Gösterim: 1.133
Eklenme: 2 Nisan 2008
Saat: 12:18
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Seat Ibiza

İspanyol üretici SEAT’ın küçük sınıftaki temsilcisi Ibiza’nın 4. nesil versiyonu, ilk olarak 5 kapılı hatchback karoser formuyla resmen gün ışığına çıktı. Gerek büyüyen boyutları, gerekse dinamik tasarım hatlarıyla dikkat çeken yeni SEAT Ibiza, yükselen güvenlik standartları ve ilk etapta dört farklı motor seçeneğiyle Mayıs ayı sonundan itibaren Batı Avrupa pazarlarında yola çıkmaya başlayacak!

VW AG çatısı altında yer alan SEAT’ın tamamen yenilenen 4. nesil Ibiza modeli, ilk olarak 5 kapılı hatchback karoser formuyla resmen tanıtıldı. Mayıs ayı sonundan itibaren ilk olarak İspanya başta olmak üzere Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan yeni SEAT Ibiza, VW Grubu’nun yeni nesil küçük sınıf araçları için geliştirdiği platformu üzerine inşa edilen ilk model olmasıyla dikkat çekiyor.

Donckerwolke’den “Ok Tasarım” Anlayışı!

SEAT’ın tasarım direktörü Luc Donckewolke ve ekibi tarafından tasarlanan ilk seri üretim model olma unvanına da sahip yeni SEAT Ibiza’nın dinamik ve agresif çizgileri ilk bakışta kendini belli ediyor. SEAT’ın “Ok Tasarım” olarak adlandırdığı yeni tasarım anlayışıyla şekillendirilen 4. nesil Ibiza’nın küçük ve alçak konumlandırılmış ızgarasıyla uyumlu sivri köşeli farları, belirgin bir farkındalık yaratıyor. Yeni SEAT Ibiza’nın kaslı çamurlukları, farklı geometrik çizgilerin yer aldığı yan gövde ve arka tasarımı da  çarpıcı dış tasarım unsurları arasında yer alıyor.

Kabin içinde ise sıradışı bir tasarım anlayışının yer aldığı yeni SEAT Ibiza, 3 kollu sportif direksiyon simidi, sürücü odaklı gösterge panelleri, yeni tip kontrol butonlarına sahip müzik ve klima sistemlerinin yer aldığı çıkıntılı orta konsoluyla bambaşka bir model olduğunu net biçimde ortaya koyabiliyor. SEAT yetkilileri, Yeni Ibiza’nın tasarımıyla olduğu kadar işçilik ve malzeme kalitesiyle de iç mekan anlamında da iddialı olacağını belirtiyorlar.

Büyüyen boyutlar ve artan bagaj hacmi!

Elbette yeni Ibiza, sadece kabin içi tasarım ve üretim özellikleriyle değil aynı zamanda büyüyen boyutları dolayısıyla genişleyen bagaj hacmiyle de ön plana çıkmayı başaracak. Öncelikli olarak 4.052 mm’ye uzayan boyu ile yerini alacağı modele göre 99 mm uzayan Yeni SEAT Ibiza, 2.469 mm’lik aks mesafesine sahip. Mevcut Ibiza modeline göre 25 litre artan yükleme kapasitesiyle artık 292 litrelik bagaj hacmi sunabilen yeni SEAT Ibiza, rakipleri karşısında da maksimum kullanışlı bir otomobil haline gelmeyi başarıyor.
23 ay gibi kısa sürede geliştirilerek, yollara çıkmaya hazır formuna kavuşan 4. nesil SEAT Ibiza, ilk etapta biri dizel olmak üzere toplam dört farklı güç ünitesi ile bantlardan inecek. SEAT’ın yeni küçük sınıf temsilcisinin şık kaputunun altında 1.2 litre 70 HP, 1.4 litre 85 HP ve 1.6 litre 105 HP’lik benzinli motorlar yer alıyor. Her üç benzinli motor da 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken, benzinli motorların yakıt tüketimlerini azaltmak ve karbondioksit emisyonlarını 160 g/km’nin altına düşürmek için özel modifikasyonlar gerçekleştirilmesi dikkat çekiyor. Öncelikli olarak 1.9 litre 105 HP’lik dizel motorla satışa sunulacak olan yeni Ibiza’da ilerleyen dönemde 1.4 litre 80 HP ve 1.9 litre 90 HP’lik iki TDI motor daha kullanılmaya başlanacak. Partikül filtresinin standart olarak yer aldığı yeni modelin tüm dizel motor üniteleri, 120 g/km’nin altındaki karbondioksit emisyon değeri sunabiliyor olacak.

Yeni SEAT Ibiza’yla güvenlikte ve donanımlarda yeni açılımlar!

Firmanın Martorell/İspanya’da yer alan fabrikasında üretilecek olan yeni nesil Ibiza’nın güvenlik çıtasının yükseltilmesi konusunda özellikle çalışıldığı ve önemli gelişmeler kaydedildiği görülüyor. Öncelikli olarak pasif güvenlik konusunda yoğunlaşan SEAT mühendisleri, aracın gövdesinde son derece yüksek sağlamlığa sahip materyallere yer vermişler.

Bununla birlikte araçta ön havayastıklarıyla göğüs/baş yan havayastıklarının başlangıç donanım seviyesinden itibaren standart olarak sunulacağı yeni SEAT Ibiza’da EBA ve EBD destekli ABS sistemi de yine aynı kapsam içinde yer alıyor. TCS destekli ESP sistemi de yeni SEAT Ibiza modellerinde yer alan aktif güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Tüm model versiyonlarında kemer bağlama ikaz uyarısının standart olarak yer alacağı araçta yeni konfor donanımlarının varlığı da önemli biçimde dikkat çekiyor.

Yokuşlarda kalkışlarda, aracın geriye kaymasını engelleyen Yokuş Kalkış Desteği (Hill Hold Control), Viraj Sis Lambası, AFS’li (virajlarda dönebilen) bi-xenon farlar, arka park sensörleri, Bluetooth telefon bağlantısı gibi farklı donanım unsurları yeni Ibiza’nın çekiciliğini artırıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com