Gösterim: 4.071
Eklenme: 27 Ocak 2010
Saat: 12:00
5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote
Yeni Renault Master

Yeni Master, pazarın en fazla işlevsel eşya bölmesi sunan kabinine sahip. Profesyonel müşterilerin gündelik hayatlarında gereksinim duydukları eşyalar için özel olarak tasarlanan bu bölmeler, kabinle bütünleşirken son derece de ergonomik.

Yeni Renault Master’ın hedefi, segmentinde konforun referansı olmak. Bu amaçla, sürücü kabininin ergonomisi baştan aşağı yenilenen, görüş alanı genişletilen Yeni Master, binek araçta kullanılan birçok konfor donanımı da sunuyor.

Mevcut Master’a göre 1lt/100km’lik bir tasarruf sunan ve 7,1lt/100km’den başlayan şehiriçi/dışı tüketimi ile Yeni Renault Master’ın önden çekişli versiyonları NEDC (New European Driving Cycle) tüketiminde lider. Yeni versiyonda eskisine göre %40 azalan bakım giderleri de pazarın en düşükleri arasında yer alıyor.

Tamamıyla Renault tarafından geliştirilen yeni arkadan itişli versiyon, daha iyi dinamik performanslar ve yükleme imkanları sunan bir gövde yapısına sahip. Ürün ailesine (3,5t ve çift tekerlekli 4t’luk versiyonlarıyla 17m³’ye kadar yükleme hacmi ve yeni üst yapılı ürün olanakları sunan) yeni L4 uzunluğundaki versiyonu ekleniyor.

Yeni Renault Master, özellikle ticari araçların gereksinimleri göz önünde bulundurularak geliştirilmiş yeni 2,3l dCi motor ile donatıldı. 3 versiyon halinde sunulan (dCi 100, dCi 125 ve dCi 150) yeni motor hem önden çekişli hem de arkadan itişli versiyonlarda kullanılıyor.

ÖNE ÇIKAN TASARIM

Yeni Renault Master, ağır, sağlam ve kaliteli tasarımı ile Renault panelvanların yeni standartlarını belirliyor.

Boyalı geniş radyatör kapağı ve anlamlı iri farları, iradeli ve cesur bir profil çiziyor. Kavrayıcı kanatları ve « burun » biçimindeki motor kapağı gücünün ifadesi. Arkada, Master’ın kişiliğinin görsel özelliği asimetrik cam kesimi muhafaza ediliyor. Uzaktan fark edilen, üçlü üçgen stop lambası, aracın kişiliğini pekiştiriyor.

Yeni Master’ın sağlamlığı ifadesini, dengeli oranlarında, güçlü koruyucu kalkanında ve uyumlu boyutlarıyla yan koruma barlarında buluyor. Daha önceki araca göre genişleyen arka aydınlatma birimleri araçla daha büyük bir uyum sunuyor. Genişleyen kapı kolları daha tok ve kavraması da daha kolay.

Yeni Renault Master’ın kalitesi kaporta unsurlarına gösterilen özel özende kendini hemen hissettiriyor. Çift optikli farlar, dikiz aynalarına entegre işaret lambaları gerçek bir güvenlik sunarken üst sınıf binek araçlarını hatırlatıyor.

Baştan aşağı yenilenen kabin, önceki versiyona göre 5,7 cm daha uzun ve özellikle uzun boylulara daha fazla konfor sunuyor. İç tasarıma ergonomi ve kullanışlı eşya bölmeleri arayışı yön veriyor. Sağlam ve kaliteli ön paneline, kapı iç kaplamalarda da tekrar edilen çift ton kullanımı hakim. Bütün eşya bölmeleri ve kumandalar, sürücünün dikkatini dağıtmadan ulaşabileceği şekilde el altında. Malzeme ve birleştirme kalitesi de gösterilen bu genel özenden nasibini alıyor: malzeme ve kumaşlar yoğun bir profesyonel kullanımın gerekleri düşünülerek tasarlanmış.
Araç 3 iç döşeme ile sunuluyor:
– Koyu karbon kumaş
– Turuncu kırçıllı lacivert
– ve deri görünüşlü döşeme (bu opsiyon yoğun profesyonel kullanım için daha iyi bir direnç sağlıyor) –

YENİ RENAULT MASTER, EŞYA BÖLMELERİNDE VE KONFORDA REFERANS

Profesyonel müşterilerimiz için araçları gerçek bir iş yeri. Bu müşterilerimiz zamanlarının büyük bir kısmını araçlarında geçiriyorlar ve hem konforlu bir sürüş hem de optimal kullanışlılık bekliyorlar. İşte bu nedenle, konfor ve eşya bölmeleri üzerinde çalışırken de hedefimiz müşterilerimizin beklentilerine en iyi yanıtı vermekti.

