Gösterim: 1.135
Eklenme: 9 Haziran 2005
Saat: 17:49
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Saab 9-3 Sports Combi

Yeni Saab 9-3 SportWagon, klasik bir wagon otomobilin niteliklerine alternatif bir biçimde, tasarım ve sportif sürüşü birleştirerek Saab’ı ilk kez birinci sınıf bir orta-boy wagon segmentine taşımaktadır.
Serinin önde gelen modeli Aero, turbo-şarjlı ve altı-silindirli benzinli motoru ile segmentinde ilk olma özelliği taşımaktadır.

9-3 SportWagon, aks mesafesi ve üstün şasi dinamiği ile birlikte Sport Sedan’ın ön ve iç tasarımını korurken; kapıları, arka koltuğu ve orantılı kargo hacmi de dahil, B-sütunundan geriye doğru tamamen yeni bir karoser sunmaktadır.

9-3 SportWagon Eylül ayında Avrupa pazarı ile birlikte Türkiye pazarında da satışa sunulacaktır. Yine Türkiye pazarında Avrupa pazarında olduğu gibi altı benzinli ve iki Euro 4 uyumlu dizel motor seçeneklerinden oluşacaktır.

Özellikleri:

# Klasik wagon tasarımına belirgin bir alternatif sunan yeni beş-kapılı tasarım
# Yeni alüminyum 250 bhp/184 kW 2.8V6 Turbo motoru ile serisinin en üstünü Aero
# Şaşırtıcı ölçüde geniş kargo hacmi
# Benzersiz ReAxs arka tekerlek yönlendirme özelliği ile sportif ve sürüş keyfi veren şasi
# Perakende fiyatların henüz tam olarak kesinleşmemiş olmasına rağmen, her modelin Sport Sedan serisindeki eşdeğer modeline göre biraz daha yüksek bir rakama mal olması beklenmektedir.

Motor Serisi

9-3 SportWagon’nun piyasaya yeni sürülen bir 2.8V6 Turbo da dahil olmak üzere altı benzinli motor seçeneği; iki dizel motoru ve beş- ve altı-vitesli manuel ve otomatik vites seçenekleri ile sunulmaktadır.

# Serisinin önde gelen modeli Aero’ya özgü ve 250 bhp/184 kW güce sahip yeni alüminyum 2.8V6 Turbo motoru veya Arc ve Vector modellerinde 230 bhp/169 kW güç üreten motor. Her iki silindir yatağını da besleyen 24-valflı, DOHC, değişken valf zamanlamalı, çift-skrol turbo-şarjlı motorlar. Hızlı, soğuk çalıştırmalı ısınma için hava enjeksiyonlu ve hidroformlu paslanmaz çelik egzos manifoldları.
# 150 bhp/110 kW, 175 bhp/129 kW veya 210 bhp/155 kW güç üreten alüminyum 2.0 dört silindirli turbo motorlar.
# 120 bhp/88 kW (8-valf) ve 150 bhp/ 110 kW (16-valf) seçeneklerine sahip 1.9TiD motorlar. Common rail tipi, direkt, çok-enjeksiyonlu, VNT turbo-şarjlı ve bakım gerektirmeyen parçacık filtreli. Euro 4 uyumlu.
# 122 bhp/90 kW gücünde ve değişken boylarda giriş manifoldlu doğal-havalandırmalı 1.8i motoru. Geniş müşteri seçenekleri için, Aero hariç, tüm özelliklerde mevcuttur.
# Saab Sentronic sıralı manüel vites ve opsiyonel direksiyon kontrollerine sahip otomatik vites. Hem 2.8V6 Turbo motorları ve hem de 150 bhp/110 kW 1.9TiD motoru için geçerli altı-vitesli modeller. 210 bhp/155 kW motoru için, kickdown üzerinde iki ara vitese sahip ‘5+2’ .
# 2.8V6 Turbo ve 1.9TiD motorları için standart ve 210 bhp/155 kW benzinli motor için opsiyonel olan altı-ileri manuel vites. Geliştirilmiş vites kalitesi için kablo bağlantısı.

