Gösterim: 2.707
Eklenme: 22 Şubat 2006
Saat: 18:06
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Aveo Sedan

Aveo Sedan, Bupyong, Kore’deki yeni GM Tasarım Merkezinde tasarlanmış olan ilk otomobil ünvanının sahibidir. Yeni Aveo Sedan, aynı zamanda, Avrupa’ya 2006 yılında gelecek olan iki tamamen yeni modelin öncüsü olacak ve yıl içerisinde ilk kez dizel motorları da sunacak olan bir ürün atağının da başlangıcını simgelemektedir.

Chevrolet Türkiye yetkilileri,: “Chevrolet markamız Türkiye pazarına girdiği Şubat 2004’den itibaren çıkışını sürdürmektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni ürünler ve yeni teknoloji ile daha da ileri aşamada bir artış bekliyoruz” şeklinde görüşünü belirtmiştir.

Yeni Chevrolet Aveo Sedan, günümüz pazarında beş kişiye kadar yolcuyu ve onların bagajlarını rahat bir şekilde taşımak için en erişilebilir seçeneklerden biridir. Özellikle çocuklu aileleri hedeflemektedir ve bu nedenle de hatchback modelleri serisini tamamlamaktadır.

Uyumlu orantılar tasarımın güçlü bir özelliğidir

Yeni Aveo Sedan’ın dengeli orantıları, güçlü bir görünüm oluşturmaktadır. Boyutlarına bakıldığında, Yeni Aveo Sedan sınıfının en uzun ve en büyük aracı niteliğindedir. Yeni Aveo Sedan 4.310 mm uzunluğunda, 1.710 mm genişliğinde ve 1.505 mm yüksekliğindedir .

Bunun net sonucu, dinamik olarak yükselen yan çizgisi, daha belirgin omuzları ve yeniden tasarlanmış 15 inç tekerlekleriyle vurgulanan, çok daha gergin görünümlü bir siluettir. Arka kısımda, otomobilin tüm genişliği boyunca yer alan dekoratif bant ve spoyler ağzı, Yeni Aveo Sedan’ın daha dolgun görünümünün altını çizerken iz genişliğini 20 cm artırmaktadır. Markanın kendine güveninin ve yeni tasarım çizgisinin en görünür ifadesi otomobilin ön kısmıdır. Buradaki en çarpıcı özellikler, motor kaputunun içine doğru iyice çekilmiş üç boyutlu farlar ve ön kanatçıklar ile geniş krom bantlara sahip ızgaradır.

Şık bir tasarıma sahip iç mekanda ferah bir hacim

2.480 mm’lik aks mesafesiyle, yeni Chevrolet Aveo Sedan sınıfının bu bağlamda ilgi çeken araçlarından biri konumuna ulaştı. Bu gerçek, özellikle geniş iç mekanında iyice yansıtılmış durumda. Ayrıca, bagaj taşıma kapasitesine bakıldığında, Yeni Aveo Sedan’ın bagajının gerçekten de 400 litrelik bir hacmi içermektedir (VDA standardına göre). Arka koltuk arkalığını yatırarak düzleştirdiğinizde, bu kapasite daha da genişlemektedir.

Gösterge paneli, dört krom çerçeveli yuvarlak gösterge ile çarpıcı hava çıkışlarına, tamamen entegre bir ses ünitesine ve klima için geniş ve kullanımı kolay döner düğmelere sahip bir orta konsoldan oluşmaktadır. Plastik yüzeylerin teknik yapısı ile gösterge panelinin ve kapı astarının üst kısmının verdiği yumuşak dokunuş hissi özellikle hoştur. Parlak ve iki renkli tasarım, bir bütün olarak iç mekanın yarattığı, dostça ve davetkar izlenime önemli ölçüde katkı yapmaktadır.

Yeni gövde yapısı yolcu güvenliğini ve konforunu artırmaktadır

Yeni Aveo Sedan’ın gövde yapısı da tamamen geliştirilmiştir. Üç açıkça tanımlanmış yük yolu, bir ön çarpışma durumunda kuvvetleri emmektedir. Bunlar, yolcu hücresinin yeni yapısı üzerinde geniş bir alanda desteklenmektedir. Buradaki yeni bir özellik, özellikle bir çarpışma durumunda önemli bir rol üstlenen B sütununda, yüksek dayanımlı çeliğin kullanımıdır. Sürücü ve ön yolcu koltuğu için hava yastıkları ile iki yan hava yastığı standarttır.

