Gösterim: 751
Eklenme: 10 Aralık 2009
Saat: 14:22
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Fiat Doblo

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen hafif ticari araç segmentinin ödüllü temsilcisi Fiat Doblo’nun yeni nesli, 2010 yılının Şubat ayından itibaren ülkemiz yollarına çıkmaya başlayacak. Ulusal pazarda 220 bin adete yaklaşan satış başarısı gösteren ve 2000 yılından bu yana 1 milyon adete yakın toplam üretimiyle dikkat çeken Fiat Doblo’nun yeni nesli, gerek İtalyan estetik anlayışını yansıtan tasarımı, gerek sınıf standartlarını aşarak binek otomobil konforu sunan ve teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Tofaş’ın Bursa’deki fabrikasındaki bantlardan inerek tüm dünyayı fethetmeye hazırlanan yeni Fiat Doblo, yılda 120 bin adetten fazla üretilerek 50’den fazla ülkeye ihraç edilecek. Tofaş CEO’su Ali Pandır, hem üretimine hem ihracatına start verilen yeni Fiat Doblo’nun 2010 yılının Şubat ayında hem Cargo hem Combi karoser seçenekleriyle Türkiye’de satışa sunulacağını açıkladı.

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında 2000 yılından bu yana 1 milyon adete yaklaşan üretimiyle dikkat çeken Fiat Doblo’nun yeni nesli, uzun süredir Türkiye ve İtalya başta olmak üzere birçok ülkede devam eden kapsamlı test ve geliştirme sürecinin ardından resmen tanıtıldı. Mevcut Fiat Doblo modelinden tamamen farklı olarak, yepyeni bir platform üzerine sınıfının konfor ve müşteri beklentileri göz önüne alınarak sıfırdan geliştirilen Türkiye’nin gururu yeni Fiat Doblo, 450 milyon Euro’luk bir yatırımla Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasının bantlarından inmeye hazırlanıyor. Fikri mülkiyet hakları Minicargo projesinde olduğu gibi Tofaş’a ait olan yeni Fiat Doblo, 2010 yılının Şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Yeni Platform, Şık Tasarım, Büyüyen Boyutlar!

Yeni ve modern hatlara sahip tasarımıyla dikkat çekmeyi başaran Fiat Doblo’nun Combi versiyonları, hem profilinde hem de arka bölümdeki evrimsel değişikliklere ek olarak karakterini belirleyen yeni yüz tasarımıyla da fark yaratıyor. Gövdeyle mükemmel bir şekilde bütünleşen tamponlar ve yeni tip büyük ızgara ile bombeli kaput tasarımı ile sofistike özellikleri harmanlanan yeni Fiat Doblo, belirgin tekerlek boşluk kemeri ve eğimli omuz kuşaklarıyla güçlü ve atak bir yapı sergiliyor. Bagaj kapağının temel çizgileri, kolay erişebilirliği ve oldukça geniş bagaj bölümünün boyutlarını vurgularken, D sütununa konumlandırılmış dikine arka farlar ve geniş arka cam cam, yeni Fiat Doblo’ya zerafet katıyor.

“Sınıfının en iyisi” hedefiyle yollara çıkacak olan yeni Fiat Doblo, üstünde yükseldiği yeni platformunun avantajlarını kullanıcılarına yansıtacak. 4390 mm’lik uzunluğa, 1845 mm’lik yüksekliğe ve 1832 mm’lik genişliğe sahip yeni Fiat Doblo, 2755 mm’lik aks mesafesiyle sınıfının en uzunu unvanına sahip. 790 litrelik bagaj hacmi sunan aracın ikinci koltuk sırası katlandığında ise yükleme alanı 3200 litreye kadar genişletilebiliyor. Kabin içinde 7 kişiye kadar oturma alanı sunabilen ve çok sayıda eşya saklama haznesine sahip yeni Fiat Doblo’da elektrikli arka camlardan her bir yolcu için ayrı ayrı hava üfleyebilen otomatik klimaya kadar birçok konfor unsuruna da yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo, bu özellikleriyle hem aileler hem hobi sahipleri hem de sık seyahat eden kişiler için ideal çözüm anlamına geliyor.

1 tona varan yükleme kapasitesine sahip yeni Fiat Doblo Cargo ise kübik biçimli ve etkin kullanım ve yükleme özellikleri sağlayan iç mekanı ve araç içine geçişi kolaylaştıran sürgülü yan kapılarıyla dikkat çekiyor. 2.2 metrelik iç mekan uzunluğuna, 3400 ile 4200 litre arasında değişen bagaj hacmine sahip yine Fiat Doblo Cargo, kısa ve uzun aks mesafeli van versiyonlarının yanı sıra yüksek ve normal tavanlı olmak üzere farklı karoser tipleriyle de üretilecek.

