Gösterim: 4.497
Eklenme: 12 Aralık 2008
Saat: 13:18
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot Expert

Yeni Expert Kombi Van hem iș amaçlı kullanım için geniș bir yükleme hacmi sunuyor hem de ister iș ister özel amaç için sürücü dahil altı yolcunun konfor içinde ulaşımını sağlıyor. Yeni Expert Camlı Van ise her türlü yolcu tașıma ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere üst yapı alternatiflerine en iyi temeli olușturuyor. Kullanıcılarının ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan her iki araç da Peugeot ile yolculuk etmenin ayrıcalığını sunuyor.

Her iki Expert versiyonu da geniș bir donanım seçeneği ve farklı gövde tipleri ile sunuluyor. Yeni Expert Kombi Van ve Camlı Van’da Euro 4 egzoz emisyon standartlarına uygun, maksimum ekonomi ve sürüș zevki için geliștirilen 2 farklı güçte HDI motorlar sunuluyor. 1.6 litre HDi dizel (90 bg) ve 2.0 litre HDi dizel (120 bg) motorlar yakıt ekonomisini performans ile optimize ediyor.

Güçlü ve modern bir dış tasarım

Yeni Expert modern ve cesur tasarımıyla ayırt edilen benzersiz bir araç; bu tasarım hem kaliteyi hem de dinamizmi yansıtıyor. Geniș, aydınlık yolcu bölümü uzun yolculuklara çıkmaya teşvik ediyor. Özel olarak tasarlanmış saydam camlı ön farlar ilk bakışta dikkat çekiyor. Ön tamponun aracın genel tasarımıyla birleştirilme şekli farklı bir tasarım özelliği yaratıyor. Tampon, panel van versiyonlarından farklı olarak aracın geri kalanıyla uyumlu iki renkli olarak boyanıyor. Bu da versiyonlar arasında önemli bir farklılık sağlıyor.

Büyük ön cam 1,68 m2’lik yüzey alanıyla Peugeot’nun ayırt edici tasarım özelliklerinden biri olan çok iyi bir görüş alanıyla birlikte yolculara geniș alan ve aydınlık hissi sağlıyor. Camlı Vanlar’da ön kapı camları, sürgülü yan kapı camları ve 3. sıra yan camlar toplam cam yüzeyini kısa şasili versiyonda 3,06 m2’ye ve uzun şasili versiyonda da 3,40 m2’ye çıkarıyor. Sürgülü kapının boyutları ve önde yer alan konumuyla birlikte geniș cam yüzey araca çok iyi iç aydınlık ve yolcular için harika bir panoramik görüş açısı sağlıyor.

Arka tasarım büyük bir kapasite ile yüksek düzeyde esnekliğe işaret ediyor. Yük alanına yukarı açılır arka kapıdan ulaşılabiliyor. Arka kapı üzerinde üçüncü bir fren lambası, arka cam sileceği ve ısıtmalı arka cam yer alıyor. Büyük arka cam (0,76 m2) arka bölüme aydınlık sağlıyor. Arka stop lambalarının tasarımı da aracın modern görünümüne katkıda bulunuyor.

Yeni Expert Kombi Van versiyonları üçüncü sırada cam yerine sac panel ile üretiliyor. Bu özellik aracın yük amaçlı kullanımına daha da iyi adapte olmasına ve daha çok verim alınmasına imkan sağlıyor. Camlı Vanlar ise tamamen cam yan yüzeyli.

Artırılan boyutlarla daha fazla yük hacmi

Yeni Expert iki farklı dingil mesafesiyle sunuluyor. Aracın iç boyutları, modülerliğin, yük alanının ve yolcu güvenliğinin optimize edilmesini sağlıyor. Sunulan iki farklı dingil mesafeli versiyonların uzunlukları 4.805 mm (L1) ve 5.135 mm’dir (L2). Yükseklik ise 1.942 mm’dir. Yan koruma bantları ile birlikte genișlik 1.895 mm’dir. Yeni Expert Kombi Van’ın iç boyutları birinci sınıf bir yolculuk deneyimi sunmaktadır. Uzun dingil mesafeli versiyon sürücü dahil altı yolcu ve 2.814 dm3 bagaj (tavanın altına kadar VDA hacmi) taşıyabiliyor. Bu da hem çok sayıda insanı hem de bütün bagajlarını taşımaya olanak tanıyor.