Dış Tasarım

Çarpıcı, takoz-şeklindeki profili ve Saab ‘imzalı’ tasarım incelikleri onun dinamik performansının ve sürücü odaklı çekiciliğinin önemli bir göstergesidir.

# Sportif, dinamik beş kapılı gövde stili.
# Klasik wagon tasarımına farklı bir alternatif.
# Saab ‘imzalı’ tasarım incelikleri. Yükselen kemer çizgisiyle takoz-biçimindeki profili; D,sütunundaki ‘hokey sopası’ biçimi; gizlenen B ve C-sütunları ile oval-biçimli kapı kollarını içeren tek taraflı pencere grafiği.
# ‘fastback’ tipi arka tasarımı. İleri doğru açılı D-sütunlarına monte edilmiş, geniş ve buzlu arka far lambaları
# Dik açılı bagaj kapağının üzerindeki entegre arka spoyler tavan çizgisinin profilini arka far ünitelerine kadar uzatmakta ve görsel olarak alçaltmaktadır.
# Ön tasarım. Saab’ın kafesi ile düzgün farları/gösterge üniteleri de dahil olmak üzere otomobilin ön kısmının kibar eğimi, ön camın geleneksel saran biçimine mükemmel derecede uyum sağlamaktadır.
# Arc ve Vector seçenekleri için renkli yan eşiklerle, ön ve arka tampon kalıplarıyla takviye edilmiş ‘Bir bütünden oyulmuş’ izlenimini veren görüntüsü. Aero için yan eşik ışık gözleri ve tampon uzantıları. 16, 17 veya 18-inç alaşımlı tekerlek seçenekleri.

İç tasarım ve Özellikleri

Dış tasarımında olduğu gibi, 9-3 SportWagon’nun iç tasarımı da önceki Saab modellerinde bulunan tasarım temalarını yansıtmaktadır. Tabandaki göz-alıcı ve kromdan üretilmiş kol, Saab’ın havacılık mirasını ortaya koyan bir uçak tarzına sahiptir.

# Geniş biçimde açılan bagaj kapağı; alçak tabanı; çabuk-katlanabilen ve kayak-yuvalı 60/40 bölmeli arka-koltuk boşluğu; opsiyonel katlanabilir yolcu koltuğu boşluğu; yük bölmeleri ve kargo ağlarına sahip uyarlanabilir kargo kullanımı.
# Şaşırtıcı derecede geniş ve düzgün orantılara sahip yük alanı. Kompakt arka süspansiyon tasarımı, çıkıntıları olmayan yararlı hacim kullanımına izin vermektedir. Arka koltuk yukarı/aşağı hacmi 419/1273 litredir (VDA).
# Yenilikçi TwinFloor yükleme olanağı. Tavan orta bölümü çapraz biçimde dönmekte ve uçak-biçimli kolu çektiğinizde yerine oturmaktadır. Bu, alışveriş çantaları, vs. için girintili alt-tabanda bir kargo ağıyla kolayca güvence altına alınan, uygun bir bölme için destek sağlamaktadır.
# İki-pozisyonlu geri çekilebilir arka kargo ağı, kayan yüklere karşı uygulanabilir koruma için, arka-koltuk ve ön-koltuk boşluklarının arkasında kolaylıkla güvence altına alınabilmektedir.
# ‘Profiler’ın kişiselleştirilmesi. Aşağıdakileri de içeren geniş bir fonksiyonlar dizisi kişisel tercihlere göre önceden ayarlanabilmektedir: otomatik havalandırma kontrolü, saat/alarm, hız göstergesi aydınlatması, park yardımı, yağmura hassas silecekler ve hırsız alarmı. Tekli, dönmeli/basmalı düğmeleri ve ekran işaretleri sayesinde kullanımı son derece kolay.
# ComSense fonksiyonelliği, göstergelerin çalışması ya da ani frenleme sırasında sürücü üzerinde yüksek oranda bir yük saptandığında araç-içi uyarı mesajlarını/telefon çağrılarını kısa süre için bastıran ‘dinamik yük yönetimi’ sayesinde, sürücü dikkatinin dağılması en aza indirilmektedir. Sisteme, görsel karışıklığı azaltma amacına yönelik Gece Paneli gösterge aydınlatma da dahildir.
# İki-bölgeli Otomatik Klima, iç hacmin sol veya sağ tarafı için farklı sıcaklık ayarlarına izin vermektedir. Sistemde, otomobilin bir tarafı direkt güneş ışığına maruz kaldığı takdirde, sıcaklık değişikliğini telafi eden otomatik bir hava akımı denge fonksiyonu da bulunmaktadır.
# Infotainment (Bilgi-Eğlence) sistemi, geniş 5.8-inç renkli monitörlü DVD/GPS uydu seyir sistemini, Bluetooth™ uyumlu entegre GPRS telefonu, Bluetooth-uyumlu kablosuz kulaklık bağlantısını, WAP tarayıcısını, İleri Ses Tanımı (AVR) özelliğini ve MP3 çalar giriş soketini içermektedir.
# Yedek lastik depolama alanına mükemmel yerleştirilmiş benzersiz 10-inçlik sub-woofer kurulumu da dahil, 150 ila 300 watt çalma gücüne ve 12 adede kadar hoparlöre sahip üç modüler ses sistemi seçeneği.
# Üç iç hacim ‘formu’ veya özellik seçeneği: Linear, Arc ve Vector’e ek olarak ‘Aero’ spor tipi amiral gemisi. Her biri ‘aydınlık oda’ (parşömen) veya ‘karanlık oda’ (gri) renk temasıyla.

