Gösterim: 951
Eklenme: 22 Ekim 2010
Saat: 19:51
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Fiat Doblo

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve geçtiğimiz yakın dönem içinde 1 milyoncusu törenle banttan inen Fiat Doblo’nun yeni nesli, uluslararası çapta ticari araç sınıfının “Oscar”ı olarak kabul edilen “Uluslararası Yılın Ticari Aracı” ödülüne layık görüldü.

Ticari araçlar konusunda uzman, 24 ülkeden 24 gazetecinin oluşturduğu “Van of the Year” jürisi tarafından “2011 Uluslararası Yılın Ticari Aracı” olarak seçilen Yeni Fiat Doblo’nun ödülünü 63. Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO’su ve Uluslararası Operasyonlar Yöneticisi Lorenzo Sistino aldı.

Tofaş CEO’su Ali Pandır, “Tofaş olarak Bursa’daki fabrikamızda ürettiğimiz, üzerinde kaliteli Türk işçiliği ve yüksek mühendisliğinin izi olan Yeni Fiat Doblo’nun başarısı, global çapta bir ödül ile taçlandırıldı. Avrupa’da kısa sürede 60 bin adetten fazla sipariş alarak ihracatımıza büyük katkı sağlayan, Türkiye’de ise 15 bine yaklaşan müşterimizin ilk tercihi olan Yeni Fiat Doblo’nun kazandığı uluslararası ödül, otomotiv sektöründe Türkiye’nin emeğinin, bileğinin ve zekasının rüştünü ispat eden bir diğer değerli semboldür” açıklamasını yaptı.

Global çapta ticari araç endüstrisinin en prestijli ödüllerinin başında yer alan ve uzman 24 gazeteciden oluşan jürinin oylarıyla yılın en iyi ticari aracının seçildiği yarışmanın 2011 yılı sonuçları, 63. Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı kapsamında açıklandı. Yeni Fiat Doblo, yarıştığı rakiplerini geride bırakarak “2011 Uluslararası Yılın Ticari Aracı” ödülüne layık görüldü. Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında 2000 yılından bu yana 1 milyon adeti aşan üretimiyle dikkat çeken Fiat Doblo’nun yeni neslinin kazandığı “2011 Uluslararası Yılın Ticari Aracı” ödülünü ise 63. Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO’su ve Uluslararası Operasyonlar Yöneticisi Lorenzo Sistino aldı.

2011 sonuçlarını açıklayan Uluslararası Yılın Vanı jürisinin başkanı Pieter Wieman, “Ödülü kazanan Yeni Fiat Doblo’nun tasarımı, birçok açıdan jüriyi etkiledi ve her şeyden önce de Fiat’ın platform ve gövde versiyonlarını bu kategorideki herhangi bir ticari araca göre çok fazla çeşitlendirmiş olması en önemli bir unsur oldu” dedi. VOTY jürisi, turbo beslemeli CNG’li motorlardan tanıtımı ilk olarak Türkiye’den gerçekleştirilen elektrikli versiyonlara kadar geniş motor yelpazesi bulunan Yeni Fiat Doblo’nun sunduğu sürüş kalitesi ve yüksek konfor seviyesini de etkileyici buldu.

Fiat Doblo’nun Kazandığı Ödülü Fiat Ticari Araçlar CEO’su Lorenzo Sistino Aldı!

2006 yılında ilk nesil Fiat Doblo; 2008 yılında Fiat Scudo, 2009 yılında Fiat Fiorino ile bu ödülü daha önce 3 defa kazandıklarına dikkat çeken Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO’su ve aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Uluslararası Operasyonlar Yöneticisi Lorenzo Sistino ise Hannover’deki ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Yeni Fiat Doblo, daha konsept halinden itibaren yenilikçi bir araç olmuştur. Fiat Doblo ile biz, müşterilerimize bu kategorideki en ileri teknolojiyi, en düşük emisyonları ve en zengin seçenekleri sunuyoruz. Alınan uluslararası ödül, ürün yenileme kapasitemizin açık ispatıdır. Yeni Fiat Doblo’nun ödülü kazanması, sahip olduğu yenilik seviyesini sergilemenin yanında, yeni müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek adına geçirdiği değişikliklerin büyüklüğünü de ortaya koymaktadır” dedi.

