Gösterim: 764
Eklenme: 2 Ekim 2008
Saat: 09:34
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ferrari California

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin katlanabilir metal tavanlı California modelinin Paris Fuarı’nda gerçekleştirilen dünya tanıtımının ardından ikinci uluslararası fuar tanıtımı, 14 Ekim tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.  2008 İstanbul Autoshow Fuarı kapsamında sergilenmeye başlanan Ferrari California, CNR Expo Fuar alanında 5. Salon’da yer alan Ferrari standında ultra yüksek performans Pirelli P Zero Rosso lastikleri ile donatılmış olarak Perşembe günü akşamına kadar yakından incelenebilecek. Ferrari California’nın Türkiye tanıtımı kapsamında ülkemize gelen Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta, tüm dünyada çok hızlı sipariş aldıkları California modelinin 2011 yılına kadar toplam üretiminin büyük bölümünün şimdiden satıldığını belirtti.  Fer-Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür ise Ferrari California modelini 2009 yılının şubat ayında ilk müşterilerine teslim etmeye başlayacaklarını belirtti. “Şaha kalkan At” logosunu taşıyan en yeni Ferrari modeli olarak dikkat çeken 460 HP’lik motora sahip California,  yaklaşık 350 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Ferrari tutkunlarının beğenisine sunulacak.

Tofaş çatısı altında Ferrari ve Maserati markalarının ülkemizdeki distribütörlüğünü üstlenen Fer-Mas Oto, 2008 İstanbul Autoshow Fuarı kapsamında Ferrari California modelinin Türkiye tanıtımını gerçekleştirdi. 16 Ekim Perşembe akşamına kadar Ferrari’nin fuardaki standında sergilenmeye devam edecek olan Ferrari California, İtalyan lüks spor otomobil üreticisinin en yeni modeli olarak dikkatleri üstüne çekiyor. Pirelli’nin üstün teknoloji ve yüksek performansı bir arada sunduğu P Zero Rosso lastikleriyle donatılan Ferrari California’nın Türkiye tanıtımı için ülkemize gelen Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta, “İlk olarak ekim ayı başında Paris Otomobil Fuarı’nda global tanıtımı yapılan Ferrari California’nın ikinci uluslararası tanıtımını, Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren İstanbul’da gerçekleştiriyor olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı. Yeni model hakkında bilgiler veren Gallotta, “ Ferrari F430 ve 430 Scuderia modellerinin yer aldığı 8 silindirli modeller kulübüne katılan California, aslında model yelpazemizin amiral gemisi olarak konumlandırdığımız 612 Scaglietti modelimiz gibi Grand Tourer sınıfında  yer almaktadır. DNA’sında bir yarış otomobilinin genlerini taşıyan Ferrari California, 460 HP’lik V8 motoru, F1 stili kumanda edilebilen 7 ileri vitesli şanzımanlı ve yeni geliştirilen sürüş sistemleriyle olduğu kadar 14 saniyede açılabilen katlanabilir metal tavanıyla, dünya genelinde yepyeni bir Ferrari müşteri kitlesinin de oluşmasına yardımcı oluyor” dedi.

Ferrari California Müşterilerinin % 60’ı Markayla İlk Kez Tanışıyor!

Ferrari California’dan 2009 yılında 2500 ila 2800 adet arası; 2010’da ise yaklaşık olarak 3 bin adet üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta, “ 2011 yılı başına kadar tüm üretimimizi neredeyse şimdiden satmış durumdayız. Ekonomik kriz endişelerine rağmen binlerce müşteri kapora vererek Ferrari California siparişi verdi. Bu noktada yoğun talebe rağmen, herhangi bir üretim artışı öngörmüyoruz ve planladığımız hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Şimdiye kadar sipariş veren Ferrari California müşterilerinin % 60’nın daha önce hiç Ferrari müşterisi olmadıklarına da dikkat çeken Gallotta, 2008 yılının Ferrari açısından önemli bir büyüme yılı olduğunu da vurguladı.

2008 Ferrari İçin Büyüme Yılı Oldu!

Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta, “2008 yılı Ferrari açısından önemli adımlar attığımız bir büyüme dönemini temsil ediyor. Yılın ilk yarısında 969 milyon Euro’luk gelir kaydederek 2007 yılının aynı dönemine göre %20.5’lik bir artış elde ettik.  164 milyon Euro’luk (gelirlerin % 16.9’una denk) bir ticari kâr gerçekleştirdik ki bu rakam 2007’nin ilk altı ayında % 62.4’lük etkileyici bir gelişmeyi temsil ediyor. Aynı dönemde % 4.2’lik artışla  nihai müşterilere toplam  3 bin 506 otomobil teslim ettik” açıklamasını yaptı. 2007 yılında dünya çapında 6 bin 465 adet Ferrari satışı gerçekleştirdiklerine de dikkat çeken Gallotta, bu değerin de 2006 yılına göre % 14’lik bir büyüme anlamına geldiğinin altını çizdi.

