Gösterim: 1.665
Eklenme: 29 Mart 2007
Saat: 15:31
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
BMW 3 Serisi Cabrio

Borusan Oto, sanat hayatının 30 yılını geride bırakan Mevlüt Akyıldız’ ın modernleşme yolundaki Türkiye’ nin ironik yüzünü anlattığı resim, heykel ve cam altı eserlerini, Borusan Oto İstinye ve Borusan Oto Çankaya şubelerinde Yeni BMW 3 Serisi Cabrio’nun lansmanı eşliğinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren Borusan Oto, Mevlut Akyıldız’ı 30 yıllık çalışmalarının yanı sıra yeni eserleriyle de Borusan Oto İstinye ve Çankaya’da ağırlıyor. Her gün birebir yaşadığımız ve belki de hiç görmediklerimizi mizahi bir üslupla eserlerine konu eden sanatçı, 23-29 Mart 2007 tarihleri arasında Borusan Oto İstinye’de, 4 – 28 Nisan 2007 tarihleri arasında da Borusan Oto Çankaya’da gerçekleştirilecek olan “a la Turkey” Sergisi’nde 1976-2006 yılları arasında yaptığı resim, heykel ve cam altı eserlerini sergileyecek.

Sergide sadece Mevlut Akyıldız’ın ilkleri yer almayacak. Tamamen yenilenen BMW 3 Serisi Cabrio da ilk olarak “a la Turkey” sergisinde tanıtılacak. Katlanabilen metal tavan konseptine sahip 4 kişilik BMW 3 Serisi Cabrio, karakteristik tasarımı, tamamen yeni geliştirilen motor seçenekleri ve açık hava keyfini doyasıya yaşatan sürüş keyfi ile sergiden kısa bir süre sonra Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’ndaki yerini alacak.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze, çağdaşlaşmak için modernizmi kullanan Türk kültürünün garip hallerini yorumlayan Mevlut Akyıldız, “a la Turkey”i 13 farklı konsept üzerine oturtuyor. “Yeni Saraylılar”, “Zamparalık hikayeleri”, “Türk mutfağı”, “Yerli malı yurdun malı” ve “Deli saraylılar” gibi temalar çevresinde kurgulanan sergi, doğunun gelenekselliği ve batının modernliği arasındaki çizgide yer alan Türkiye’nin ve Türk insanının ciddi ama bir o kadar da gülünç yansımalarını sanatseverlerle buluşturacak.

Yüzyıllardır süregelen kültür birikimini Türkiye mozaiğinde sanatsallaştıran Mevlut Akyıldız, günlük hayatımızda konusu geçen durumları eserlerine yansıtırken yüzlerdeki tebessüm eksik olmuyor. “Ayva tatlısı”, “Kadın budu” ve “İmam bayıldı” gibi geleneksel yemeklerin mizahi hallerinin yanı sıra, deyim ve atasözlerinden esinlenilmiş yapıtlar, Borusan Oto İstinye ve Çankaya çatısı altında sergilenecek.

Borusan Otomotiv Marka Elçisi Yonca Ebüzziya’ nın öncülüğünde hazırlanan Mevlut Akyıldız sergisi, toplumsal durumlar ve sosyal çelişkilerin yer bulduğu eserleri ile sanat severlere keyifli izlenimler bırakıyor.

Mevlut Akyıldız’ın sergi süresince satışa sunulacak kitaplarının satışından elde edilecek gelirin yarısı ARALIK Derneği’ne aktarılacaktır.

Mevlut Akyıldız

1956 Ankara’da doğdu
1973 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümüne girdi
1976 Milliyet Sanat Dergisi Karikatür Yarışması 2.lik ödülü’nü kazandı
1981 Neşet Günal atölyesinden mezun oldu
1981 Galata Sanat Galesi’nden ilk kişisel sergisini açtı
1991 Turun Taiteilijaseura Galeria, Turku, Finlandiya’da kişisel sergini açtı
1996 Mellina Galeri, Drama, Yunanistan’daki kişisel sergisini açtı
1997 Galerie Paradoxe, Strasbourg, Fransa’da kişisel sergisini açtı
2001 The Gallery at the Marmara-Manhattan, New York USA’deki kişisel sergisini açtı

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com