Gösterim: 842
Eklenme: 28 Mayıs 2009
Saat: 15:58
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Skoda SuperB

Çevreci Skoda, GreenLine serisinde yakıt tüketimini optimize ederek, rakip araçlara göre son derece verimli bir yakıt ekonomisi ve daha düşük emisyon değerlerine ulaşarak doğaya verdiği önemi gösteriyor.

Yakıt ekonomisine ve çevre kirliliği konularına büyük önem veren Skoda, motor hacmini küçülterek, yakıt tüketiminin verimli bir şekilde azaltılması çalışmaları kapsamında oluşturduğu Greenline serisi yelpazesini genişletiyor.

Skoda 5 modelden oluşan ürün yelpazesinde, Superb, Fabia ve Octavia modellerinde uyguladığı Greenline teknolojisi ile daha ekonomik ve çevre dostu otomobiller sunmanın yanı sıra daha düşük maliyetli konseptlerin de temelini attı.

Skoda Auto, Greenline serisini ilk kez 2007 yılında Frankfurt Fuarı’nda Fabia modeli ile kamuoyuna tanıttı. Ardından Greenline Superb, 2008 yılında Cenevre Fuarı’nda sahne alırken, 2009 yılında Octavia, Greenline serisine katılan son model oldu.

Greenline serisindeki araçlarda yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını düşürmek için bazı iyileştirmeler gerçekleştirildi. Aracın ağırlığının düşürülmesi, hava akımının arttırılması için gövde altında gerçekleştirilen uygulamalar, sürtünme katsayısı düşürülmüş özel lastikler bunlardan bazıları olarak ön plana çıkıyor.

Greenline serisindeki araçların en önemli özellikleri, yakıt tüketimi optimize edilmiş motorları. Skoda, titiz geliştirme aşamalarının ardından bu yıl Cenevre Fuar’ında tanırımı yaptığı Octavia Greenline modelinde sadece 119 g/km CO2  (karbondioksit) üreten 1.6 litre TDI motoru ile hedefine ulaştı. Bu oran 100 kilometrede ortalama 4.4 litre dizel yakıt tüketimi anlamına geliyor.

Greenline serisine son katılan Octavia, common rail enjeksiyon yakıt sistemi sayesinde, dört silindirli motoru sorunsuz bir şekilde çalışırken, aynı zaman da yüksek çekiş gücüne de sahip. Octavia Greenline, aynı zamanda 77 kW (105 HP) güç ve 1900 dev/dak’ta 250 Nm’lik azami tork ile, sınıfının üstünde bir performans sunmaktadır.

Bu oran Fabia Greeline’da ise 1.4 TDI motorda 109 g/km CO2(karbondioaksit)  emisyonu olarak gerçekleşmektedir.

Superb Greenline, 1.9 litre 105 beygir gücünde turbo dizel motor 100 km’de 5.1 litre yakıt tüketirken, CO2 (karbondioaksit) üretimi 136 g/km’ye inmiştir.

Çevreci teknolojinin güncel kullanımda ne denli başarılı çalıştığını Superb Greenline’ın, Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği Başkanlık sürecinde AB üyesi ülke Bakanları’nın transferlerinde protokol aracı olarak kullanılmasından görüyoruz.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com