Tofaş CEO’su Pandır: Fiat’ın Ticari Araç Üssü Türkiye!

Tofaş CEO’su Ali Pandır, “Tofaş olarak Bursa’daki fabrikamızda ürettiğimiz, üzerinde kaliteli Türk işçiliği ve yüksek mühendisliğinin izi olan Yeni Fiat Doblo’nun başarısı, global çapta bir ödül ile taçlandırıldı. Avrupa’da kısa sürede 60 bin adetten fazla sipariş alarak ihracatımıza büyük katkı sağlayan, Türkiye’de ise 15 bine yaklaşan müşterimizin ilk tercihi olan Yeni Fiat Doblo’nun kazandığı uluslararası ödül, otomotiv sektöründe Türkiye’nin emeğinin, bileğinin ve zekasının rüştünü ispat eden bir diğer değerli semboldür” açıklamasını yaptı. Tüm Fiat Doblo jenerasyonlarını 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de geliştirmenin ve üretmenin yanı sıra bu topraklardan dünyaya ihraç etmenin gururunu taşıyan 7 bin kişiyi aşkın dev Tofaş Ailesi’nin en mutlu günlerinden biri olduğuna dikkat çeken Pandır, “Kazanılan uluslararası ödül bir diğer anlamda da Fiat’ın tüm dünyada hafif ticari araç üssü olarak konumlandırılan Türkiye ve Tofaş’ın gücünü ortaya koymaktadır” dedi.

Türkiye’de Üretilen Hafif Ticari Fiat Modelleri’nin 3. Global Başarısı!

Tofaş CEO’su Ali Pandır, “Yeni Fiat Doblo’nun 2011 Yılının Ticari Aracı unvanına layık görülmesi, Fiat ticari araç yelpazesinin uzun zamandır ne derece güçlü olduğunun önemli bir kanıtıdır. Zira bu önemli organizasyonunun 2006 ayağında yine Bursa’da Tofaş tarafından üretilen Fiat Doblo, 2008 ayağında ise Fiat Scudo, 2009 yılında ise yine fikri mülkiyet hakkı Tofaş’a ait olan Fiat Fiorino’nun da dahil olduğu Minicargo ile aynı ödülün kazanılması, Fiat’ın ticari araç segmentinde doğru ürün yapılandırmasındaki başarıyı net biçimde göstermektedir.

Üretim kalitesiyle Fiat dünyasının içinde zirvede yer alan ve Bursa’da 42 yıl önce kurulan Tofaş’ın fabrikasında üretilen Fiat Doblo’ları dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç ediyoruz. Hafif ticari araç sınıfında evrimsel bir dönüm noktasını temsil eden ve fikri mülkiyet hakları Tofaş’ta olan Yeni Fiat Doblo, aynı zamanda bir Ar-Ge başarısıdır. Yeni Fiat Doblo’nun geliştirilmesinde Türk ürün geliştirme ve tasarım uzmanlarını aktif rol almış olup gerek Tofaş’ın ve gerekse proje kapsamındaki yerli yan sanayinin araç geliştirme kabiliyetleri arttırılarak gelecekteki yeni projelerin Türkiye’ye çekilebilmesi imkanı yükseltilmiştir” dedi.