Modern motorlar, iyi bir sürüş rahatlığı ve yüksek aktif güvenlik

Chevrolet Yeni Aveo Sedan için hafif alaşımlı silindir başlıklarına sahip iki dört silindirli benzinli motor seçeneği bulunmaktadır. Daha küçük olan motor 1.150 cm³ ile tam olarak 53 kW/72 hp güç üretmektedir ve 4.400 devirde (rpm) 104 Nm maksimum torka sahiptir. Standart olarak beş ileri düz şanzıman ile pazara sunulacak Yeni Aveo Sedan 1.2, sıfırdan 100 km/saat hıza 13,7 saniyede ulaşmakta olup otomobili 157 km/saat maksimum hıza çıkarabilmektedir. Ortalama yakıt tüketimi (MVEG) 100 km.de 6,4 litredir.

1.4 litrelik motor (beş ileri düz şanzımana alternatif olarak dört ileri otomatik şanzıman ile de sunulmaktadır) doğal olarak yolda daha büyük bir dinamikliği getirmektedir. Dört silindir ve iki üstten kam miline sahip dört valf ünitesi 1.399 cm³ gibi bir kapasiteden 6.200 devirde (rpm) 69 kW/94 hp gibi bir güç üretmektedir. 176 km/saat maksimum hızı (otomatik versiyon: 170 km/h) ile 100 km’de 6,7 litrelik (7.0 l) ortalama yakıt tüketimi, bu motorla dinamizmin ekonomik bir maliyete gelebildiğini göstermektedir. Aveo 1.4, rölanti durumundan 100 km/saat hıza 11,1 saniyede (11,9 saniye) ulaşmaktadır.

İyi sürüş konforu ve yüksek aktif güvenlik, Chevrolet Yeni Aveo Sedan’ın ön kısımda McPherson süspansiyon gergi koluna ve arka aksta tork çubuğuna sahip modern şasi tasarımı ile sağlanmaktadır. Başka bir üstün özelliği de, önde 1.450 mm ve arkada 1.430 mm olan – bu sınıf için oldukça geniş – iz genişliğidir. Standart kremayerli hidrolik direksiyon, hıza bağımlıdır ve sürücüye direksiyonda hassasiyet izlenimini vermektedir. Dönüş çapı sadece 10,5 m olduğundan, önden çekişli Aveo Sedan ile çok küçük bir alanda manevra yapmak özellikle kolaydır. Her iki model de, standart dört kanal ABS ile önde içten havalandırmalı disk frenlere (çap:236 mm) ve arkada sabit kampana frenlerine (çap:200 mm) sahip modern fren aksamı ile donatılmıştır.

Tasarım ve karoseri

Tamamen gelişmiş, dinamik kompakt sedan

# Modern tasarım yöntemleri ve bunun doğurduğu anlamlı tasarım dili
# Yüksek kaliteli malzemelerin şekillendirdiği iç mekan
# Dengeli ve yeni karoseri yapısı yolcu güvenliğini ve konforunu arttırmaktadır

Daha sportif, daha şık ve daha kaliteli: Yeni Chevrolet Aveo Sedan’ın tasarımcıları, çalışmaya başladıklarında kendilerine açık hedefler koymuşlardı. Yeni Chevrolet Aveo Sedan, birçok Avrupa ülkesinde zaten pazarlanmış olan önceki modele oranla çok daha büyümüş görünüyor. Gövdenin tüm boyutlarında değişen oranlarda büyüme var. Yeni Aveo, 4,310 mm uzunluğunda (artı 75 mm), 1,710 mm genişliğinde (artı 40 mm) ve 1,505 mm yüksekliğinde (artı 10 mm). Bunun net sonucu, dinamik olarak yükselen yan çizgisi, daha belirgin omuzları ve aracın gövde renginde boyanmış kapı eşikleri ile çok daha gergin görünümlü bir siluettir. Genel görünüm, dışarı çekmeli geniş kapı kolları ve yeni tasarlanan 15 inçlik jantlar gibi çekici ayrıntılarla geliştirilmiştir. Arka kısımda, otomobilin tüm genişliği boyunca yer alan dekoratif bant ve bagaj kapağının kenarındaki fazla iddialı olmayan spoyler ağzı, Yeni Aveo Sedan’ın daha büyümüş görünümünün altını çizerken iz genişliğini 20 cm artırmaktadır. Arka lambalar da en az öndeki farlar kadar çarpıcı bir görünüme sahiptir.

