Gösterim: 956
Eklenme: 14 Eylül 2009
Saat: 13:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Opel Astra

Sportif bir görünüme sahip olması için tasarlanan, yenilikçi teknolojilerle üretilen ve tamamen temiz güç aktarım sistemleri ile donatılan, baştan aşağı -yenilenmiş Opel Astra, beş kapılı bir hatchback, Avrupa’nın kompakt segmentine yeniden enerji kazandıracak.

Opel’in 1936’da ilk Kadett’le başlattığı kompakt sınıf geleneğinden gelen Astra, Avrupa’nın en çok satılan kompakt otomobili olmuştur. Bu segment, toplam pazarın yüzde 27’sine karşılık gelen bir segmenttir ve Astra bu segmentte her zaman ilk üç içinde yer almıştır. Yılda yaklaşık 500.000 adete ulaşan ortalama satış hacmiyle Astra satışları tüm Opel satışlarının üçte birini oluşturur.

Yeni Astra, Insignia’nın orta boyutlu araçlara getirdiği pek çok konfor ve güvenlik özelliğini kompakt sınıfa taşımaktadır.
– Tamamen yeni mekatronik şasi,
– Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Aydınlatma Sistemi,
– Trafik işaretlerini algılayan ön kamera ve
– Ergonomik yapıya sahip koltuk teknolojisi
“Yeni Astra heyecan verici tasarımı, dinamik sürüş özellikleri ve pratik özellikleri ile sınıfında çıtayı yükseltmekte” diyor Opel / Satış, Pazarlama ve Satış Sonrasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Alain Visser.

Opel’in yeni tasarım dili kompakt sınıf araçlar için yeniden yorumlandı

Yeni Opel Astra, ilk kez Insignia’da görülen “Heykeltıraşın Dokunuşuyla Alman hassasiyetinin buluşmasını simgeleyen” markanın ödüllü tasarım dilini kendi yorumuyla kompakt sınıfa taşımaktadır. Güçlü, bir coupé’yi andıran çizgileri ve şık detayları yeni ve çekici bir görünüme eklenmektedir. Şık orantıları, dik bir şekilde yükselen ön camı ve arkaya doğru alçalan tavan çizgisi ile birlikte güçlü ve kabinin önde yer aldığı bir siluet oluşturur, böylece klasik hatchback formatına görsel bir duygu katar.

Astra’daki başka bir yeni özellik de, arka camın ve C direğinin güçlü hareketliliğine görsel olarak bağlanan arka lambaların her birindeki çift kanat biçimleri ve yanlardaki dinamik, tersine dönmüş kanat biçimidir.

“Kanatlar gibi ilk kez Insignia’da kullanılan tasarım motifleri Astra’da yeniden yorumlandı, çünkü bizim için her bir Opel modelinin kendi kimliğine sahip olması önemlidir” General Motors Avrupa Tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams.

İç mekan kaportanın akıcı biçimini yansıtmaktadır: Akıcı çizgiler, dolgun kıvrımlı biçimler ve tasarımın gerçekleştirilmesindeki kalite Opel’in tasarım dilinin parçalarıdır. Opel imzasını gösteren tasarım motiflerinden biri de gösterge panelinin kapı kaplamalarının üst kısmına doğru yükselen kanat biçimidir. Bunun etkisi araçtaki yolcuların sıcak bir şekilde karşılanması, aracın sıcak bir karşılama ortamı sunmasıdır.

Yeni mekatronik şasi sistemi:

Opel Astra’nın şasisi mekanik işlevleri ve elektronik kumandaları tamamen bir araya getiren bir mekatronik sistem olarak tasarlanmıştır. Yeni Astra önceki modelin keyifli bir sürüş sağlayan karakterini sürdürürken, direksiyon tepkisi ve sürüş konforunda önemli geliştirmeler yapılmıştır. Şaside ön kısımda kanıtlanmış McPherson gergi kolu yerleşimi bulunurken, Rüsselsheim’daki Opel mühendisleri dünyada ilk kez birleşik bir arka krank aksını bir Watts bağlantısı ile birleştirmeyi başarmışlardır.

Astra’da tamamen yeni bir arka aks bulunur. Birleşik krank arka aks yerleşimi tasarımının boyut, ağırlık ve genel verimlilik bakımlarından avantajlarını kullanarak, Opel mühendisleri viraj alma sırasında süspansiyon üzerindeki yanal kuvvetleri destekleyen, akıllı bir şekilde yerleştirilmiş bir Watts bağlantısı eklemişlerdir. Bu aynı zamanda, denge ve konfordan ödün vermeden aracın dinamik ve çevik olmasını da sağlamaktadır.