Yeni Fiat Doblo Cargo’nun Özellikleri

Yeni Fiat Doblo Cargo, kompakt ebatlarına rağmen daha yüksek segmentlere özgü bir yük hacmi ve taşıma kapasitesine sahip, küçük van segmentindeki ilk araçtır. Aynı zamanda yakıt konusunda tutumludur ve çevreyle dosttur. Bu nitelikler Fiat Ticari Araçlar’ınn yeni modelinin, kategorisinde otomobilden türetilen modellerden gerçek anlamda ayrılan ilk ve tek araç olarak yerini almasını sağlamıştır. Bu araç, tasarım aşamasından itibaren özgün bir ticari araç olarak geliştirilmiş olup; sadece küçük bir van değil, aynı zamanda 10 gövde tipine ve çeşitli gövde tipleri, yan ve arka kapılar ile motor seçeneklerinin kombine edilmesiyle elde edilen 500’ün üzerinde versiyona bağlı olarak her türlü göreve ve farklı donanım seviyelerine uyarlanabilen tam bir hafif ticari araçtır. Yeni Fiat Doblo Cargo, yükleme – boşaltma yapmak için dur-kalkların sıkça yaşandığı şehir trafiği için de, hızlı şehirler arası seyahatler için de en ideal çözümlerin başında gelmektedir.

Ayrıca yeni Fiat Doblo, ideal kabin konforu ve sürücünün dikkatini yoldan ayırmaması için de birçok donanımı sunuyor. Bunlar arasında arka koltuklar için ayrı üfleme kanallı otomatik klima, hız sabitleyici, görüntülü park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me eller serbest (Hands-free) sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı “Blue&Me TomTom” entegre navigasyon (Yön bulma) sistemi sayılabilir. Bununla birlikte parfüm püskürtücü, iPod taşıyıcı ve kablo bağlantısı, bagajda 12V’lik priz gibi unsurlara ek olarak Combi versiyonlarında standart olarak sunulan 5 kişilik oturma kapasitesi, 7 kişiye kadar yükseltilebiliyor.

YENİ FIAT DOBLO PROJE BİLGİLERİ

Ekim 2007 tarihinde Tofaş, Fiat Auto S.p.A arasında imzalanan anlaşma ile Bursa Tofaş Fabrikasında mevcut Doblo üretiminin yerini alacak tamamen yeni bir hafif ticari aracın üretilmesi kararlaştırılmıştır. P263 olarak adlandırılan Yeni Fiat Doblo projesinin ana hatları şöyledir :

– Yıllık üretim kapasitesi 140.000 adettir.
– 8 yıl ömür öngörüsü esasına göre sözkonusu araçtan yaklaşık 1.000.000 adet üretilmiş olacaktır.
– Toplam üretimin % 30’u iç pazara verilecek olup % 70’i ihraç edilecektir. Bununla birlikte 8 yıl içinde 6.3 milyar Dolar’lık döviz girdisi sağlanacaktır.
– Proje dolayısıyla yapılan sabit kıymet ve araç geliştirme yatırımları için 425 milyon Euro harcanmıştır.
– Ürünün geliştirilmesinde ağırlıklı olarak Türk ürün geliştirme ve tasarım uzmanları çalışmış olup gerek Tofaş’ın ve gerekse de proje kapsamındaki yerli yan sanayinin araç geliştirme kabiliyetleri artırılarak gelecekte yeni projelerin Türkiye’ye gelme imkanı artırılmıştır.
– Yeni Fiat Doblo projesinin ar-ge sorumluluğuyla birlikte fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a aittir.
–  Bu proje sayesinde, Tofaş’ın 360.000 adet/yıl olan üretim kapasitesi 400.000 adet/yıla çıkarılmıştır.
–  Projenin yarattığı istihdam hacmi hem mavi hem beyaz yakalı olarak yaklaşık 1500’dür. Buna yan sanayi, bayi ve diğer tedarik zincirindeki diğer halkalar da ilave edildiğinde yaratılan istihdam yaklaşık 9.000 adede ulaşmaktadır.
–  Yeni Fiat Doblo projesinde 120 Türk yan sanayi firması çalışmaktadır.
–  Yeni Fiat Doblo ile ilgili 20 patent başvurusu yapılmıştır.
–  Yeni Fiat Doblo projesinde yakın gelecekte üretilecek diğer versiyonları ile birlikte 11 adet ayrı alt proje barındırmaktadır. Aracın benzinli ve dizel motorlar dışında doğalgazla çalışan (CNG) hibrid modeli de üretilmektedir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com