Şasi, Direksiyon ve Frenler

Pratik bir beş-kapılı otomobil olarak, sınıfının standartlarını geride bırakan ve sunduğu fonksiyonelliklerle sınıfında rakip tanımamaktadır. Elektronik sürüş destek elemanları , 2.8V6 Turbo’da standart olan Yokuşta Kalkış Desteği özelliğine sahip yeni bir ESP Plus sistemini içermektedir.

# Saab ReAxs, benzersiz bir arka tekerlek yönlendirici özelliği. Arka süspansiyonun kinematiği, optimum kullanımı ve dengeyi sağlayan benzersiz bir arka tekerlek yönlendirme tepkisi için ayarlanmıştır.
# Dört-bağlantılı bağımsız arka süspansiyon. Denge için yüksek yanal sağlamlık ve konforlu bir sürüşe uygun uzunlamasına kavrama. Kompakt tasarımı, çıkıntısız geniş bir yük alanı sağlamaktadır.
# Hidroformlu alt-gövde üzerine monte edilmiş alçak A-kollarına sahip MacPherson payandalı ön süspansiyon. Mükemmel direksiyon hassasiyeti için yüksek yanal kovan sağlamlığı; konforlu bir sürüşe uygun uzunlamasına kavrama.
# Alçak monte edilmiş direksiyon kremayeri, ilerici güç yardımı ve hızlı yanıtlarıyla mükemmel bir duygu ve hassasiyet vermektedir. 1.8i ve 1.9TiD motorlarında elektro-hidrolik sistemlidir.
# Motor gücüne göre üç disk fren boyutu. ReAxs geometrisi aracılığıyla otomatik arka tekerlek ‘eğikliği’ne sahip mükemmel yüksek hız frenleme dengesi.
# Standart olarak monte edilmiş frenleme ve denge destek özellikleri: Dört kanal ABS, TCS, MBA (Mekanik Frenleme Desteği), CBC (Virajda Fren Kontrolü) ve EBD (Elektronik Fren Kuvvet Dağılımı).
# Yeni kuşak Saab-ayarlı ESP ve ESP Plus. Opsiyonel, çok ilerici ESP fonksiyonları hemen hemen fark edilmemektedir. ESP Plus, 2.8V6 Turbo motorlarına standart olarak monte edilmektedir ve manuel vitesler için otomatik olarak geriye kaymayı engelleyen HSA (Yokuşta Kalkış Desteği) özelliğini içermektedir.

Gövde yapısı ve Elektrik sistemleri

9-3 SportWagon, üzerinde sportif kullanımı, sessiz sürüşü, zarafeti ve üstün güvenlik nitelikleri ile sağlam bir temel oluşturan, Saab tarafından bugüne kadar üretilmiş en sağlam beş-kapılı otomobil gövde yapısından yararlanmaktadır. Ana fonksiyonların hızlı ve etkin kullanımını sağlayan fiber optik kablolar da dahil olmak üzere, çok katmanlı dijital sinyal ağına sahiptir.

