Gösterim: 1.010
Eklenme: 21 Nisan 2010
Saat: 13:48
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Opel Meriva

Opel Meriva özellikle üç farklı sırt/bel dostu özelliği bulunması nedeniyle AGR onayını aldı:
1. FlexDoors kapıları,
2. Arka koltuklar için FlexSpace oturma konsepti,
3. Pratik olduğu kadar ergonomik olan FlexFix bisiklet taşıyıcısı.

Otomotiv endüstrisinde sadece ergonomik ön koltuklarla kısıtlı olmayan bu sertifikaya sahip olmak önem taşıyor çünkü toplumunun önemli bir bölümünün sırt ve bel şikayetleri bulunmakta (Almanya’da bu oran %70).

Sağlıklı sırt ve bel vakfının bilgilerine göre sırt ve bel ağrıları iş aksamalarının en büyük nedenlerinden biri. Bu yüzden özellikle büro ve çalışma ofislerinin ve otomobillerin sırt/bel şikayetleri önlemeye yönelik ergonomik tasarımlar geliştirilmesi önem taşıyor.

Bugüne kadar ön koltukları ile iki araç üreticisi AGR sertifikasına sahip oldu. Bu iki üreticiden biri Opel’dir. Ve şimdi de Opel ilk defa Meriva’nın ergonomik sistemi sayesinde tam kapsamlı AGR sertifikasına sahip oldu.

Meriva – Her sürücü için çok yönlü sırt ve bel dostu

“Human Vehicle Integration” bölümündeki Opel mühendisleri insanların arabalara inip binmesini değerlendirmişlerdir. Bunda farklı hareket tiplerini tanımlamışlardır: “Geçenler” ilk başta ayaklarını aracın içine sokarlar. “Düşenler” kendilerini aracın içine kalçalarının üzerine düşecek şekilde bırakırlar. “Engel koşucuları” sağ bacak ve kafaları ile aynı anda binerler. Yaşlı yolcular ve sırt / bel sorunları yaşayanlar hafifçe kalçaları ile koltuğa inerler ve elleriyle destek aldıktan sonra bacaklarını içeriye çekerler.

Farklı hareket tiplerinden bağımsız olarak Meriva sırt ve bel için en uygun desteği sağlar: Her dört kapının açıları da 84 derece ile ortalamanın oldukça üzerindedir. Yüksek tavan ayrıca çoğu yolcunun binerken hiç eğilmemesini sağlamaktadır.

Arka kapılar zahmetsizce ve zarif bir biniş sağlar. B kolonundaki el tutma yeri de harekete destek sağlar ve inişte yardımcı olur. Özellikle ebeveynler için FlexDoors kapıları oldukça pratiktir. Çocuklarının kemerlerini bu sayede daha rahat takmaktadırlar.

AGR sertifikalı, elektrikli ayarlı Lordoz destekli, ayarlanabilir eğimli oturma yerine sahip, aktif baş desteği ve çıkartılabilir bacak yeri ile ergonomik spor koltukları ile uzmanlar daha önce Insignia ve Astra modellerinde tanışmış ve ilk defa sertifika ile değerlendirmişlerdi. Bu araç sınıfındaki en büyük ayar kapsamıyla – 240 milimetre uzunluk ve 65 milimetre yükseklik ayarı – koltuklar tüm yapıdaki yolculara en uygun oturma pozisyonu sağlar.

FlexSpace arka koltuk konsepti ise olağan dışı çeşitlilik sağlayan Meriva’nın yolcularının rahat hissetmesini sağlayan bir tasarımdır. İç alan zahmetsizce ve koltuklar sökülmeden beş, dört, üç veya iki koltuğa çevrilebilir. İki dış koltuk 190 Milimetre ( 140 mm öne ve 50 mm arkaya ) hareket edebilirler. Ayrıca 50 milimetre yana da hareket ederek daha fazla omuz ve bacak rahatlığı sağlar.

Bisiklet sürücüleri artık arabaya taşıyıcıyı monte edip sonra bisikletlerini yüklenmek zorunda kalmayacaklardır ve bel ve sırtlarını bu sayede koruyabileceklerdir. FlexFix yere yakın bir yerden, tampondan bir çekmece gibi kolayca çıkar. Taşıyıcı iki bisiklet taşıyabilir ve kullanılmadığında neredeyse görünmez bir biçimde tekrar yerine sokulabilir. Bu sayede ne montaj için özel aletlere ne de garajda taşıyıcının konulacağı özel bir yere ihtiyaç vardır.

İç alanda Opel mühendisleri armatür panosunu hafi eğri koymuşlardır. Bu sayede vites koluna ve regülatöre daha rahat ulaşılabilir. Ergonomik olarak çok uygun yerlere yerleştirilmiş çok sayıdaki istifleme çözümleri, ki bunlara yenilikçi FlexRail sistemi de dahildir, iyi hissettirme faktörünü yükseltir ve gereksiz eğilme ve bükülmeleri önledikleri için de ayrıca bel ve sırtı korumaya yardımcı olmaktadırlar. AGR uzmanları ayrıca Meriva’nın arka yolcularına yan camlarındaki dalga şekli ile sağladıkları havadar iç alan hissini de takdir etmişlerdir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com