FlexRide uyarlanabilir süspansiyon, sürücü tarafından seçilebilen sürüş kumandası ve kişiselleştirme gibi ek seçenekleri de sunmaktadır. Insignia’da olduğu gibi bu sınıfta nadir görülen bir özellik olan akıllı Opel FlexRide elektronik sürüş sistemi ile sipariş edilebilir, bu sistem sürücüye üç seçenek sunar – Standart, Sport ve Tour – ve sürüş tarzındaki ve viraj alma hızlarındaki değişikliklere sürekli olarak uyum sağlar.

Sürüş dinamikleri sırasıyla 56 mm ve 70 mm genişletilen ön ve arka tekerlek izi aralıkları ile iyileştirilmiştir. Aks mesafesinin 71 mm daha uzun olmasına karşın, tekerlek izi aralığındaki oran olarak daha yüksek artışlar araca daha geniş bir iz aralığı sağlar, böylece aracın daha dengeli bir direksiyon hakimiyeti ve çok daha iyi bir yol tutuşuna sahip olmasına katkıda bulunur.

Kendisinden önceki modele göre daha katı olan merkez gövde yapısı, yeni Astra’nın yol tutuşu ve sürüş özelliklerinin optimize edilmesinde sağlam bir temel oluşturmaktadır. Ayrıca, bu kabinin içindeki gürültü ve titreşimin de azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Temiz motor yelpazesi emisyonları yüzde 12 azaltır

Yeni Astra 70 KW/95 hp’den 132 KW/180 hp’ye uzanan, Opel’in sürücülere uygun fiyatlı, gerçek yaşamda karşılığı alınabilecek bir verimlilik sunma felsefesini mükemmel şekilde temsil eden, sekiz motordan oluşan eksiksiz bir yelpaze ile satışa sunulacaktır.

Yeni Astra’nın düz şanzımanlı güç aktarım sistemleri yelpazesi çarpıcı bir performans sunar ve şu andaki nesle göre CO2 emisyonlarını yüzde 12’den fazla azaltır. Dizel motorların ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4,6 l ve benzinli motorların yakıt tüketimi 100 km’de sadece 6,1 l’dir.

Satışa başlanmasından sonra Avrupa’da satılacak yeni Astra araçların neredeyse yarısını oluşturmaları beklenen dört dizel motor 95 ile 160 hp arasında güç sağlarlar. Düz şanzıman takıldığında 100 km’de 5,0 l’nin altında yakıt tüketirler ve 129 g/km CO2’den fazla emisyon yapmazlar.

Benzinli motor yelpazesi 74 kW/100 hp ile 132 KW/180 arasında güç sağlayan doğal havalandırmalı ve turbo 1,4 ve 1,6 litre motorlardan oluşur. Benzinli motor yelpazesinde giriş seviyesi model sadece 129 g/km CO2 emisyonu yapar.

Kompakt segmentine getirilen yenilikçi teknolojiler

“Opel’in yüksek teknolojili yeniliklerin erişebilir olmasını sağlama hedefi Insignia’da başarılı oldu. Şimdi kendimize bu özelliklerin büyük kısmını yeni Astra ile kompakt taşımak gibi çok daha zorlu bir hedef koyduk” diyor Opel Genel Müdürü Hans Demant.

Yeni Astra ile kompakt sınıfa taşınan diğer yenilikçi teknolojiler şunlardır:

# Dokuz farklı aydınlatma işlevi kullanarak, mevcut sürüş ve yol koşullarına uyacak şekilde yoğunluğu ve mesafesi değişen yeni nesil biç-ksenon Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Aydınlatma Sistemi (AFL+).
# Trafik işaretlerini tanıyan ve araç yanlışlıkla şeridinden çıktığında sürücüyü uyaran Opel Eye Sistemi.
# Uzun bacakların sığabilmesi için 280 milimetreye kadar uzayabilen Ergonomik Spor Koltuklar. Bu koltuklarda minder uzatma, minder kaldırma işlevi, 4 yönlü bel desteği ve yüksek yoğunluklu köpük kullanılan beden destekleyici koltuk hatları bulunmaktadır. Kompakt sınıfta, Almanya’daki ergonomi uzmanlarının ve doktorların oluşturduğu bağımsız bir panel olan AGR tarafından verilen ve en çok istenen onay damgalarından biri olan damgaya sahip tek koltuktur.
# Çok geniş bir çeşitlilikte kargonun kolaylıkla yüklenmesini sağlayan FlexFloor. Bagaj zemini hareketlidir ve bagajın her bir köşesinin yanında bulunan ergonomik tasarımlı bağlantı elemanları kullanılarak üç seviyede yerleştirilebilir.
# Opel’in yenilikçi bisiklet taşıyıcısı olan FlexFix, arka tamponun arkasına entegre edilmiştir ve yeni Astra hatchback’te seçenek olarak sunulur. Bagajının ucunun yanında bulunan bir bırakma kolu çekildiğinde kayarak arka tampondan dışarı çıktığından bisikletlerin taşınmasını kolaylaştırır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com