Birinci sınıf modülerlik ve alan

Hangi versiyon seçilirse seçilsin, Yeni Expert Kombi Van modüler koltukları sayesinde büyük pratiklik sağlıyor. İkili ön koltuklar iki yolcuyu önde konfor içinde taşırken, ikinci sıradaki koltuklar katlanabiliyor ve uzun eşyaların taşınmasına olanak tanıyor. Ayrıca katlanmış koltukların tamamını ya da bir bölümünü araçtan çıkartarak ek alan yaratmak da mümkün. Sağ sürgülü kapı standart olarak sunuluyor ve ikinci sıra koltuklara rahatça ulaşım sağlanıyor. Sürgülü sol kapı isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

1.557 mm’lik genișlik sayesinde sürücü hizasında geniș dirsek alanı bulunuyor. Bu ölçü ikinci sıradaki yolcular için 1.600 mm’dir, yükleme alanında ise 1.397 mm’lik genișlik sunuluyor.

Mevcut tavan baș mesafesi en uzun insanları bile rahat ettirecek düzeyde ve koltuk minderi tavan arası mesafe birinci koltuk sırasında 1.035 mm, ikinci sırada 978 mm. Tavan baș mesafesindeki farklılık koltukların yerleştirilmesindeki yükseltme etkisinden kaynaklanıyor.

İkinci koltuk sırasının hafif yükseltilmiş konumu bu koltuklarda oturan yolcuların yolu mükemmel bir şekilde görmesini sağlamakta ve daha fazla alan hissi sunuyor. Daha önce Peugeot tarafından binek araç gamında kullanılan bu yenilik burada daha da iyi uygulanıyor ve yeni Expert Kombi Van’ın kabindeki alan ve konfor bakımından güçlü bir rekabet sunmasını sağlıyor.

Fonksiyonel ve konforlu iç bölüm

Sürücü ve yolcu konforu ile fonksiyonellik Yeni Expert Kombi Van’ın iç tasarımındaki en önemli öğeler. Sürücü koltuğu pozisyonu MPV gibi tasarlanmış, bu sayede kullanıcıların araçlarına direkt binebilmeleri sağlanıyor. Bu özellik Expert’i piyasadaki rakiplerinden ayıran en temel özelliklerden biridir.

Yolcu bölümü çok aydınlık ve yüksek görüş imkanı sağlıyor. Kısa şasili Camlı Van’da 5,5 m2 ve uzun şasili Camlı Van’da 5,84 m2’lik cam alanı sayesinde mükemmel bir görüş açısı sunuluyor. Aydınlık ve görüş açısı, ön camın öne doğru uzayan bir şekilde konumlandırılması sayesinde daha da artırılıyor, daha önce benzer bir araçta sunulmamıș olan 1,68 m2 ön cam yüzey alanı içeride hissedilen ferahlık ve genișlik hissinin gerçek bir kanıtı. Bu büyük ön camın etkileri ile öndekiler kadar arkadaki yolculara da fayda sağlıyor.

Pininfarina tarafından tasarlanan modern karakterdeki sürücü bölümü konfor ve pratikliği bir arada sunuyor. Geniș ön konsol kullanılabilecek tüm alanı ve hem açık hem de kapalı çeşitli üst ve alt eșya gözlerini içinde bulunduruyor. Eşya gözlerinin tasarımı kullanılabilir boșluklardan en üst düzeyde faydalanmayı mümkün kılıyor. Ayrıca birçok başka eşya gözü ve saklama alanları da mevcut: Sürücü üzerinde tavan eşya rafı, aydınlatmalı ve kilitlenebilir torpido gözü (klima seçilirse soğutma özellikli), kapı iç panelleri, eşya cepleri ve bardak tutucular, gibi.

