Gösterim: 1.675
Eklenme: 17 Ekim 2011
Saat: 16:57
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Maserati GranCabrio

Yaz aylarında tozlu havaların daha fazla olması nedeniyle hava filtresi ve polen filtresinin kış aylarına nazaran sık sık değiştirilmesiyle yakıt tasarrufu sağlanabileceği belirtildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Acaroğlu, otomotiv ve taşıtların yaza hazırlanmasının oldukça önemli olduğunu, yaz sıcaklarının aracı, hem konfor hem de maliyet açısından belirli ölçülerde etkileyebileceğini bildirdi. Araçların motorlarının yazın daha fazla ısındığını, bu yüzden yağın sık kontrol edilmesi gerektiğini belirten Acaroğlu, ”Yağ değişim zamanı geldiğinde iş işten geçmiş olabilir. O yüzden yağın seviyesi ve yağın kalitesi sık sık kontrol edilmelidir. Yağ değişimi yapılmalıdır. Yağ eksik seviyede ise yine aynı marka yağ ile tamamlanmalıdır. Yağ değişimi yapılıyorsa yağ filtresi değişimi de mutlaka yapılmalıdır” dedi.

Acaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ”Motor suyu kaçakları kontrol edilmeli, antifriz seviyesi yaz kış aynı seviyede olabilir. Bunun fazla bir sıkıntısı yoktur. Antifriz ve su eksiği varsa tamamlanmalıdır. Can emniyetimiz açsından fren ve direksiyon hidrolikleri yağları kontrol edilip eksikler tamamlanmalıdır. Yazın daha çok yolculuk edilebileceğinden ön ve arka fren balataları kontrol edilmeli gerekirse değiştirilmelidir. Aracımız benzinli araç ise bujilerin çalışıp çalışmadığı mutlaka uzman kişilere kontrol ettirilmelidir.”

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com