Gösterim: 1.042
Eklenme: 28 Ekim 2009
Saat: 16:02
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Skoda Fabia Combi

Skoda Auto, üç silindirli 1.2 litrelik motor ve küçük otomobiller için şanzıman üretimine başlıyor. Yeni motor ve şanzıman, VW ve aynı grup içinde yer alan diğer markalarda da kullanılacak.

Skoda Auto, Mladá Boleslav`daki motor üretim tesisinde modernize edilen 1.2 litrelik motor üretimine başladı. Bu ekonomik üç silindirli benzinli motorda yapılan kapsamlı adaptasyonlar, Teknoloji Geliştirme Departmanı tarafından tasarlandı.

Yenilenen motorda en önemli değişiklik sübap zamanlama mekanizmasında olmuştur. Eski motorda zincir tahrikli sübap zamanlama mekanizması kullanılırken yeni motorda dişli kayış tahrikli sübap zamanlama mekanizması kullanılmıştır. Arka krank mili ağrılığı azaltılmıştır. Söz konusu değişiklikler mevcut silindir bazında iki ve dört sübaplı motorlarda gerçekleştirilmiştir.

Skoda Auto`nun Teknoloji Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Eckhard Scholz “Motorun ağırlığının optimize edilmesi ve mevcut motorda yapılan adaptasyonlar, motorun performansını artırırken yakıt tüketimini, emisyonu ve gürültü seviyelerini azaltacaktır”dedi.

Yenilenen üç silindirli 1.2 litrelik motor, Skoda Fabia, Skoda Roomster’in yanı sıra, VW Polo, VW Fox, Seat Ibiza ve Seat Cordoba dahil birçok VW Grubu aracında kullanılacak.

YENİ KÜÇÜK AİLE OTOMOBİLİ İÇİN YENİ ŞANZIMANLAR

VW Grubu içerisinde dahili ihaleyi kazanan, Skoda’nın Mladá Boleslav`daki motor üretim tesisi, küçük aile otomobili için yeni şanzımanlar üretecek. Skoda, üretim programının genişletilmesine CZK 1.5 milyar yatırım tutarı ayırırken 270 kişilik yeni istihdam da oluşturacak.

Günde 1,000 adet üretilmesi planlanan yeni şanzıman, MQ 100, torku 120 Nm`ye kadar olan benzinli motorlar için tasarlandı. Bu kompakt üniteyi oluşturan parça sayısı şu an üretilen şanzımanda olduğundan beşte bir daha az olup ve ağırlığı da MQ200’ye göre daha düşüktür.

Škoda Auto Yönetim Kurulu Başkanı Reinhard Jung konu ile ilgili olarak “Yeni şanzımanı ilk aşamada yeni küçük aile otomobilinde sonra markamızın diğer modellerinde ve Volkswagen Grubu içerisinde üretilen diğer küçük araçlarda kullanmayı planlıyoruz. Üretim başlangıcı 2010`un sonuna doğru planlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

Birçok Avrupa ülkesinde küçük hacimli motorlara sahip küçük otomobillere yönelik talebin giderek artması sonucunda Skoda Auto`nun üretiminde uzmanlaştığı küçük motorlar ve yeni şanzıman ile birlikte küçük otomobiller artık çok daha uygun fiyatlarla müşterileri ile buluşacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com