Gösterim: 1.079
Eklenme: 12 Mayıs 2006
Saat: 19:12
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyunda Santa Fe

Hyundai’nin SUV-D segmentinde yer alan Santa Fe modeli, baştan yaratılan iç ve dış tasarımı, yeni geliştirilen motoru, artırılan güvenliği ve daha da zengin hale getirilen donanımıyla Türkiye’de satışa sunuldu. İlk kez 1999 yılında Detroit Otomobil Fuarı ile birlikte tanıtılan Hyundai Santa Fe, 2006 Ocak’daki Detroit Otomobil Fuarı’yla birlikte ikinci nesline kavuştu.

Mart 2006’daki Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa’da da görücüye çıkan yeni Santa Fe, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada pazar payını sürekli olarak büyüten SUV segmentinde Hyundai’nin daha fazla tüketiciye ulaşmasını amaçlıyor. Kendine özgü tasarımı sayesinde arazi şartlarında otomobil konforunu sunan Santa Fe, ilk satışa sunulduğu günden itibaren kısa süre içerisinde büyük talep gördü ve daha sonrasında tanıtılan Tucson modeliyle birlikte Hyundai’nin SUV segmentindeki satışlarının 1 milyon adedin üstüne çıkmasını sağladı. Hyundai Santa Fe, Türkiye’de ilk kez 2000 yılı Kasım ayında 2.7 V6 motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Ekim 2002’de 2.0 CRDi dizel motora kavuşan ve Mart 2005’te makyajlanan Hyundai Santa Fe’den, Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 2.000 adet satıldı.

Santa Fe, ismini ABD’deki New Mexico eyaletinin başkentinden alıyor. Amerika – Alabama’daki fabrikada Sonata’nın yanında ikinci bir model olarak üretilmeye başlanacak olan Santa Fe, sanat ve müziğin çöl güneşinde kavrularak oluşturduğu birleşimden yola çıkılarak oluşturulmuş.

Bulunduğu segmentte 7 kişilik oturma kapasitesi sunan tek 4×4 olan tamamiyle yeni Santa Fe, Türk Otomotiv Sektörü’nde toplam binek araç satışlarında yüzde 3 oranında paya sahip olan SUV-D segmentinde Hyundai’nin gücünü artırmasında önemli bir rol oynayacak. Sınıfındaki en büyük araç olan Santa Fe, yerine geçtiği araca göre 175 mm daha uzun, 45 mm daha geniş ve 65 mm daha yüksek olan yeni Santa Fe, 80 mm daha uzun dingil mesafesine sahip. Bu sayede daha konforlu ve geniş bir iç hacme kavuşan Santa Fe, dinamik ve çekici tasarımla Hyundai’nin gelişmiş kalitesini, üstün performansını ve sağlamlığını bir araya getiriyor.

Heyecan verici, estetik, şık, dinamik, agresif ve modern bir karaktere sahip olan Hyundai Santa Fe, 30-50 yaş arasında genelde erkek sürücülere, yoğun iş hayatında şehir içinde araçlarında her türlü konforu arayanlara, haftasonları aileleriyle birlikte vakit geçirmeyi ve seyahat etmeyi sevenlere, iş adamlarına, statü ve prestije önem verenlere ve orta – üst düzey yöneticilere hitap ediyor.

Tasarım

Hyundai araçları, “sistem tasarımı” isimli bir yöntemle hayata geçiriliyor. Bu yöntemde farklı gelişim uzmanlarının amaçları, uyumlu şekilde bir araya getiriliyor ve tüketicinin hayat tarzına adapte ediliyor. Son dönemlerde daha çok şehir içi kullanımda tercih edilen 4×4 araçlarda öncelikli olarak binek otomobillerdeki gibi modern tasarım, geniş ve kullanışlı bir kabin ve yüksek sürüş konforunun arandığına dikkati çeken tasarımcılar, yeni Santa Fe’nin çizgisini oluştururken bu özellikleri ön planda tutmuşlar. Sonuç olarak ortaya akıcı hatlara sahip olan, çekici ve şık bir görünümü bulunan yepyeni bir Santa Fe çıkmış.

Eski araçta olduğu gibi yeni Santa Fe’de de modern bir 4×4 araçtan beklenen tüm özellikler fazlasıyla sunuluyor. Kendine güvenen bir dizayna sahip olan yeni Santa Fe’nin dış tasarımında yatay konumlandırılmış ön farlar, büyük ön ızgara ve Sonata ile kullanılmaya başlanan yeni ön kaput dizaynı ilk bakışta dikkati çeken özellikler arasında yer alıyor. Akıcı ve sert çizgilere sahip yan görünüm ve göz alıcı 17 ve 18 inçlik jantlar, yükseğe yerleştirilmiş LED arka stoplarla birleşerek Santa Fe’nin güçlü ve sportif tasarımını tamamlıyor.

