Gösterim: 2.269
Eklenme: 28 Mayıs 2004
Saat: 17:32
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Tigra Twintop

Tigra TwinTop, tek bir butona dokunuşla açılıp kapanabilen, elektro-hidrolik katlanabilir bir çelik tavan ile piyasaya çıkıyor ve Opel’i Almanya’da ilk kez bu tip iki-koltuklu spor bir otomobil sunan ilk büyük ölçekli otomobil üreticisi durumuna getiriyor.
Yenilik ve Değişim Getiren Tavan Teknolojisi, Modern ve Zarif Tasarım, Bagaj için Yeterli Yer-Boşluğu

# İki otomobil birarada – 18 saniye içinde coupé’den cabrio’ya dönüşür.
# Uyumlu orantıları ve sınıfının en iyi bagaj kapasitesi ile “Yılın Cabriosu” seçildi.
# İki-koltuklu spor otomobil, dört mevsim sürüş keyfi sunar, günlük kullanım için uygundur.
# Elektro-hidrolik olarak katlanabilir çelik tavan, bir butona dokunuşla açılır ve kapanır.

Dört mevsim hava koşullarına bağlı olarak , çabucak kılık değiştiren bu kompakt artist hem açık hava keyfi ve hem de coupé sürüş keyfi sunuyor. Son derece modern, şık, zarif ve aynı zamanda geniş bagaj hacmi ve katlanabilir tavanı sayesinde Tigra 500 litrelik bagaj hacmi ile sınıfındakiler içinde en iyidir. Akıllı tavan yapısı ile, aracın önünden başlayarak arkasına kadar zarif ve iyi orantılı dikkat çekici bir tasarım çizgisi yaratıldı.

Opel Teknik Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Direktör Hans H. Demant, Tigra TwinTop konseptini açıklıyor: “Tigra’yı mükemmel görünümlü, hem açık hem de kapalı, iki-koltuklu spor bir araç olarak sunmaya karar verdik. Bu sınıfın alışılmış küçük arka koltuklarının ortadan kaldırılması, bizim çok özel, katlanabilir bir tavan sistemi yaratmamızı sağladı. Bu da Tigra’nın dinamik tasarımının anahtarıdır ve sınıfının en büyük bagaj hacmini yaratmıştır.”

Bu konsept şu anda bile çok büyük bir başarı kazanmış durumdadır: Mart 2004’te Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki galasında Tigra TwinTop, özel bir jüri tarafından “2004 Yılının Cabriosu” seçildi.

Tigra TwinTop’un cömert iç mekânı, iki yolcu için idealdir. Arka bagajın büyük yükleme kapasitesine ek olarak, Tigra’nın koltuklarının hemen arkasında çantanızı veya ceketinizi saklamak için ideal bir bagaj ağı ile ayrılmış 70 litre hacminde bir bölme daha bulunmaktadır. Otomobilin bagajında ise, tavan katlandığı zaman bile 250 litrelik bagaj hacmi sağlanır. Tavan kapalı olduğu zaman 70 litrelik bagaj bölümü hacmi ile toplam hacim 500 litreye kadar çıkar. Bu da sınıfının en büyük bagaj hacmidir.

Tigra’nın geniş yükleme kapasitesi ile dinamik tasarımının en önemli, anahtar özelliği; bu otomobilin bir butona dokunuş ile rahat bir şekilde açılıp kapanabilen, en ileri teknolojiye sahip, elektro-hidrolik güçle çalışan katlanabilir tavan mekanizmasıdır. Aracın tavan bölümlerinin birbirinin üstüne yatırılmasını gerektiren ve bu nedenle çok yer kaplayan önceki tavan sistemlerinden farklı olarak, Tigra’nın mühendisleri, geniş bir arka uç yaratarak, yer tasarrufu sağlayan katlanma, açılma-kapanma kinematikleri ile yepyeni bir tavan sistemi geliştirmeyi başardılar.

Tigra TwinTop, coupé’den cabrio’ya hiç zahmetsiz, çok kolay dönüştürülebilir: El-frenini çekiniz, kontak anahtarını döndürünüz, pencere çerçevesinin solunda ve sağında bulunan her iki tavan sürgülerini serbest bırakınız ve tavan butonunu itiniz. 18 saniye içinde, dört hidrolik silindir, beş elektrik motoru, 18 kontak sensörü ve akıllı açılır kapanır mekanizma arasındaki gelişmiş etkileşim sayesinde çelik tavan otomatik olarak bagaj kapağının altına katlanır. Akustik bir sinyal tavanın uygun şekilde katlanmış olduğunu onaylar .

Açılır, kapanır tavanın arka bölümü (c-sütunu ve arka pencere), bagajın içine doğru dikey olarak katlanır. Diğer yandan ön bölüm, arka elemanın üstünde yatay olarak kendisini katlar. Aynı zamanda üst tavan aşağıya indirilmiş olsa bile, yine de tam bir bagaj bölmesi yüksekliği sunan geniş bir yükleme alanı elde edilir.

Bagaj bölümünün ayarlanabilir bir ara bölmesi dikey olarak monte edilmiş olup tavan açılırken bagajdaki cisimlerin katlanan tavan bölümlerinin önüne çıkmasını önler. Bu ara perde bölme dik konumday iken tam yükleme kapasitesi elde edilir (440 Litre).

Tigra TwinTop otomobili coupé’den cabrio’ya dönüştürürken, tavan için gerekli yer boşluğunu yaratmak amacıyla, ara bölme hafifçe arkaya doğru eğimli olmalıdır. Aynı zamanda sensörler tavan kinematiklerini serbest bırakmak için sinyal verirler.

Aynı tavan bölümü gibi, bagaj kapağı da bir butona dokunuşla elektro-hidrolik olarak açılıp kapatılabilir. Katlanma, açılma-kapanma kinematikleri o şekilde ayarlanmıştır ki bagaj kapağı iki yönde açılabilir: Tavanı açarken veya kapatırken geriye doğru eğimli şekildedir.

Çok-yönlü tavan tasarımı ile, Tigra TwinTop, olağanüstü sert, bükülmez bir karosere sahiptir. Tigra Proje Müdürü Horst Bach, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Sağlam, dengeli yan marşpiyelerden koltukların arkasında alt-gövdedeki sağlam destek elemanlarına kadar belli sayıda bir dizi önlem, Tigra TwinTop’ta yüksek düzeyde sağlamlık, rijidite yaratmıştır. Bu özellik, konfor ve sürüş dinamiklerinde apaçık görülür.”

Önümüzdeki yaz mevsiminin sonlarında satışa sunulacak olan Opel Tigra TwinTop, Fransa’da Cerizay’da ünlü otomobil yapımcısı Groupe Henri Heuliez S.A tarafından üretilmiştir.

Yorumlar
  1. Ahmet Yapındı dedi ki:

    tam yedi yıldır kullanıyorum…hiç bir problem yok! sağ olasın OPEL sağolasın TIGRA… UNUTMAYIN yakıt tüketiminde de bir anormallik görmedim. Selam tüm TIGRA sevenlere…

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com