Gerçek bir iş yeri olarak kabin

Yeni Renault Master, çalışma mekânında kayda değer iyileştirmeler getiren iki yenilik sunuyor:
– Ön panelde, görüşü engellemeyecek şekilde tasarlanan ve üzerine belgelerin mandallanabileceği katlanır bir dosya masası.

– Orta koltuğun sırtlığında sürücüye doğru çevrilebilen döner masa. Yatırıldığında ofise dönüşen orta koltuk sırtlığında, bir dizüstü bilgisayar yerleştirilebilecek veya not alınabilecek bir döner masa, iki bardak taşıyıcısı ve ofis malzemelerinin yerleştirilebileceği bir bölme bulunuyor.

Yararlı ve kullanıma özel, bol eşya bölmesi

Yeni Renault Master büyük panelvanlar segmentinde kabinde en fazla eşya bölmesi sunan araç. Kullanışlı ve ergonomik olan bu bölmeler, gündelik hayatta kullanılan eşyalar için özel olarak tasarlandı. Bunlar :
– Kabin genişliğince yer alan tavan rafı
– Tavanda takometre yuvası
– Gözlük bölmesi (opsiyon)
– Ön panele entegre, dizüstü bilgisayar ve/veya A4 doküman alabilen bölme
– Torpido kutusu üstünde yer alan büyük eşya bölmesi
– Önde A4 belge gözü
– 12V şarj cihaz prizi içeren telefonluk, direksiyonun yanında, bozuk para, kart veya bilet gözü
– 12V’luk ikinci bir priz ile ses düzeni bağlantıları bulunan MP3 okuyucusu gözü
– 4 içecek taşıyıcısı ve bir seyyar kül tablası
– 1,5lt’lik 2, 2lt’lik bir şişe kapasiteli 7,6lt hacminde büyük soğutmalı torpido gözü
– 1,5lt’lik bir su şişesi gözü de içeren bölmeli kapı içi eşya gözü
– Yolcu koltuğu minderi kaldırılarak ulaşılan büyük bir koltuk altı eşya gözü. Bölmesi bulunmayan bu göz, özellikle büyük hacimli eşyalar için uygun.
– Anahtar, eldiven, sigara, çakmak, katlanır şemsiye, vs. için çeşitli gözler …

Konforlu ve ergonomik kokpit

Daha yatık sürücü koltuğu, dikey olarak yerleştirilmiş « sedan » tarzı küçük direksiyon simidi ile aracı binek araçların sürüş koşullarına yakınlaştırıyor. Sürücü, farklı koltuk konumu, kumanda düğmeleri ve direksiyon yükseklik ayarı sayesinde kendine en uygun sürüş pozisyonunu ayarlayabiliyor. Aynı eksen üzerinde yer alan koltuk, direksiyon ve pedallar, uzun mesafelerde sürücünün farkında olmadan harcadığı eforu azaltıcı etkiye sahip. Kabine eklenen fazladan 5,7cm’lik uzunluğun tamamı bacak mesafesini arttırmak üzere kullanıldı. Yeni Renault Master’ın görüş açısı pazardakilerin en iyileri arasında yer alıyor. Yeni ön cam kesimi, eğimli motor kaputu ve 49mm daha yükselen sürüş konumu, görüş açısında dikey olarak 1,3° yatay olarak da 7,2° iyileşme sunuyor.

« Sedanlaşmış » konfor donanımları

Yeni Renault Master, binek araçlarından esinlenen ve daha keyifli ve konforlu bir araç içi yaşam sunan, donanımlara sahip.:
– Eller serbest anahtar sistemi sayesinde kapılar anahtarı kullanmadan, ön ve arka kapı kollarında bulunan kumanda düğmelerine basılarak açılıp kapanabiliyor. Özellikle sık aralıklarla yükleme/boşaltma yapanlar için son derece kullanışlı bir donanım.
– Gece viraj alırken veya araç park ederken, aydınlatma alanını genişleten sabit viraj farları.
– Daha yüksek performanslı yeni otomatik klima : istenilen sıcaklığa hızlı ulaşım, sessiz havalandırma, daha iyi bir hava akımı, « büyük soğukların » yaşandığı ülkeler için güçlendirilmiş ısıtma sistemi ve üst donanımlı ürünlerde seri olarak yer alacak ara bölme sayesinde, daha iyi bir ısı yalıtımı..
– 4 radyo programlı eksiksiz ses düzeni. En üst sınıf versiyonda Radyo-CD-MP3 çalıcı ve Bluetooth eller serbest kiti ile bir USB ve iPod bağlantısı bulunuyor. Bu sistemde albüm ve şarkılar direksiyondaki uzaktan kumandadan seçilebiliyor, seçilen şarkıların başlığı ekrandan izlenebiliyor.
– IQ Route™* Carminat TomTom® navigasyon sistemi. Tavana monte edilerek ön panelde eşya yerleştirme gözlerine yer açan ekran, sürücünün görüş açısına göre sağa sola çevrilebiliyor.
– Isıtmalı koltuklar (opsiyonlu)
– Geri görüş kamerası (aksesuar)
– Orta ekipman seviyesindeki versiyonlarda daha iyi bir ses yalıtımı ve yükleme alanındaki eşyaların muhafazasını sağlayan standart camlı ara bölme.