Modern çizgilerle yenilenen kabin içinde ahşap ve metal görünümlü ön konsol, rahat okunabilen mavi ışıklandırmalı gösterge paneli, ergonomik orta konsol, deri kaplı direksiyon simidi, vites topuzu ve koltuklar, çift bölgeli elektronik klima ve 7 kişinin oturmasına imkan tanıyan üçüncü koltuk sırası seçeneği göze çarpıyor. Bunun dışında direksiyon simidinden kontrol edilebilen güçlü müzik sistemi, orta dikiz aynasına entegre dijital pusula, sayısız cep ve göz, soğutmalı orta kol dayanağı, yağmur sensörlü silecekler ve ön cam buz çözücüsü kabin içindeki özelliklerden sadece birkaçını oluşturuyor. Santa Fe’nin 969 litrelik bagaj hacmi, arka koltukların tamamen yatırılmasıyla 2247 litreye kadar çıkıyor. Hyundai Santa Fe’de 8 farklı dış gövde rengi, üç farklı kabin içi rengiyle kombinasyonlu olarak alınabiliyor.

Konfor

Yeni Santa Fe’de büyüyen boyutlar, sürücü ve yolcuların genişleyen kabin içinde çok daha rahat oturmasını sağlıyor. Sürücü ve ön yolcu için bacak mesafesi, bir önceki Santa Fe’ye göre 25 mm büyütülürken baş mesafesi de ön yolcular için 15 mm, ikinci koltuk sırasındaki yolcular için de 10 mm daha artırılmış. Eski modele göre daha genişleyen yeni Santa Fe, bu sayede ön yolcular için 81 mm ve ikinci sıradaki yolcular için de 54 mm daha fazla omuz mesafesi sunuyor.

Kabin içindeki tüm düğme ve kontrollerin rahat ulaşılabilecek şekilde konumlandırıldığı yeni Santa Fe, yerine geçtiği modele göre oldukça zengin bir donanıma sahip. Select, Style ve Style Max olmak üzere üç ayrı paketle satılan Santa Fe’nin Select donanımında EBD (Elektronik Kontrollü Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS, aktif gergili ön emniyet kemerleri, boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları, darbe anında katlanan direksiyon mili ve otomatik açılan kapı kilitleri, ESP (Elektronik Stabilite Programı), immobilizer, sürücü, ön yolcu ve yan havayastıkları, ön ve arkada perde havayastıkları, 60/40 oranında katlanan arka koltuklar, AQS (Hava Kalitesi Kontrol Sistemi), deri direksiyon ve vites topuzu, dijital bilgi ekranı, direksiyondan kumandalı, 6 hoparlörlü, radyo-kaset-CD-MP3 çalarlı müzik sistemi, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektronik kontrollü çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, kargo perdesi, elektrik kontrollü ön ve arka kapı camları, otomatik hız sabitleyici, ön cam buz çözücü, soğutuculu orta konsol, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, aydınlatmalı ve kilitli torpido gözü, bagaj altı saklama bölmeleri, bagaj içi sabitleme filesi, 235/65 R17 ebadında lastikler, ayarlanabilir ve hareketli portbagaj, çift egzoz çıkışı, ön ve arka sis farları standart olarak sunuluyor. Select donanımı gibi sadece 5 kapılı Santa Fe için sunulan Style paketinde bu donanımlara ek olarak deri döşeme paketi, dijital pusula, elektrik kontrollü sürücü ve ön yolcu koltuğu, geniş açılı iç kılavuz ayna, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, 6 hoparlörlü radyo-kaset-MP3 ve 6’lı CD değiştiricili müzik sistemi, daha kaliteli ses için subwoofer ve amfi, yağmur sensörü, 235/60 R18 ebadında lastikler, arka spoyler, elektrikli sunroof ve kromaj kaplı kapı kolları yer alıyor. Style Max ismiyle satılan 7 kişilik Hyundai Santa Fe’de ise her iki paketteki donanımlara ek olarak 50/50 oranında katlanabilen üçüncü koltuk sırası, arka yolcular için manuel kontrollü klima bulunuyor. Bu donanımdaysa, üçüncü koltuk sırası nedeniyle diğer iki modelde yer alan bagaj altı saklama bölmeleri ve kargo perdesi sunulmuyor.

