Gösterim: 1.337
Eklenme: 18 Eylül 2010
Saat: 19:23
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Alfa Romeo MiTo

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfta yer alan modeli MiTo’nun TCT kodlu çift kavramalı 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyonu, Türkiye’de satışa sunuldu. 135 HP güç üreten yeni nesil Multiair teknolojili benzinli motor ile kombine edilen TCT şanzımanlı Alfa Romeo MiTo versiyonu, 23 bin 900 Euro’luk anahtar teslim satış fiyatıyla ön plana çıkıyor. Alfa Romeo Türkiye, sadece zengin Distinctive donanım paketiyle satışa sunduğu Alfa Romeo MiTo 1.4 Multiair TCT versiyonuyla lüks küçük sınıfta satışlarını daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Arzu Çolakoğlu, “ Pazara yeni girecek ya da mevcut tüm rakiplerinden daha üstün teknolojiye ve performans değerlerine sahip TCT otomatik şanzımanlı Alfa Romeo MiTo ile fiyat/memnuniyet orantısında da daha ekonomik olmasının karşılığını kısa sürede müşteri nezdinde alacağımıza inanıyoruz” açıklasını yaptı. Arzu Çolakoğlu, sene sonuna kadar otomatik şanzımanlı versiyonun olumlu ivmesiyle 200 adetlik Alfa Romeo MiTo satışı elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

100 yıllık geçmişiyle global otomotiv endüstrisine her dönem damgasını vurmayı başaran İtalyan üretici Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfta yer alan temsilcisi MiTo’nun yeni nesil çift kavramalı otomatik şanzımanlı versiyonu ülkemizde de satışa sunuldu. 135 HP güç üreten yeni Multiair benzinli motorla kombine edilmiş olarak sunulan TCT kodlu 6 ileri otomatik şanzımanlı Alfa Romeo MiTo versiyonu, 23 bin 900 Euro’luk anahtar teslim satış fiyatıyla da sınıfında ekonomik bir seçenek olarak dikkatleri üstüne çekiyor. Zengin ve geniş Distinctive donanım paketiyle ithal edilen Alfa Romeo 1.4 135 HP TCT’nin standart donanımları arasında 7 havayastığı, ABS, VDC (ESP), ASR, MSR, DST, Hillholder, Q2 Elektronik kilitli diferansiyel, D.N.A sürüş sistemi, Start&Stop sistemi, MP3 çalarlı ve direksiyondan kumandalı müzik sistemi, krom çerçeveli farlar, krom dış detaylar, 16 inç alaşım jantlar, çift iklimlendirmeli otomatik klima gibi ekipmanlar yer alıyor.

Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Arzu Çolakoğlu, “ Lüks küçük sınıfın ikon modeli Alfa Romeo MiTo’nun TCT kodlu otomatik şanzımanlı versiyonu, mevcut ya da yeni tüm rakipleri karşısında performans ve teknoloji olarak daha üstün yapıya sahip. Bu noktada fiyat/memnuniyet orantısında da iddialı olan Alfa Romeo MiTo 1.4 Multiair TCT ile sene sonuna kadar satışlarımızı pekiştirip toplam 200 adetlik Alfa Romeo MiTo satışına ulaşmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

135 HP’lik güç ve 230 Nm tork üreten Multiair teknolojili ve 1.4 litre silindir hacimli turbo motorlu Alfa Romeo Mito TCT, 207 km/s’lik son hız değerine sahip. Hem manuel hem tam otomatik kullanm moduna sahip olan ve sarsıntısız çalışma özelliğiyle dikkat çeken TCT şanzımanlı MiTo, 0-100 km/s hızlanmasını ise 8.2 saniyede tamamlayabiliyor. Standart olarak sunulan Start&Stop özelliğinin etkisiyle 100 km’de 5.5 litrelik yakıt tüketim değeri ise Alfa Romeo MiTo’yu daha benzersiz kılan özelliklerin başında geliyor.

Alfa TCT: Yenilikçi 6 İleri Otomatik Şanzıman Teknolojisi

Kavramsal olarak yeni Alfa Romeo şanzımanı, her biri kendi debriyajına sahip, paralel olarak çalışan ve bu sayede de önceki vites hâlâ devredeyken bir sonraki vitesin seçilip etkinleştirilmesine olanak veren iki vites kutusundan meydana gelmektedir. Böyle olunca vites, karşılıklı debriyajların basit ve kademeli olarak çalıştırılmasıyla değiştirilir ve bunun sonucunda da sürekli tork dağıtımı, dolayısıyla da çekiş garanti edilir. Sonuç, geleneksel otomatik şanzımanların (Tork konvertörlü) temin ettiğinden çok daha yüksek bir sürüş konforu ve sportif duygudur. Bu sonuçlar, daha yüksek vites değiştirme hızı, manuel ya da otomatik mod arasında seçim yapma imkânı ve vites değiştirme sırasında sıfıra yakın güç kaybı ile kanıtlanmaktadır. Ayrıca Start&Stop sisteminin de sayesinde yakıt tüketimi, tork konvertörlü geleneksel otomatik hidrolik şanzımana göre yüzde 10’a varan oranda azalan yakıt tüketiminin yanında, satın alma, servis ve çalıştırma maliyetleri de sınırlandırılmıştır.

Yeni “Alfa TCT”nin diğer olağan dışı özellikleri arasında, aksamlarının kompakt ebadı sayesinde mümkün olan uygulama esnekliği ve kuru tip çift kavramaya (Tüm otomatik şanzımanlara göre yakıt tüketimi bakımından en yüksek verimlilik derecesini garanti eden debriyaj tipi) sahip olması sayılabilir. “Kuru” tip debriyajları, yağ banyolu debriyajlarla (Islak tip) karşılaştıracak olursak, “Kuru” tip debriyajların vites değişimi ve hızlanma aşamasında enerji harcadığını, daima yağ banyosu içinde çalışan ıslak tip debriyajların ise geleneksel otomatik şanzımanlarda olduğu gibi çalışmadıkları zaman dahi viskoz sürtünmeye bağlı olarak kayıplar yaşadığını söyleyebiliriz. Üstelik yağ söz konusu olduğunda basınçlı soğutma yapılması ve onun için de ilgili yağ pompasını çalıştırmak için sürekli enerji harcanması gerekir. Tüm bu etkenler bir araya getirildiğinde, “Alfa TCT” tüketim bakımından muadil “Islak” tip şanzımanlardan % 6 daha verimlidir. Önemli bir nokta da, “Kuru” tip debriyajın avantajları arasında düşük maliyet ile artan kurulum kolaylığının bulunmasıdır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com