# Yüksek bükülme sağlamlığı – 21,000 Nm/derece’lik sapma. Sport Sedan’dan sadece yüzde 6.6 daha küçük olan geniş bagaj kapağı açıklığına rağmen. Üretimde FEM tasarım tekniklerinin ve uyarlanmış boşlukların kullanımı, gereksiz ağırlıkları azaltmakta ve sadece gereken yerlerde sağlamlığa yoğunlaşmaktadır.
# C ve D-sütunları çevresindeki yapısal ‘halkalar’, sedanın çapraz desteklerinin eksikliğini telafi etmek üzere taban ve tavanda çapraz kirişler içermektedir. ‘Halkalar’, arka karoserdeki altı kirişle uzunlamasına bağlanmıştır ve C-sütunun tabanı daha da güçlendirilmiştir.
# Özellikle, ilave dayanıklılık amacına yönelik olarak, tüm ana kirişlerin kapalı bölmelere sahip olduğu orta yolcu güvenlik kafesinde olmak üzere, karoserinin yüzde 60’ı yüksek dayanımlı veya ultra yüksek dayanımlı çelikten yapılmıştır.
# Bağımsız ‘tek-yönlü’ gövde preslemeleri, daha iyi sızdırmazlık ve daha düzgün boşluk toleransları için içerden-montajlı kapıları barındırmaktadır.
# Ön tamponun arka kısmındaki deforme edilebilir çarpma kutuları, 15 km/saat’e kadar düşük hızlı çarpmalarda gövde hasarını en aza indirmektedir.
# Motor, şasi, gövde, ‘infotainment’, telematik, seyir ve klima ile konfor sistemlerinin kontrolü için veri yolu iletim özelliğine sahip komple elektrik ve elektronik ağı için çoklu kablo sistemi.
# Tüm ‘infotainment’ ve seyir sistemi için fiber optik kablolar. Geniş, 25 Mbyte/saniye kapasitelidir ve ikili kablo sistemine göre 50 kat daha yüksek kapasitededir. DVD-tabanlı seyir, GPRS ile entegre telefon ve Bluetooth bağlanma özelliği.
# Arka ışıklandırma LED’leri, fren lambaları için daha yüksek bir güvenilirlik, daha düşük bir enerji tüketimi ve daha hızlı bir ışıklandırma sağlamaktadır. Sis lambaları başlangıçta ‘kapalı’ olarak ayarlanmıştır.
# Güçlü ön cam yıkama sistemi, normal gücün iki katı kadar güçlü ve yüksek basınçlı altı püskürtme ünitesi ile çalışmaktadır. Yağmura hassas fonksiyon için sürücü tarafından ayarlanabilmektedir.

Güvenlik

Saab, otomobil güvenliği açısından uzun ve başarılı bir geleneğe sahiptir ve Saab otomobilleri, gerçek yaşam kaza araştırmalarında segmentinin en iyisi olarak belirtilmekte ve ne kadar iyi çalıştığını istikrarlı bir biçimde göstermektedir. 9-3 Sport Sedan ve 9-3 Convertible otomobilleri EuroNCAP çarpma testlerinde en yüksek derece olan beş-yıldız sınıflamasına erişmişlerdir.