Orta konsolda iki adet boșluk mevcut olup bunlardan biri radyo-CD çalar için kullanılırken, diğeri bir CD Changer veya bir özel eşya gözü için değerlendirilebiliyor. Daha önceki Expert’te de popüler bir özellik olan ön konsol üzerinde konumlanmıș vites kolu Yeni Expert’te de korundu. En konforlu sürüș konumunu elde etmek üzere direksiyon simidi yükseklik ve derinlik ayarlı.

Ön koltuklar yükseklik ayarlı koltuk kafalıklarına sahip. Arka koltuklarda, alçaltıldığında arka görüșü engellemeyen ama yükseltildiğinde tam bir konfor sağlayan virgül tipi kafalıklar mevcut. Camlı Vanlar da ikili ön yolcu koltuk sırtlığı standart olarak katlanır notluk ve bardak tutucu özelliğine sahip.

Yüksek seviye güvenlik

Taşıyabileceği daha fazla yük göz önünde bulundurularak Expert’in yapısı güçlendirildi. Ayrıca onarım masraflarını azaltmak üzere tasarımı geliştirildi. Özellikle șehir içinde gerçekleşebilecek hasarlar ve araçta tașınabilecek fazla ağırlıklara karșı özel önem verildi. Olası bir darbenin etkilerini kontrol altında tutabilmek amacıyla ön kapı içlerine takviye barları ve durdurucular yerleștirildi. Kaza anında katlanan direksiyon kolonu direksiyon simidinin 80 mm içeri çekilebilmesine olanak tanıyarak kabin içine doğru hareketini engelliyor.

Buna ek olarak, Yeni Expert Kombi Van ve Camlı Van standart olarak sürücü ve opsiyonel olarak ön yolcu hava yastıklarına sahip. 100 litrelik kapasitesi olan yolcu hava yastığı ikili koltukta oturan her iki yolcuya da koruma sağlıyor. Ön koltuğa arkaya bakacak șekilde bir bebek koltuğu takılırsa, yolcu hava yastığı kontak anahtarı yardımıyla torpido gözü içindeki bir düğme ile devre dıșı bırakılabiliyor. Gösterge panelindeki uyarı ıșığı, yolcu hava yastığının devre dıșı bırakıldığını gösteriyor.

İkinci sıra koltukların yanlarında çocuk koltuklarının bağlanabilmesini kolaylaștıran ISOFIX bağlantı noktaları bulunuyor.

Aktif güvenlik önlemleri bakımından Yeni Expert’te yenilikçi teknolojiler yerini alıyor: Devrilme önleyici (ROM) ve çekiș kontrol (ASR) özelliklerini içeren Elektronik Denge Programı (ESP) opsiyon olarak sunulurken, kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) ve acil fren destek sistemi (AFU) standart olarak sunuluyor.

Birinci sınıf konfor

Yeni Expert Kombi Van ve Camlı Van’larda modern binek otomobillerde görülen konfor donanımları standart ya da isteğe bağlı olarak sunuluyor: Sekansiyel elektrikli ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilitleme, otomatik yanan farlar, yağmur sensörlü otomatik silecekler ve ön sis farları gibi.

Sürücünün güvenliğine ve konforuna katkıda bulunacak hız sabitleme (cruise control) ve hız sınırlama gibi elektronik, sürüșe yardımcı öğeler opsiyonel olarak sunuluyor.

Yeni Expert Kombi Van ve Camlı Van’ların 2.0 HDi motorlu versiyonlarında sürücünün konforuna çok büyük katkı sağlayacak hıza duyarlı elektro-hidrolik direksiyon sistemi bulunuyor.

Opsiyon olarak sunulan ve arka tamponda bulunan dört ultrasonik algılayıcı ile çalışan sesli park yardım sistemi park manevralarında büyük kolaylık sağlıyor.

