Gösterim: 784
Eklenme: 2 Mart 2009
Saat: 14:48
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat Doblo

Türk Otomotiv Sanayi’nin öncü üretici kuruluşları arasında yer alan ve global anlamda 5 önemli markayı Türkiye’de tek çatı altında temsil eden Tofaş, 2008 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 554.5 milyon Amerikan Doları tutarında ihracat ile OSD tarafından Altın Plaket ile ödüllendirildi! Geçtiğimiz günlerde tüm Fiat Grubu Fabrikaları içinde en yüksek kalite ve performansı sergileyerek, WCM’de “Gümüş” seviyeye yükselen ilk ve tek Fiat üretim tesisi ünvanına sahip olan Tofaş’ın Bursa fabrikasında Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle üretilen Minicargo projesinin Fiat markalı yüzünü temsil eden Fiorino, Fiat Doblo, Fiat Linea, Fiat Albea ve Palio Sole modelleri ihracat başarısında büyük rol oynadı.

2008 yılında bir önceki döneme göre Minicargo projesinin etkisiyle ihracat gelirlerini % 48.9 oranında artırarak 210 bin adet binek otomobil ve hafif ticari araç ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlayan Tofaş’ın CEO’su Ali Pandır, “2009 yılında alternatif satış alanları yaratmak ve etkin işletme sermayesi yönetimiyle şirketimizi ve paydaşlarını gelecek yıllara daha kuvvetli bir şekilde taşımak hedefimiz, tüm çaışanlarımızın bu hedefe ulaşmada katkısı bizim için büyük önem arz etmektedir” açıklamasını yaptı.

2009 yılında Tofaş, 2008 yılında küresel ekonomik durgunluğa rağmen gerçekleştirdiği 2 milyar 554.5 milyon Amerika Doları tutarında, 210 bin adetlik binek otomobil ve hafif ticari araç ihracatıyla OSD tarafından “Altın Plaket” ile ödüllendirildi. Tofaş CEO’su Ali Pandır, OSD’nin ödül plaketini düzenlenen özel bir törende Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Zafer Çağlayan’dan aldı. OSD’nin ödülünün kendileri için önemli bir motivasyon olduğunun altını çizen Tofaş CEO’su Ali Pandır, “Fiat Grubu’nun küresel anlamda 170’i aşkın fabrikası içinde WCM (World Class Manufacturing-Dünya Klasında Üretim) denetimlerinde “Gümüş” seviyeye ulaşan ilk ve tek fabrika olmayı başardık. “Bronz” seviyeden “Gümüş”e ulaşmak için önemli miktarda maliyetlerimizi iyileştirirken, elde edilen bilgilerin fabrikanın tümüne yaygınlaştırılmasını, yeni kayıp ve israfların bulunarak tanımlanmasını ve bunları iyileştirmek için aynı zamanda ilave knowhow üretilmesini sağladık. Tüm bu çalışmalar sonucunda TOFAŞ olarak Kasım 2007’de 53 puan ile ulaştığımız bronz seviyeden sonra ciddi bir disiplin içinde yaptığımız yetkinlik iyileştirici çalışmalar sonrasında, Mart 2009’da 62 puan ile gümüş seviyesine ulaştık. Böylesi bir dönemde OSD’nin verdiği ihracat ödülü de bizler için ilave bir motivasyon, ayrı bir gurur kaynağı oldu” açıklamasını yaptı.

Tofaş’ın OSD tarafından da ödüllendirilen ihracat gücüyle ilgili görüşlerini de dile getiren Ali Pandır, “2008 yılının 2. yarısında özellikle ana ihracat pazarlarımız olan Güney Avrupa ülkelerinde başlayan talep daralmasına ve güçlü ekonomik yavaşlamaya rağmen 2008 yılı ihracat gelirlerimizi bir yıl öncesine kıyasla % 48.9 artırdık. Bunda hem ülkemizde hem de ihraç pazarlarımızda yeni bir segment yaratan ve güçlü bir ürün olduğunu yıl boyunca kazandığı uluslararası ödüllerle de ispat eden Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle üretilen Fiat Fiorino’nun (üç markaya üretilen Minicargo Projesi’nin) büyük etkisi oldu. Geçtiğimiz yıl 152 bin adet hafif ticari araç ve 58 bin adet binek otomobil ihracatı gerçekleştirdik. 2009 yılında da etkis,ini sürdüren krize rağmen ihracat gelirlerimizi 2008 yılı seviyesinde tutmayı hedefliyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıl Tofaş’ın ihracat yaptığı 71 adet farklı pazar arasında Fransa ve Rusya’nın ön plana çıktığını ileten, İtalya ve İngiltere gibi ülkelere yapılan ihracatta da dengeli bir başarı elde ettiklerinin altını çizen Pandır, bugüne kadar Tofaş’ın hiç girmediği pazarlara da bu zorlu dönemde girmek için önemli aşamalar kaydettiklerini vurguladı.

Etiketler:
Kategori: Haberler, Markalar, Sektörel Haberler
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com