Markanın kendine güveninin ve yeni tasarım çizgisinin en görünür ifadesi, otomobilin keskin çizgilerine sahip ön kısmıdır. Buradaki en göz alıcı özellikler, motor kapağının içine doğru iyice çekilmiş üç boyutlu farlar ve ön kanatçıklar ile geniş krom bantlarla çevrelenmiş ızgaradır. Chevrolet amblemini taşıyan krom kaplamalı çapraz çubuk, merkezdeki en dikkat çeken kısımdır. Yeni Aveo Sedan’ın ön kısmındaki bu görsel elemanlar, motor kaputunun V-biçimindeki profil kenarlarının çarpıcı görünümü ile birlikte bir dinamizm duygusu da yaratmaktadır. Bunlar tek parça gibi duran tamponlara kadar uzanmakta ve siyah-çerçeveli yuvarlak sis farları ile birleşerek Yeni Aveo Sedan’ın sportif görünümünü vurgulamaktadır.

Cömert iç mekan ve yüksek-kaliteli malzemeler

Cömert boyutları ve 2,480 mm’lik aks mesafesiyle, Yeni Chevrolet Aveo Sedan açık bir biçimde sınıfının en büyüğü olma iddiasını ortaya koymaktadır. Genişletilmiş dış boyutları ferah iç mekanına da yansıtılmıştır. Örneğin Yeni Aveo Sedan, ön kısımda 1,362 mm ve arka kısımda 1,340 mm olan omuz boşluğu ile segmentindeki standardı oluşturmaktadır. Ön kısımdaki 1,048 mm (arka kısımda 898 mm) ayak boşluğu ve 998 mm (950 mm) baş boşluğu ile de istatistikleri zorlamaktadır. Bagaj taşıma kapasitesine bakıldığında da, Aveo Sedan bagaj bölmesinin kapasitesi 20 litrelik artışla 400 litreye çıkarıldığı görülmektedir (VDA standardına göre). Arka koltuk arkalığını yatırarak düzleştirdiğinizde, bu kapasite daha da genişlemektedir.

Yeni Aveo Sedan’ın iç mekanı şık ve rahattır. Plastik yüzeylerin teknik yapısı ile gösterge panelinin ve kapı astarının üst kısmının verdiği yumuşak dokunuş hissi özellikle hoştur. Kullanılan malzemeler, koltukların kumaşlarında olduğu gibi çok kalitelidir. Parlak ve iki-renkli tasarım, bir bütün olarak iç mekanın yarattığı, dostça ve davetkar izlenime önemli ölçüde katkı yapmaktadır.

Gösterge paneli, tamamen yeniden tasarlanmıştır. Panel, dört krom-çerçeveli yuvarlak gösterge ile çarpıcı hava çıkışlarına, tamamen entegre bir ses ünitesine ve klima için geniş ve kullanımı kolay döner düğmelere sahip bir orta konsoldan oluşmaktadır. Dört yuvarlak gösterge arasında yol bilgisayarının bilgi ekranı da yer almaktadır. Yolcu hava yastığı artık görünmeyecek şekilde gösterge paneline yerleştirilmiş olup, istenildiğinde, devre dışı bırakılabilmektedir. Sportif direksiyon simidine gizlenmiş sürücü hava yastığı standart olarak ve yolcu ile iki adet yan hava yastığı opsiyonel olarak sunulmaktadır. Bu özellikler, emniyet kemeri gerdiricileri ile tamamlanmaktadır.

Yeni gövde yapısı yolcu güvenliğini ve konforunu artırmaktadır

Yeni Aveo Sedan’ın gövde yapısı da tamamen geliştirilmiştir. Üç açıkça tanımlanmış yük yolu, bir ön çarpışma durumunda gelen kuvvetleri emmektedir. Bunlar, yolcu hücresinin yeni yapısı üzerinde geniş bir alanda desteklenmektedir. Buradaki yeni bir özellik, özellikle bir çarpışma durumunda önemli bir rol üstlenen B sütununda, yüksek-dayanımlı çeliğin kullanımıdır. Koruma kapılardaki uzunlamasına takviyelerle optimize edilmektedir. Bununla birlikte, burkulmaya karşı çok daha dayanımlı olan gövde sadece kullanıcıların korunmasına yardımcı olmakla kalmamakta, rahatlıklarına da katkıda bulunmaktadır. Cömert yalıtımlı halı paketi ile birlikte, otomobilin iç kısmında çok daha iyi bir gürültü koruması sağlanmaktadır.

