulunuyor. Ön panelin orta bölümü ve orta konsolda Titanium’da krom ve metal görünümlü kaplamalar modern tekno hissi vurguluyor.

Titanium modelinde, özel olarak geliştirilen X paketi sunuluyor ve donanım serisinin tasarım amaçlarını en iyi şekilde vurguluyor. Titanium X modelinde parçalı deri iç döşeme, Sürüşe Duyarlı Ön Far Sistemi (AFS) ve LED arka far teknolojisi ,elektrikli açılır tavan ve arka park sensorleri yer alıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com