Ferrari California’nın İlk Teslimatları Şubat Ayında!

Fer-Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür ise Türkiye lansmanı gerçekleştirdikleri Ferrari California modelinin, yaklaşık 350 bin Euro’luk anahtar teslim başlangıç fiyatıyla 2009 yılının Şubat ayından itibaren ilk müşterilerine teslim edilmeye başlayacağını ifade etti. Fer-Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür, “Sene başından bugüne kadar Türkiye’de 14 adet Ferrari satışı gerçekleştirdik. İstanbul Autoshow Fuarı’nın da sağladığı pozitif etkiyle sene sonuna kadar toplam 20 adet Ferrari satışı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kaslı Stilin Metal Katlanabilir Tavanla Uyumu: Ferrari California:

Diğer Ferrari modelleri gibi aerodinamik ve etkileyici bir tasarıma sahip olan California, Pininfarina ile birlikte yapılan ortak bir çalışmanın ürünü olmasıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Yeni modelin adına esin kaynağı olan ve ilk olarak 1957 yılında tanıtılan 250 GT California modelini andıran ızgara ve ızgara tasarımına sahip aracın profil ve arka tasarımındaki kaslı yapı ise ortaya koyulan performans hakkında önemli görsel ipuçlarını taşıyor. Dikey yerleştirilmiş çift ağızlı egzoz boruları, LED teknolojili stop lambaları ve tamponlara doğru genişleyen bagaj bölmesi gibi noktalar, Ferrari California’nın ön plana çıkan diğer tasarım unsurlarını oluşturuyor.
0.32 Cd’lik rüzgar sürtünme değerine sahip Ferrari California’nın ön alt tamponuna yerleştirilen spoyleriyle arka difüzörleri, aracın kusursuz aerodinamik özelliklere sahip olmasına yardımcı oluyor. Diğer Ferrari modellerine göre % 10 oranında daha az rüzgar sürtünme değerine sahip Ferrari California’nun kaputundaki hava girişi ise güçlü V8 moturun daha verimli biçimde soğutulmasına olanak sağlıyor.

Katlanabilir Tavanla 4 Mevsim Sürüş Keyfi!

Ferrari California’nın aluminyumdan üretilen katlanabilir tavanı, 14 sn’de açılma/kapanma işlemini gerçekleştiriyor.  Tavan kapalıyken 340 litre bagaj hacvmi sunan 2+2 oturma düzenine sahip California, tavanı açıldığında da 240 litre bagaj hacmi sunabiliyor. Arka koltukların hemen gerisinde yer alan takla barları ise olası riskli durumlarda 190 milisaniyenin altında açılarak sürücü ve yolculara maksimum korunma ağlıyor.

Ferrari Tarihinin İlk Orta-Ön Konumlu V8 Modeli!

Köklü İtalyan markanın tarihinde yer alan tüm modeller içinde ön-orta konumlu V8 motora sahip ilk model olarak ön plana çıkan Ferrari California, 4.3 litre hacimli güç ünitesiyle de farkını ortaya koymayı başarıyor. Litre başına 107 HP güç üreten 460 HP’lik motora sahip Ferrari California, 485 Nm’lik tork değerinin de etkisiyle 0-100 km/s hızlanmasını 4 sn’nin altında tamamlayabiliyor. 7 ileri vitesli şanzıman, F1 araçlarında olduğu gibi direksiyon üzerinde yer alan kumanda pedallarıyla hızlı değişim sağlarken; Ferrari California’nın etkili biçimde 310 km/s’lik maksimum hıza erişmesine de yardımcı oluyor. Euro 5 ve LEV2 standartlarına uyumlu egzoz emisyon değerleri sunabilen motora sahip yeni Ferrari modeli, 100 km’de ortalama 13.1 litre yakıta ihtiyaç duyuyor.

Mükemmel Ağırlık Dağılımı ve Sürüş Performansı

Önde çift çapraz kollu; arkada ise yeni geliştirilen çok bağlıntılı bir süspansiyon sistemine sahip Ferrari California’da ilk olarak Ferrari 599 GTB Fiorano modelinde kullanılan SCM kodlu Manyetoreolijik Süspansiyon Kontrol Sistemi’ne de isteğe bağlı olarak yer veriliyor.  Önde % 47, arkada ise % 53 ağırlık dağılım oranına sahip Ferrari California’da İtalyan üreticinin F1 tecrübesini yansıtan; şanzıman, denge ve çekiş kontrol sistemlerini ve gelişmiş süspansiyon sistemini birbirine entegre eden GT Manenttino isimli sürüş destek sistemine de yer veriliyor. “Konfor”, “Spor” ve “CST-Off” modlarına sahip sistem, Ferrari California’nın sürücüsüne farklı yol şartlarına uygun sürüş desteği sağlıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com