Motorlar ve şasi

Modern şanzıman ile, iyi bir sürüş konforu ve yüksek aktif güvenlik

# Yeni Chevrolet Aveo Sedan 1.2 72 beygir ve 1.4 16V 94 beygir gücündeki motor seçenekleri
# Beş ileri düz ve dört ileri otomatik şanzıman
# Tüm versiyonlarda standart dört kanallı ABS

Yeni Chevrolet Aveo Sedan, hafif alaşımlı silindir başlıklarına sahip iki değişik dört silindirli benzinli motor seçeneğiyle sunulacaktır ve Euro 4 emisyon standardı ile uyumludur. Küçük motor 1.150 cm³ ile tam olarak 72 beygir güç üretmektedir ve 104 Nm maksimum torku 4.400 devirde (rpm) vermektedir. Bu motor (silindir çapı/strok: 68.5/78.0 mm), modern bir çok noktadan enjeksiyon ünitesiyle donatılmıştır. Standart olarak beş ileri düz şanzıman ile üretilen Yeni Aveo Sedan 1.2, sıfırdan 100 km/saat hıza 13,7 saniyede ulaşmakta olup otomobili 157 km/saat maksimum hıza çıkarabilmektedir. Ortalama yakıt tüketimi (MVEG) 100 km.de 6,4 litre olup 45-litrelik yakıt deposuyla 700 km yol yapılabilmektedir.

1.4 litrelik motor (beş ileri düz şanzımana alternatif olarak, Japon şanzıman uzmanı Aisin firması tarafından geliştirilen dört ileri otomatik şanzıman ile de sunulabilmektedir) doğal olarak yolda daha dinamik bir sürüş performansı sağlamaktadır. Dört silindir ve iki üstten kam miline sahip dört valf ünitesi 1.399 cm³ gibi bir kapasiteden 6,200 devirde (rpm) 94 beygir gibi bir güç üretmektedir. Söz konusu 1.4litre’lik motor (silindir çapı/strok: 77.9/73.4 mm), 130 Nm maksimum torkuna 3,400 devirde (rpm) erişmektedir. Motor, değişken emme sisteminin özellikle yüksek hava verimi sağlaması ve bu nedenle düşük motor hızlarında yüksek torka ulaşabilmesi özelliğinden ötürü düşük devirlerde (rpm) de iyi yanıt vermektedir. 176 km/saat maksimum hızı (otomatik versiyon: 170 km/h) ile 100 km’de 6,7 litrelik (7.0 l) ortalama yakıt tüketimi, bu motorla dinamizmin ekonomik bir maliyete gelebildiğini göstermektedir. Aveo Sedan 1.4, rölanti durumundan 100 km/saat hıza 11,1 saniyede (11,9 saniye) ulaşmaktadır.

İyi sürüş konforu ve yüksek aktif güvenlik, Yeni Chevrolet Aveo Sedan’ın ön kısımda McPherson süspansiyon gergi koluna ve arka aksta tork çubuğuna sahip modern şasi tasarımı ile sağlanmaktadır. Başka bir üstün özelliği de, önde 1.450 mm ve arkada 1.430 mm olan – bu sınıf için oldukça geniş – iz genişliğidir. Bu ve ön tekerlek süspansiyonunun çapraz elemanına monte edilmiş direksiyon dişlisi, hassas ve atak sürüş özelliğine katkıda bulunmaktadır. Standart kremayerli hidrolik direksiyon, hıza bağımlıdır ve sürücüye direksiyonda hassasiyet izlenimini vermektedir. Dönüş çapı sadece 10,5 m olduğundan, önden çekişli Yeni Aveo Sedan ile çok küçük bir alanda manevra yapmak özellikle kolaydır.

Döşeme seçeneğine bağlı olarak, Yeni Aveo Sedan üç farklı jant/lastik kombinasyonuyla sunulmaktadır: 155/80 R 13 lastiklere sahip 13 inç, 185/60 R 14 lastiklere sahip 14 inç veya 185/55 R 15 lastiklerle 15 inç jant seçenekleri. Daha geniş olan iki jant, hafif alaşımlı olarak da mevcuttur. Her iki model de, standart dört kanal ABS ile önde içten havalandırmalı disk frenlere (çap:236 mm) ve arkada sabit kampana frenlerine (çap:200 mm) sahip modern fren aksamı ile donatılmıştır.