4 Motor Seçeneği ve Start&Stop Sistemi!

Yeni Fiat Doblo, ilk etapta biri benzinli ve üçü dizel olmak üzere toplam dört motor seçeneğiyle Tofaş’ın Bursa’daki WCM sürecinde en yüksek puanla ve “Gümüş Seviye” ile ödüllendirilen fabrikasının bantlarından inecek. Motor yelpazesinin tek benzinli motor seçeneğini oluşturan 1.4 litre 16 supaplı 95 HP’lik benzinli güç ünitesinin dışında Multijet teknolojili 1.3 litre 90 HP, 1.6 litre 105 HP ve 2.0 litre 135 HP’lik turbo dizel motorlar görev yapacak. 1.4 litre benzinli ve 1.3 litre 90 HP’lik Multijet dizel motorlar, 5 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken, 105 ve 135 HP’lik diğer turbo dizel motorlar ise standart olarak 6 ileri vitesli şanzımanla donatılacak. Lansmanı takip eden dönemde Fiat’ın otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sistemi Dualogic ile donatılmış bir başka turbo dizel motor seçeneği daha motor yelpazesine katılacak.

Euro 4 ve Euro 5 normlarına uygun üretilen Yeni Fiat Doblo’nun motorları otomobil rölantideyken motoru da durduran Start&Stop (Çalıştır&Durdur) mekanizmasıyla da alınabilecek. Bu teknoloji ile donatılan Doblo versiyonları şehir içinde %15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor. Son olarak, Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI – Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmektedir. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor. Gösterge paneli üzerinden takip edilebilen GSI sistemi daha verimli bir yanma performansı için vites büyütme ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültme önerisinde bulunmaktadır.

Yeni Fiat Doblo eco:Drive Sistemi’ye Donatılıyor!

Microsoft ile birlikte üretilen ve eco-Drive adı verilen yenilikçi yazılım, yeni Fiat Doblo sürücülerinin de hizmetine sunuluyor. Sistem, sürüş stilini analiz etmek için USB portundan yararlanırken böylece tüketim ve dolayısıyla emisyonlar açısından sürücünün davranışının ideal seviyeye çıkarılmasına yardım olmaktadır. Yeni Fiat Doblo’yu kullanırken aracın verimliliği ve sürüş tarzı hakkında bilgi toplayen eco:Drive sistemi, tüm verileri Blue&Me bilgi-eğlence sisteminin USB portu aracılığıyla, standart bir USB anahtarına göndererek bilgisayarda okunabilir kılmaktadır. Böylece her farklı sürüş için yakıt tüketimi ve emisyonların incelenmesi ve daha çevre dostu bir sürüş stilinin elde edilebilmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede yılda 450 TL’ye varan yakıt tasarrufu ve % 15’e varan karbondioksit emisyon azalımı mümkün olabilmektedir.

Otomobil Konforu Sunan Süspansiyon Sistemi Sadece Yeni Fiat Doblo’da!

Fiat Doblo’nun yeni nesli, bu sınıfta bir ilk olarak çift-bağlantılı tam bağımsız arka süspansiyon sistemi ile donatıldı. Bu güne kadar sadece üst sınıf otomobillerde görülen bu sistem sayesinde araç her türlü yol yüzeyi ve yük koşulunda mükemmel seviyede yol tutuşu ve sınıfının standartlarının ötesinde konforu birarada sunuyor. Ayrıca Yeni Doblo’da bu özelliklere ek olarak maksimum denge kontrolü için EBD’li ABS, yokuş kalkış yardımcısı Hill Holder ve ESP sistemlerine de yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo bu anlamda, ESP’nin tüm motor versiyonlarında sunulmasıyla bu özelliğe sahip sınıfındaki tek hafif ticari araç olarak ayrıca farklılaşıyor.

Yeni Fiat Doblo’da koruyucu güvenlik seviyesi daha da geliştirilirken, ön hava yastıkları ve yenilikçi ön yan hava yastıkları sayesinde araç, en yüksek güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte yenilikçi ön yan hava yastıkları hem baş hem göğüs için koruma sağlamaktadır. Dahası Fiat Doblo, düşük hızlı çarpışmaların sonucunda araçta meydana gelebilecek potansiyel hasar miktarını ölçen sigorta çarpışma testi değerlendirmelerinde de sınıfında liderdir. Birçok Avrupa pazarında (özellikle Almanya ve İngiltere) sigorta primleri, aracın sigorta kategorisine göre değişmektedir. Yapılan değerlendirme, ortalama onarım maliyetlerine ve kazaların istatistiki sıklığına dayanmaktadır. Yeni Doblo hasar miktarını düşüren ve montaj kolaylığı sağlayan tasarımı sayesinde bu değerlendirmelerde sınıfının lideri olmuştur. Bu özellik aynı zamanda tüm kullanıcılar için düşük hasar potansiyeli ve daha ucuz onarım maliyetleri anlamına gelmektedir.

Ayrıca yeni Fiat Doblo, ideal kabin konforu ve sürücünün dikkatini yoldan ayırmaması için de birçok donanım sunuyor. Bunlar arasında arka koltuklar için ayrı üfleme kanallı otomatik klima, hız sabitleyici, park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me eller serbest (Hands-free) sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı “Blue&Me TomTom” entegre navigasyon (Yön bulma) sistemi sayılabilir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com