Gösterim: 1.939
Eklenme: 6 Ekim 2010
Saat: 10:08
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Volvo S60

Şasi mühendisleri, yeni S60 ve V60’ı eğlence cenneti haline getirmek için büyük adımlar attı. Sonuç; daha sportif, daha dinamik ve daha heyecan verici Volvo S60 ve V60 R-Design…

“Bir şasi üretmek, yeni rekorlar kırmaya hazırlanan bir atlete benzer. Rekoru bir kez kırdınız mı hemen bir diğer rekoru hedeflersiniz. R-Design şaside direksiyonu, çevikliği ve otomobilin genel imajını standart S60 ve V60’ın dinamik şasisine oranla çok daha keskin hale getirdik” diyor Otomobil Dinamikleri Departmanı Genel Müdürü Stefan Sallqvist ve ekliyor:

“Sürücüyle iletişim kuran bir deneyim yaşatmalısınız ve otomobilin tek bir alüminyum bloğundan üretildiği hissini verebilmelisiniz.”

Volvo’nun en dinamik modelleri olan yeni S60 ve V60 geliştirildikten sonra şasiden sorumlu ekip detayların iyileştirilmesi konusuna odaklandı.

Stefan Sallqvist, “Amacımız, şasinin hissini azaltmadan dinamizmi artırmaktı. Eğer şasi çok sert olursa, düz asfaltta bile konforsuz hissettirebilirdi. Farklı ve konforlu bir sürüş sunmak istedik” diyor.

Süspansiyon bağlarıyla daha duyarlı direksiyon

Şasi ekibi, süspansiyon bağı olarak bilinen ve amortisör kulelerini birbirine bağlayan barı kaputun altına yerleştirdi. Bu klasik metot sayesinde gövde sertliği artırıldı.

“Otomobil şimdi çok daha sert hissettiriyor ve direksiyonu çok daha duyarlı ve keskin tepkiler veriyor” diyor Stefan Sallqvist.

Arkada mono tüp amortisörler

S60 ve V60 R-Design’ın arkasında mono tüp amortisörler kullanılmış. Daha önce kullanılan çift tüp amortisörlerden farklı olarak, mono tüp amortisörler açılma ve kapanma sönümlerini tek bir supap sayesinde gerçekleştiriyor. Bu sayede daha kısa ve hızlı sıvı akışları sağlanarak, süspansiyonun daha hızlı tepkiler vermesi gerçekleşiyor.

Stefan Sallqvist, “Süspansiyonun hızlı tepkileri, siz direksiyonu çevirdiğiniz anda oluşan yana yatma eğilimiyle başa çıkılabilmesini olanaklı kılıyor. Hisli ve tepkili bir sürüş sunmak için son derece etkili bir yol” diyor.

Daha kısa ve daha sert yaylar

Ön ve arka süspansiyon yayları daha sportif bir görünüm için 15 mm kısaltılmış. Dahası, yayların sertliği de standart S60 ve V60’ınkilere oranla yüzde 15 artırılmış.

“Bu sayede otomobilin kontrolü kolaylaştı ve gövdenin salınım eğilimi azaltıldı. En uygun konfor ve dinamizm karışımına ulaşmak için parmak uçlarınızın hassasiyetiyle hareket etmelisiniz. Eğer çok ileri giderseniz otomobil düz zeminlerde bile zıplamaya başlar.

Bütün zamanımızı ve çabamızı en ideal dengeyi bulmak için harcadık” diyor Stefan Sallqvist.

Daha sert burçlar

Arka amortisörleri gövdeye bağlayan burçların sertliği standart S60 ve V60’ın dinamik şasisine oranla yüzde 20 daha sertleştirildi.

Ön taraftaki burçlarsa arkadaki burçlardan yüzde 400 oranında daha sert. Böylece lastiklerin zıplamasının ve titremesinin önüne geçildi.

“Daha sert burçlar daha az salınım ve yana yatma eğilimi anlamına geliyor. Gövde hareketleri artık daha iyi kontrol ediliyor. Bunu otomobilin içindeyken daha net şekilde hissedebiliyorsunuz” diyor Stefan Sallqvist.

Yeni ‘Viraj Çekiş Kontrol Sistemi’ çok daha akıcı dönüşler sağlıyor

Standart versiyonlarda olduğu gibi S60 ve V60 R-Design’ın şasisi de sportif sürüş hissini kuvvetlendiren birçok elektronik sistemle destekleniyor.

Viraj Çekiş Kontrol sistemi daha akıcı dönüşler sağlamak adına tork dağılımını gerçekleştiriyor.

Bu sistem DSTC anti patinaj sisteminin daha da gelişmiş bir versiyonu. Viraj alırken otomobilin iç lastiğine fren uygulanırken, dış lastiğe daha fazla güç gönderiliyor. Böylece otomobile daha keskin bir viraj çizgisi kazandırılırken, önden kayma eğilimi de azaltılmış oluyor.

DSTC (Dinamik Stabilite ve Çekiş Kontrol Sistemi) sürüş ve güvenlik özelliklerini artıran birçok fonksiyona sahip. Bunlardan birkaçı şöyle:

Gelişmiş stabilite kontrolü: Yeni jiroskopik sensörlerle oluşan herhangi bir kayma, anında algılanabiliyor. Bu durum anti patinaj sisteminin daha hızlı ve keskin şekilde devreye girebilmesi anlamına geliyor. Gelişmiş stabilite kontrol sistemi normal sürüşlerde, kazadan kaçmak için yapılan manevralarda ve tempolu kullanımlarda büyük avantajlar sağlıyor.

Motor sürüklenme kontrolü: Kaygan zeminlerde motor freniyle yapılan yavaşlamalarda tekerleklerin tutunmasını kaybetmesini engelliyor.

DSTC sisteminin sport modu: Kullanıcıya daha aktif bir sürüş deneyimi sunuyor. Anti patinaj fonksiyonunun kapatılmasıysa otomobile önceden algılanabilir bir arkadan kayma eğilimi kazandırıyor.

Yeni benzinli ve dizel motorlarla geniş motor yelpazesi

R-Design, 163 bg gücündeki ekonomik dizel motordan 304 bg’lik yüksek performanslı turbo motora kadar geniş bir motor gamına sahip. Bütün motorlar yüksek performans, sürüş zevki ve düşük yakıt tüketimi sunmaları için tasarlandı.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com