Gösterim: 912
Eklenme: 2 Haziran 2006
Saat: 17:20
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Opel model serisine yeni bir aile üyesi daha katıldı: Baştan aşağı yepyeni beş-kapılı Corsa… Yeni beş-kapılı Corsa üç-kapılı modelinden belirgin şekilde farklılar taşıyor. Astra ve Astra GTC’de başarılı bir şekilde uygulanan aynı felsefe Corsa tasarımında da hayata geçirildi… Coupé’ye benzeyen üç-kapılı Corsa, kalıtımsal olarak cesur, sportif bir karakteri devralırken, beş-kapılı konsept, ideal bir aile otomobilidir. Her iki Corsa modelinin de benzersiz bir kişiliği vardır. Hem yeni model neslinin daha da artırılan iç mekan genişliği , çevik, becerikli şasi ve olağanüstü yüksek kalite seviyesi özelliklerini paylaşırken hem de üretim aşamasındaki bir otomobilde ilk kez dünya prömiyerini kutlayan esnek entegre arka taşıyıcı “FlexFix” sistem gibi akıllı fikirleri uygulamaktadırlar.

Opel; Zafira’nın “Flex7” oturma sistemi ile iç mekânda bir dönüm noktası oluşturduktan sonra, şimdi Corsa’nın arka tamponuna tam entegre esnek taşıyıcı sistem ile, dış kısımda çok-yönlü, değişken olabilme bakımından yine yepyeni bir standart yaratıyor. Tamamen geriye çekilebilir “FlexFix”, “yolda (on-board)” pratik şekilde tam işlevsellik özelliği sunar, parçaların zor ve, yorucu bir şekilde monte edilmesi, sökülmesi veya saklanması ihtiyacını ortadan kaldırır. Yeni üç ve beş-kapılı Corsa modeller, 20 – 30 Temmuz tarihleri arasında Londra’da yapılacak İngiliz Uluslararası Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerlerini kutluyacaklar.

Yeni Corsa, Ekim 2006 tarihinden itibaren Türkiye pazarında satışa sunulacak.

Corsa’nın başlıca özellikleri:

Tasarım: Akıcı tasarım hatları ve cesur atletik konturlar, güçlü duruş… Bütün bunları sağlayan özellikler: Büyük lâstikler (185 ebadından başlayan) ; artırılan boyutlar (uzunluk: 3999 mm, artı 183 mm / genişlik: 1707 mm, artı 61 mm / yükseklik: 1494 mm, artı 52 mm) ve daha geniş, ferah bir iç mekân; donanım seviyesine göre opsiyonel olarak maviden heyecan verici kırmızı tonlara ve lüks piyano lake satıhlara kadar tamamen yepyeni “canlı bir yaşam stili” sunan iç mekân tasarımı; ayrıca panorama sunroof.

Şasi / Motorlar: Yeni geliştirilen çevik, becerikli şasi; eğer gerekirse tüm dört tekerden frenleme sağlayan ESP; Virajda Fren Kontrolü [Cornering Brake Control (CBC)] sistemli ABS; motor hacmi 1.0 – 1.4-litre arasında, güç çıkışı 60 – 90 hp arasında değişen üç benzinli ve iki “common-rail” turbo-dizel motorlar; standart dizel partikül filtreli yeni 125 hp, 1.7 CDTI motor, geniş motor yelpazesini tamamlayacaktır. Şanzıman seçenekleri, 5 veya 6-ileri manüel şanzıman; Easytronic şanzıman ve otomatik şanzıman olarak mevcuttur.

Yenilikler, Yeni buluşlar: Dünya çapında tek, bir eşi benzeri daha olmayan, esnek entegre taşıyıcı sistem “FlexFix” gibi akıllı fikirler, özellikle tatil aktivitelerinde kullanmak için idealdir. [“FlexFix” sistem, Opel’in 2004 Trixx konsept otomobilindeki akıllı özelliğin bir benzeridir.] Bu sistemin kullanımı son derece kolaydır, arka alt şasiden aynı bir çekmece gibi basitçe çekip çıkartılır, iki bisiklet taşıyabilir ve kullanımda olmadığı zaman tamamen geriye çekilebilir. İki farklı yükseklik pozisyonuna ayarlanabilen “DualFloor” dengeli çift kargo tabanı, bagaj bölmesinin yatay bir şekilde bölünmesine izin verir (bagaj kapasitesi: 285 – 1100 litre) ve ayrıca arka koltuk sırtlığı aşağı katlanıp yük tabanı daha yüksek bir ayara getirildiği zaman, ön koltuk sırtlıklarına kadar dümdüz bir yük tabanı oluşturulur; bagaj bölmesi kılıfının yer tasarrufu sağlayacak şekilde saklanması için çok özel bir sistemdir. Ayrıca elektrikli – ısıtma sistemli direksiyon simidi ve halojen Sürüşe Duyarlı Farlar diğer dikkat çekici yenilikler arasında yer almaktadır.

Corsa’nın yenilikleri üzerine Görüşler

Peter Farhni, GM Türkiye Genel Müdürü: “ ‘Biz trend oluşturuyoruz.’ Yeni Corsa için parolamız buydu. Dünyada tek, bir eşi benzeri olmayan ‘FlexFix’ esnek entegre taşıyıcı sistemi sahip olduğu yenilik ve yaratıcı özelliği ile bunun güzel bir kanıtı (küçük otomobillerde de yaratıcı ve yenilikçi uygulamalar).

“Bizim için dinamikler ve işlevsellik (pratik, kullanışlı, işe yarar olma özellikleri) hiçbir zaman birbirini dışlamaz. Yeni beş-kapılı Corsamız, büyük erkek kardeşi Astra gibi, beş-kapılıya karşı üç-kapılı için dünyada tek, bir eşi benzeri daha olmayan bir tasarım sunmaktadır. Kısaca, bunlar farklı tiplerde müşteriler için kişiye özel yapılan otomobillerdir.”

“Çoğu kez küçük şeyler fark yaratır ve yaşamı kolaylaştırır.

Örneğin, Corsa’daki DualFloor sisteminin daha yüksek ayar konumu ile, otomobil bagajına büyük ve geniş eşyaların yerleştirilmesi, klasik, alçak, sabit tabanlı bir otomobilin yük tabanından çok daha kolaydır.”

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com