Yeni Expert Kombi Van ve Camlı Van’ın geliştirilmesi esnasında kabin içi sıcaklığın kontrolüne büyük bir önem verildi. İç gürültü seviyeleri açısından, özel bir gövde altı kaplama uygulamasının yanında motor bölümünde akustik yalıtım parçaları ve ilave ses geçirmez malzemeler kullanıldı. Böylece, ön ve arka koltuklarda oturan yolcular duyma sorunu yaşamadan birbirleri ile rahatça iletişim kurabilirler.

Expert Kombi Van ve Camlı Van’da tekli CD çalara sahip RD4 radyo ünitesi standart olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan Bluetooth telefon kiti sayesinde sürücü müzik sistemi kumandalarını ve orta konsolda bulunan çok fonksiyonlu ekranı kullanarak Bluetooth özellikli cep telefonu ile hareket halinde güven içinde ve trafik kurallarına uygun șekilde görüșmeler yapabiliyor. Son olarak, beșli bir CD değiștirici orta konsolda radyo CD çalar ünitesinin altında yer alıyor ve opsiyonel olarak sunuluyor.

Cep telefonu veya dizüstü bilgisayarları bağlamak üzere sürücü kabininde 12V priz ön konsolun ortasında konumlandırıldı. İlave bir 12V priz ise yük bölümünde, arka kapı hizasında bulunuyor.

Kabin içi ortam ve döșemeler

Modern binek araçların tasarımlarını çağrıștıracak biçimde etkileyici ön konsol sadece görünümden çok, ișlevsellik ve dayanıklılık açısından da talepleri yüksek, ticari araç kullanıcılarına hitap ediyor.

Expert Kombi Van iș amaçlı tașımacılık, aile kullanımı veya uzun yolculuklar gibi farklı kullanım amaçlarına hitap edecek kabin içi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Donanım düzeyi en yüksek profesyonel talepleri karșılamakla birlikte pratik, yüksek kaliteli bir araç sağladığı için özel tașımacılık taleplerine de uygun.

Expert Kombi Van versiyonlarında altı koltuk standart olarak sunuluyor; sürücü için özel ayrı bir koltuk, öndeki yolcular için ikili bir koltuk ve ikinci sırada oturacak yolcular için (2+1) șeklinde katlanabilir ve yatırılabilir koltuklar.

En yeni nesil motorlar

Expert Kombi Van ve Camlı Van’da sunulan motor seçenekleri Euro 4 egzoz emisyon standartlarına uygun. Maksimum ekonomi ve sürüș zevki için geliștirilen motorlar 2 farklı güçte:

1.6 litre HDi dizel (90 bg) ve 2.0 litre HDi dizel (120 bg) motorların her ikisi de PSA Grubu ve Ford ortaklığıyla geliștirildi. 1.6 litre HDi motor 180 Nm torka ve 2.0 litre HDi motor 300 Nm torka sahip. Her iki motor da düșük hızlarda dahi yüksek torka ve ağır yükleri bile sorunsuz tașıyabilme kapasitesine sahip. BE4R 5-ileri vites kutusu ile eșleștirilmiș 1.6 HDi motor güçlendirilmiș bir son vites oranı sunuyor. 1.6 HDi motor partikül filtresine (FAP) ihtiyaç olmadan Euro 4 emisyon standartlarına uyum sağlıyor. Bu motora sahip versiyonlarda motordan tahrikli bir direksiyon pompası mevcut. Dayanıklılığı artırmak ve rutin bakım aralıklarını 20.000 km’ye uzatmak için motorda bir çok yenilik devreye alındı. İçten tork limitörüne sahip bir hidrolik debriyaj kontrolü ticari kullanım için modifiye edildi.

Son nesil 2.0 litre HDi dizel motor 120 bg güç üretmektedir. Bu motora sahip versiyonlarda elektro-hidrolik direksiyon sistemi mevcut. Her iki motorun bakım aralığı 20.000 km. Ağır yüklerin tașınmasına uygun olabilmesi açısından debriyaj sistemine özel dikkat gösterildi.

Yeni Expert’deki önemli gelișimlerden biri de Peugeot’nun soğutma kanatlı bir gövdeye sahip olan ML6C 6-ileri manuel vites kutusunun bu gamda sunulmaya bașlanması oldu.

