Gösterim: 4.400
Eklenme: 28 Ocak 2011
Saat: 16:51
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Fiat Doblo

Tofaş’ın Bursa’daki yılda 400 bin adet araç üretim kapasiteli dünya standartlarındaki modern fabrikası, Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) tarafından organize edilen 2. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen “Sanayi Enerji Verimliliği” yarışmasında genel klasmanda ikincilik kazanırken, aynı zamanda “Türkiye’nin En Verimli Otomotiv Tesisi” unvanını da kazandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın bizzat verdiği ödülü, Tofaş Tesisler ve Teknik Hizmetler Müdürü Nizamettin Aypak aldı. Son üç yılda enerji yoğunluğunu ciroya orantılı olarak en fazla iyileştiren (Birincil enerji giderleri/ ciro) şirketlerin arasında yer alan ve enerji verimliliğini en fazla geliştiren otomotiv tesisi olan Tofaş Fabrikası, aynı zamanda Fiat dünyası içinde de enerji verimliğini son 3 yılda en fazla geliştiren Fiat Fabrikası oldu.

Dünya Klasında Üretim (WCM) alanında dünya çapında 170 Fiat Grubu fabrikası içinde eriştiği “Gümüş” üretim seviyesiyle en üst sıralarda ayrıcalıklı bir yere sahip Tofaş’ın modern fabrikası, Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) tarafından organize edilen 2. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen “Sanayi Enerji Verimliliği” yarışmasında genel klasmanda ikincilik kazanırken, aynı zamanda “Türkiye’nin En Verimli Otomotiv Tesisi” unvanını da kazandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın bizzat verdiği ödülü, Tofaş Tesisler ve Teknik Hizmetler Müdürü Nizamettin Aypak aldı. Son üç yılda enerji yoğunluğunu ciroya orantılı olarak en fazla iyileştiren (Birincil enerji giderleri/ ciro) şirketlerin arasında yer alan ve enerji verimliliğini en fazla geliştiren otomotiv tesisi olan Tofaş Fabrikası, aynı zamanda Fiat dünyası içinde de enerji verimliğini son 3 yılda en fazla geliştiren Fiat Fabrikası oldu. Son 3 yılda çok sayıda enerji verimliliği projesi ile yaklaşık 60 Milyon KWh enerji tasarrufu sağlayarak, birim enerji tüketimi % 30 azaltıldı. Toplam enerji bütçesinde ise her yıl ortalama % 10 verimlilik gerçekleştirildi.

EKO FABRİKA:TOFAŞ

Sürdürülebilir gelişme ilkesi çerçevesinde, proaktif bir çevre yönetim sistemi uygulamayı ve geliştirmeyi hedefleyen Tofaş, hem ürünlerde hem de üretim süreçleri ve diğer uygulamalarda çevreyi gözeterek çalışmasıyla dikkat çekiyor.

• 2002 yılından itibaren atık suların geri dönüştürülerek bahçe sulamasında kullanılmasıyla, yılda 50.000 m3 su tasarruf sağlanmaktadır.

• Tekrar kullanılabilir ambalaj-kaset uygulamaları ile karton, ahşap, naylon atıklar azaltılmış olup, yılda yaklaşık 70.000 ağacın kesilmesi önlenmektedir

• Tofaş Su Bazlı Boya Tesisimiz, boyada kullanılan çözücü tüketiminin ciddi miktarda azaltılmasıyla çevreye dost boya işlemi elde edilmektedir.

• Plastik atık malzemlerin geri dönüştürülmesi ile yılda yaklaşık 850 ton plastik yeniden kullanılmaktadır.

• Yeni Bonder Kataforez tesislerinde konveyörlerle taşınan gövdeler yerine programlanabilir robotlu sistem uygulamasına (Vario Shuttle) geçilerek Proses tank hacimleri %25 azalma sağlanarak su tüketimi azaltılmış ayrıca daha az tank hacmi olmasından dolayı ısıtmada % 12 kazanç sağlandı.

• Boya üretimde “pasivasyon ve fosfatlama banyo suları ileri arıtımdan geçirilerek” hem demineralize su hemde banyo kimyasalları geri kazanılmış, diğer deyişle atıksu geri kazanımı gerçekleştirildi.

• Son 3 yılda çok sayıda enerji verimliliği projesi ile yaklaşık 60 Milyon KWh enerji tasarrufu sağlayarak, birim enerji tüketimi % 30 azaltıldı. Toplam enerji bütçesinde ise her yıl ortalama % 10 verimlilik gerçekleştirildi.

Yorumlar
  1. Mustafa dedi ki:

    Verimli olmasaydı o kadar büyük kar yapabilirler miydi.

  2. hakan SEVER dedi ki:

    ben bir tofaş hayranıyım.bunun yanısıra teknik lise elektrik mezunu olup oto tamircisi olarak MANİSA Kenen Evren Sanayi Sitesinde çalışmaktayım.ülkemi seviyorum.ileriye dönük birşeyler yapmak istiyorum.sizleri gerçekten tebrik ediyorum.başarılarınızın devamını diliyorum.teşekkürler.iyi günler.saygılar.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com