Gösterim: 1.432
Eklenme: 17 Ekim 2011
Saat: 16:36
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Seat Exeo

İstanbul-Antalya-İstanbul güzergahını toplamda 52.16 litre motorinle tamamlayan Erkan Altınsoy yakıt tüketimini düşürme yollarını anlatıyor.

Lastik basıncı:

Lastik basıncının düşük olması yakıt tüketimini artırır. Lastiklerin basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Lastik basıncının burada belirtilen asgari değerin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Tercihen bu değerler mümkün olduğunca üst değere yakın olmalıdır. Lastik basıncının yükseltilmesi sürüş konforunu biraz azaltabilir. Bu nedenle, araca ve yol koşullarına göre ikisi arasında bir denge kurulmaya çalışılmalıdır.

 

Havalandırma ve soğutma:

80 km/s’ye kadar hızlarda aracın camlar 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz. Daha yüksek hızlarda camlar kapatılarak havalandırma fanı kullanılabilir. Bu da yeterli değilse, klimanın mümkün olduğunca düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmelidir. Örneğin, otomatik olmayan klimalarda mavi çizgiden kırmızıya doğru mümkün olduğunca yaklaşılmalı ve aracın içi terletmeyecek en yüksek sıcaklıkta tutulmaya çalışılmalıdır. Otomatik klimalı araçlardaysa klima 23-24 °C dereceye ayarlanmalıdır. Güneş ışınlarına ve sıcaklığa, araçtaki insan sayısına göre en uygun ayar seçilmelidir.

 

Doğru vites seçimi:

Motorun özelliklerine bağlı olarak mümkün olduğunca yüksek vites seçilmelidir. Örneğin, Peugeot 407 1.6 Hdi, en yüksek torku olan 240 Nm’yi 1750 d/d’de sağlayabiliyor. Bu sayede, beşinci viteste (sadece sürücüyle) 70 km/s hızda bile zorlanmadan gidebiliyor. Vitesi seçerken aracın yük durumu, yokuş yukarı ya da aşağı gidiş gibi koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Vitesleri zamanında değiştirmek yakıt tüketimini azaltır.

 

Yokuşlar:

Yokuştan çıkış aracın düz yoldakine göre çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Yokuşlarda fazla yakıt tüketimini mümkün olduğunca azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak ve yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir (koşullar elverdiğince). Yokuştan inişteyse, yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtın tamamen kesilmesini sağlar. Motor, çalışması için yakıt gerekmediğini algılayarak yakıtı tamamen keser ve bu sayede eğime bağlı olarak sıfır yakıt tüketimiyle inmek mümkün olabilir. Yokuşun dikliğine ve trafik durumuna bağlı olarak aracın hızını azaltmak ya da yükseltmek için vites düşürülebilir ya da yükseltilebilir.

 

Devir aralığı:

Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. “Tork grafiği” adı verilen grafiklerde motorun hangi devirde ne kadar tork sağladığı gösterilir. Torkun yüksek olduğu devirler aracın daha verimli ve ekonomik (aynı zamanda performanslı) kullanılabileceği devirlerdir. Örneğin, modern binek otomobillerinde kullanılan dizel motorların en verimli ve en yüksek performanslı olduğu devirler (motordan motora değişmekle birlikte) 1600-3000 d/d arasıdır (Peugeot 407 1.6 Hdi). Bu da şu anlama gelir; herhangi bir viteste 3500 d/d’de gitmektense, vites büyütüp 2000-2500 d/d civarında gitmek, hem performans açısından (istendiğinde hızlanmak açısından) hem de yakıt tüketimi açısından çok daha verimlidir. Benzinli motorlar (atmosferik emmeli olanlar) en yüksek torkunu çoğunlukla 3500-4000 d/d’de sağlar. Ama benzinli motorların da en ekonomik olduğu devirler 2000-3000 d/d arasıdır.

 

Şehir içinde:

Şehir içi en çok yakıt tüketilen yol türüdür. Öndeki araçlarla belli bir mesafe bırakarak ve öndeki trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazı daha erken bırakmak ve tüketimi azaltmak mümkündür. Frene her bastığımızda verdiğimiz gazın boşa gittiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle sürücünün çok hafif bir sağ ayağa sahip olması çok önemlidir. Trafik ışıklarının kırmızı olduğu görüldüğünde uzaktan gazı bırakmak ve vitesle yavaşlamak yakıt tüketimini azaltır. Şehir içindeki trafik ışıklarının birçoğunda artık yeşil ışığın kaç saniye sonra yanacağı gösteriliyor. 25 saniyeden fazla bir süre varsa, motoru durdurmak ve 2-3 saniye kala çalıştırmak yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur.

 

Şehir dışında:

Yol boş olduğunda en yüksek viteste ve mümkün olduğunca düşük bir devirde gitmek yakıt tüketimini en aza indirir. Hız arttıkça yakıt tüketimi de yükselir. Örneğin, bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s’ye göre neredeyse iki kat fazladır. Otoyolda giderken 130 km/s yerine 110 km/s ile gitmek her 100 km’de % 15-20 tasarruf sağlayabilir. Gideceğiniz 100 km’lik mesafeye sadece 8 dakika sonra ulaşmış olursunuz. Şehirlerarası yollarda yol boş olduğunda sabit hızda gitmek yakıt tüketimini azaltır. Sürekli olarak gaz verip bırakarak hızlanmak ve yavaşlamak yakıt tüketimini artırır.

 

Yol bilgisayarı:

Yol bilgisayarı herhangi bir andaki yakıt tüketimini gösterir. Yol bilgisayarının yardımıyla motor devrini ve vites seçimini en düşük tüketime göre ayarlamak mümkündür. Yol bilgisayarı yakıt tüketiminin azaltılmasında çok faydalı bir cihazdır. Dolayısıyla yarış pisti ortamında Michelin lastikler ile en yüksek performansı sağlarken motor torkunun kontrol edilmesi için anahtar bir fonksiyon olan “çekiş kontrolü” anlamında yüksek bir performans bekleniyor.

 

Hız sabitleyici:

Araçta varsa hız sabitleyiciyi kullanmak otoyolda yakıt tasarrufu sağlayabilir. Ayrıca sürücünün sağ bacağının da daha az yorulmasını sağlar. Peugeot, yakıt ekonomisi ve dolayısıyla çevreye verilen zararın azaltılması konularında çalışmalarını durmaksızın sürdürüyor. Ayrıca, 01 Ocak 2008 itibariyle tüm otomotiv markalarının zorunlu olarak Avrupa Standartlarına uygun olarak hazırlanacak olan her araç için yakıt ekonomisi etiket, kılavuzu ve posterleri bayilerinde yerini alacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com