# Saab otomobilleri ile ilgili 6,100’ü aşkın gerçek-yaşam kazasını kapsayan veritabanı gerçek yollar üzerindeki gerçek kazalarda neler olabileceğini canlandırmak üzere bilgisayar simülasyonlarında ve çarpma testlerinde kullanılmıştır.
# Güçlü çelik güvenlik kafesi yolcu bölmesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Otomobil, genel olarak yüksek dayanımlı çelikten üretilmekte olup ilave dayanıklılık için tamamen kapalı kiriş bölümlerine sahiptir. Üç yük yoluna sahip deforme olabilen ön yapısı ve çarpma kuvvetlerini yayma amacına yönelik geniş tamponlarıyla korunmaktadır.
# Ön koltuklar için Saab Aktif Baş Dayanakları (SAHR), arkadan çarpmalarda ciddi boyun zedelenmelerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Bunların etkinlikleri çarpma araştırması bulguları ve bağımsız testlerle kanıtlanmıştır.
# Yan eşikler ve kapı kirişlerini entegre bir yapı olarak devreye sokacak şekilde tasarlanmış olan, alt B-sütununun ‘sarkaç’ hareketiyle yandan çarpmalara karşı koruma.
# Potansiyel olarak yuvarlanma da dahil tüm kaza süreci boyunca başın korunmasını sağlamaya yardımcı olan tavan-ray hava yastıkları. Ön koltuğa monte edilmiş yan hava yastıkları göğsün korunmasına yardımcı olmaktadır.
# Yandan çarpmalarda iki-aşamalı ve uyarlamalı ön hava yastıkları ve emniyet kemerlerinin önceden gerilimi ile kemer takma uyarı sistemini de içeren hava yastığı/emniyet kemeri açılmasına ilişkin karmaşık algılama sistemi.

Maliyetler, Güvenlik ve Aksesuarlar

9-3 SportWagon’nun mükemmel yapısı ve malzemelerinin kalitesi; servis, onarım ve sigorta dahil son derece rekabetçi fiyatına yansımaktadır. Güvenlik sistemleri arasında etkinliği kanıtlanmış tüm önlemler bulunmaktadır. Akıllı çalıştırma özellikleri ve aksesuarları, SportWagon’nun günlük kullanımını kolay, rahat ve ödüllendiren bir hale getirmektedir.

# Otomobil kullanım alışkanlıklarına göre değişen esnek servis aralıkları. Tüm benzinli ve dizel varyantları için çoğu pazarlardaki maksimum servis aralığı en fazla iki yıl veya 30,000 km’dir. Buna ek olarak, 10 yıllık anti-perforasyon garantisi vardır.
# Ön karoseri çarpmalarına karşı ‘kendi-kendini onaran’ tamponları ile 8 km/saat’e kadar ve deforme olabilen ‘çarpma kutuları’ ile 15 km/saat’e kadar bir koruma özelliği sayesinde azalan kaza tamir faturaları ve sigorta masrafları. Etkin sökme ve değiştirme amacıyla ön kanatlar cıvatalarla monte edilmiş, ana kablo bağlantıları korunmuştur.
# Sigorta şirketleri ile birlikte geliştirilmiş ‘en son teknoloji ürünü’ güvenlik. 9-3 Sport Sedan, İngiltere Thatcham sigorta araştırma merkezinin ‘aracın çalınmasına’ karşı beş-yıldız ve ‘araçtan çalma olaylarına’ karşı da dört yıldız derecelendirmesini almıştır.
# Araca girilmesine ilişkin önlemler: ‘serbest dönen’ ve korumalı kapı kilitleri, sabit dilli kilitler, elektronik açıdan ‘araçla evli’ ses donanımı ve bileşenlerin güvenlik işaretleri.
# Aracın çalınmasına ilişkin önlemler: elektriksel direksiyon kolonu kilidine ve ECM kilitlemesine sahip immobilizer, araca girilmesini önleyen tarayıcı şifreli döner ‘çalıştırma’ kodu ve güvenlik duvarları.
# Kapılar, motor kapağı ve ‘eğimli’ bagaj kapağı için karmaşık alarm sistemi ve ultrasonik iç mekan hareket algılaması ile birlikte tüm arka camlar için cam kırılma sensörleri ve bağımsız, gizli akü.
# Birçok ‘konfor’ özellikleri, yeni 9-3 SportWagon ile yaşamı mümkün olduğunca kolaylaştırmaktadır, örneğin kapsamlı ‘Profiler’ kişiselleştirme menüsü, otomatik olarak dışarı katlanan ‘akıllı’ kapı aynaları, otomatik ön cam yıkama sıvısı tasarruf ünitesi.
# Sportif gövde tasarım ekleri, tavan rayları, tavan rafları, tavan kutuları ve kargo ağları ile TwinFloor ve SmartSlot aksesuarlarını içeren tasarım ve yaşam tarzına yönelik aksesuarları mevcuttur.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com