Gösterim: 1.386
Eklenme: 25 Ağustos 2006
Saat: 17:28
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yeni Opel Corsa

Londra’da İngiliz Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapılan dünya lansmanından hemen sonra, yeni Opel Corsa, güvenlik konusunda sınıfının en iyi modellerinden biri oldu. Bağımsız Euro NCAP organizasyonu, Corsa’yı, yolcu güvenliği alanında maksimum skor olan beş yıldız derecesi ile ödüllendirdi. NCAP test programında Corsa’nın aldığı bu iyi sonuçlar, hem çocuk yolcuların hem de yayaların korunması dallarında kazanılan üç yıldız dereceleri ile tamamlandı.

Hans Demant – Adam Opel GmbH Genel Müdürü ve GM Europe Mühendislik Başkan Yardımcısı: “Opel’in güvenlik alanındaki taahhütünü ispat eden bir ödül aldığımız için çok mutluyuz. Ancak çarpışma testlerindeki iyi performansımız, yoğun geliştirme çalışmalarımızın yalnızca bir bölümüdür. İleri derecede gelişmiş şasi konseptleri veya Sürüşe Duyarlı Ön Farlar [AFL] gibi yeni buluşlar ile kazaların önlenmesi bizim için yine eşit derecede önemlidir. Pasif güvenlik araştırmalarımızın başlıca odak noktası, tüm kaza durumlarında yolcular, yayalar ve yolun diğer kullanıcıları için mümkün olan en mükemmel korumayı sağlamaktır.”

Yeni Corsa’daki entegre güvenlik sistemi, Rüsselsheim’daki mühendislerinin onlarca yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarına dayanmaktadır. Sürüş sırasında veya gerçek yaşamdaki çarpışmalarda tehlikelerin azaltılmasına katkıda bulunan tüm ilgili aktif ve pasif güvenlik sistemleri, Opel tarafından tek bir başlık altında sınıflandırılmaktadır: SAFETEC.

Yeni Corsa’da sürücü ve yolcuları korumak için sunulan başlıca pasif güvenlik özellikleri şunlardır: Araçta optimize edilen çarpışma (kaza) bölgeleri ve bu bölgeler için özel olarak ayarlanan tutucu, sınırlandırıcı sistemler; iki-aşamalı ön hava yastıkları ki bunlar darbenin şiddetine bağlı olarak belli bir seviyeye kadar şişerler; sürücü ve ön yolcu için yan hava yastıkları; yüksekliği ayarlanabilen ön emniyet kemerlerinde aktif emniyet kemeri gergileri, patentli Katlanır Pedal Sistemi, bu sistem, aracın önden şiddetli bir darbe alması durumunda, sürücünün ayağını yaralanmaya karşı daha ileri düzeyde korumak için pedalların bağlaşımını keser. ISOFIX sistem, bebek taşıyıcılar ve çocuk oto-koltukları için en uygun bağlantı sistemini garantilerken diğer yandan emniyet kemeri kullanılmasını garantilemek amacıyla sürücü koltuğu için optik ve akustik bir ikaz sinyali bulunuyor. Aktif güvenlik özellikleri şunları kapsar: ABS ve ESP gibi ileri derecede gelişmiş şasi sistemleri ve yüksek derecede gelişmiş destek fonksiyonlarının yanısıra sürücüye destek vermek üzere virajlar ve çevresini aydınlatan farlar gibi yeni buluş aydınlatma sistemleri…

ABS sistem ile fren yaparken, arkadaki sürücüleri uyarmak için, saniyede beş kez yanıp sönen fren lambaları ve eğer hava yastıkları çalışmaya başlarsa, otomatik olarak harekete geçen tehlike ikaz ışıkları, yolun diğer kullanıcılarının da korunmasına yardım eder. Tampon şasi demirinin önündeki çok özel düşük-yoğunluktaki köpük malzeme ve enerjinin en etkin bir şekilde sönümlenmesi için yine çok özel tasarımlı bir kaput, yayaların da yaralanmaya karşı korunmasına yardımcı olur. Yolcuların korunmasını derecelendirmek için, Euro NCAP üç farklı çarpışma testi gerçekleştirir: 64 km/saat hızda, % 40 saptırma ile, deforme olabilen, sabit bir bariyere karşı önden darbe alma; hareket eden, deforme olabilir bir cisme karşı 50 km/saat hızda yandan darbe alma; ve bir direğe karşı 29 km/saat hızda yine yandan darbe. Euro NCAP kurucu ortakları arasında, Avrupa Komisyonu, Alman, İngiliz ve Hollanda Ulaştırma Bakanları ve ayrıca Almanya’da ADAC gibi otomobil klüpleri bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com