Gösterim: 1.203
Eklenme: 1 Ekim 2007
Saat: 20:21
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ford Mondeo 2008

Yeni Ford Mondeo, yetişkinlerin korunmasında yani Euro NCAP’ın verdiği en yüksek dereceyi 35 puan elde edip, 5 yıldız alarak Euro NCAP testlerindeki gelmiş geçmiş en iyi 10 sonuç arasında yer aldı. Mondeo’nun Euro NCAP’ın en iyi 10 araç listesinde diğer üç Ford modeli Focus, Galaxy ve S-MAX’ın yanında yer almasıyla Ford, yetişkin korunmasındaki en iyi 10 listesinde en çok araca sahip olan üretici konumunu güçlendirdi. Çocuk korumasında da 4 yıldız alan Ford Mondeo, yaya korunmasında ise 2 yıldız aldı.

Yapılan açıklamada, Mondeo’nun elde ettiği Euro NCAP’teki 5 yıldızlık dereceni, Ford’un araçlarındaki güvenliğin geliştirilmesinde uyguladığı bütüncül yaklaşımı doğruladığı belirtilirken, her yeni modelde en yüksek güvenlik performansının elde edilmesinin hedeflediği yer aldı. Sonuçların Ford Akıllı Koruma Sistemi’nin gücünü bir kez daha kanıtladığının ve Ford araçlarının güvenliğini en iyi duruma getirmek için gösterilen çabaların karşılığını tam olarak alındığının ifade edildiği açıklamada, özellikle Mondeo gibi bir aile otomobilinin hem yetişkinler hem de çocuklar için önemli bir koruma düzeyi sağladığının kanıtlamasının son derece önemli olduğuna dikkat çekildi.

Tavizsiz Yaklaşım
Ford’un Euro NCAP’te art arda aldığı 5 yıldızlık dereceler, güvenlik mühendisliğindeki sürekli ve bütüncül mühendislik yaklaşımını yansıtıyor. Bu tavizsiz yaklaşım bir çarpışma durumunda yolcuları koruyan sağlam, koruyucu gövde yapısıyla başlıyor. Ford sürücülerinin çarpışmalardan kaçınmasına yardım eden çeşitli aktif güvenlik teknolojileri ve bir çarpışma anında devreye girerek darbenin etkilerini azaltmaya yardım eden pasif güvenlik teknolojileri ile tamamlanıyor. Ford mühendisleri bu sistemlerin en iyi korumayı sağlamak üzere birbiriyle etkileşimini en hassas şekilde ayarlamak için her ayrıntıya büyük özen gösteriyor.

Euro NCAP’ten 5 yıldız alan yeni Ford Mondeo’da güvenliğin temeli, yolcu güvenlik hücresinin gördüğü hasarı azaltan son derece sert gövde yapısından oluşuyor. Yeni Mondeo’da ayrıca, bütün modellerde standart olarak sunulan dokuz hava yastığını içeren Akıllı Koruma Sistemi’nin bir parçası olarak, yeni bir sürücü diz hava yastığı da sunuluyor.

Ford Akıllı Koruma Sistemi
Yeni Mondeo’nun sürücüleri otomobilin Akıllı Koruma Sistemi’ni (IPS) daha da iyileştiren çeşitli yeni özelliklerle Ford’un güvenlik alanındaki yoğun çabalarından yararlanacak. IPS en ileri teknolojili ön hava yastıklarını, yeni sürücü diz hava yastığını, öndeki yolcular için yan hava yastıklarını ve hem öndeki hem de arkadaki yolcuları koruyacak şekilde önden arkaya uzanan hava perdelerini içeriyor.

Yeni Mondeo’da, yatay olarak katlanan direksiyon kolonu sayesinde geliştirilen sürücü koruması, kazada geri çekilen güvenlik pedalları, geliştirilmiş hava yastığı açılma davranışı, öndeki yolcular için aktif gergi sistemine sahip geliştirilmiş emniyet kemerleri, gelişmiş koltuk tasarımı, öndeki yolcular için gelişmiş boyun zedelenmesi koruma sistemi, ISOFIX ile yüksek düzeyde çocuk koruması gibi pasif güvenlik teknolojileri de yer alıyor.

Mondeo’nun çarpışma performansı Ford mühendisleriyle birlikte ayrıntılı olarak incelendiğinde, Yeni Mondeo’nun yatay olarak katlanan direksiyon kolonunun ve diz hava yastığının ne kadar etkili olduğu Euro NCAP tarafından da doğrulandı.

Yeni Mondeo’da direksiyon hakimiyetine ve kazalardan kaçınmaya daha çok yardım eden çeşitli önemli yeni aktif güvenlik teknolojileri sunuluyor.

Elektronik Fren Gücü Dağıtımına (EBD) sahip standart ABS fren sistemi ve Elektronik Fren Desteği’ni (EBA) de içeren geliştirilmiş Elektronik Denge Programı (ESP) gibi özelliklere ek olarak Ford tarafından Mondeo’da güvenliği ve müşterilerin gönül rahatlığını önemli oranda artırabilecek.

Opsiyonel olarak,
# Sesli ve görsel olarak çarpışma uyarısı yapma ve fren yaparak çarpışma etkisini azaltma özelliklerine sahip Yol Uyarıcısı (FA) içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi (ACC)
# İleri teknolojili Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFS)
# Yokuş Kalkış Desteği (HLA) ve standart olarak,
# Otomatik Yanan Dörtlü Sinyaller
# Araca kazara yanlış yakıtın konulmasını önleyen Ford EasyFuel kapaksız yakıt doldurma sistemi
gibi çeşitli teknolojiler sunuluyor.

Yetişkinleri ve Çocukları Koruyor
Mondeo’nun elde ettiği bu sonuçla Ford artık Euro NCAP tarafından çocuk korumasında 4 yıldızla değerlendirilen beş araca sahip.

1997’de kurulan Euro NCAP otomobil tüketicilerine Avrupa’da çok satılan otomobillerin güvenlik performansıyla ilgili bağımsız bir değerlendirme sunuyor. Euro NCAP zorlu çarpışma testleriyle yeni otomobil tasarımlarında önemli güvenlik geliştirmeleri yapılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Euro NCAP beş Avrupa devleti, Avrupa Komisyonu ve her AB ülkesindeki otomobil ve tüketici kuruluşları tarafından destekleniyor.

YENİ FORD MONDEO 26 Eylül 2007 Tarihli Euro NCAP Değerlendirmesi
Test Sonuçları Alınan Puanlar
-Yetişkin Yolcu Koruması: 5 yıldız
– Önden: 15 puan
– Yandan: 18 puan
– Emniyet Kemeri Uyarısı: 2 puan
– Toplam Yetişkin Yolcu Koruması: 35 puan
Çocuk Yolcu Koruması: 4 yıldız
Yaya Koruması: 2 yıldız

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com