Yeni Chevrolet Aveo Sedan Türkiye pazarına 1.2 72 beygir ve 1.4 16V 94 beygir gücündeki motor seçenekleri ile sunulacaktır.

Pazar ve model

Pratik, kompakt ve şık Yeni Aveo Sedan

# Makul bir fiyata daha gelişmiş ve sınıfının ötesinde donanım seviyesi
# Sedan otomobiller Kalos/Aveo model serisinin yüzde 43’ünü oluşturuyor

Yeni Chevrolet Aveo Sedan beş kişiye kadar yolcuyu ve bunların bagajlarını rahat bir ortamda taşımanın kuşkusuz en ekonomik yollarından biridir. Arka kısımdaki ilave hacim, onu başarılı kardeş modellerinden – üç ve beş kapılı Kalos’lardan – ayıran temel unsurdur. Yeni modelin hedef grubu da farklıdır ve genellikle tek otomobili olan çocuklu aileler hedeflenmektedir. Öte yandan, hatchback versiyonu da, sıklıkla ya ikinci bir otomobil ya da aile yuvasından uçmak üzere olan gençlerin otomobil kullanmaya başladıkları araç olarak kullanılmaktadır.

Chevrolet, otomobil pazarının henüz gelişmekte olduğu ve birçok ailenin tek bir otomobile sahip olmak için bile çok çalışmasının gerektiği ülkelerde, özellikle Aveo Sedan için iyi bir gelecek görmektedir. Daha olgun pazarlardaki otomobil alıcılarında, ayrı bagaj bölmesine sahip olmanın pratik yanını algılayan daha pragmatik bir bakış açısı eğilimi hakimdir. Bu tür müşteri, örneğin klasik Sedan biçiminin küçük otomobil segmentinde her zaman önemli rol oynadığı İspanya’da özellikle yaygındır.

Yeni Chevrolet Aveo Sedan da bir istisna olmayacaktır. Chevrolet pazarlama uzmanları, Rusya, Macaristan, Polonya, Türkiye, İspanya ve Güneydoğu Avrupa diye adlandırdığımız bölgenin Yeni Aveo Sedan için ana pazarlar olmalarını beklemektedir.

Chevrolet Avrupa ise , geçen yıl Kasım ayı itibariyle 200.000 barajını aşmıştır. İlk onbir ay içerisinde Avrupa çapında yapılan 200.400 yeni kayıtla; papyonlu marka, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 26,7 oranında bir artış kaydetmiş olmaktadır. Batı Avrupa’daki pazar payı yüzde 0,9 iken, Orta ve Doğu Avrupa’daki pazar payı, yüzde 2,2 ile bunun iki katından fazladır.

Bir bütün olarak bakıldığında, yeni Chevrolet Aveo Sedan tüm dünyada 120 ülkede satılacaktır. 2004 yılında 91.000 araç satmış olan önceki model, 208.000 adetlik toplam Kalos/Aveo Sedan üretiminde yüzde 43’lük bir paya sahipti.

Yeni Chevrolet Aveo Sedan , kapsamlı donanım serisi ile “yolcularında bağımlılık yaratma potansiyeline sahip küçük sedan” olmak iddiasının da altını çizmektedir. Aveo Sedan , ülke ve donanım düzeyine bağlı olarak, aşağıdaki özellikleri standart ya da opsiyonel olarak sunmaktadır:

# Otomatik vites
# Yol bilgisayarı
# Elektrikli ön ve arka camlar
# Elektrikle ayarlanan ve içe katlanan dış aynalar
# Parçalı olarak katlanabilen arka koltuklar
# Otomatik klima / Elektronik İklim Kontrolü
# Sürücü koltuğu kol dayanağı
# Uzaktan kumandalı merkezi kilit

Chevrolet Yetkilileri, bu konuda “Yeni Aveo Sedan ürün felsefemiz ile mükemmel bir biçimde uyum sağlamaktadır” diyor; “temiz, şık tasarımı ve sunduğu benzersiz hacimle, genç ailelere paralarının karşılığında daha fazla otomobil sunuyor.”

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com