Örnek yol tutuș

Süspansiyon sistemleri Peugeot’nun bu alandaki tecrübe ve uzmanlık birikimini yansıtıyor ve her koșulda hassas tepki, güvenlik ve konforu en üst düzeyde sağlıyor.

Bağımsız ön süspansiyon Pseudo McPherson-tipi olup alt salıncak kolları ve viraj denge çubukları ile birlikte çalıșıyor. Arka süspansiyon ofsetli Panhard arka burulma çubuğu, helezon yaylar ve eğimli hidrolik amortisörlere sahip.

Expert’e güçlü bir yapı sağlayan bu düzenleme hem mükemmel yol tutușu hem de altı yolcu ile birlikte tüm yükleri de güvenli bir șekilde tașımayı garanti ediyor.

2.0 litre HDi Expert versiyonlarında standart olarak sunulan elektrohidrolik direksiyon sistemi, hem șehir içi kullanımı hem de düșük hızda manevraları iyileștirecek șekilde ayarlandı. Çalıșma prensibi olarak direksiyon dișlisine uygulanan hidrolik basınç aracın motor devrine göre değil, araç hızına göre değișiyor. Bu sayede hem sürüș konforu hem de aracın manevra yeteneği iyileștirildi.

Güçlü ön frenler 304 x 28 mm’boyutlarında hava soğutmalı fren disklerine ve 45 mm / 48 mm ebatlarında ikiz pistonlu fren kaliperlerine sahip. Arkada ise 290 x 14 mm boyutlarında fren diskleri ve 41 mm ebadında tek pistonlu kaliper yer alıyor. Expert Kombi Van ve Camlı Van’da tüm versiyonlar 16 inç jantlara sahip.

Düșük kullanım maliyetleri

Aracın mümkün olan en düșük kullanım maliyetlerine sahip olmasını sağlamak için, bir hasar sonucunda olușabilecek onarım masraflarını azaltmak, aracın yapısal gücünü artırmak ve ikinci olarak da yakıt tüketimini azaltmak ve bakım aralıklarını uzatmak amacıyla çalıșmalar yapıldı.

Aracın mimarisinde, yeni önden çarpma testlerindeki 10° ofset açılı daha katı test șartlarına uyum sağlayacak değișiklikler tasarımda göz önünde bulunduruldu. Bağımsız parçaların tasarımı da daha güçlü darbelere dayanıklı olacak veya daha kolay değiștirilebilecek șekilde gözden geçirildi.

Örneğin, farlar gövdeye artık 16 km/s’ten düșük hızlardaki çarpıșmalarda kopacak özel bir braket ile tuturuldu. Bu șekilde farlar korunarak bu tip ufak çarpıșmalarda tamamıyla değișme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Hırsızlığa karșı güvenlik konularında ise, çalıșmalar örneğin motor elektronik kontrol ünitesinin (ECU) çalınmasına karșı yoğunlaștırıldı. Expert bu alanda önemli bașarılara imza attı ve yüksek güvenlik notları aldı.

Kullanıcı giderlerini düșürmek konusunda bakım aralıklarının uzatılması ve ülkemiz kullanım șartlarında 20.000 km’ye getirilmesi (önceki Expert 1.9 Diesel motorlu versiyonlara göre) önemli sayılacak 10.000 km’lik bir artıș demektir. Bu da belirli güç aktarma organlarının güçlendirilmesi sayesinde mümkün olabilmiștir.

Yeni Peugeot Expert’de yer alan elektrohidrolik direksiyon sistemi [2.0 litre HDi 120 bg] de yakıt tüketimini 0,1 litre/100 km ile 0,15 litre/100 km arasında düșürmeye yardım ediyor ve CO2 atıklarını da yaklașık olarak 4 gr/100 km azaltıyor. Peugeot’nun temel özelliklerinden olan çevrenin korunmasına gösterilen bu özen, Avrupa geri dönüșüm yönergelerine uygun malzemelerin seçimine kadar uzanıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com