* TomTom® ‘un geliştirdiği IQ Routes™, yollarda ölçümlenen gerçek araç hızlarını değerlendirerek, en hızlı rotayı belirleyen bir sitem. Milyonlarca sürücünün deneyimlerini barındıran TomTom® verileri sayesinde işleyen sistem, bu veriler, talep edilen gün ve saate göre en uygun rotanın hesaplanmasında kullanılıyor.

PAZARIN EN DÜŞÜK TOPLAM KULLANIM MALİYETİ

Toplam kullanım maliyeti (TCO : Total Cost of Ownership) büyük panelvanların satın alınması sürecinde belirleyici bir etmen. Bu bağlamda Renault, TCO’nun iki önemli bileşeni olan yakıt tüketimi ve bakım maliyetinin azaltılmasına odaklandı. Bu amaçla, Yeni Renault Master, performansı düşük kullanım maliyetiyle bağdaştıran yeni 2,3l dCi (M9T) motoru ile donatıldı.

Yeni 2,3 dCi motor: yüksek performanslı ve tutumlu bir « downsizing » (düşük hacimli motorlar ile daha fazla performans sağlanması)

Özel olarak ticari araçların gereksinimleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan bu motor 2,0 dCi (M9R) motorun yeni versiyonu. G9U Versiyon motorlardan daha küçük olan silindir hacmine (2,5l dCi) rağmen daha yüksek bir tork üreten (+30 Nm) motor dCi 100, dCi125 et dCi150 olmak üzere üç seçenek halinde sunuluyor.

Önden çekişli versiyonlarda NEDC tüketiminde lider

Yeni Renault Master, Renault’nun ticari araçlar pazarında tüketimde kaydettiği ilerlemenin bir göstergesi. Önden çekişli versiyonlarda orttalama 1lt/100km azalan tüketim, arkadan itişlilerde, eski jenerasyona göre, 2,7lt/100km’ye kadar bir tasarruf sağlıyor. Ulaşılan bu değerler, Yeni Renault Master’ı önden çekişli versiyonlarda NEDC tüketiminde liderliğe taşıyor. En düşük tüketim değeri 7,1lt/100km (187g/km CO2) olan Yeni Renault Master’ın gam ortası modeli (L2H2 125bg) 7,8lt/100km yakıyor. Bu kazanımların 150.000 Km’de sağladığı tasarruf 1300€* (*1 lt Dizel = net 0,87€ fiyatı üzerinden hesaplanmıştır). Renault Master, bir depo ile kat ettiği mesafe, önceki modeli 200 km aşarak, 1.400km’yi geçiyor.

Pazarın en uygunları arasında yer alan bakım giderleri

Bakım giderleri, bir önceki araca nazaran %30 azaldı. Bu iyileştirme:
– bakım gerektirmeyen dağıtım zinciri ile,
– fren plaket ve disklerinin dayanıklılığının %20 artırılması ile (Yeni Master’da ön panelde bir fren aşınma uyarı lambası bulunmaktadır).
– birçok parçanın değişim aralığının uzaması ile elde edilmiştir.

YENİ ARKADAN İTİŞLİ VERSİYONLAR İLE ZENGİNLEŞEN BİR GAM

Gözle görülür biçimde zenginleşen bir gam

Yeni Renault Master, yeni arkadan itişli versiyonu ile, büyük panelvanlar pazarında hem önden çekişli hem de arkadan itişli iki seçenek sunan az sayıda araçtan biri. Gama yeni katılanlar:
– 17m³ yükleme hacmi ile 4,38m’ye kadar yükleme derinliği sunan yeni bir L4 uzunluğu
– Daha fazla yük için tasarlanan çift tekerlekli 3,5t vet 4,5t’luk versiyonlar istiap haddini* 7,5t’a taşıyan, 3t’luk römork kapasitesi
* Hareket halinde izin verilen toplam yük
– Yeni üst yapılı ürün olanakları