Güvenlik

Gövde yapısı bilgisayar destekli simülasyon analizleriyle geliştirilen Santa Fe’nin güvenliğinde, bilgisayarda oluşturulan ve darbe emici, yük dağıtıcı ve yan korumayı sağlayan yapıları barındıran rijit gövde ilk sırada geliyor. Gövde üstünde birçok katlanma bölgesi ve darbe emici nokta yaratılan araçta, ön ve alt paneller ile birlikte tüm sütunlar daha da güçlendirilirken ön paneller arasına yerleştirilen ek destek, herhangi bir kaza anında kabin içindeki yolcuların daha iyi korunmasını sağlıyor.

Çarpışma testlerinde 5 yıldız almayı hedefleyen Hyundai Santa Fe’de gerekli tüm aktif ve pasif güvenlik donanımı sunuluyor. Bir önceki araca göre her alanda gelişme sağlanan Santa Fe’de, 8 havayastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, ESP, darbe emici tamponlar, kapı içi çelik emniyet kirişleri, darbe anında otomatik açılan kapı kilitleri ve katlanan direksiyon mili, ön ve arkada disk frenler ve boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları, güvenlik konusunda sunulan özelliklerden birkaçı olarak dikkat çekiyor. Yürüyen Aksam ve Performans

Hyundai Santa Fe, Türkiye’ye şimdilik sadece 2.2 litre CRDi-VGT dizel motor seçeneği ile ithal ediliyor. Değişken Geometrili Turbo Şarj (VGT) teknolojisine sahip dizel motor, Santa Fe’nin daha verimli ve yüksek bir performansa ulaşmasını sağlarken yakıt tüketimini de düşürüyor. VGT teknolojisi, turboşarjı besleyen egzoz gazının debisini ayarlayarak yüksek devirlerde daha fazla güç ve daha düşük yakıt ekonomisi sağlarken alçak devirlerde daha az egzoz gazına izin vererek yüksek tork ve tepkili bir sürüş sağlıyor. Motorda triger kayışı yerine kullanılan triger zinciri ise motorun ömrü boyunca değişim gerektirmiyor ve daha sessiz çalışırken düşük bakım maliyeti sağlıyor ve yüksek performans sunuyor. 2188 cc hacmindeki dört silindirli motor 4000 d/d’de 150 PS maksimum güç ve 1800 ile 2500 d/d arasında tam 34.2 kgm maksimum tork elde ediyor. Standart olarak sunulan 5 ileri H-Matic şanzıman ile 178 km/s’lik maksimum hıza ulaşan Santa Fe, 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede gerçekleştiriyor. Şehir içi tüketimi 100 km’de 11 litre ve şehir dışı tüketimi 6.4 litre olan motorun ortalama tüketimiyse 8.1 litre. 7 kişilik Santa Fe Style Max’in tüketimiyse şehir içi, şehir dışı ve ortalama tüketimde 100 km’de sadece 0.2 litre daha fazla.

Değişken elektronik dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Santa Fe, normal şartlarda çekiş için tamamen ön tekerleklerini kullanıyor. Ancak ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi), yol şartlarında olan ani değişiklikleri, araç hızını, gaz pedalını ve direksiyon dönüş açısı gibi birçok veriyi değerlendirerek güç dağılımını ön ve arka tekerleklere gerektiği gibi aktarıyor. Sistem, arazi şartlarında ise en çok hangi tekerlek veya tekerleklerin çekişe ihtiyacı olduğunu saptayarak gücü bu tekerlek veya tekerleklere yöneltiyor. Santa Fe’de dört tekerlekten çekiş sistemi kabin içinden de manuel olarak kontrol edilebiliyor. Orta konsolda vites kolunun hemen önünde yer alan 4WD düğmesine basıldığında çekiş, ön ve arka tekerleklere yüzde 50/50 eşit oranda dağıtılıyor. Özellikle kaygan zeminlerde kalkış ve zorlu arazi şartlarında çekişi artırmak için tercih edilen bu çekiş modu, 30 km/s hızın üstüne çıkıldığında otomatik olarak devre dışı kalarak tamamen önden çekişe dönüyor. Hız tekrar azaltılıp 30 km/s’nin altına düşüldüğündeyse sistem otomatik olarak gücü ön ve arka tekerlekler arasında eşit olarak tekrar dağıtıyor. Santa Fe, 25 derecelik yaklaşma açısı ve 22.8 derecelik ayrılma açısına sahip. Yerden yüksekliği 203 mm olan aracın su geçiş yüksekliği ise 500 mm.

Yeni Hyundai Santa Fe’nin Select donanımlı 5 kişilik versiyonu Türkiye’de 81 bin 500 YTL’den satılıyor. Aynı araç, Style donanımıyla alındığında fiyat 88 bin 500 YTL’ye çıkıyor. 7 kişilik Santa Fe Style Max’in anahtar teslim satış fiyatı ise 90 bin 700 YTL.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com