Bu çerçevede, Yeni Renault Master 350 farklı versiyondan oluşan eşsiz bir ürün yelpazesi sunuyor :
– 40 kasa (panelvan, kombi, otobüs, şasi & kabin, vs…)
– 4 uzunluk (3 dingil mesafesi et 2 arka dingil-tampon mesafesi)
– 3 yükseklik
– Önden çekişli/ arkadan itişli versiyonlar (tek/çift tekerlekli)
– 4 istiap haddi: 2,8t, 3,3t, 3,5t (tek tekerlek & çift tekerlek) ve 4,5t (çift tekerlek)

Yeni Üst Yapılı Ürün olanakları

Eski Renault Master’larda panelvanların %35’inde ve şasi&kabinlerin %100’ünde üst yapı tadilatı yapılabiliyordu. Yeni Renault Master kendine özgü altyapısı ve özel opsiyonlarla üst yapı tadilatını daha da kolaylaştırıyor. Yeni arkadan itişli versiyonuyla Renault Master, özellikle düz kasa, kamyon ve büyük hacimli yükler (polyester kasa ve frigorifik kasa) segmentinde varlığını güçlendirecek.

Kasaya entegre şasili yeni arkadan itişli versiyon

Şasinin ayrı bir parça olduğu eski arkadan itişli versiyondan farklı olarak Yeni Renault Master’ın arkadan itişli versiyonu yüksek dayanıklılıkta bir taşıyıcı yapıya sahip (kasaya entegre şasi). Bu teknoloji, aracı hafifletmek, yakıt tüketimini ve CO2 salımını azaltmak, manevra kabiliyetini arttırmak, yükleme hacmini arttırarak daha düşük bir yük eşiği sağlamak gibi birçok avantaj sunuyor.

Yeni Renault Master arkadan itişli seri versiyonu, daha iyi bir yol tutuşu ve yüküne göre aracın dengesini sağlayan uyumlu ESP ve ASR (patinajı önleyici) sistemleri ile donatılmıştır. Opsiyonlu diferansiyel kitleme sistemi stabil olmayan arazi ve ıslak yollarda sürüşü kolaylaştırmaktadır..

İsteğe uygun yükleme hacmi

Yeni Renault Master, 4 uzunluk ve 3 yükseklik olmak üzere, 8 ila 17m³ arasında 10 değişik yükleme hacmi sunuyor.

Volume
utile(m3)
TRACTION PROPULSION
L1 L2 L3 L3 L4
H1 8
H2 9 10,8 13 12,4 14,9
H3 12,3 14,8 14,2

Stepnenin aracın altına yerleştirilmesi ile aracın yük alanında ek hacim sağlıyor.

Araç yükleme eşiği daha da uygun seviyeye indirildi :
– 17cm genişletilen sürgülü yan kapı, pazarın en genişleri arasında.
– Aracın iki tarafından yükleme yapmak için iki taraflı yan sürgülü kapı.
– Arkada, yükleme alanına erişim, pazardaki en düşük yükleme eşik değeri ile sağlanıyor: önden çekişlilerde 548 mm ve arkadan itişlilerde 674 mm (arkadan itişlilerde seri üretim marşpiye seri olarak sunulmaktadır).

EN BÜYÜK ÖNCELİK : GÜVENLİK

Birçok yeni üst sınıf donanımlarla desteklediği Yeni Renault Master’ı segmentinin en güvenlileri arasına sokmak için çabalarını katlayan Renault için güvenlik önceliklerin başında geliyor.

Bunun için, Yeni Renault Master pasif güvenlik alanında:
– eksiksiz bir hava yastığı sistemi (sürücü yolcu ön ve yan hava yastıkları)
– öngergili ve güç limitörlü emniyet kemerleri sunuyor.

En iyi düzeyde bir aktif güvenlikte için ise :
– pazarın en kısa fren mesafesini : önden çekişlilerde 44,7m ; arkadan itişlilerde 46,6m (stabil zeminde yüklü 100km den 0 km’ye).
Yeni Renault Master bu değerleri önde yer alan ( 302mm çapında) havalandırmalı fren diskleri ve arkada yer alan (305mm çapında) dolu fren disklerine borçlu. Ayrıca acil fren destekli (AFU) ABS ve motor tork ayar sistemi (MSR) gibi optimal fren koşulları sağlayan donanımları da eski araçtan devraldı.
– ESP arkadan itişli versiyonlarda seri olarak sunulurken, önden çekişli versiyonlarda opsiyonel olarak sunulmaktadır.
– Sabit viraj farlarını sunuyor.

Yükleme alanındaki eşyaların muhafazası için :
– Yekpare sac ara bölme (tüm versiyonlarda standart) veya camlı ara bölme (opsiyonel olarak). « Standard » kullanım için (kalınlık 10mm) ve « yoğun » kullanım (kalınlık 15mm) için ahşap taban kaplaması (aksesuar).
– Kasa kenarları için ahşap koruma barları (aksesuar)

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com